TWÓJ KOKPIT
0

Krótka historia powstania Bastionu :: Bastion

Autor: Paweł


Jesienią 2001 na Polskim Forum Star Wars w wątku dotyczącym stron o Gwiezdnych Wojnach znalazło się zagadnienie, które mówiło o tym , że jedna osoba to za mało , żeby tworzyć stronę o wszystkim, co ma cokolwiek wspólnego z SW. Najlepiej byłoby, jeśli strony redagowało kilka lub – jeszcze lepiej – kilkanaście osób. Wtedy narodził się pomysł stworzenia Bastionu. Do tego projektu zaangażowanych było kilka osób. Każda z nich interesowała się Star Wars , ale jedni woleli pisać o trylogii , a inni o nowych filmach lub o kartach CCG grach komputerowych i RPG. Dzięki temu strona miała szansę na powodzenie , ponieważ gdy jedna osoba nie miała czasu na redagowanie strony , wtedy ktoś inny mógł się tym zająć. Postanowiono podzielić stronę na kilka sekcji , później wymyślano następne. Każdy mógł pisać o tym , czym się najbardziej pasjonował i wiele wiedział na ten temat. Rozwiązało to problem głodnych wiedzy Fanów , którzy czekali na newsy , na serwisie od dawna nie aktualizowanym. Do prac nad stroną , którą nazwano BASTION.NET zaangażowano siedem osób. Starali się jak mogli , próbując stworzyć zachęcający wygląd Bastionu , przenosząc materiały ze swoich starych stron , aż w końcu uznano , że są gotowi do premiery. Na każdej ze stron Twórców serwisu znalazła się informacja mówiąca o integracji Fanów SW. Bastion był jej pierwszym „objawem” :) Strona zyskała popularność , wielu Fanów , nowe działy jak i twórców. Po jakimś czasie oficjalny adres strony zmienił się z http://www2.starwars.stopklatka.pl/ na http://www.gwiezdne-wojny.pl/.


Najciekawsze wydarzenia z początku historii Bastionu:
12 marca 2001
Powstaje strona "Pic of the Week" prowadzona przez Yako.

4 września 2001
Na stronie Dantoooine powstało pierwsze polskie Forum Star Wars.

26 września 2001
Strangler uruchamia na Dantooine serwer ftp z multimediami Star Wars.

11 października 2001
Na Dantooine pojawiła się nowa wersja Forum, umożliwiająca wysyłanie postów już tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

11 listopada 2001
Forum znajdujące się na stronie Dantooine doczekało się nowej oprawy graficznej. Był to montaż zdjęć ze zwiastunów Epizodu 2.

6 stycznia 2002
Oficjalna premiera Bastionu.
18 czerwca 2002
Startuje konkurs Chio.

20 września 2002
Otwarto nowy dział Twórczość Fanów.

26 października 2002
Do ekipy Bastionu dołączył Lex.

22 luty 2003
Lex odchodzi z Bastionu

5 stycznia 2003
W urodziny Bastionu miało miejsce wiele ważnych rzeczy:
- Aktualizacja Forum - przeniesienie kont użytkowników, którzy używali starego Forum oraz całkowite zintegrowanie Forum z Bastionem
-Dodano możliwość korzystania z archiwum globalnego
- Dodano wyszukiwarkę
- Startuje encyklopedia
- Całkowita zmiana designu
- Startuje dział Epizody VII-IX

6 stycznia 2003
Wprowadzenie na Forum działów

8 stycznia 2003
Pojawia się oficjalna zapowiedź Lotnej Eskadry Bastionu

21 kwietnia 2003
Rusza wersja 4.1 Forum , wprowadzono wiele drobnych zmian; Obecnie Bastion jest dostępny pod wieloma domenami takimi jak www2.starwars.stopklatka.pl, www.star-wars.pl, www.starwars.waw.pl, www.bastion.tk, www.gwiezdne-wojny.pl, www.bastion.glt.pl i zdaje się, że jeszcze kilkoma innymi.


