TWÓJ KOKPIT
0

Wojny Klonów

"The Clone Wars: The Bad Batch" dostępne online

2015-04-29 23:27:39 Starwars.com

Nie było trzeba długo czekać od wczorajszego opisu nieukończonych odcinków "The Clone Wars" do internetowej premiery - cztery tzw. "story reels", czyli nieukończone epizody serialu trafiły na Oficjalną. Można je znaleźć w dziale The Clone Wars Legacy. Prócz tego mamy nowe prace koncepcyjne i wpisy w Databanku.


Bad Batch Star Wars: The Clone Wars Panel - Star Wars Celebration Anaheim on Disney Video


Dodatkowo znajduje się tam półgodzinne nagranie z panelu towarzyszącego premierze na Celebration. Filoni odniósł się tam do ruchu "Save The Clone Wars" i powiedział, że te odcinki do odpowiedź na prośby fanów. W filmie można też zobaczyć jak unika odpowiedzi na pytanie o Reksa i Gregora w "Rebels" (było to jeszcze przed premierą zwiastuna; podobnie nie chce powiedzieć nic o losie Cody'ego, więc można się domyślać, że może się pojawi). Co ciekawe, nie był w stanie jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie czy te odcinki są kanoniczne - jego zdaniem tak. Scenarzysta Brent Friedman oznajmił z kolei, że w nawet w niepełnej wersji wycięto fragment, w którym Echo decyduje się dołączyć do Złej Partii - miał się znowu pokazać w odcinkach o Kashyyku. Wrecker to oczywiście kolejna aluzja do "Avengersów", a konkretnie postaci Hulka.

Zapraszamy do dyskusji na forum.
KOMENTARZE (3)

Wojny Klonów

Opis "The Clone Wars: The Bad Batch"

2015-04-28 23:59:57 Torgan RialtZa nami Celebration, podczas którego wyświetlono cztery nowe (choć nieukończone) odcinki aktu "The Bad Batch" z serialu "The Clone Wars". W sieci, a konkretnie na stronie Torgan Rialtr ukazały się bardzo szczegółowe opisy tych epizodów. Na razie nie wiadomo kiedy (i czy w ogóle) trafią one na Oficjalną - wielu fanów sugeruje, że mogłoby się to stać 4 maja, czyli w dzień "Gwiezdnych wojen". Gdyby jednak ekipa by się na to nie zdecydowała, to zawsze można jej delikatnie przypomnieć w różnych mediach społecznościowych, że nie wszyscy mieli szansę widzieć te odcinki.

Autor zaznacza na początku, że pamięć może go zawodzić (dlatego w poniższym tekście znajduje się parę uzupełnień z różnych forów), a następnie przedstawia główne postaci odcinków. Większość z nich jest znana, ale przypomnijmy informacje o nowych klonach, o których już pisaliśmy tutaj: Wrecker to mięśniak, który lubi wysadzać rzeczy w powietrze; Crosshair (lub Cross Hair, pisownia niepotwierdzona) to snajper; Hunter - łowca i samotny wilk, do tego przywódca grupy; wreszcie Tech, który, jak sugeruje jego przydomek, zajmuje się wszelką technologią.

Odcinek 1 - "The Bad Batch"

(Spoiler):W pierwszym odcinku obie strony konfliktu toczą zażarty bój o planetę Anaxes, która jest głównym producentem okrętów dla Republiki. Sytuacja nie wygląda dobrze dla tej strony konfliktu, ponieważ przegrywa wszystkie bitwy. Całą kampanię zaplanował Rex, a Separatyści są w stanie przewidzieć wszystkie jego ruchy. Kapitan, wraz z Codym, Windu i Anakinem spotyka się, aby omówić sytuację. Rex wykorzystuje pewien algorytm zwiększający efektywność wojsk i podejrzewa, że Konfederacja mogła go przechwycić. Zdradza Skywalkerowi, że podzielił się nim tylko z jedną osobą - Echem, który przecież zginął w Cytadeli.

