TWÓJ KOKPIT
0

Na jego podobieństwo :: Książki


W sali tronowej Palpatine przerwał przeglądanie swojego datapadu. Moc „westchnęła” nieznacznie: poczuł to. Vader zareagował.
Przetrwał to, co Cuis dla niego przygotował. Imperatorowi wydało się, że Vader wyczuł, że został zdradzony. Skupił się mocniej, szukając śladu gniewu czy nienawiści – nie znalazł ich, i począł się zastanawiać czy jego uczeń do tej pory nie odkrył oczywistej prawdy.
Palpatine postanowił być cierpliwy. Usiadł głębiej na krześle, poprawił poduszkę za plecami i znowu zagłębił się w przeglądaniu datapadu.
Vader musiał zrobić kolejny krok. Jeśli nie, poszukiwania kolejnego ucznia zabiorą Palpatine’owi naprawdę dużo czasu.

Vader spoglądał na zbiorniki pełne płynu.
Kiedy przechodził między kolejnymi rzędami, zbiorniki, jak soczewki, wypaczając obraz nieoczekiwanie mianowanego nowego kierownika Arkanian Microtechnologies stojącego za nimi.
- Widzę, że cenicie arkaniańską metodę klonowania – powiedział Vader.
- Jest tak samo dobra, jak kaminoańska, sir. – Kierownik był zdenerwowany. Byłoby dziwne, gdyby nie był. – Mamy rok do osiągnięcia przez klona dorosłości – nie ma się co śpieszyć. Gwarantujemy stabilny produkt.
- Czy jesteście przygotowani do próby powtórnego sklonowania naszego wzorca Fetta?
- Jeśli będzie pan chciał. Nie jest to genotyp z którym pracowaliśmy, więc mogą wystąpić skutki uboczne. No i jest dużo wyższe prawdopodobieństwo nieudanego powtórnego sklonowania, ale dołożymy wszelkich starań, aby nie zawieść.
- Byłbym wdzięczny. Udowodnili, że są doskonałymi żołnierzami, szczególnie jeśli chodzi o dyscyplinę.
Vader przesunął dłonią wzdłuż tuby i obserwował dorosłego żołnierza, który tam się formował. Kaminoanie brali klony jako podrostków i pozwalali im rosnąć normalnie. Zastanawiał się, co robiło większą różnicę na dłuższą metę – jakość wzorca czy trening. Nie dbał o skrócenie czasu produkcji, nie kiedy efektywność całej dywizji zależała od jednej selekcji. Nie był naukowcem, nauka była jedyną dziedziną, w której musiał polegać na swoich zdolnościach przywódczych, żeby praca została dobrze wykonana.
Kiedy skoncentrował się na kształcie pływającym w płynie, Vader przez moment ujrzał siebie: spalonego, niemal nieżywego, okaleczonego, uratowanego i zbudowanego od nowa. Zastanawiał się czy poza aparycją sithyjskiego droida było w nim coś więcej, czy ktoś zbudował go na czyjeś podobieństwo. I nadal czuł w Mocy dwie rzeczy: miecz Palpatine’a w swoich plecach i mniej charakterystyczny kształt zagrożenia, które było coraz bliżej.
- Więc spróbujmy – powiedział i otrząsnął się z rozmyślań. – Ponownie sklonujcie wzorzec Fetta i kontynuujcie tą partię. Poprosimy też porucznika Lekaufa, by był tak dobry i użyczył nam fragmentu swojej tkanki, byście mogli popracować też nad nią.
Lekauf, stojący z jedną ręką na rozpiętej kaburze, skłonił się z szacunkiem.
- Dziękuję, Lordzie Vader. To dla mnie prawdziwy zaszczyt.
Jego duma i zadowolenie były niemal namacalne. Stojąc przy Vaderze był równie wysoki jak klon Fetta. Nada się.
- Czy możemy udzielić panu gościny, Lordzie Vader? – zapytał nowy i zdenerwowany szef Arkanian Micro. Kiedy tylko te słowa padły z jego ust, jego twarz zrobiła się blada, a wzrok powędrował na ustnik maski Vadera. Spojrzał z ustnika na oczodoły maski i pomyślał, że długo nie nacieszy się awansem.
Ludzie byli bardzo łatwi do rozszyfrowania.
- Niestety, z przykrością muszę odmówić. Pilne sprawy wzywają mnie gdzie indziej – powiedział Vader.
Chwila łaskawości znakomicie kontrastowała ze zbiorową egzekucją sprzed paru chwil. Światło i ciemność, połączone by osiągnąć zrównoważony rezultat. Od tej pory Arkanian Micro nie będzie sprawiało problemów Imperium.
- Szukam kogoś.
Lekauf wystąpił naprzód, jakby chciał mu towarzyszyć, jednak Vader zatrzymał go uniesieniem palca.
- Ma pan chyba próbkę do przekazania, poruczniku. Moją sprawą mogę zająć się osobiście.
I rzeczywiście tak było. Nie potrzebował nawet mapy miasta: znajdzie człowieka, którego szukał, gdyż ten człowiek szukał jego.
Ostatni z mężczyzn, którzy go zaatakowali, wyróżniał się w Mocy. Vader badał go uważnie, ostrożnie, pozwalając by to wrażenie obmyło go całego.
To był Mroczny Jedi. Tego należało się spodziewać po Palpatinie. Ten zabójca przynajmniej przetestuje go. A Vader chciał zdać ten test, dla swojego własnego dobra, nie dla swojego mistrza.

