TWÓJ KOKPIT
0

Materiały prasowe: aktorzy i postacie :: Mroczne widmo

Do wszystkich swych filmów George Lucas szuka aktorów będących idealnym ucieleśnieniem postaci zarysowanych w scenariuszu: Najważniejszym zadaniem reżysera jest trafna obsada aktorskich - mówi. - Zaliczam się do grona prawdziwych szczęśliwców, bo przez lata udawało mi się pozyskiwać aktorów wprost stworzonych do ról, które im powierzałem. Byli dokładnie tacy, jakimi ich sobie wyobrażałem szkicując postacie w scenariuszu. Zawsze interesowała mnie gra zespołowa, siła aktorstwa leży bowiem w partnerstwie.
 
George Lucas, producent Rick McCallum i odpowiedzialna za casting Robin Gurland zapewnili "Części I" doborową obsadę aktorską. Stanęli przy tym w obliczu szczególnych wyzwań. Nie tylko musieli znaleźć aktorów, którzy sprawdziliby się jako zespół, ale i pamiętać, że kilkoro z nich musi nosić wyraźne podobieństwo fizyczne do bohaterów z lat późniejszych, a w pewnych przypadkach nawet ich dzieci, których znamy z pierwszej trylogii. W przypadku Anakina i królowej musieliśmy cofnąć się w czasie - mówi Robin Gurland. - Wiemy, jak wyglądały ich dzieci, Luke i Leia, musieliśmy więc pamiętać o tym obsadzając role ich przyszłych rodziców. Aktor grający roli Obi-Wana musiał zaś oczywiście przypominać bohatera z lat późniejszych.
 
QUI-GON JINN - LIAM NEESON
 
Rolę Qui-Gona, którego "Część I" wprowadza do panteonu bohaterów Gwiezdnej Sagi, gra Liam Neeson, nominowany do Oscara za "Listę Schindlera", bohater "Michaela Collinsa", "Rob Roya" i najnowszej ekranizacji "Nędzników".
 
Początkowo Lucas chciał obsadzić w tej roli aktora amerykańskiego, ale talent i charyzma Neesona, który jest z pochodzenia Irlandczykiem, zrobiły na nim tak wielkie wrażenie, że zmienił zdanie: To wielki aktor, którego nie bez racji wielu kolegów głęboko podziwia i uważa za swego mistrza. Ma w sobie przy tym wielką charyzmę, a taki właśnie powinien być bohater, którego gra - mówi.
 
Liam Neeson uważa Qui-Gona za ponadczasowego mędrca, którzy wyznaje styl życia kojarzący się z filozofią Wschodu. Jako Jedi jest także adeptem sztuk walki. Widzę w nim wcielenie mędrca-wojownika z zamierzchłej przeszłości, który posiadł głębię wtajemniczenia. Qui-Gon jest niczym samurajski wojownik, uosobienie wewnętrznej siły i pokory - mówi.
 
Aktor przyznaje, że urzeka go rozmach i bogactwo tematyczne sagi Lucasa: Te filmy wypełniają dotkliwą lukę - mówi. Zatraciliśmy tradycje ustnego przekazywania podań, mitów i legend z pokolenia na pokolenie i "Gwiezdne wojny" wypełniają tę lukę.
 
OBI-WAN KENOBI - EWAN McGREGOR
 
Rolę Obi-Wana Kenobi, którego w pierwszej trylogii grał Alec Guinness, objął szkocki aktor Ewan McGregor. W "Części I" Obi-Wan jest młodym uczniem Jedi, który czasem ściera się ze swym zbuntowanym mentorem, Qui-Gon Jinnem. Obi-Wan nie chce występować przeciwko Radzie Jedi i chce, by Qui-Gon Jinn przestrzegał obowiązujących reguł.
 
Ewan McGregor należy do najciekawszych i najbardziej wszechstronnych aktorów młodego pokolenia, a uznanie przyniosły mu role w tak różnych filmach jak "Płytki grób", "Trainspotting", "Emma" czy niedawny "Idol". George Lucas, który nazywa McGregora "młodą nadzieją europejskiej wspólnoty filmowej", wysoko ceni talent aktora: Ewan emanuje energią, wdziękiem i entuzjazmem, co czyni z niego idealnego odtwórcę roli młodego Obi-Wana - mówi.
 
Robin Gurland uderzyło, że podobieństwa między Ewanem McGregorem a Alecem Guinnessem nie ograniczają się do cech czysto fizycznych: Alec wiele ze swych ról grał z pewnym przymrużeniem oka. Choć Obi-Wan to postać pełna siły i godności, Alec obdarzył go poczuciem humoru. Podobnie postąpił Ewan - mówi.
 