W dalszym ciągu dowiadujemy się, że głęboko na terytorium Separatystów istnieje wieża komunikacyjna zawierająca dane i kapitan pragnie się tam przedostać, aby odzyskać swój algorytm. Republika nie może jednak wysłać zwykłych żołnierzy, bo wróg przewiduje każdy ruch. Cody ma jednak na podorędziu rozwiązanie - tytułową "złą partię", grupę nieortodoksyjnych komandosów. Jej oficjalna nazwa to Jednostka 99, od numeru "nieudanego" klona znanego z trzeciego sezonu serialu. W kolejnej scenie widać jak jej członkowie wysiadają z promu. Pierwszy jest Wrecker - wysoki, ogromny, z łysą głową i czaszką namalowaną na hełmie; ponieważ nie wygląda jak zwykły klon, zdumiewa to innych żołnierzy. Kolejny to Crosshair - mężczyzna z zapadniętymi policzkami, snajper i człowiek małomówny, "w stylu Clinta Eastwooda". Ma standardowy hełm, tylko prawe oko jest odsłonięte. Następny, Tech, wpasowuje się w stereotyp nerda, włącznie z okularami. Wreszcie Hunter - to przywódca. Ma standardowy hełm, tylko prawdopodobnie bez góry, bo widać mu włosy, a ponadto jego twarz zdobią szare wzory i ma bandanę. Najbardziej lubi walkę wręcz, szczególnie nożem. Cały oddział nosi niestandardowe, czerwono-czarne zbroje.

Podczas pierwszej rozmowy z Reksem wychodzi na jaw, że ekipa nie przestrzega zasad. Po pewnym czasie wszyscy (wraz z Codym) wsiadają na pokład kanonierki i wyruszają. Hunter mówi, że Zła Partia wykonywała wiele tajnych misji, więc to dla nich nie pierwszyzna. Drużyna nie ulatuje jednak daleko, gdyż przyciąga uwagę pocisków przeciwlotniczych. Kanonierka zostaje zestrzelona i spada do kanionu, dokąd zmierza masa droidów bojowych. Mniej więcej w tym czasie widzimy admirała Trencha - dowódcę ofensywy Konfederacji - który zdaje się być czymś zmartwiony.

Wszyscy w ekipie wychodzą cało ze zderzenia, tylko Cody'ego przygniatają resztki okrętu. Zła Partia chce jak najszybciej wydostać się z tego terenu, gdyż zdaje sobie sprawę, że ściągną uwagę wroga, lecz Rex nie chce porzucić przyjaciela i dochodzi do kłótni. Przerywa ją Wrecker, który podnosi kanonierkę, a gdy nadciągają droidy, wyłamuje drzwi i wykorzystuje je jako tarczę. Do walki włączają się pozostali - Tech wykorzystuje ładunki wybuchowe, a Crosshair swe umiejętności snajperskie. Żaden droid nie pozostaje przy "życiu". Gdy dowiaduje się o tym Trench, nie jest oczywiście zadowolony, ale nie ma pojęcia co się dzieje.

W dalszym ciągu Rex upewnia się, że to on dowodzi, ponieważ Cody jest zbyt ranny. Hunter ostatecznie mu ustępuje. Kapitan zastanawia się jak dotrzeć do wieży komunikacyjnej, ale Tech wyjaśnia co jest specjalnością Huntera - jest "ludzkim GPS-em" i potrafi "wyczuć" ziemię. Drużyna używa podstępu, aby dostać się na miejsce - atakuje jedną z nieoznaczonych na mapie placówek Separatystów, a gdy Trench wysyła tam droidy, przedostaje się do słabo bronionej wieży. Gdy reszta walczy, Tech próbuje zhakować sieć, aby zdobyć algorytm. Nie udaje mu się to, lecz przechwytuje komunikat z fragmentem algorytmu, którego jednak nie wysyła maszyna, lecz coś biologicznego. Transmisja zostaje przesłana na Skako Minor.
(Koniec Spoilera)Odcinek 2 - "A Distant Echo"

(Spoiler):Odcinek zaczyna się od sceny z Anakinem, Obi-Wanem, Macem i Reksem. Kapitan chce polecieć na Skako Minor, aby zbadać źródło transmisji i odzyskać algorytm. Jedi myślą, że to zły pomysł, ponieważ Unia Technokratyczna jest neutralna i jego czyny mogłyby mieć poważne konsekwencje. Ponadto wierzą, że żołnierz robi to z osobistych pobudek. Mężczyzna odpowiada, że algorytm jest kluczowy dla Republiki, nawet jeśli trop wiedzie na "neutralną" planetę, jaką jest Skako. Skywalker staje po jego stronie i przekonuje resztę, by wysłać Złą Partię, Reksa i jego samego na tę misję. Jednostka 99 sugeruje, by użyć mniej podejrzanego okrętu niż republikański.