Twoja nienawiść cię wzmocni.
Vader przemknął korytarzem łączącym biura kierownictwa Arkanian Micro z dużym dziedzińcem w centrum fabryki. Był to czworobok idealnie utrzymanej trawy, dokoła którego stały identyczne drzewa, których korony przycięte były w precyzyjne kształty sześcianów. Znajdowała się tam również fontanna – woda, bulgocząca nad piramidą z gładkich kamieni, wydawała kojący szum.
Spokój był ostatnią rzeczą, której Vader potrzebował. Znów czuł nienawiść. Palpatine nasłał na niego zabójców. Jakkolwiek było to nieuniknione, niemniej jednak było w tym mnóstwo złości, powiązanej i nie dającej się odseparować od życzenia jego mistrza by przetrwał. Musiał skoncentrować się na swojej motywacji i czystej niechęci.
Zatrzymał się i włączywszy miecz świetlny, zaczął nadsłuchiwać.
Wyczuł Mrocznego Jedi na długo wcześniej zanim go usłyszał.
Poczuł jak jego przeciwnik przemyka się przez drzwi i zbliża. Miał wrażenie jakby roztapiający się lód spływał po tym co zostało z jego pleców i uchwycił to wrażenie – małe cenne uczucie strachu, gotowe by je schwycić i użyć. Nie, to nie było to – to była ostrożność. Jego zbroja nie była niezniszczalna – a on stawiał teraz czoła Jedi. Nadal czuł, że jest niekompletny, bardziej niż wtedy gdy miał normalne ciało i krew.
Vader stanął na środku trawnika, z dala od drzew i czekał jakby był przynętą.
Nie musiał czekać długo. Wiedział, że mężczyzna go obserwował, niemal całą minutę od momentu kiedy wyszedł z przedsionka na światło słoneczne. Nagle, ku zdziwieniu Vadera, otworzyły się kolejne drzwi i wyszły z nich dwie kobiety, rozmawiając i trzymając kubki z flimsi. Spojrzały na Vadera i na miecz świetlny w jego dłoni po czym natychmiast schowały się, zatrzaskując za sobą drzwi.
Ta sekunda wystarczyła. Mroczny Jedi chwycił miecz obiema dłońmi i szarpnął, uwalniając dwa promienie – czerwony w lewej, a biały w prawej ręce. Vader pomyślał, że było to niezłe przedstawienie, dopóki mężczyzna nie zbliżył się do niego, wymachując powoli mieczami, jak sztukmistrz, który przygotowuje się do chwytania maczug. Białe ostrze mignęło tak blisko jego hełmu, że zanim pomyślał co robi, jego własny miecz zablokował broń przeciwnika.
- Nazywam się Cuis, Lordzie Vader – przedstawił się mężczyzna. – Uwierz mi, to nic osobistego.
Vader i on szli tym samym tempem, trzymając się z dala od siebie, okrążając się. To nic osobistego. Pewnie Cuis myślał, że ten akt odwagi przestraszy Vadera. Ale to gniew i inne brutalne emocje miały wygrać tą walkę. Lord Sithów wykonał pchnięcie.
Mój mistrz chce, bym był martwy.
Ciął z dołu prostym łukiem, a Cuis zablokował to cięcie swoimi mieczami, zgrzytając wzdłuż broni Vadera jakby ostrzył stalowy miecz. Vader cofnął się i ciął z góry, myląc przeciwnika rzucił się w lewo. Mroczny Jedi odskoczył w pobliże pnia drzewa. Vader wykonał podwójny wypad na prawej nodze, unikając dwóch ostrzy.
Musiał wyciągnąć Cuisa na ciaśniejszy teren, gdzie nie mógłby on używać obu mieczy świetlnych. Był kiedyś chłopiec, miał na imię Anakin, i on mógłby to zrobić, używając odpowiedniej techniki. Jednakże już nie istniał, a człowiek w którego się zmienił, musiał zrobić to brutalną siłą i rozpoczął gwałtowną napaść, tnąc mieczem pień drzewa, za którym schował się Cuis.
Mój mistrz zmusił mnie, żebym żył, a teraz chce, bym umarł.
