TWÓJ KOKPIT
0

Star Wars CCG - Premiere :: Karcianki

Zestaw Premiere w edycji limitowanej (mający karty z czarną obwódką) trafił do sklepów w grudniu 1995 roku. Jak sama nazwa wskazuje jest to premierowy/podstawowy zestaw kart wydany przez firmę Decipher do gry osadzonej w świecie Gwiezdnych Wojen.

Zawiera 324 karty (po 162 dla każdej ze stron). W tym: 108 kart rare (rzadko występujące), 108 kart uncommon (niepospolite) i 108 kart common (pospolite).

Znajdziemy tutaj karty z pierwszymi lokacjami planet Tatooine i Yavin IV, główne postacie takie jak m.in. Luke Skywalker, Han Solo, Leia Organa, C-3PO, Obi-Wan Kenobi, Darth Vader, Grand Moff Tarkin, roboty, pojazdy, gwiezdne statki (m.in. Millenium Falcon, X-Wing), urządzenia, bronie, efekty i przerwania (interrupts) przydatne podczas gry.

O dodatku:
W Premiere pojawiło się osiem głównych rodzajów kart do gry. Niektóre jak np. „Character” posiadały również własne podtypy np. Rebel czy też Imperial.Podstawowe rodzaje kart w SW CCG, które wprowadza "Premiere":
 • Character - Karty reprezentujące postaci z uniwersum Gwiezdnych Wojen. Niektóre posiadają zdolność pilotowania statków i pojazdów oraz posługiwania się bronią.
 • Starship - Karty reprezentujące statki służące do podróży i walki w kosmosie. Mogą być pilotowane przez postacie, a także mogą przewozić inne mniejsze statki.
 • Vehicle - Karty reprezentujące wszystkie środki lokomocji, które pozwalają poruszać się po powierzchni ziemi lub wśród chmur. Zazwyczaj są to pojazdy mechaniczne, choć można znaleźć także stworzenia takie jak np. Bantha.
 • Device - Karty reprezentujące urządzenia używane przez postaci lub montowane na statkach i pojazdach, np. elektrobinokulary, pas szturmowca, czy też komputer celowniczy.
 • Weapon - Karty reprezentujące bronie wykorzystywane przez postacie, statki, pojazdy a nawet Gwiazdę Śmierci do zadania obrażeń przeciwnikowi.
 • Interrupt - Karty przerwań. Mogą one zostać wyrzucone na stół w dowolnym momencie mówiąc „przerwanie”. Pozwalają np. na zmniejszeniu strat podczas bitew.
 • Effect - Karty efektów służą do wprowadzania długoterminowych zmian związanych z grą lub poszczególnymi kartami (np. zwiększenie kosztu wystawienia wszystkich kart postaci przeciwnika).
 • Location - Karty reprezentujące podczas gry miejsca znane nam z filmów. Karty w orientacji pionowej reprezentują planety (jak np. Tatooine), a w orientacji poziomej miejsca (np. Mos Eisley).Pierwszy zestaw SW CCG oparty był o Epizod IV: Nową Nadzieję. Można powiedzieć, że obejmował 2/3 filmu, aż do momentu przygotowań Rebeliantów do ostatecznego ataku na Gwiazdę Śmierci.

Premiere został opracowany tak, aby gracze mogli swobodnie zapoznać się z zasadami i mechanizmami rządzącymi rozgrywką. Obie strony, zarówno jasna jak i ciemna, mają wyrównane siły. Ciemna strona otrzymuje Darta Vadera zaś jasna starego Obi-Wana Kenobiego. Fakt, że rozkład sił jest równomierny sprawia, że rozgrywka dla początkujących graczy jest łatwa i przyjemna.

Boostery i zestawy startowe:
Zestaw Premiere sprzedawano w postaci zestawów startowych (większe opakowania zawierały 12 starterów) i w postaci zestawów dodatkowych, tzw. boosterów (większe paczki zawierały 36 boosterów).
 • Starter: w każdym zestawie startowym znajdowała się książeczka z zasadami i 60 losowych kart (30 dla jasnej strony Mocy i 30 dla ciemnej). Jeżeli chodzi o rzadkość występowania kart to w starterach były 2 karty rare (rzadko występujące), 14 uncommon (niepospolite) i 44 common (karty pospolite) - po połowie dla każdej ze stron.
 • Booster: w każdym zestawie dodatkowym było 15 losowych kart, w tym 1 karta rare, 4 uncommon i 10 kart common.W karciance SW CCG każdy z graczy powinien posiadać talię składającą się z takiej samej liczby kart (standardowo 60, jednak możliwe jest także granie mniejszymi taliami np. po 40 kart).

The Executive Set
Jako ciekawostkę warto dodać, że oprócz starterów i boosterów firma Decipher wydała zestaw o nazwie "Premiere Executive Set", który ukazał się tylko w 250 egzemplarzach i był przeznaczony dla szych z LucasFilmu, Deciphera i oczywiście jeden dla samego George'a Lucasa. Zestaw taki zawiera dwa kompletne sety Premiere w wersji limitowanej i dodatkowe sety kart common i uncommon. Całość wydana w pięknym, dużym pudełku.

Wygląd boosterów:
Kolorem dodatku jest czarny. Zarówno pudełka zestawów startowych jak i boosterów są utrzymane w tej samej, prostej i jednolitej szacie graficznej. Na opakowaniach widzimy m.in. Luke’a, Vadera i kilka X-Wingów. Nic nadzwyczajnego, ot po prostu zwykły czarny booster z głównymi motywami z „Nowej Nadziei”. Nie powala, ale też nie odstrasza.

Karty:
Jeśli chodzi natomiast o wykonanie samych kart, nie budzi ono jakiś wielkich zastrzeżeń. Zdjęcia użyte do grafik na kartach pochodzą jeszcze ze „starej” wersji Epizodu IV, co łatwo można wytłumaczyć tym, że Premiere ukazał się prawie 2 lata przed premierą Edycji Specjalnej. Co ciekawe, owe grafiki są właśnie jedną z najmocniejszych stron dodatku. Dla osób, które uznają wyższość „oryginalnej” wersji Starej Trylogii nad Wersją Specjalną czy też DVD, będą usatysfakcjonowani. Na kartach można zobaczyć ujęcia, które łatwo przeoczyć oglądając film lub po prostu zostały stworzone specjalnie na potrzeby gry. Wielki plus za to dla twórców.


Premiere Unlimited:
W kwietniu 1996 roku firma Decipher zakończyła produkcję kart z Premiere w wersji czarnoramkowej, a wypuściła na rynek karty w wersji nielimitowanej, z białą obwódką.

ogór & Strangler

Zdjęcia kart pobrano z swccgpc


Lista dodatków Następny dodatek

OCENY UŻYTKOWNIKÓW:
Aby wystawić ocenę musisz się zalogować
Wszystkie oceny
Średnia: 10,00
Liczba: 5

Użytkownik Ocena Data
Master of the Force 10 2012-03-19 14:38:56
Jenari 10 2010-08-01 22:00:08
Strangler 10 2009-09-15 21:50:53
ogór 10 2009-09-15 01:33:16
Immo 10 2009-05-31 23:30:45


TAGI: SW CCG (39)

KOMENTARZE (1)

 • Immo2009-05-31 23:30:41

  Granie w karty graniem w karty, ale wkład do kanonu jest absolutnie nieoceniony. Zwłaszcza jeśli chodzi o Mos Eisley.

ABY DODAWAĆ KOMENTARZE MUSISZ SIĘ ZALOGOWAĆ:

  REJESTRACJA RESET HASŁA
Loading..