Ekipa wsiada na pokład statku (autor twierdzi, że jest podobny do promu Imperatora z "Powrotu Jedi"). Anakin dostrzega na maszynie malunek - Padme w stylu pinup. Oczywiście nie podoba mu się to ani trochę i wymienia znaczące spojrzenie z Reksem. Pochodzi do nich Wrecker, który tłumaczy, że to "ich" senator z Naboo, i że mogłaby ponegocjować z nim o każdej porze. Nie ma tego elementu w relacji Torgan, ale inni fani wspominali, że generał każe usunąć obrazek. Okręt wyrusza; Tech pilotuje, a reszta siedzi z tyłu. Wrecker się nudzi, więc ćwiczy, podnosząc droida gonk, Crosshair sprawdza karabin, a Anakin i Rex omawiają szczegóły misji. Po dotarciu na planetę coś uderza w kadłub i obcy dosiadający ogromnych latających zwierząt (autor nazywa ich na'vi, lecz nie precyzuje czy są podobni do postaci z "Avatara" Camerona) zmuszają prom do lądowania. Gdy ekipa wychodzi, jeden z jeźdźców porywa Anakina, który traci swój miecz świetlny; któryś z klonów go odzyskuje. Crosshair próbuje powstrzymać porywacza, wystrzeliwując w jego kierunku linkę z hakiem, ale nie odnosi sukcesu.

Wśród klonów dochodzi do krótkiej utarczki w sprawie kolejnych kroków, lecz ostatecznie ekipa namierza Skywalkera w wiosce obcych. Jest ona położona w kanionie i podobno przywodzi na myśl te należące do Indian północnoamerykańskich. Drużyna ląduje nad nią i postanawia uratować generała. Rex mówi, że nie należy zabijać tubylców. Wrecker rozpoczyna akcję, zrzucając ogromny głaz na wioskę. Udaje im się oswobodzić Anakina, lecz wkrótce zostają otoczeni przez obcych. Przywódca mówi coś w swoim rodzimym języku, a ponieważ Tech ma uniwersalny tłumacz, mogą się porozumieć. Tubylcy oznajmiają, że nie chcą walczyć i zgadzają się przeprowadzić ich przez swoje terytorium pod warunkiem, że Republika nie będzie się mieszała w ich spawy. Skywalker się zgadza.

Sygnał z transmisji prowadzi do ośrodka położonego bardzo wysoko wśród chmur; ma on bardzo industrialny wygląd. Ekipa rozdziela się, pokonuje dość mały opór i przedostaje się do pokoju kontrolnego. Nie jest w stanie jednak do niego wejść, gdyż drzwi są zamknięte; wtedy też Tambor uruchamia pułapkę i wysyła droidy. (Gdybyście się zastanawiali jakim cudem jest tam obecny Wat - nie jest to potwierdzona informacja, ale podobno na panelu powiedziano, że "pomiędzy odcinkami" Palpatine zorganizował transfer konfederackich więźniów, pochwyconych w różnych sezonach). Owe roboty wyglądają trochę jak raptory (to słowo jest wieloznaczne w języku angielskim - może odnosić się zarówno do drapieżnego ptaka, jak i velociraptora, gatunku dinozaura. Wedle wszelkiego prawdopodobieństwa chodzi o to drugie) i mają blastery zamontowane na ramionach. Gdy ekipa odpiera ich ataki, Tech włamuje się i otwiera drzwi, a w pomieszczeniu pojemnik zawierający źródło algorytmu - Echa. Lecz nie jest to ten sam klon, jakiego znaliśmy wcześniej - ma mnóstwo implantów wystających z głowy, mechaniczne nogi, a jedno z jego ramion to rodzaj wtyczki, którą może połączyć się z komputerem. Nie jest w pełni świadom, a gdy udaje się go obudzić, okazuje się, że nie da się go odłączyć od komputera. Na zewnątrz droidów jest zbyt dużo, więc wszyscy wycofują się do środka i zamykają grodzie.

Tambor czeka na zewnątrz i wywołuje Anakina. Następuje ostra wymiana zdań i Wat mówi, że Unia Technokratyczna jest neutralna, a Echo to jej własność, ponieważ kupiła go na jakiejś aukcji. Po tym fakcie Skakoanin zcybrogizował go i w jego umyśle znalazł algorytm, który sprzedał Separatystom. Następnie grozi ekipie, że ma jeszcze więcej antyrepublikańskich broni i prezentuje jedną z nich: droida-"bombę biologiczną", który skanuje teren w poszukiwaniu organicznych form życia i je dezintegruje, całkowicie pomijając inne roboty. Mężczyzna demonstruje jego działanie na jednym z porwanych tubylców (autor nie był pewien czemu Tambor został zignorowany przez maszynę - może miał taki program). Po demonstracji droid kieruje się w stronę pokoju, w którym zabarykadowała się ekipa.
(Koniec Spoilera)Odcinek 3 - "On the Wings of Keeridaks"