Pień poddał się, a Cuis zatrzymał spadające gałęzie używając Mocy. To kupiło Vaderowi kilka sekund. Wykorzystał je wytrącając Jedi miecz o białym ostrzu i wrzucając go do fontanny na kamienie, gdzie broń się wyłączyła. Kiedy Cuis przerzucał czerwony miecz do prawej ręki, Vader użył Mocy, by wyrwać go i odrzucić daleko, na drugą stronę dziedzińca, gdzie nie mógł go dosięgnąć.
Cuis wyskoczył w górę, unikając cięcia, które pozbawiłoby go nóg, ale jego przeciwnik przyszpilił go niemal do ściany. Vader nie mógł równać się z Cuisem pod względem zwinności, więc wyciągnął lewą rękę i ścisnął Mocą gardło zabójcy.
Ten moment przywołał znajome i bolesne wspomnienia. Odrzucił je. Zamiast tego skoncentrował się na użyciu całej swojej energii, nienawiści i gniewu, żeby zapełnić to miejsce i pogrzebać je. Cuis usiłował się wyrwać, używając swoich zdolności. Wkrótce jednak padł na kolana, trzęsąc się z wysiłku. Vader zmuszał go do opadnięcia coraz niżej i niżej.
Mógł go w tym momencie zabić.
Zwolnił uchwyt na tyle, by Cuis mógł zaczerpnąć powietrza. Zdał sobie sprawę, że widzi w oknie zalęknione, zszokowane twarze kobiet, które za chwilę zniknęły. To były pracownice biura. Poddał się nienawiści, wiedząc, że nie może o nich myśleć ani przywoływać widoku ich twarzy.
- Dalej – powiedział Cuis. Jego głos był ledwie słyszalny. – Skończmy z tym.
- Kto cię przysłał? Wiem, ale chcę to usłyszeć od ciebie. – Powiedz mi.
- Zabij mnie.
- Przyłącz się do mnie – Vader znów zacisnął pięść. – Wtedy przeżyjesz.
Zabójca patrzył na niego nienaturalnie czarnymi oczyma, dysząc ciężko, ale w jego wzroku była pogarda. Wcale się nie bał.
- To nie działa w ten sposób. Mam swoje zasady.
- Kto to był?
Cuis tylko spoglądał na niego.
Vader ścisnął tak, że mężczyzna znalazł się na krawędzi przytomności i znów poluzował uścisk. – Masz ostatnią szansę.
- Nie.
- Powiedz kto to był i przyłącz się do mnie.
Tym razem nie było odpowiedzi. Cuis po prostu patrzył na niego. Nie da się złamać. Vader zaciskał i luzował uścisk, zaciskał i luzował, doprowadzając mężczyznę niemal na skraj śmierci, ale nic nie osiągnął.
Nada się.
W końcu Vader puścił go. Cuis chwytał powietrze łapczywie, jak umierający starzec. Drzwi po drugiej stronie otworzyły się z rozmachem.
- Lordzie Vader! – Lekauf wbiegł na dziedziniec z wyciągniętym blasterem, ale Vader zatrzymał go może zbyt natarczywie. Lekauf odskoczył do tyłu z jękiem jakby odbił się od ściany, co się faktycznie stało. Ale Vader nie chciał, by Cuis umarł w tym momencie. Nadal smakował swój gniew, czując jak rozlewa się po jego ciele i wspominając jak dał mu siłę, by pokonać szybszego Jedi oraz zamykając swoje wspomnienia. Wyłączył miecz.
Lekauf pozbierał się w końcu.
- Mogą tu być inni, sir.
- Nie ma nikogo więcej – powiedział Vader, zbliżył się do Cuisa i wyciągnął dłoń. Zabójca nie ujął jej. Mroczny Lord mógł postawić go na nogi używając Mocy, ale nie zrobił tego. Chwycił go za tunikę i podniósł, trzymając mocno.
- Nigdy nie zdradzisz człowieka, który cię za mną wysłał, prawda?
Cuis nie spuszczał oczu z maski Vadera. Na jego twarzy nie było przerażenia, jedynie lekceważenie. To było coś nowego dla Sitha, który przyzwyczaił się do trwogi jaką wzbudzał jego wygląd.
- Przyprowadź któregoś z techników – powiedział.


