TWÓJ KOKPIT
0

Wehikuł czasu: Darth Vader 1980 :: Klasyczna Trylogia

Darth Vader był Mrocznym Lordem Sithów, mistrzem Ciemnej Strony, zmorą Rycerzy Jedi i jednym z najbardziej zaufanych sług Imperatora. Imperator powierzył właśnie jemu zadanie zgładzenia Rycerzy Jedi. W mrocznych czasach, które towarzyszyły powstaniu Imperium Vader wraz ze swoimi agentami zgładził Jedi, zdradził swojego mentora Obi-Wana Kenobiego oraz prawdopodobnie był odpowiedzialny za śmierć ojca Luka Skywalker.

Przed przejściem na Ciemną Stronę Vader był obiecującym padawanem. Wraz z Obi-Wanem wyruszył na misję, która miała uchronić planetę Skye przed zniszczeniem podczas Wojen Klonów. Po zdradzeniu Jedi, Vader stoczył epicki pojedynek z Obi-Wanem, podczas którego spadł w krater wulkanu w którym zaczął się palić. Jego ciało zostało wyciągnięte i zamknięte w czarnej zbroi. Ten strój był jego jedyną szansą na przeżycie, jego poparzona twarz już na zawsze miała być ukryta pod metalową maską. Jedynie w swojej komorze medytacyjnej, pozwalał sobie czasami, na zdjęcie maski.

Po powstaniu Imperium Vader powrócił na Skye i umieścił tam Kharys jako Imperialną przedstawicielkę władzy. Nauczył ją również jak się posługiwać Mocą i jak używać miecza świetlnego.

Wraz ze wzrostem potęgi Rebelii Imperator wysyłał go na wiele misji mających na celu zniszczenie wywrotowców. Próbował odnaleźć plany sekretnej broni Imperium – Gwiazdy Śmierci – skradzione przez Rebeliantów. W tym celu złapał księżniczkę Leię Organę i torturami na Gwieździe Śmierci zmusił ją do wyjawienia informacji o położeniu bazy Rebeliantów.

Kiedy po księżniczkę przybyła ekipa ratunkowa Vader musiał jeszcze raz zmierzyć się ze swoim starym mentorem – Obi-Wanem. Tym razem jednak twierdził, że jest już Mistrzem Ciemnej Strony i próbując tego dowieść przeciął Obi-Wana swoim mieczem. Co jednak dziwne, Kenobi zniknął a jego puste szaty osunęły się na podłogę.

Później podczas ataku rebeliantów na Gwiazdę Śmierci Vader ruszył do walki w swoim własnym, specjalnie zmodyfikowanym myśliwcu typu TIE. Wraz ze swoimi skrzydłowymi udało mu się zniszczyć większość myśliwców Rebelii. Po tym jednak jak trafił go „Sokół Tysiąclecia” stracił panowanie nad swoim myśliwcem i musiał wycofać się z walki. Mógł tylko bezradnie patrzeć na to jak Rebelianci niszczą Gwiazdę Śmierci.

Po tych wydarzeniach Vader zaczął poszukiwać danych na temat młodego, czułego na moc, pilota, który przyczynił się do zniszczenia Gwiazdy Śmierci. Podczas ataku na komórkę Rebelii na Ultaar, Mroczny Lord odkrył, ze nie jest jedyną osobą szukającą tych informacji.

Podczas podróży na Ultaar Vader wyczuł w Mocy umysł medytującej osoby – innego użytkownika Mocy – Luka Skywalker. Kontakt z Lukiem wprawił tego drugiego w stan śpiączki. Mroczny Lord zdając sobie sprawę z niebezpieczeństwa jakie płynie z obecności w galaktyce innych użytkowników Mocy podążył na swoim niszczycielu gwiezdnym w kierunku stacji na której tą obecność wyczuł – Koła.

Po przybyciu na stację niszczyciel Vadera wyśledził dwa statki – na pokładzie jednego z nich przebywał Luke Skywalker. Drugi ze statków Mroczny Lord zidentyfikował jako jednostkę odpowiedzialną za zniszczenie Gwiazdy Śmierci – Sokoła Tysiąclecia. Kiedy Vader skoncentrował się na ściganiu Sokoła Luke użył Mocy aby zaatakować jego umysł. Mroczny Lord nieprzygotowany na taki atak, rozproszył się na tyle długo, że oba statki zdołały uciec.