(Spoiler):Akcja zaczyna się dokładnie tam, gdzie skończył się poprzedni epizod. Biobombie udało się przebić przez pierwsze drzwi, za to Tech z powodzeniem odłącza Echa. Klon jest na początku trochę zdezorientowany, ale szybko nadrabia zaległości. Wspomina, że nad nimi znajduje się szyb wentylacyjny, a gdy Tech wyraża swoje wątpliwości, mówi, że z powodu podłączenia dobrze zna te okolice. Szyb jest jednak wysoko, więc Wrecker podrzuca wszystkich bez większego wysiłku. Anakin na koniec przypomina sobie, że ma Moc i lewituje ostatniego klona na górę. Biobomba dostaje się do środka, lecz nic nie znajduje, więc skonfundowany Tambor rozkazuje jej ruszyć w pościg.

Ekipa biegnie przez korytarze budynku, a następnie wydostaje się na zewnątrz, gdzie znajduje się wąska rura/belka, która wedle Echa prowadzi na lądowisko. Wrecker trochę się boi przechodzenia przez nią, lecz ostatecznie pokonuje strach. Gdy drużyna dochodzi do środka mostu, z obu stron otaczają ich "raptory". Wówczas Tech demonstruje swoje hobby, jakim jest nagrywanie różnych odgłosów i odtwarza te, które przyciągają latające stwory z poprzedniego odcinka - zapewne tytułowe keeridaki. Początkowo nic się nie dzieje, lecz w ostatniej chwili zwierzęta przybywają i wszyscy lądują na ich grzbietach. Droidy jednakże "wyzwalają swojego wewnętrznego transformera" i zmieniają się w wersje latające. Tu następuje długa sekwencja pościgu w powietrzu i oczywiście bohaterowie wygrywają, po czym lądują w wiosce obcych.

Mimo swoich wcześniejszych obietnic, Anakin prosi mieszkańców, aby wspomogli ich w walce z Unią. Na miejsce przybywają siły wroga - "raptory" i droidy Octuptarra. Rozpoczyna się walka; na początku Wrecker znajduje kolejny "wygodny dla fabuły" głaz, który stacza na droidy, a mieszkańcy wioski dają sobie radę, ale sytuacja robi się coraz gorsza. Skywalker zajmuje się droidem Tri, lecz druga jednostka zaczyna siać spustoszenie. Wtedy Wrecker rzuca Reksem "niczym Gimlim" na szczyt maszyny, kapitan czepia się lufy i podciąga. Gdy droid ma nastąpić na mieszkańców wioski, Wrecker podnosi go ponad głowę. Republika i tubylcy zwyciężają, lecz ci drudzy ponoszą ciężkie straty. Klony i Anakin wyjeżdżają. Tymczasem Wat Tambor decyduje się nie mówić Trenchowi, że nie ma już algorytmu.
(Koniec Spoilera)Odcinek 4 - "Unfinished Business"

(Spoiler):Grupa wraca na Anaxes, gdzie dyskutuje nad kolejnym ruchem. Do pokoju odpraw przychodzi odświeżony Echo, który sugeruje wślizgnięcie się na okręt dowodzenia Separatystów i użycie jego cybernetycznych dodatków skonfigurowanym z oprogramowaniem Konfederacji, aby namieszać w armii droidów. Plan zostaje zaakceptowany i ekipa dzieli się na dwie grupy: pierwsza to Zła Partia, Echo, Anakin i Rex, którzy mają dostać się na statek. Druga - Obi-Wan, Mace i klony - mają odciągnąć uwagę wroga.

Choć drużyna pierwsza wyrusza w republikańskim okręcie, to Tech sprawia, że na ekranach droidów wygląda on na separatystyczny. Wszyscy przedostają się do głównego pomieszczenia komputerowego, gdzie Echo podłącza się do systemu, a Tech monitoruje komunikację. W tym samym czasie Kenobi i Windu atakują fabrykę, czym przyciągają uwagę wroga. W bitwie tej biorą udział klony z plecakami odrzutowymi. Tymczasem Trench dowiaduje się o ataku Republiki i sprawdza algorytm. Echo wysyła fałszywą wersję, mówiącą o tym, że należy wysłać wszystkie siły do fabryki. Gdy już się wydaje, że bitwa zostanie przegrana przez Jedi, Echo poraża wszystkie droidy. Trench rozkazuje znaleźć intruzów.