Palpatine siedział, odsunąwszy datapad. Poczuł coś, niemal niewyczuwalne mrowienie, które wypełniło kąt jego ust i rozlało się po jego piersi. Moc zadrżała niezauważenie i uspokoiła się po chwili, ale to było coś innego. Coś się na zawsze zmieniło. Vader się zmienił.
- Co za ulga – mruknął do siebie Imperator.
Buty załomotały po wypolerowanej podłodze.
- Czy pan wzywał, sir? – zapytał szturmowiec. – Usłyszałem...
- Nic się nie stało – powiedział Palpatine, kładąc datapad na stoliku, ekranem do dołu. – Absolutnie nie ma się czym martwić.


Arkanian Micro było bardzo posłusznym kontrahentem. Vaader usiadł i patrzył uważnie jak medycy biorą wymaz z gardła Cuisa i kładą urządzenia zbierające tkanki na jego ramionach. Zbierali podstawy pod nową armię. Ze wszystkich interesujących rzeczy jakie Vader widział w życiu, to było najniezwyklejsze, tak wiele mogło powstać z tak niewielkiej rzeczy.
- To już? – zapytał Cuis. Jego głos brzmiał już lepiej, ale wciąż był słaby po podduszaniu. Nie okazywał jednak żadnego przestrachu ani nawet patetycznej nadziei, że uniknie surowej kary. Po prostu zadawał pytanie, nie był to wstęp do błagania o życie.
Przez swój wzmocniony wizjer Vader widział, że technicy obserwowali teraz Cuisa z większym zainteresowaniem niż jego.
Były gesty, lekcje i symbole, które powinieneś umieć stosować nie korzystając z Mocy. Vader wiedział, że musi któreś wybrać, żeby nie stracić autorytetu. Musiał zaznaczyć swój autorytet i pozwolić słowom dokonać reszty.
Jednak mimo wszystko trochę było mu szkoda.
- Zapytałem czy to już – nie ustępował Cuis. – Odpowiedz.
- Obawiam się, że tak – Vader wyciągnął miecz świetlny. Czerwone światło rozbłysło pod lekkim dotknięciem. – Ale zostaniesz całą armią. Jaki człowiek może tak o sobie powiedzieć?
Wstał i ciął mieczem jak ciął wiele razy w swoim krótkim życiu. Głowa Cuisa potoczyła się po podłodze. Odgłos zderzenia był niespodziewanie głośny: głowa to najcięższa część ludzkiego ciała. Technik osunął się na ścianę z ręką przy ustach. Natychmiast rozejdzie się pogłoska, że Vaderowi należy być posłusznym, w przeciwnym bowiem razie konsekwencje będą niewyobrażalne.
Sa Cuis służył celom każdego, oprócz swoich własnych. Był propagandowym przykładem doskonałego wzorca klona, i narzędziem dzięki któremu Vader dojrzał. Było stosowne, aby służył dalej, lecz w nieco odmienny sposób, Imperium.
Vader był to winny temu profesjonaliście, honorowemu, który nie zdradził swego pana.
- Ale dlaczego wynajęty zabójca?
Lekauf nieco się odprężył w swoim krześle siedząc naprzeciw Vadera w promie. Był tylko ciekaw, nie kłócił się, Vader to wiedział. Chciał się od niego uczyć. Znaczyło to, że będzie obserwował tego człowieka uważnie, pomimo jego samobójczej lojalności, którą wykazał wcześniej.
- Był całkowicie oddany swoim ideałom – powiedział Vader. – Jego klony nie będą miały jego wspomnień, ale jestem pewien, że będą miały tę samą odwagę i lojalność, a ich ideały będą tymi, które dla nich przygotowałem. Lojalność Imperatorowi.
Zastanawiał się, kiedy będzie mógł udać się do kabiny i zażyć kilka składników odżywczych. – A jego znajomość Mocy będzie bardzo przydatna na polu walki.
Lekauf sprawiał wrażenie człowieka, który bardzo chce, lecz boi się zadać niebezpieczne pytanie. Był oficerem obracającym się w wewnętrznym kręgu militarnym Imperatora na tyle długo, by wiedzieć – być może – kim był w rzeczywistości Cuis. Vader niemal słyszał jego myśli.
Czy to Imperator go wysłał?
Nie było dobrym pomysłem pytać ani odpowiadać na to pytanie. Jeśli jednak plotka by się rozniosła, musiałby podołać sugestiom, jakoby Vader nie cieszył się zaufaniem Imperatora. Po zwykłych ludziach nie spodziewano się, że w pełni zrozumieją relacje między Mistrzem Sithów a jego uczniem. Uznają, że zamach na Vadera był aktem jakiejś osobistej zemsty, nie zaś konieczną lekcją.
Byli jak zwykli Jedi w tym wzajemnym szacunku. Mroczny Jedi zrozumiałby to o wiele lepiej. Szkoda było Cuisa, ale był teraz o wiele potężniejszym narzędziem niż za życia. Wprawiaj się w traceniu tego czego boisz się stracić.
Filozofia Jedi: dobra, ale przedstawiająca jedynie część obrazu jak zwykle na ich świętoszkowaty sposób. Vader bał się, że straci... aprobatę Palpatine’a.
Nie bał się już dłużej. Znów wzbudził w sobie gniew – jego wspomnienie pozwoliło mu się skoncentrować i dzięki niemu upewnił się, że droga Sithów była słuszna i prawdziwa. Gniew był konieczną ścieżką. Mógł motywować nawet zwykłych ludzi do wielkich czynów. Miał swoją funkcję, reakcję w każdej żywej istocie, która to reakcja pozwalała przetrwać.
Przypatrzył się dokładniej rękojeści swojej broni, prawie na nią nie patrząc. Jedi – ponownie – potrafili nauczyć go więcej o drodze Sithów: na ten widok by ich zemdliło. Ale byłaby to kolejna lekcja, której by potrzebował: ciemności i światła nie da się rozdzielić, jedno nie może istnieć bez drugiego.
Nieco się zdekoncentrował, zdziwiony, że nadal potrafi dostrzegać takie rzeczy swoimi sztucznymi oczami. Rękojeść zdawała się zmieniać, części wypukłe przechodziły we wklęsłe, tworząc nowy obraz.
Wszystko zależało od tego, w jaki sposób patrzyłeś. W rzeczywistości rękojeść pozostała taka sama. I to była podstawowa słabość Jedi.
Vader przypomniał sobie pewną iluzję, która zawsze zdumiewała go gdzy był dzieckiem. Była to zwykła biała urna: czasem widział w niej czarne profile dwojga identycznych ludzi patrzących na siebie, a po chwili była to znów zwyczajna urna, kiedy przestał się na niej koncentrować.
Kilkoro jego towarzyszy potrafiło dostrzec tylko urnę, inni – tylko twarze. Vader zawsze widział obie rzeczy jeśli chciał.
Tak, teraz mógł pozwolić obie na wspomnienia, nie wywołujące bólu. Potrafił przywołać chwile ze swojej przeszłości. Nie mógł jednak dłużej przywołać wspomnień kim był, a coś w środku podpowiadało mu, że to dobra rzecz.
Jedi nigdy nie pozwoliliby sobie zobaczyć całości obrazu. Ale też nie potrafili dostrzec, że Moc była niewidzialnym amalgamatem ciemności i światła.
Ale teraz niewielu ich pozostało przy życiu by mogli się tego nauczyć, nawet gdyby chcieli.
A wkrótce nie będzie żadnego.


