TWÓJ KOKPIT
0

Kroniki Wojen Klonów :: Wojny Klonów


4 miesiąc wojny

W tym miesiącu agenci Wywiadu Republiki - pod dowództwem Jorama Kithe'a i Mappera - zdołali odbić z rąk sprzymierzonego z separatystami PlanSecu, lokalnej policji z planety Tarhassan, innego agenta, Edbita Teeksa, któego Tarhassanie pojmali parę tygodni wcześniej.

Miała wtedy również miejsce misja na Queycie, w której brali udział Knol Ven'nari, Nico Diath, Fay, Jon Antilles i Obi-Wan Kenobi, a jej celem było zdobycie antidotum na nową broń separatystów, znaną jako gaz bagienny. Jego próbka znajdowała się w poruszającej się po lawie, ruchomej instalacji na planecie Queyta. Przeciwko Jedi stanęli Mroczna Jedi Asajj Ventress i łowca nagród Durge. Podczas próby odzyskiwania substancji śmierć poniosła większość Jedi; przeżyli tylko Kenobi i Fay. W wyniku dalszej walki z wysłannikami separatystów oboje zostali ciężko ranieni, zaś cała instalacja uległa zniszczeniu; Fay przekazała swoje ostatnie siły Kenobiemu by uciekł i przekazał antidotum Republice. Polegli Jedi zostali uhonorowani w Świątyni.Jakiś czas później oddział klonów pod dowództwem komandora Brolisa został wysłany na Axion, gdzie Colicoidzi mieli jeden ze swoich ośrodków badawczych, wpadli jednak w pułapkę separatystów. Na pomoc przybył im mistrz Jedi Yoda, który jednak - pomimo iż ocalił Brolisa - nie był w stanie powstrzymać Konfederacji przed okupacją planety.

Oddział Omega został z kolei wezwany do rozwiązania sytuacji na Coruscant, gdzie jeden z kosmoportów został opanowany przez terrorystów Korunnai. Z pomocą żołnierzy ARC, mistrza Jedi Kaima i swoich szkoleniowców komandosi opanowali sytuację, krzyżując plany Korunnai, którzy chcieli wrobić Republikę w zabójstwo reprezentanta Sektora Wspólnego.
W międzyczasie na stacji kosmicznej Trenchant miał miejsce pojedynek, który wyłonić miał głównodowodzącego siłami zbrojnymi Konfederacji. Zwyciężył cyborg Grievous.Mniej więcej w połowie miesiąca hrabia Dooku postanowił uderzyć w słaby punkt Jedi i zniszczyć Kryształową Jaskinię na Ilum. Atak odparły - choć nie bez trudu - Jedi Luminara Unduli i Barissa Offee, które wspomógł podróżujący z senator Amidalą mistrz Yoda. Dzięki jego interwencji atakujące Ilum droidy typu Chameleon zostały zniszczone, a Jedi uwięzione w jaskini uratowane i przewiezione na Coruscant.Bez wątpienia największym starciem tego okresu była bitwa o Muunilist. W drodze na planetę Anakin Skywalker i Obi-Wan Kenobi wpadli jednak na nową flotę szturmową separatystów, która zmierzała w stronę planety Cyphar. Jedi usiłowali ją powstrzymać, lecz udało im się zniszczyć tylko dwa okręty. Dzięki nim jednak flota Republiki została poinformowana o spodziewanym ataku.

Flota Konfederacji zgodnie ze swoim planem zaatakowała Cyphar, jednak czekały tam na nią siły Republiki, powiadomione przez Kenobiego i Skywalkera. Po niedługiej bitwie Cyphar zostało obronione.