Admirał jest bardzo zły z powodu wyłączenia armii, ale stwierdza, że jeśli on nie może mieć planety, to nikt nie będzie jej miał i coś aktywuje. Echo dowiaduje się, że źródło tego czegoś jest w fabryce. Mace i Obi-Wan wyruszają na poszukiwania i okazuje się, że jest to bomba, która zniszczy wszystkich na planecie. Echo pracuje nad kodem dezaktywującym ładunek, który następnie przekazuje Windu. Mistrz musi użyć Mocy, aby go wprowadzić, ponieważ bomba jest otoczona tarczami promiennymi. Lecz gdy klon ma podać ostatni numer, zostaje odłączony. W tym samym czasie Anakin dostaje się na mostek i każe Trenchowi podać kod. Admirał ze śmiechem odpowiada, że Jedi nie zabijają, na co Skywalker "przełącza się w tryb złego Skywalkera" i zmusza go do wykonania polecenia. Trench tak robi, lecz kieruje blaster w jego stronę, więc Jedi go zabija.

Zła Partia rozpoczyna ucieczkę z okrętu, ciągnąc ze sobą Echa; Wrecker po drodze niszczy droidy, nacierając na nie, a Crosshair rzuca na ściany małe, przyczepne "swego rodzaju lustra", od których odbijają się pociski i zdejmują mnóstwo maszyn. Okazuje się, że Crosshair i Wrecker mieli konkurs kto zniszczy więcej wrogów i ten pierwszy wygrał. Gdy wszyscy przedostają się na prom i odlatują z dala od okrętu Separatystów, Anakin przekazuje Wreckerowi urządzenie, za pomocą którego klon aktywuje ładunki wybuchowe na statku wroga. Komandos stwierdza, że to najlepszy dzień jego życia. Na koniec zostaje jeszcze ceremonia medalowa, w której Zła Partia i Echo zostają odznaczeni za swe zasługi.
(Koniec Spoilera)

To nie jedyna historia o tym oddziale - mieli się również pokazać w historii na Kashyyyku i innych odcinkach. Kto wie, może kiedyś zobaczymy je w takiej czy innej formie.

Zapraszamy do dyskusji na forum.
KOMENTARZE (6)

Wojny Klonów

Celebration Anaheim: "The Clone Wars: The Bad Batch"

2015-04-18 06:36:39 RóżneW piątek, na kolejnym dniu Celebration Anaheim odbył się pokaz nieukończonych odcinków serialu "The Clone Wars". Akt nosi tytuł "The Bad Batch" i przedstawia losy grupy eksperymentalnych klonów-komandosów. W chwili pisania newsa nie było dostępnych wiele informacji, ale wszystko, co najważniejsze, zebraliśmy z Twittera, forum TFN-u i IGN-u. Gdyby pojawiły się nowe informacje, będziemy aktualizować.
 • Odcinki są kanoniczne, ponadto Dave myśli, że niedługo powinny pokazać się na Oficjalnej, choć niektórzy uczestnicy panelu twierdzą, że tutaj reżyser nie brzmiał, jakby miało to się stać na sto procent. W chwili obecnej nie ma jednak planów przeniesienia fabuły pozostałych nieukończonych epizodów w formy innych mediów (książek lub komiksów), bo Lucasfilm chce, abyśmy "w pełni ich doświadczyli". Istnieją pełne wersje różnych innych odcinków stworzonych prostą animacją, ale nie mają one w pełni nagranych dialogów, dlatego też Filoni nie chciał pokazywać animacji o Ventress bez głosu Niki Futterman.

 • W odcinkach pokazano (Spoiler):planetę Fort Anaxes (wraz z bazą znaną z "Rebeliantów") i broń, która jest w stanie zniszczyć połowę globu. Na Skako Minor pojawiły się za to nowe droidy, a powiązana z planetą Unia Technokratyczna jest bardziej neutralna, jak zresztą ukazano inne korporacje w "The Clone Wars".(Koniec Spoilera)

 • Głównymi bohaterami są (Spoiler):klony, które podobnie jak 99 wyszły "zdeformowane", ale Kaminoanie zaczęli dalej z nimi eksperymentować i stworzyli z nich superkomandosów. Jednym z nich jest Wrecker, który podobno "dogadałby się z Sabine", a poza tym miał przypominać Hulka. Hunter to Billy z "Predatora", a Crosshair to Clint Eastwood.(Koniec Spoilera)

 • Podobno padło w odcinkach (Spoiler):jakieś odniesienie do Miley Cyrus - skoro jeden z klonów to Wrecker, być może chodzi o utwór "Wrecking Ball".(Koniec Spoilera)

 • Odbyła się (Spoiler):ceremonia medalowa.(Koniec Spoilera)


 • "Bad Batch" tak się spodobała, że scenarzyści chcieli umieszczać tych komandosów w każdym odcinku.

