Książki

The New Essential Guide To Alien Species


Autor: Ann Margaret Lewis, Helen Keier
Oryginalny tytuł: The New Essential Guide To Alien Species
Wydanie PL: brak
Wydanie USA: Del Rey 2006
Przekład: ---
Stron: 240
Cena: 25,95 USDRecenzja Urthony

Podobnie jak wydana w Polsce poprzednia książka, nowy przewodnik opisuje różne rasy zamieszkujące Galaktykę, uzupełnione jednakże o filmy z Nowej Trylogii (Mroczne Widmo, Atak Klonów, Zemsta Sithów) oraz EU (np. książki czy komiksy). Są to nie tylko rasy rozumne (np. Togruta, Yuuzhan Vong czy Kubaz), ale i zwierzęta (bantha, aiwha, dewback).
Autorki opisują też w niektórych przypadkach, co stało się z daną rasą w trakcie lub po inwazji Yuuzhan. Oprócz podziału na rasy inteligentne, półinteligentne i nieinteligentne, przy każdym opisie znajduje się wymowa, miejsce występowania danej istoty oraz tzw. "notable appearance", czyli gdzie przedstawiciel danej rasy się pojawił (np. Ithorianin w "Nowej Nadziei" czy wampa w "Imperium Kontratakuje").
Jedyną rzeczą, do której przyzwyczaiłem się w poprzednim przewodniku i których brakowało mi w tej edycji, były wstawki "fabularne" (raporty archeologów, antropologów itp.). Niemniej jednak jest kilka ciekawostek, np. taka, że generał Grievous został po śmierci włączony do panteonu bogów rasy Kaleesh.
Na końcu książki znajdują się: spis innych ras i zwierząt (np. kaadu czy rasa Yody), historia Galaktyki, bibliografia oraz notki o autorkach i rysownikach.
Całość wydana została bardzo starannie, na kredowym papierze. Całości dopełniają fantastyczne kolorowe ilustracje Chrisa Trevasa i Williama O'Connora.
Podsumowując, NEGAS to obowiązkowa pozycja dla miłośników Sagi jak i dla tych, którzy chcą lepiej poznać fascynujący świat stworzeń zamieszkujących uniwersum Star Wars.


Ocena końcowa
Ogólna ocena: 10/10
Wydanie 10/10
Ilustracje: 10/10
Jakość informacji: 9/10Recenzja Burzola

Od 2002 roku wydawnictwo Del Rey wydawało nowe wersje swoich przewodników: od droidów, aż po chronologię. Ich ostatnie dzieło to nowy przewodnik po rasach i jest to przewodnik napisany od początku do końca od nowa. Co prawda jedna z autorek pisała cześć poprzednią, ale książka napisana jest innym językiem, w zupełnie w inny sposób.

Przewodnik składa się z dwóch części: pierwsza część zawiera duże całostronicowe opisy najpopularniejszych ras inteligentnych, pół, i nieinteligentnych. Druga część to krótsze opisy pozostałych ras i gatunków. Niestety - choć przewodnik ma ponad 220 stron, to nadal kilku ras brakuje, ale biorąc pod uwagę ogrom odległej galaktyki trzeba było się tego spodziewać. Najważniejsze, że nie zabrakło opisu człowieka. Każdy opis zawiera też nazwę planety z której rasa pochodzi oraz dodatkowo sposób wymowy danej nazwy (na koniec książki nie zabrakło krótkiego słownika alfabetu fonetycznego), a także najważniejsze medium, w którym dana rasa się pojawiła.

"W takiej galaktyce jeżeli widziałeś tylko jednego, to nie zakładaj, że widziałeś ich wszystkich". To są jedyne słowa starszego antropologa Hoole'a w tej książce, którego tak często cytowano w poprzedniej wersji przewodnika. Choć, jak same twierdzą, autorki korzystały z wyników jego badań nad galaktyką, to jednak nie ma już bezpośrednich cytatów z tego wielkiego odkrywcy, i nawet dobrze. Dzięki temu książkę czyta się jak naukowy podręcznik, prawdziwy, poważny przewodnik po odległej galaktyce. Napisany językiem niemal naukowym przedstawia nie tylko charakterystyczne cechy danej rasy, ale też ważniejsze wydarzenia historyczne, szczegóły dotyczące kultury, czy niektóre tradycje. Już na początku książki autorki przedstawiają profesjonalne słownictwo antropologiczne - czym różni się "canine" od "feline"? To po prostu rasy psowate i kotowate. Przy czym w swoich opisach panie Lewis i Keier wspierały się nie tylko wielkimi dokonaniami Hoole'a, ale też wnioskami wielu znaczących konferencji naukowych oraz wynikami badań Uniwersytetu Coruscańskiego.

Jest to także piękny album do oglądania. Już na początek, na stronie tytułowej wita nas prześliczna olbrzymia gungańska fambaa. Każdy duży opis opatrzony jest fantastycznym rysunkiem, a rysownicy: William O'Connor i Chris Trevas nie poprzestali na kopiowaniu postaci z filmów, ale tworzyli całkiem nowe sylwetki, szereg najprzeróżniejszych stworów.

"Nowy przewodnik po rasach" to pozycja godna polecenia. Fantastyczna książka napisana naukowym językiem, która pozwala nie tylko poznać rasy odległej galaktyki, ale wręcz wczuć się w mieszkańca jakiejś odległej planety, albo studenta kosmicznej biologii. Autorki nie poprzestały na zwykłym opisie, ale nadał mu wiarygodności...i nieco humoru. Wyobrażacie sobie Trandoshanina - komika? Ja też nie, a dzięki temu przewodnikowi wiem już dlaczego tak jest.


Temat na forum

Ocena końcowa
Ogólna ocena: 10/10
Wydanie 10/10
Ilustracje: 10/10
Jakość informacji: 10/10Oceny użytkowników:
Aby wystawić ocenę musisz się zalogować
Wszystkie oceny
Średnia: 9,40
Liczba: 5

Użytkownik Ocena Data
ShaakTi1138 10 2012-03-26 08:52:12
RailoF 10 2010-02-05 19:13:27
Hego Damask 10 2007-08-19 16:45:39
Burzol 10 2007-07-20 12:28:47
Shedao Shai 7 2012-01-06 23:38:51

Tagi: Album (79) Ann Margaret Lewis (2) Del Rey (218) Helen Keier (1)

Komentarze (3)

Uau. Jestem pod wrażeniem.

Parę obrazków

http://images.wikia.com/starwars/images/thumb/0/0e/Killik_NEGAS.jpg/250px-Killik_NEGAS.jpg

http://images.wikia.com/starwars/images/thumb/a/a5/GivinNEGAS.jpg/250px-GivinNEGAS.jpg

http://images.wikia.com/starwars/images/thumb/6/62/Tauntaun_NEGAS.jpg/150px-Tauntaun_NEGAS.jpg

http://images.wikia.com/starwars/images/thumb/b/b4/Varactyl_NEGAS.jpg/180px-Varactyl_NEGAS.jpg

o jaaaa! ale obszerna recenzja!!!!!!!!!!!!!!1111111

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować:

Login:
Hasło:
Loading..

Ustawienia


Ustaw kolejność w prawej i lewej sekcji.
Możesz przesuwać elementy również pomiędzy nimi.