TWÓJ KOKPIT
0

Rebel Force #1: Target :: Książki


Autor: Alex Wheeler
Oryginalny tytuł: Target
Wydanie PL: brak
Wydanie USA: Scholastic 2009
Przekład: ---
Okładka: Randy Martinez
Stron: 186
Cena: 6,99 USD

Recenzja Lorda Sidiousa

Przyznaję. Gdy po raz pierwszy usłyszałem o książce Scholastica z Lukiem, Leią, Hanem itp. I to jeszcze tuż po Yavinie, to złapałem się za głowę. Gdy zobaczyłem okładkę, juz kompletnie nie liczyłem, że cokolwiek z tej serii będzie. Pomyliłem się.

To co rzuca się w oczy najbardziej to klimat. Bardzo rzadko udaje się autorom w EU dialogi pisać tak, byśmy od razu wiedzieli jaka to postać, by nie było potrzeby czytania didaskaliów. Efekt jest taki, że dawno nie czułem tyle Gwiezdnych Wojen w książkach, więc szybko połknąłem całość. Książeczki Scholastica nie są długie, ale nie raz czytanie ich zajmuje mi wiele dni, czytam bardziej z obowiązku niż z przyjemności, tu było na odwrót. Wyczuwa się obecność Hana, Lei czy Luke'a. Ba autor/ka nie zapomina o Chewiem i droidach, które najczęściej w EU są tłem.

. Podoba mi się też kwestia jak jest integrowane EU, prequele i klasyczna trylogia. Z jednej strony wśród imperialnych oficerów pojawia się Crix Madine (jeszcze po stronie przeciwników Rebelii), z drugiej kapitan Thrawn. Ten drugi jest szczególnie fajny, bo z choć nie robi nic w książeczce, to jednocześnie imperator w myślach, wie, iż ten pan daleko zajdzie. Podobało mi się to. No i na dodatek pojawiają się dugowie, Muunilist, podracery i to wszystko w klimatach klasycznej trylogii. Przyznam, że to ciekawe połączenie.

Kolejnym istotnym elementem jest nowa postać, agent imperialny X-7, mistrz kamuflażu, który infiltruję Rebelię. Ma za zadanie odkryć imię pilota, który zniszczył Gwiazdę Śmierci i zlikwidować go. To fajnie prowadzona postać, z pomysłem i właściwie sprawia wrażenie głównej, jest go praktycznie tyle samo, co wielkiej trójki. Mnie się to bardzo podoba. To, że zbyt szybko staje się częścią grupy Hana, Leii i Luke'a, wcale mi nie przeszkadza. Pomysł jest niezły, nawet dużo lepiej niż niezły. A fakt, że w młodzieżówce główne skrzypce gra antybohater, to dla mnie coś wspaniałego.

Właściwie to powieść ta ma jeden zasadniczy minus, to młodzieżówka, acz wspaniale poprowadzona. Są pewne problemy z przewidywalnością, głównie na zasadzie Deus Ex Machina. Nagle pojawiają się podracery... i właściwie wiadomo, co będzie dalej, że Luke wygra. Ale nie wiadomo, co będzie po podracerach? Może wyskoczy Phlog, albo jeszcze coś dziwniejszego? Tyle, że gdy autor/ka dołożył wszelkich starań, by w tym trudnym okresie nie namieszać za bardzo w EU, powyciągał z niego kilka smaczków i jeszcze udało mu się stworzyć klimat, jakiego dawno nie widziałem w powieściach SW, to dla mnie aż nadto. I akcja może być taka jaka jest, ja chcę więcej.


Ocena końcowa
Ogólna ocena: 9/10
Klimat: 10/10
Opis świata: 8/10
Rozmowy: 9/10

OCENY UŻYTKOWNIKÓW:
Aby wystawić ocenę musisz się zalogować
Wszystkie oceny
Średnia: 8,67
Liczba: 3

Użytkownik Ocena Data
Anor 9 2010-02-11 15:46:05
Lord Sidious 9 2009-02-02 10:34:34
Nestor 8 2009-05-12 23:18:07


TAGI: Alex Wheeler (5) Randy Martinez (6) Rebel Force (6) Scholastic (109)

KOMENTARZE (2)

  • Anor2010-02-11 15:45:41

    Bardzo fajna pozycja! Autor naprawdę potrafił stworzyć klimat oryginalnej trylogii. Szkoda, że takie pozycje nie powstają również w wersji "dla dorosłych", bo jedynym mankamentem jest przewidywalność, jak to zwykle w książeczkach dla młodzieży.

  • Nestor2009-05-12 23:20:00

    Bardzo mocno wciagnela mnie ta ksiazka. Glownie przez Hana, ktory trzaska na lewo i prawo swoimi grypsami. Wheeler (?) poprowadzil ta postac lepiej niz Zahn w Posluszenstwie i lepiej niz scenarzysci Empire. Dobrze napisana ksiazka, wartka akcja, bez zbednych opisow. Szczyt powiesci mlodziezowych, mimo tego ze daje "tylko", kazdy kto ma okazje powinien po Target siegnac. <3

ABY DODAWAĆ KOMENTARZE MUSISZ SIĘ ZALOGOWAĆ:

  REJESTRACJA RESET HASŁA
Loading..