Republika przypuściła tymczasem zakrojony na szeroką skalę atak na planetę Muunilist, będącą siedzibą wspierającego Konfederację Intergalaktycznego Klanu Bankowego. Walka miała miejsce zarówno w przestrzeni, jak i na powierzchni planety; myśliwce V-19 pod dowództwem Anakina Skywalkera zapewniły osłonę kanonierkom transportującym żołnierzy Republiki i zawiązały walkę myśliwską. Na powierzchni zaś trzon armi, dowodzony przez rycerzy Jedi Obi-Wana Kenobiego i Voolvifa Monna przypuścił szturm na miasto Harnaidan, w którym już działała dywersyjna grupa klonów ARC, niszcząca tam systemy obronne.Po przełamaniu oporów wojska Republiki stanęły do walki z armią separatystów, w szczególności z lansjerami IG pod dowództwem Durge'a, skutecznie rozprawiającego się z artylerią SPHA-T. Na polu bitwy Kenobi osobiście starł się z Durgem i pokonał go - przynajmniej na pozór - po czym dołączył do działających w Harnaidan żołnierzy ARC, z którymi udało mu się wedrzeć do centrum dowodzenia Konfederacji i pojmać przywódcę Intergalaktycznego Klanu Bankowego, Sana Hilla, oraz ponownie pokonać - nie bez pomocy klonów - łowcę nagród Durge'a.Walka na powierzchni zrobiła się mniej zacięta, lecz w przestrzeni separatyści wciąż próbowali zepchnąć siły Republiki do defensywy. Obydwie strony ponosiły straty, jednak dzięki brawurowej akcji Anakina Skywalkera duża ilość droidów typu Sęp i krążowników Klanu Bankowego została zniszczona. Wtedy na czele myśliwców Konfederacji stanęła Asajj Ventress, której udało się odciągnąć Skywalkera od bitwy i wciągnąć w pojedynek, który przeniósł się poza Muunilist. W międzyczasie Obi-Wan Kenobi nadał z centrum dowodzenia sygnał dezaktywujący armię separatystów, dzięki czemu Muunilist zostało zdobyte przez Republikę.

Ścigając Asajj Ventress Anakin Skywalker wylądował za nią na czwartym księżycu planety Yavin, gdzie udał się - wraz z towarzyszącym mu oddziałem klonów - na jej poszukiwania. Ventress wybiła jednak jego żołnierzy i starła się z nim w ruinach świątyń Massasich, gdzie jednak przegrała i została zmuszona do ucieczki. Skywalker zaś powrócił na Muunilist.

Gdy Kenobi i Skywalker walczyli o stołeczną planetę Klanu Bankowego, Republika wysłała grupę uderzeniową klonów pod dowództwem Daakmana Barreca, Ki-Adi-Mundiego, Shaak Ti, Tarra Seirra, K'kruhka, Aayli Secury i Sha'a Giego na Hypori, gdzie - zgodnie z danymi Wywiadu - znajdowały się nowe fabryki droidów Geonosian. Armia Republiki wpadła jednak w zasadzkę na orbicie, a jej resztki wybiła armia droidów pod dowództwem generała Grievousa. Bitwę przeżyli tylko Ki-Adi-Mundi, Aayla Secura i Shaak Ti oraz - przedwcześnie uznany za zmarłego - K'kruhk, a i to tylko dzięki interwencji grupy klonów pod dowództwem Fordo. Bitwa o Hypori była pierwszym militarnym zwycięstwem generała Grievousa.
W międzyczasie separatyści wsparli militarnie rasę Quarrenów i zaczęli zagrażać Kalamarianom, którzy niedawno przeszli na stronę Republiki; mistrz Yoda wysłał im więc na pomoc grupę uderzeniową klonów pod dowództwem rycerza Jedi Kita Fisto. Rozpoczęła się bitwa o Dac.Quarrenowie stawiali zaciekły opór, lecz z pomocą mistrza Jedi i kalamariańskich wojowników separatyści przegrali, nawet pomimo użycia podwodnej superbroni zdolnej z powierzchni planety razić okręty orbitujące wokół Dac. Bitwę wygrała Republika, a superbroń - zniszczona przez Kita Fisto i kalamarian - nie została nigdy odbudowana.
W tym czasie mistrz Jedi Mace Windu i dowodzony przez niego oddział klonów starł się na Dantooine z siłami Konfederacji, które wykorzystały swoją nową superbroń - czołg sejsmiczny. Pomimo spustoszenia, jakie pojazd ten siał w szeregach Republiki, Mace Windu zdołał własnoręcznie pozbyć się setek droidów bojowych i zniszczyć czołg. W wyniku jego działań wielodniowa bitwa została wygrana przez Republikę.

1 2 3 (4) 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31


TAGI: Tydzień Wojen Klonów (2)
Loading..