 • Występują tu też (Spoiler):Wat Tambor i admirał Trench, który ostatecznie ginie, przebity mieczem przez Anakina.(Koniec Spoilera)

 • Mace Windu nie gra zbyt wielkiej roli, ale (Spoiler):wygłasza przemowę mającą na celu skłonienie droidów do kapitulacji, której fragment podobno brzmi: "Jestem generał Mace Widnu i do tego momentu wojen klonów zabiłem już sto tysięcy waszych droidów bojowych typu B1". Nawiązanie do słynnych odcinków z jego udziałem z oryginalnych "Clone Wars"?(Koniec Spoilera)

 • Podczas Q&A: Istnieje problem z pochwyceniem przywódców Separatystów, ponieważ Palpatine pociąga za sznurki i może zaaranżować ich ucieczkę. Ekipa nie miała jednak planu na odcinek odpowiadający o uwolnieniu tych już schwytanych.

 • Pytanie od fana: czy zobaczymy serial o Wolfpacku? Dave odpowiedział, że "nigdy nic nie wiadomo". Reżyser chciałby też, aby ktoś przejął po nim pałeczkę i dokończył TCW.

 • Wedle Brenta Firedmana, scenarzysty, komandos Gregor nie żyje, a Filoni myśli, że tak.

Na koniec nowe obrazki.Zapraszamy do dyskusji na forum.
KOMENTARZE (9)

Wojny Klonów

Bestiariusz "The Clone Wars": sezon 5

2015-04-04 20:45:55 Starwars.comJakiś czas temu Adam Bray wstawił kolejny artykuł dotyczący stworzeń z serialu "The Clone Wars". Tym razem dotyczy on zwierzaków z sezonu piątego, choć znalazło się tam kilka pochodzących między innymi z serii trzeciej (która nie dostała własnego artykułu). Spojrzenie na stwory z pierwszego sezonu znajduje się tutaj, z drugiego - tu, a w tym miejscu z czwartego.

Sezon piąty "The Clone Wars" to prawdziwy zwierzyniec! W historii otwierającej serię zostaje nam przedstawiona żyzna planeta Onderon, gdzie odnajdujemy nowe bestie, jak dalgi czy rupingi oraz znane stwory w nowym otoczeniu, jak fambyy czy falumpasety. W pirackiej kryjówce na Florrum podróżujemy z groteskową trupą cyrkową, szczycącą się zwierzętami z całej galaktyki. W każdym kolejnym świecie, który odwiedzamy, znajdujemy coś nowego, od dziwacznych wędrowców pustki z Abafaru, do uroczych took z podziemi Coruscant. Poniżej naszych dziesięcioro ulubieńców.Dalgi

Oto stworzenie urodzone do jazdy pełnej przygód! Dalgi to gadopodobne wierzchowce pochodzące z Onderonu, używane przez mieszkańców do jazdy oraz do ciągnięcia dużych skrzyń. Nieustraszone dalgi są również używane przez bojowników o wolność, gdy ci nacierają w bitwie przeciwko armiom droidów Separatystów.

Dalgo utrzymuje wysoką temperaturę ciała i wydziela dodatkowe ciepło wzdłuż grzebienia grzbietowego, który biegnie wzdłuż całego jego ciała. Trzy nozdrza na szczycie głowy wentylują potężne płuca stworzenia. Dziki dalgo jest potencjalnie niebezpieczny, gdyż ma ostre siekacze, kły wyrastające z dolnej szczęki oraz długi, podobny do bicza ogon, wyposażony w kościstą, ostrą jak brzytwa płytę. Te okazałe bestie mierzą 3 metry (prawie 10 stóp) w kłębie i potrafią kopnąć wroga potężnymi kopytami.

Po swoim debiucie w "A War on Two Fronts", dalgi często pojawiały się później w "Front Runners", "The Soft War", "Tipping Points", "Bound for Rescue" oraz w sezonie szóstym.Fambyy

Pokojowe fambyy to najwięksi roślinożercy zamieszkujący bagna Naboo. Choć są płazami, ich skóra jest twarda i pokryta łuskami, przypomina bardziej gadzią. Zwierzęta te wykluwają się z jaj i przechodzą przez stadium larwalne, po którym tracą ogony, gdy wychodzą na ląd. Gunganie hodują je w stadach, trenując je do ciągnięcia wozów i ciężkich towarów w przemyśle rolniczym i militarnym. Z powodu ich lojalności i przyjacielskości w pracy fambyy są sprzedawane i transportowane na światy takie jak Onderon i Florrum.