W trakcie przygotowań do roli McGregor przestudiował kilka filmów Guinnessa, zarówno same "Gwiezdne wojny", jak i jego wcześniejsze dokonania: Ważne było, byśmy stosowali podobne środki wyrazu - mówi. - Szczególnie ciężko pracowałem nad interpretacją głosową, wyobrażając sobie, jak brzmiałby głos Obi-Wana w młodości.
 
Ewan McGregor zdaje sobie sprawę, jak wielką odpowiedzialność bierze na siebie przyjmując rolę, o której marzyłby każdy aktor: Oczywiście nie mogłem powiedzieć "nie", gdy zaproponowano mi tą rolę - mówi. - Staje się częścią legendy i współczesnego mitu, co odbieram jako prawdziwy zaszczyt. Aktora łączą z "Gwiezdnymi wojnami" także więzy rodzinne. Jego wuj, Denis Lawson, grał bowiem rolę pilota myśliwca rebeliantów, Wedge'a, w pierwszej trylogii. Aktor nie kryje przy tym, że możliwość wzięcia do ręki broni rycerzy Jedi była pokusą nie do odparcia: Pochwycić świetlny miecz i wysunąć go... Nic nie może się z tym równać! - mówi.
 
Oficjalnie Obi-Wan jest uczniem szacownego rycerza Jedi Qui-Gon Jinna, w rzeczywistości jednak często nie zgadza się ze swym mistrzem. Mimo iż są sobie bliscy, Obi-Wan i Qui-Gon mają inne poglądy na wiele kluczowych spraw, co przypieczętuje ich losy. Dla przykładu, każdy z nich inaczej widzi rolę Anakina. Qui-Gon sądzi, że młody chłopiec-niewolnik przyniesie równowagę Mocy i bierze go pod opiekę, mimo obaw Obi-Wana i członków Rady Jedi.
 
KRÓLOWA AMIDALA-NATALIE PORTMAN
 
Obi-Wan i Qui-Gon przychodzą z pomocą pięknej młodej królowej, której planeta staje się obiektem ataku ze strony Federacji Handlowej. Rola wymagała młodej aktorki, która przekonywałaby jako władczyni planety, a zarazem ukazała królową jako dziewczynę delikatną i otwartą. Powierzono ją zatem Natalie Portman, którą znamy m. in. z filmów "Leon zawodowiec" i "Marsjanie atakują!". George Lucas mówi: Szukałem dziewczyny młodej i silnej, podobnej do Lei z pierwszej trylogii. Natalie uosabia wszystkie te cechy, a bogactwo jej charakteru bynajmniej się na nich nie wyczerpuje.
 
Natalie Portman uważa królową Amidalę za doskonały przykład do naśladowania: Ogromnie się cieszę, że dane mi było z zagrać młodą królową która cieszy się tak wielką władzą - mówi . Młode kobiety znajdą w niej dobry przykład do naśladowania: silnią kobietę, która bierze sprawy w swoje ręce, okazuje się osobą nadzwyczaj inteligentną i sprawdza się jako przywódca.
 
W przeciwieństwie do swych ekranowych partnerów Natalie Portman nie zdawała sobie sprawy, jak wielkim fenomenem stały się "Gwiezdne wojny". Uświadomili jej to dopiero krewni: Moi kuzyni mają prawdziwą obsesję na punkcie tych filmów, ale ja nie widziałam żadnego z nich, zanim nie dostałam roli - mówi aktorka. Kiedy było po wszystkim, nie mogli w to uwierzyć: "O, mój Boże ! " krzyczeli. - "Grasz w > Gwiezdnych wojnach
 
ANAKIN SKYWALKER-JAKE LLOYD
 
Kluczem do sukcesu filmu okazało się znalezienie odtwórcy roli Anakina Skywalkera, dziewięcioletniego niewolnika z planety Tatooine. Wybitne zdolności Anakina, które dają o sobie znać podczas karkołomnego wyścigu ścigaczy, zwracają uwagę Qui-Gona i Obi-Wana, którzy zmuszeni są lądować na rodzinnej planecie chłopca.
 
W ciągu dwóch lat Robin Gurland przesłuchała setki kandydatów do roli pomysłowego i rokującego olbrzymie nadzieje chłopca, który nie zdaje sobie sprawy ze swego przeznaczenia i grożących mu niebezpieczeństw. Lucas chciał, by filmowy Anakin był bardzo otwarty, samodzielny i pełen inwencji, a przy tym kierował się intuicją, tak by mogli się z nim identyfikować nie tylko młodzi widzowie, ale i ich rodzice.
 