Dalsze poszukiwania przez Vadera osoby odpowiedzialnej za zniszczenie Gwiazdy Śmierci doprowadziły go na Centares. Torturując na miejscu rebelianckiego szpiega dowiedział się, że na planecie przebywał inny rebeliant – Tyler Lucien - dezerter, który brał udział w bitwie o Yavin i może znać tożsamość osoby odpowiedzialnej za zniszczenie Gwiazdy Śmierci.

Łowca nagród Valance, również poszukiwał Luciana. Nie dało się uniknąć zatem jego spotkania z Vaderem. Palance, chcąc powstrzymać Vadera przed poznaniem tożsamości Luka wdał się z nim w śmiertelny pojedynek. Mroczny lord użył mocy aby wpłynąć na umysł palance, podczas gdy łowca nagród rzucił Vadera na kolana potężnym strzałem ze swojego blastera. Vader uruchomił swój miecz świetlny i ruszył do dalszej walki. Walki, którą wygrał, uśmiercają łowcę nagród.

Jednakże, pomimo zabicia Valanca Mroczny Lord nie odniósł pełnego zwycięstwa. Lucian zdawał sobie sprawę, jak ważne jest utrzymanie w tajemnicy nazwiska pilota, który zniszczył Gwiazdę Śmierci i popełnił samobójstwo zanim Vader był w stanie wydusić z niego tą informację.

Po wielu próbach pozbawienia Vadera jego wysokiej pozycji przez dom Taggów, Mroczny lord postanowił zmierzyć się z nowym baronem Urliciem Tagiem – generałem imperialnej floty. Poprzedni baron - Orman Tagge – został oślepiony wiele lat temu przez Vadera i domagał się zemsty. Te plany pokrzyżował mu Sojusz – a dokładnie Luke Skywalker – który wpadł na broń Tagga - Omega Frost w systemie Junction. Dzięki wysiłkom Sojuszu, zarówno okręt flagowy Tagga został zniszczony, jak i niszczyciel pod dowództwem generała Ulrica. Wierzono, że baron Orman Tagge zginął.

Vader, spotykając się z Ulrichem Tagiem wyjawił mu, że Orman jednak przeżył i był trzymany na pokładzie niszczyciela Mrocznego Lorda. Kiedy Vader poznał imię pilota, który zniszczył Gwiazdę Śmierci, postanowił wykorzystać Ulrica. Wiedział bowiem, że chce on zachować tytuł barona i zemścić się na Skywalkerze. Mroczny Lord chciał się spotkać z młodym Skywalkerem aby samemu przekonać się jak duży potencjał ma chłopak.

Vader pracował wraz z Ulrichem i jego młodszą siostrą, Dominą nad tym aby sprowadzić Luka na planetę Monastery. Z tego świata wywodziła się wpływowa religia – Zakon Świętego Koła,. Domina przybyła do Rebeliantów na Yavin jako kapłan Zakonu. Opowiedziała, że Imperium poczyniło dyplomatyczne kroki aby zjednać sobie Zakon, dodając, że święta równowaga wymaga tego samego od Sojuszu. Sojusz zatem posłał Luka Skywalkera razem z nią na planetę Monastery.

Vader nauczył wcześniej Dominę podstaw kontroli Mocy. Dzięki temu podczas pobytu na Monastery nasyłała na Skywalkera dzikie zwierzęta. On natomiast pomimo rozmów o pokoju i równowadze był zmuszony brutalnie ją bronić, przed nimi. Domina posiadała jednakże własne plany zarówno wobec Luka jak i samego Mrocznego Lorda, chciała ich obu uśmiercić za szkody jakie wyrządzili domu Taggów. Udało jej się sprawić, że Vader ze Skywalkerem spotkali się w Dolinie Kryształów.

W między czasie baron Tagge uciekł z niszczyciela Vadera i również dotrał na Monastery, do Doliny Kryształów. W niej Vader uświadomił go, że to właśnie jego ukochana siostra, z całego domu Taggów potrafi najlepiej manipulować ludźmi. Baron Tagge się załamał, uświadamiając sobie, ze wiele lat pracy nad tym aby uchronić siostrę przed polityką i korupcją poszło na marne. Wykorzystał to Vader tworząc wokół niego iluzję, tak aby Tagge wyglądał jak Mroczny Lord i wysłał go na spotkanie ze Skywalkerem. Ten myśląc, że ma doczynienia z samym Mrocznym Lordem zabił go.