Fambyy zadebiutowały w "Mrocznym widmie", gdzie w parach niosą emitery tarcz ochronnych armii gungańskiej. Zostały pierwotnie zaprojektowane przez artystę Douga Chianga jako dwunożne wierzchowce dla ludzkiej kawalerii z Naboo. Gdy ich projekt się rozwijał, zmieniły się w stworzenia używane przez Gungan do przenoszenia dział sonicznych i personelu. Ostatecznie fambyy zyskały parę przednich odnóży i urosły do gigantycznych rozmiarów. W tym momencie artystka Terryl Whitlatch zaprojektowała ruchy stworzenia przed oddaniem go do ILM-u. Lata później ludzie z Lucasfilm Animation, David Le Merrer i Kilian Plunkett, pomogli zaadaptować stworzenie na potrzeby "The Clone Wars".

Fambyy widać po raz pierwszy w TCW w odcinku "Shadow Warrior", a potem znowu w piątym sezonie na Onderonie w “A War on Two Fronts”, “Front Runners”, “The Soft War” i “Tipping Points” oraz na Florrum w “Bound for Rescue”.Rupingi

Rupingi to pełne gracji latające gadoptaki pochodzące z Onderonu. Ich skórzaste skrzydła mają imponującą rozpiętość 15 metrów (49 stóp), gdy szybują wzdłuż lesistych dolin położonych pomiędzy skalistymi wyżynami, gdzie gniazdują w stadach. Dwie pary szmaragdowych oczu zwiększają postrzeganie głębi i zasięg wzroku. Jaskrawa pomarańczowo-płowa skóra pomaga zarówno w kamuflażu, jak i zalotach. Ich skrzydła kończą się dużymi, gibkimi palcami przystosowanymi do chwytania drzew i skalistych klifów. Onderonianie udomowili te zwierzęta, aby używać ich w transporcie. Okazują się również kluczowe dla rebeliantów, którzy odważnie lecą na nich w serce bitwy.

Ruping został zaprojektowany przez artystkę Tarę Reuping, po której otrzymał nazwę. Projektanci dźwięku Matthew Wood i David Acord stworzyli jego unikalny głos, mieszając odgłosy wydawane przez lwa i sępa oraz dodając dźwięk metalu ocierającego się o szkło. Rupingi pojawiają się w “A War on Two Fronts”, “The Soft War” i “Tipping Points".Falumpasety

Falumpasety pochodzą z Naboo i są eksportowane na inne światy, takie jak Onderon, jako godne zaufania, choć czasem trochę uparte zwierzęta do pracy. W gospodarstwach ciągną wozy, ale były też pomocne w bitwach na obu światach. Te ssaki mają długie nogi, użyteczne podczas chodzenia w wysokich trawach, ale falumpasety są również wyśmienitymi pływakami.

Zwierzęta te zostały zaprojektowane przez Terryl Whitlatch na potrzeby "Mrocznego widma". Opisuje je jako kombinację ciała wymarłego nosorożca bez rogu z nogami clydesdale'a, maścią konia appaloosa i inteligencją słonia. Zostały zaadaptowane do TCW wraz z nowym umaszczeniem przez Andrew Kirka.

Falumpasesty pojawiły się na Onderonie w w “A War on Two Fronts”, "Front Runners" i “The Soft War”.Skaldery

Skaldery to gruboskórne roślinożerne pochodzące z Florrum. Te stadne zwierzęta są zbudowane jak pochodzące z prawdziwego świata nosorożce (lub prehistoryczne stworzenia znane jako placeriasy) z dodatkową parą kłów. Zaprojektował je Sergio Paez i pojawiają się one po raz pierwszy w sezonie pierwszym, a teraz powracają w wędrownym cyrku w "Bound for Rescue".Narglatche

Narglatche to dzikie niebieskie koty pochodzące z lodowego świata Orto Plutonii. Z grzywą piór, potężnymi kończynami i pazurami oraz zębami ostrymi jak nóż, zwierzęta te są śmiercionośnymi myśliwymi szybkimi biegaczami i znaczącym zagrożeniem dla żołnierzy-klonów. Narglatche są dla Talzów święte, którzy jeżdżą na nich i je jedzą (przypuszczalnie nie w tym samym czasie).