Zakrojone na szeroką skalę poszukiwania pozwoliły wyłonić Jake'a Lloyda. Szukałem chłopca, który byłby dobrym aktorem, a przy tym emanował wielką energią i prawdziwym entuzjazmem. Jake zaś jest niezwykle naturalny - mówi George Lucas. Rick McCallum dodaje: Jake uosabia wszystkie te cechy, które George chciał uchwycić w postaci Anakina. Jest bystry, uwielbia psocić i fascynuje się techniką - zupełnie jak nasz Anakin.
 
Jake Lloyd nie kryje, że: Anakin uwielbia psocić i ciągle pakuje się w kłopoty, zaraz potem jednak dodaje: Jest przy tym bardzo bystry i dobry, bardziej troszczy się o innych niż o samego siebie. Znajomość przyszłych losów Anakina były dla młodego aktora dodatkową zachęta do przyjęcia roli: Ta rola wiele dla mnie znaczyła, bo Darth Vader to moja ulubiona postać z "Gwiezdnych wojen" - mówi.
 
Poczuciem humoru i talentem Jake Lloyd podbił swych ekranowych partnerów. Ewan McGregor mówi: Nigdy dotąd nie zdarzyło mi się pracować z równie utalentowanym dziecięcym aktorem. Wydaje się, że od zawsze chciał zostać aktorem i zawsze był profesjonalista, nawet jeśli od czasu do czasu uwielbiał płatać nam figle.
 
SENATOR PALPATINE-IAN McDIARMID
 
Fani Gwiezdnej Sagi wiedzą doskonale, że los Anakina Skywalkera przypieczętuje imperator Palpatine. W pierwszej trylogii senator Palpatine jest wpływowym urzędnikiem, który zaczyna konsolidować władzę w swoim ręku. W roli Palpatine'a ponownie oglądamy lana McDiarmida - tym razem bez postarzającej charakteryzacji, którą nosił w "Powrocie Jedi".
 
Praca na planie była dla aktora ciekawym doświadczeniem: Kiedy po raz pierwszy wkroczyłem na plan "Części I'; czułem się, jakbym odbył podróż w czasie, a to dlatego, że wcześniej wystąpiłem w "Powrocie Jedi" - mówi. - Palpatine to ciekawa postać, z pozoru wydaje się konwencjonalnym politykiem, skrywa jednak demoniczną naturę. Stoi na krawędzi, stara się sięgnąć po niemożliwe.
 
DARTH MAUL - RAY PARK
 
Na krawędzi stoi także inny bohater "Części I" Lord Sith Darth Maul, który wraz ze swym mentorem toczy brutalną wojnę z Rycerzami Jedi. W roli Dartha Maula oglądamy mistrza walk Wschodu, utytułowanego szermierza i gimnastyka Raya Parka. Początkowo Park miał pracować pod kierunkiem koordynatora pracy kaskaderów Nicka Gillarda, wywarł jednak tak wielkie wrażenie na Lucasie, Ricku McCallumie i Robin Gurland, że powierzono mu eksponowaną rolę Dartha Maula, umożliwiając tym samym debiut aktorski.
 
Podobnie jak jego filmowi przeciwnicy, Liam Neeson i Ewan McGregor, Ray Park współpracował ściśle z Nickiem Gillardem przy scenach walk, starając się przydać Gwiezdnej Sadze nowego stylu i rozmachu. Gillard stworzył nowy styl walk łącząc elementy kilku uznanych technik szermierczych z dodatkiem... ruchów właściwych drwalom ścinającym drzewo i pozycji zaczerpniętych z gry w tenisa. Finałowy pojedynek rycerzy Jedi z Darthem Maulem opiera się na serii skomplikowanych, starannie przećwiczonych popisów kaskaderskich, których sfilmowanie zajęło ekipie długie tygodnie.
 
R2-D2 - KENNY BAKER
 
C-3PO-ANTHONY DANIELS
 
W "Części I" na ekrany powracają słynne roboty, R2-D2 i C3PO, każdy w nieco innym kształcie. Kenny Baker ponownie "rozgościł się" w metalowym korpusie Artoo, a partneruje mu Anthony Daniels wcielający się w rolę protokolarnego robota Threepio, którego w "Części I" Anakin dopiero konstruuje. Threepio nie jest jeszcze w pełni ukończony, brak mu metalicznej obudowy, Anthony Daniels nie mógł więc grać w "pancerzu", który nosił na planie pierwszej trylogii. Nagrywał zatem swoje dialogi "z offu", podczas gdy robotem manipulował animator.
 