FORUM

Dawno , dawno temu na małej stronce Stranglera powstało pierwsze Polskie Forum Star Wars. A stało się to czwartego września 2001 r. Na forum można było dostać się za pośrednictwem adresu: http://dyd.net2000.pl/board/board.php?B=kg4wix. Forum wykonane zostało przez Kilgora na zamówienia Stranglera. Taki oto napis widniał na dole strony: "Czas tworzenia strony 513.25 s. Powered by K I L G O R WWW http://www.dyd.net2000.pl/cgi-bin/dyd/click.pl?url=http://dyd.net2000.pl Ver. value na podst Twojepc.PL http://twojepc.pl/". Wtedy wszystkie wątki - dlatego bardzo długo się ładowało. Na końcu istnienia starego boarda index zajmował ponad 1 megabajt!

Później - 11 Października oraz 11 listopada odbyły się znaczne ulepszenia boarda - tworzenia kont oraz nowy design.

5 stycznia 2003 Forum zostało całkowicie zintegrowane z Bastionem. Jego adres był (i jak na razie jest następujący: http://www.gwiezdne-wojny.pl/forum.php). Na początku tło było żółte, ale później zostało zmienione na niebieskie, co także można zobaczyć aktualnie. Dodano wtedy możliwość otrzymywania zawiadomień na nowe posty.

W listopadzie 2003 na Forum wprowadzono moderację - zajmował się tym i zajmuje do dziś Anor.

Kilka działów na Forum posiadało swoją własną szatę graficzną. Były to: Azyl dla Grupy z Sondy, Wioska Gungan, czy później utworzony anarchy board - Las Ewoków.


DESIGN

Pierwszy Bastion

Chyba wszyscy wiemy jak aktualnie wygląda strona główna Bastionu. Ale te osoby , które nie były z nami od początku pewnie nie wiedzą, że Bastion przechodził przez kilka zmian graficznych. Tutaj przedstawię Wam jak zmieniał się design , wygląd newsów oraz ikonki.

Na początku opowiem o obrazkach na stronie. Jak dotąd Bastion doczekał się trzech takich zdjęć , jedno z nich , to najnowsze możecie zobaczyć wchodząc na stronę.

Ale zacznijmy od początku. Pierwszy design Bastionu, nie doczekał się nigdy publikacji. Wynikało to z faktu przesunięcia premiery serwisu z grudnia na styczeń, przez co świąteczny layout się zdazył zdezaktualizować.Poniżej prezentuję zdjęcie pierwszego designu , który został stworzony na samym początku i widoczny był przez kilka miesięcy od czasu oficjalnej premiery Bastionu w Sieci. Został zrobiony przez Stranglera.A tu widzimy drugie zdjęcie już z zapisaną zmianą nazwy. Zrobione przez Kolarza.I trzeci, który stworzył Yako, którego mogliśmy oglądać na stronie głównej do 6 stycznia 2003.Jak wiadomo wszystkim osobom, które regularnie odwiedzają Bastion, każdy z poszczególnych działów ma swój własny design. Przy niektórych działach widnieją zupełnie osobne obrazki, a przy innych - jakiś jeden standardowy, który jest tam tak długo, poki nie powstanie właściwszy...


Drugi Bastion

Nie wszyscy są z Bastionem od początku jego działalności. Błędem jest myślenie , że Bastion wyglądał tak, jak wygląda od zawsze.

Drugi Bastion to jest właśnie to, co widzicie teraz. Ale o historii drugiego Bastionu, który jeszcze przecież trwa, napiszę wam za rok!

Bastion rozwija się nadal, czasem szybciej, czasem słabiej, ale mam wielką nadzieję, że spotkamy się za rok i będę mógł napisać o zmianach jakie zaszły podczas jednego tylko roku, a wyjdzie mi z tego bardzo długi tekst. Nigdy za wiele newsów i tekstów!

Niech moc będzie z Wami!


TAGI: Bastion (19) zmiany na Bastionie (2)
Loading..