Książki

Last of the Jedi #8: Against the Empire


Autor: Jude Watson
Oryginalny tytuł: Last of the Jedi #8: Against the Empire
Wydanie PL: brak
Wydanie USA: Scholastic 2007
Przekład: ---
Okładka: Drew Struzan
Stron: 150
Cena: 5,99 USD

Recenzja Lorda Sidiousa

Muszę przyznać jedno, Jude Watson ma już chyba największy dół w tej serii za sobą i powoli zaczyna nakręcać się na końcówkę, co oczywiście nie oznacza, że ta pozycja jest rewelacyjna, bo bywało nawet u niej lepiej, ale bywało też gorzej.

To, co jest największą bolączką serii to mnogość bohaterów. Owszem jest podwójny agent Ferus Olin, ale cała reszta, to zbieranina z kilku serii, świat który stworzyła autorka ewidentnie ją przerasta, a przynajmniej w formie młodzieżowej. Dochodzi do tego, że bardzo ciekawe wątki jak choćby Jenny Zan Arbor, zostają wprowadzone w jednym rozdziale, i potem są „rozwiązywane” gdzieś pod sam koniec. Nie jest to jedyny przypadek, choćby w połowie książki pojawia się nagle Sano Sauro, ale gdyby go nie było, niewiele by to zmieniło. Podobnie jest z hologramem Obi-Wana, który jest tylko po to by zlecić Ferusowi następną misję. Swoją drogą to jest właśnie największa nadzieja, że w końcu coś się ruszy.

Całą resztę trudno nazwać powieścią, to raczej kilka rozdziałów, które się średnio ze sobą przeplatają, mają zróżnicowany poziom wciągania, przede wszystkim udowadnia to, że autorka źle się czuje w złożonych intrygach, jak również ma problem z stworzeniem klimatu tej serii. Dochodzi nawet do pewnych kuriozów, jak choćby wnioski w stylu, że dobrze, że Trever nie chodzi do szkoły, bo pewnie by nie żył. Niekoniecznie wpisane wprost, ale mimo wszystko dość czytelne.

Natomiast ciekawą rzeczą są nawiązania do EU, choćby ponownie pojawia się Korriban, którą autorka wykorzystywała w poprzedniej serii. Dziwi mnie tylko fakt, jakim cudem Ferus znalazł holokron Sithów. Wspaniałe są też żądania Jenny Zan Arbor, jak choćby apartament w 500 Republica. No i oczywiście EmPal.

No i warto jeszcze wspomnieć próby zmiany psychiki głównego bohatera, który tym razem jest wstrząśnięty śmiercią Roana Landsa, decyduje się na walkę z Imperium, ale wciąż jeszcze nie jest w stanie zrobić tego tak otwarcie jakby chciał.

Reasumując, powieść nadal pozostawia wiele do życzenia, ale tym razem kończąc ją mogę z czystym sumieniem stwierdzić, że napawało mnie to optymizmem.


Wstrząśnięty po śmierci Roana Landsa, zabietego przez Dartha Vadera, Ferus Olin ma problem by się podnieść. Nienawiść wobec Imperium zaczyna pchać go ku Ciemnej Stronie, a na dodatek on wciąż jest podwójnym agentem i szuka tych, którzy wyczuwają Moc, by mógł ich wykorzystać Imperator. Tymczasem doktor Jenna Zan Arbor pracuje nad narkotykiem, który będzie pozwalał kasować wybrane wspomnienia z pamięci. Darth Vader obiecuje jej dostarczyć ludzi, na których swobodnie będzie mogła testować swe dzieło...


Ocena końcowa
Ogólna ocena: 4/10
Klimat: 3/10
Opis świata: 4/10
Rozmowy: 3/10Oceny użytkowników:
Aby wystawić ocenę musisz się zalogować
Wszystkie oceny
Średnia: 7,00
Liczba: 2

Użytkownik Ocena Data
Radek 10 2007-12-02 22:44:32
Lord Sidious 4 2007-09-30 10:48:44

Tagi: Drew Struzan (38) Jude Watson (46) Last of the Jedi (10) Scholastic (109)

Komentarze (0)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować:

Login:
Hasło:
Loading..

Ustawienia


Ustaw kolejność w prawej i lewej sekcji.
Możesz przesuwać elementy również pomiędzy nimi.