YODA - FRANK OZ
 
Na ekrany powraca także Mistrz Jedi Yoda, który tym razem jest oczywiście nieco młodszy niż w pierwszej trylogii. Frank Oz ponownie animował kukłę Yody skonstruowaną przez odpowiedzialną za kreację stworów ekipę pod kierownictwem Nicka Dudmana, która powołała do życia przeszło 140 postaci.
 
MACE WINDU - SAMUEL L. JACKSON
 
W "Części I" Yoda jest członkiem Rady Jedi, podobnie jak nowy bohater Gwiezdnej Sagi, Mace Windu, którego gra Samuel L. Jackson. Przed rozpoczęciem zdjęć Jackson, wieloletni fan "Gwiezdnych wojen", zapytany został w jednym z wywiadów, z jakimi reżyserami chciałby pracować. Aktor nie wahał się ani chwili: "Z George'em Lucasem" - odpowiedział dodając, że jego największym marzeniem jest wystąpić w nowym filmie z serii "Gwiezdne wojny". Wiadomość o tym dotarła do Robin Gurland, która zaproponowała aktorowi objęcie roli Mace Windu. Samuel L. Jackson uznał pracę nad "Częścią I" za jedno z najważniejszych doświadczeń w swej bogatej karierze aktorskiej: Dane mi było partnerować Yodzie w "Części I" - mówi z uśmiechem. - I tak oto spełniło się jedno z moich największych marzeń.
 
SHMI SKYWALKER-PERNILLA AUGUST
 
Jak już wspomniano Lucasowi zależało na pozyskaniu aktorów "najlepszych z najlepszych", stąd też rolę matki Anakina, Shmi Skywalker, powierzył wybitnej szwedzkiej aktorce Pernilli August. Sceny między matką i synem należą do najbardziej wzruszających w całym filmie. O Pernilli August, której uznanie przyniosły role w filmach Ingmara Bergmana Rick McCallum mówi: Nosi w sobie godność i wewnętrzną siłę, cechy, bez których nie sposób sobie wyobrazić matki Anakina.
 
JAR JAR BINKS-AHMED BEST
 
Nowym członkiem rodziny "Gwiezdnych wojen" jest Jar Jar Binks, niezdarny, dziecinny stwór, który przemawia w sobie tylko znanym języku. Jar Jar staje się nieodłącznym towarzyszem Qui-Gona, Obi-Wana, królowej i Anakina. Na ekranie Jar Jar będzie postacią generowaną komputerowo, która partnerować będzie żywym aktorom. Wiele uwagi poświęcono wyborowi aktora, który użyczy Jar Jarowi swych cech fizycznych i głosu dostarczając tym samym materiału, który stanowić będzie punkt wyjścia dla animacji komputerowej. Wybór padł na aktora teatralnego Ahmeda Besta, którego Robin Gurland dostrzegła w spektaklu "Stomp" w jednym z teatrów w San Francisco.
 
Ahmed to Jar Jar - mówi Robin Gurland . - To on tchnął prawdziwe życie w tę postać. Liam Neeson dodaje: Ahmed to bardzo zabawny i utalentowany aktor, dzięki któremu Jar Jar żyje własnym życiem. Zdarzało się, że Best uciekał się do nadzwyczaj nieszablonowych technik, które bawiły jego partnerów niemal do łez: Niekiedy ledwie Udawało się nam zachować powagę - mówi Liam Neeson. - Ahmed był przezabawny, a inwencja, z jaki wymyślał nowe ruchy i dźwięki, zdawała się nie mieć sobie równych.
 
Aby uczynić z Jar Jara postać w pełni komediową, Ahmed Best wyposażył go w mnóstwo niezwykłych gestów i ruchów, które z reguły ściągają na jego głowę poważne kłopoty. Jak mówi: Jar Jar rozpaczliwie próbuje zadowolić każdego i zrobić wszystko, jak należy. A jednak choćby nie wiem jak próbował, zawsze coś psuje lub nadeptuje komuś na odcisk.
 
W POZOSTAŁYCH ROLACH
 
W pozostałych rolach wystąpili m.in. ceniony brytyjski aktor Terence Stamp ("Orły Temidy", "Priscilia - królowa pustyni") w roli kanclerza Valorum, którego pozycji głowy Senatu zagraża rosnący w siłę senator Palpatine; Ralph Brown jako pilot z Naboo Rick Olie oraz Hugh Quarshie w roli odważnego przybocznego królowej, kapitana Panaki.


TAGI: Anthony Daniels (9) Epizod I: Mroczne widmo (60) Ewan McGregor (5) Ian McDiarmid (5) Jake Lloyd (3) Kenny Baker (3) Liam Neeson (3) Natalie Portman (6) Prasa (27) Ray Park (2)
Loading..