Vader chciał wyprzeć rebeliantów, z ich przyczółków rozsianych po całej galaktyce. Aby tego dokonać podejmował różne próby. Agenci Imperium rozpuszczali plotki o talizmanie, który posiada tajemniczą moc – daje niewidzialność. Oczywiście było to kłamstwo ale imperialni zostawili na talizmanie uśpionego wirusa. Następnie Mroczny Lord wysłał Bobę Fetta, poprzez niego oferując lekarstwo. Miał nadzieję, że w ten sposób Fett pozna lokalizację ich tajnej bazy. Powiązania między Fettem a Vaderem zostały jednak odkryte i plan nie wypalił. W przyszłości Vader wynajmie Fetta aby ten odnalazł Mole’a – imperialnego szpiega, który zdradził Vadera.

Vader otrzymał dowództwo nad całą Imperialną flotą, dzięki czemu posiadał środki wystarczające do tropienia rebeliantów. Mimo posiadania aż tak dużej przewagi nie był w stanie ich zniszczyć. Wynikało to z taktyki Sojuszu, którego flota bardzo często nawiązywała walkę z imperium ale nigdy się poważnie nie angażowała – wycofując się bardzo szybko. Jak odkryli szpiedzy Vadera miało to na celu zająć Imperium, podczas gdy Sojusz prowadził rekrutację na różnych planetach. Vader rozkazał przerwanie takiej rekrutacji na Vorzyd 5.

Poza swoimi obowiązkami wojskowymi, Vader służył czasem jako glos Imperatora na spotkaniach politycznych, jak choćby na 13 Imperialnym Konklawe na Phelarionie.

Świadectwem jego okrutnej natury, był rozkaz pojmania cywili sympatyzujących z Sojuszem na planecie Harix – w tym kobiet i dzieci. Następnie nakazał ich publiczną egzekucję, mając nadzieję, że to wywabi z ukrycia rebeliantów. Sam o tej sytuacji mówił: „Wiem dokąłdnie co zrobią rebelianci… ponieważ tym głupcom zależy na matkach i dzieciach”. Kolejny raz jednak szyki Imperium pokrzyżował Luke Skywalker. Kiedy Vader się o tym dowiedział, postanowił poświęcić całą swoją uwagę poszukiwaniom tego młodego Rebelianta.

Kiedy dotarły do niego raporty o działaniach Rebeliantów na neutralnym świecie Arda-2, przybył do systemu wraz ze swoim niszczycielem, gotowy zniszczyć życie na planecie. Trzy eskadry myśliwców TIE rozpoczęły walkę z eskadrą Luka Skywalkera. Jednakże niszczyciel Vadera został poważnie uszkodzony, kiedy rebeliancka fregata zderzyła się z nim i musiał wycofać się z walki.

Następny plan Dartha Vadera zakładał udział mieszkańców planety Kadril, znanych z tego, że potrafili najlepiej obrabiać kryształy. Ich naukowiec Dal Quirz miał wyprodukować dużą ilość filtrów, opartych na kryształach Kunda, które miały chronić szturmowców Imperium przed ich własną najnowszą bronią biologiczną. Testy tej broni zostały następnie przeprowadzone na Kadril, a zaraz po nich wkroczyli szturmowcy, zaopatrzeni w stosowne filtry.

W tym czasie na planecie Kadril przebywała księżniczka Leia z Hanem i Chewbaccą. Księżniczka dokonała sabotażu na przekaźniku orbitalnym, odcinając adresowany do wszystkich mieszkańców przekaz Vadera. Następnie udało jej się zniszczyć filtry używane przez szturmowców. To zmusiło Imperium do odwrotu z planety.

Vader nie ustawał w poszukiwaniach ludzi odpowiedzialnych za zniszczenie pierwszej Gwiazdy Śmierci. Kiedy imperialny gubernator Bin Essada przekazał mu informacje o tym, że Luke Skywalker i Leia Organa znajdują się na planecie Mimbar, natychmiast zorganizował wyprawę na nią.

