TWÓJ KOKPIT
0

Materiał prasowe: Legenda :: Klasyczna Trylogia

Kiedy 25 maja 1977 na ekrany niespełna 30 kin (!) w Ameryce wszedł film zatytułowany "Gwiezdne wojny", nikt nie przypuszczał, że zmieni on na zawsze oblicze przemysłu filmowego na świecie. Dziś trzy filmy z serii "Gwiezdne wojny" należą do najbardziej kasowych w dziejach kina. W samej tylko Ameryce przyniosły zawrotne wpływy:
 
"Gwiezdne wojny" (1977) - 323.000.000 $
"Imperium kontratakuje" (1980) - 223.000.000 $
"Powrót Jedi" (1983) - 264.000.000 $
 
W Polsce każdy z trzech filmów, wprowadzonych na ekrany w latach 1979, 1983 i 1985, obejrzało przeszło 5.000.000 widzów. Ale legenda "Gwiezdnych wojen" daleko wykracza poza rejestr danych kasowych. Zaczerpnięte z filmu wyrażenia i sformułowania "Niech moc będzie z Tobą", "Imperium Zła" czy samo określenie "Gwiezdne wojny" znane są nawet tym, którzy nigdy nie oglądali żadnego z filmów trylogii. Nic zatem dziwnego, że w roku 1989 "Gwiezdne wojny" znalazły się wśród 25 pierwszych filmów umieszczonych przez Bibliotekę Kongresu USA na liście dzieł filmowych o nieprzemijającej wartości kulturowej, historycznej lub estetycznej. Muzeum Przestrzeni Kosmicznej USA przygotowuje wystawę poświęconą Trylogii. Jej kurator, Mary Henderson, mówi: George`owi Lucasowi udało się przełożyć antyczne mity na opowieść czytelną dla ludzi końca XX wieku. Wystawa otwarta zostanie jesienią 1997, już dziś podziwiać jednak można roboty C-3PO i R2-D2 oraz kostiumy szturmowców Imperium.
 
Trylogia miała ogromne znaczenie dla rozwoju technik filmowych efektów specjalnych. Podczas pracy nad "Gwiezdnymi wojnami" George Lucas założył studio Industrial Light & Magic, które zrewolucjonizowało kinowe efekty specjalne, dzięki m.in. wprowadzeniu technik komputerowych. Industrial Light & Magic pracowało nad efektami do ponad 110 filmów, zdobyło 14 Oscarów oraz 9 nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej za osiągnięcia techniczne. "Powrót Jedi" był pierwszym filmem wyświetlanym w systemie dźwiękowym THX, który jest dziś stosowany w ponad 1.400 kinach na całym świecie oraz na kasetach video i dyskach laserowych. Dziś, w dwadzieścia lat po premierze pierwszego filmu, Trylogia wciąż cieszy się niesłabnącą popularnością. W plebiscycie na najpopularniejszy film wszechczasów przeprowadzonym wśród studentów amerykańskich college`ów zwyciężył "Powrót Jedi". Na internecie odnaleźć można adresy 350 sieci poświęconych Trylogii, sekcje poświęcone "Gwiezdnym wojnom" należą do największych atrakcji parków Disneya na całym świecie.
 
Z okazji 20 rocznicy premiery George Lucas przygotował specjalną wersję Trylogii. Oto jej założenia:
 
- po wieloletniej przerwie wszystkie trzy filmy powrócą do kin, gdzie obejrzeć je będzie można na szerokim ekranie. Przez dłuższy czas trylogię oglądać można było jedynie na kasetach video, na ekranie telewizora, który nie pozwalał w pełni docenić jej walorów widowiskowych
        - w każdym z trzech filmów znajdą się nowe sceny, które nie weszły do wersji pierwotnej. Stało się to możliwe dzięki rozwojowi technik efektów specjalnych. Tak więc w specjalnej wersji "Gwiezdnych wojen" zobaczymy m.in. scenę spotkania Hana Solo z Jabbą, której nie było w wersji pierwotnej, bo George Lucas nie znalazł sposobu, by wykreować przekonywającą postać Jabby
         - efekty specjalne w każdym z filmów zostaną "udoskonalone" z wykorzystaniem najnowszych technik, w tym animacji komputerowej. W sumie zobaczymy 250 ujęć z nowymi efektami
         - każdy z filmów otrzyma ścieżkę dźwiękową najnowszej generacji nagraną w stereofonicznym systemie THX, opracowanym w studiu George`a Lucasa.
 
W promocję filmów na całym świecie zaangażowany jest koncern PepsiCo, który przygotował kampanię na niespotykaną dotąd skalę, obejmującą zarówno Pepsi, jak i restauracje Kentucky Fried Chicken i chipsy Frito Lay`s. Z okazji premiery na rynku polskim pojawią się najróżniejsze gadżety, gry komputerowe, figurki, modele i zabawki, a także specjalne wydanie muzyki na płytach (po raz pierwszy w wersji integralnej) oraz edycje książkowe i komiksy. Obserwatorzy związani z przemysłem filmowym przewidują, że w samej tylko Ameryce "Gwiezdne wojny - Trylogia, Wersja specjalna" przyniesie wpływy bliskie 300.000.000 $. Pierwszy weekend wyświetlania samych tylko "Gwiezdnych wojen - wersji specjalnej" (31.01-2.02.1997) przyniosł zawrotne wplywy w wysokości blisko 37.000.000 $. Do dziś film przyniósł blisko 150.000.000 $, rekord w przypadku wznowienia. Niespełna trzy tygodnie wyświetlania "Imperium kontratakuje - wersji specjalnej" przyniosły wpływy przekraczające 50.000.000 $ Trylogia po raz kolejny okazała się kasowym fenomenem.
 
Producent "Wersji specjalnej" Rick McCallum mówi: Ludzie w młodym wieku, którzy oglądali Trylogię, kiedy po raz pierwszy pojawiła się na ekranach kin, nigdy tego nie zapomną. Dla wielu z nich był to punkt zwrotny. Zdali sobie sprawę, że w kinie wszystko jest możliwe, a jednocześnie wszystko można pokazać realistycznie.

Materiały nadesłane przez dystrybutora, dzięki uprzejmości Stopklatki.


TAGI: Epizod IV: Nowa nadzieja (41) Epizod V: Imperium kontratakuje (46) Epizod VI: Powrót Jedi (45) Prasa (27) Wersja Specjalna Trylogii (Special Edition) (6)
Loading..