Imperator Palpatine stał na platformie lądowiskowej, by powitać Vadera. Lekauf zszedł po rampie i stanął jak jeden ze strażników honorowych na dole, jednak Vader odesłał go skinięciem głowy. Porucznik wydawał się uszczęśliwiony, że może odejść. Było jasne, że nie czuł się dobrze w tak bliskiej obecności Palpatine’a.
- Wiem, że miałeś owocną podróż – odezwał się Imperator.
Vader niemal ucieszył się z podwójnego dna tej wypowiedzi, jej oczywistego podtekstu. Była jak śnieg, który, chociaż łagodny, mógł okazać się niebezpieczny jeśli stąpa się nieostrożnie.
- Tak, myślę, że dokonaliśmy postępu – powiedział Vader, mając na myśli nie tylko udane zdobycie wzorców do klonowania, ale i coś innego.
- Podziwiam twoją zdolność do obmyślenia strategii i małych detali operacji. To rzadka kombinacja.
- Czy będziesz potrzebował więcej ludzi, panie? Straciłeś Rękę. Będziesz dumny, kiedy zobaczysz czym się stał. Wydajesz się coraz bardziej zajęty.
Palpatine uśmiechnął się: - Mam wielu ludzi.
Wiem. Jak nie ten, to inny. – Wiele się nauczyłem podczas tej podróży.
- Klonowanie to bardzo skomplikowana ale i fascynująca gałąź nauki, czyż nie?
- To prawda.
Vader przystanął na moment by przepuścić Palpatine’a przodem do pałacowego westybulu. Patrzył na szturmowców w białych zbrojach, którzy, był pewien, nigdy nie odważą się nastawać na jego życie.
Ta myśl dłużej go nie zaprzątała. Potęga Ciemnej Strony dawała mu uspokojenie.
- Porozmawiamy o wzorcach potem, kiedy zgromadzą się moffowie – powiedział Palpatine.
- Będę oczekiwał twojego wezwania, panie.
- Wiem, co zrobisz.
Ale zrobię to wcześniej niż się spodziewasz. Myśl pojawiła się niespodziewanie, ale ni była niewypowiedzianą groźbą ani początkiem spisku. Po prostu Moc pokazała mu wizję przyszłości, śmierć Palpatine’a, który nie zdąży panować tak długo jak sobie wymarzył. - Przebuduję twoją armię – powiedział Vader.
- Dokładnie. I zrobisz to dobrze – odparł Imperator.
Vader poczekał aż Palpatine zniknie z pola widzenia. Udał się do swojej specjalnie zaadaptowanej na jego potrzeby komnaty by coś zjeść i wyczyścić zbroję.
Nie był już Jedi – nie był nawet człowiekiem – ale podstawowa zasada Jedi ciągle brzmiała mu w uszach.
Zasada owa brzmiała: Przetrwać.1 (2)