W sezonie piątym znajdujemy bardzo przyjaznego narglatcha należącego do Duga o imieniu Preigo. Zwierzak jest jedynym z artystów w objazdowym cyrku zwanym "Wędrownym Światem Cudów Preiga". Podczas przedstawienia dla Honda Ohnaki i pratów rasy Weequay, padawan-Wookiee, Gungi, zdaje się również nosić maskę narglatcha.

Narglatche po raz pierwszy pojawiły się w 1999 w grze od Lucas Learning, "The Gungan Frontier". Oparto je na niewykorzystanym koncepcie Terryl Whitlatch z epizodu I, który później pojawił się w książce "The Wildlife of Star Wars: A Field Guide". Są również częstymi gośćmi w "The Clone Wars" i występują w sezonach pierwszym, czwartym i w "Bound for Rescue". Często widać je również jako malunek na republikańskich kanonierkach. Alternatywna wersja narglatcha z dżungli została stworzona na potrzeby odcinków dziejących się na Onderonie, ale projekt został ostatecznie odrzucony.Wędrowcy pustki

Wędrowcy pustki to zwierzęta stadne pochodzące z Abafaru. Posiadają cechy zarówno gadów, jak i ptaków, z pomarańczową, łuskowatą skórą, krótkim ogonem, długimi nogami zakończonymi pazurami oraz dziobem. Stworzenia biegną przez nieskończone płaszczyzny mineralne Abafaru w poszukiwaniu rzadkich źródeł wody. W odcinku "A Sunny Day in the Void" zwierzęta ocaliły porucznika Meebura Gascona i WAC-a 47 dzięki przeniesieniu ich z bezkresnego pustkowia Abafaru do miasta-oazy, Pons Ora.Anooby

Anooby to najbardziej psowate zwierzęta w "Gwiezdnych Wojnach" i udowodniły, ze są najlepszym przyjacielem łowcy nagród. Choć pochodziły z Tatooine, anooby były łapane i transportowane również na inne światy, gdzie używano ich do polowania i patrolowania. Niesławny łowca nagród Embo zaadaptował anoobę o imieniu Marrok. W przeciwieństwie do dzikich anoob, które polują w stadach, srebrny zwierzak łowcy nagród był lojalny i chronił swojego pana. Marroka i Emba po raz pierwszy zobaczyliśmy w sezonie czwartym, a teraz powracają w "Eminence".

Anooby zostały zaprojektowane przez Terryl Whitlatch jako potencjalne stwory w Epizodzie I, choć później porzucono je w filmie. Po raz pierwszy pojawiły się publicznie w książce artystki, "The Wildlife of Star Wars". Dodatkowo widzieliśmy już artystyczną wersję anooby na lewym naramienniku Sabine w "Rebeliantach" (nie wspominając o szkicu Emba w jej pokoju na pokładzie "Ghosta").Momongi z Wasskah

Momongi to kolorowe, inteligentne stworzenia pochodzące z trandoshańskiego księżyca Wasskah. Polują na convory i inne małe zwierzęta, nasłuchując ich pośród drzew swoimi dużymi, pomarańczowymi uszami i chwytając je jedną z trójpalczastych łap. Z sześcioma kończynami i chwytnym ogonem momongi świetnie się wspinają. Ich popularność jako zwierząt domowych pozwoliła przedstawić je reszcie galaktyki.

Tara Reuping zaprojektowała te małpowate stworzenia i po raz pierwszy pojawiły się w sezonach trzecim i czwartym, a teraz wracają w "Eminence".Tooki

Po słodkiej stronie straszliwych bestii (straszliwych, jeśli jesteście pyszną nuną lub smakowitym pikobim) stoi tooka. Te komiczne kotowate można znaleźć w całej galaktyce i są szczególnie rozpowszechnione w podziemiach Coruscant, gdzie polują na małe szkodniki w systemach wentylacyjnych. Tooki są popularne jako zwierzęta domowe i transportuje się je na niezliczone światy na pokładach frachtowców, gdzie utrzymują populację gryzoni pod kontrolą.

Tooki wzięły swą nazwę od zmarłego kota Dave'a Filoniego, Tuuka, a stworzyła je Tara Rueping. Pojawiły się w "To Catch a Jedi" i "The Wrong Jedi" oraz w sezonie szóstym. Dzikie koty lothalskie z "Rebeliantów" są bardzo podobne do took. Jeszcze trzeba ustalić czy są w jakikolwiek sposób spokrewnione.
KOMENTARZE (2)

Loading..