Zanim zdążył przybyć rebelianci uciekli lokalnym władzom i skryli się w jaskiniach zamieszkałych przez rasę Coway. Mroczny Lord postanowił osobiście poprowadzić oddział szturmowców do jaskiń aby ich odnaleźć.

Vader podążał za nimi do świątyni Pomojemy, w której znajdował się kryształ Kaiburr – zdolny zwiększyć potencjał Mocy osoby, która go posiada. Mroczny Lord wyczuwając w mocy kryształ, podążał do miejsca w którym się on znajdował. Podejrzewa się, ze poszukiwał go nie dla Imperatora ale dla zaspokojenia własnych ambicji. Posiadając kryształ mógłby pokonać Palpatina. Rebelianci dotarli jednak do kryształu pierwsi.

Kiedy Darth Vader zaatakował część świątyni zawaliła się, unieruchamiając Luka Skywalkera. Księżniczka Leia musiała sama stawić czoło Mrocznemu Lordowi, posługując się mieczem świetlnym Luka. Vader jednakże okrutnie się nią bawił, co chwilę boleśnie omijając jej obronę. Kiedy Lukowi udało się wygrzebać, odebrał swój miecz i łącząc potęgę kryształu z duchem Obi-Wana zaatakował. Ten niewytrenowany młodzik był w stanie pokonać Mrocznego Lorda, czego dowiódł odcinając mu rękę. To pozwoliło rebeliantom na ucieczkę.

Aby odnaleźć rebeliantów Vader dostał pod rozkazy cały oddział niszczycieli, wraz ze swoim najnowszym okrętem flagowym Egzekutorem. Flota rozesłała tysiące probotów po całej galaktyce, poszukując śladów Rebelii. Po otrzymaniu informacji o ich aktywności w systemie Hoth Vader nakazał atak. Dowódca floty, admirał Ozzel źle wyszedł z nadprzestrzeni, ostrzegając tym samym Rebeliantów o ataku i dając im czas na przygotowanie ewakuacji. Ten błąd przypłacił życiem, Mroczny Lord po uduszeniu go, awansował do jego stopnia kapitana Pietta.

Po tym jak sily Imperium osłabiły rebeliantów, Vader rozpoczął samemu atak na bazę na Hoth, nie udało mu się jednak zatrzymać Sokoła Millenium. Wysłał więc w pościg zanim, całą flotę.

Podczas walki o Hoth Imperator przesłał Vaderowi nowe zadanie, odnalezienia „syna Skywalkera” który może zniszczyć zarówno Imperatora jak i Vadera. Mroczny Lord jednak zasugerował obrócenie go na Ciemną Stronę Mocy. Po otrzymaniu akceptacji Palpatina postanowił wykorzystać jego przyjaciół, aby zastawić pułapkę na Skywalkera. Wynajął w tym celu łowców nagród. Sukces osiągnął Boba Fett, odkrywając, że Sokół podąża na Bespin. W Mieście w Chmurach na Bespinie Vader pojmał Hana, Leię i Chewbaccę.

Torturując swoich więźniów Vader ściągnął na Bespin Luka. Doprowadziło to do pojedynku, w czasie którego Mroczny Lord odciął Skywalkerowi rękę.

Pokonanemu młodemu Jedi wyjawił prawdę na temat jego ojca. Nie były to tak jak twierdził Obi-Wan, bowiem to właśnie Vader był ojcem Luka. Wyjawiając tą tajemnicę zaoferował chłopakowi, aby się od niego przyłączył. Razem mogli rządzić galaktyką. Młody Skywalker odrzuca propozycje skacząc, w rozwierający się przed nim tunel.

Vader jest złą osobą, posiadającą niesamowitą posturę. Używa Ciemnej Strony Mocy aby wyostrzyć swoje zmysły, za pomocą telekinezy pokonuje wrogów na odległość, posiada olbrzymią siłę fizyczną. Jest jednak wierny Imperatorowi i Mocy.

Darth Vader ma dwa metry wzrostu. W całości zakrywa go czarna zbroja do której jest przytwierdzona czarna peleryna. Na twarzy ma założoną groteskową metalową maskę, przez którą oddycha. Uzbrojony jest w czerwony miecz świetlny.

Tłumaczenie: Rusis


TAGI: ciekawostki (9) Darth Vader (3) Mikołajki (4)
Loading..