OCENY UŻYTKOWNIKÓW:
Aby wystawić ocenę musisz się zalogować
Wszystkie oceny
Średnia: 8,90
Liczba: 10

Użytkownik Ocena Data
Jamboleo 10 2014-10-05 10:05:00
Luke S 10 2009-04-24 11:23:02
Alex Wolf 10 2008-12-01 16:06:39
Przemekk9 9 2021-02-07 17:14:05
Bednarz 9 2009-12-18 22:10:39
lord Tanatos 9 2009-06-21 22:57:30
Sky 9 2008-11-10 02:24:04
Lord Jabba 8 2009-04-04 22:50:30
Radek 8 2008-09-12 14:59:28
Nestor 7 2008-09-18 14:00:08


TAGI: Karen Traviss (19) Opowiadanie (oficjalne) (73)

KOMENTARZE (6)

 • Jamboleo2014-10-05 10:05:07

  Opowiadanie 10/10
  Tłumaczenie 10/10

 • Lord Jabba2009-03-28 12:43:34

  Całkiem fajne opowiadanie, tylko zastanawia mnie jedno czy Traviss potrafiła by napisać ksiązke SW lub opowiadanie w którym niebylo by nic o klona i Mando???

 • Eleeri2009-02-13 13:18:19

  Super opowiadanie, a tłumaczenie po prostu genialne :)

 • Elendil2008-10-16 20:44:03

  Dobre, dobre :) Dam 8/10. (dodatkowe 2 za samego Vadera).

 • Nestor2008-09-18 13:59:50

  Bardzo fajne opowiadanko, lubie kiedy jest duzo knowan i przemyslen, dlatego spelnilo ono moje oczekiwania. 7/10

 • hashhana2008-09-12 15:29:27

  hehe, miło poczytać dobre opowiadanko o Vaderze *mrauuu*
  Urthona - jeszcze raz wielkie dzięki ;]

ABY DODAWAĆ KOMENTARZE MUSISZ SIĘ ZALOGOWAĆ:

  REJESTRACJA RESET HASŁA
Loading..