TWÓJ KOKPIT
0

Star Wars: Darth Bane: Dynastia zła :: Książki

Star Wars: Darth Bane: Dynastia zła

 • Autorstwo: Drew Karpyshyn
 • Ilustracje:
 • Ilustracja okładki: John Jude Palencar
 • Tłumaczenie: Błażej Niedziński
 • Redakcja:
 • Oryginalny tytuł: Star Wars: Darth Bane: Dynasty of Evil
 • Wydanie oryginalne: Del Rey, 8 grudnia 2009
 • Wydanie polskie: Amber, 27 kwietnia 2010
 • Objętość (oryg/pl): 296/256 stron
 • Cena (oryg/pl): 27,00 USDD/32,80 PLN
 • Uniwersum:
 • Rodzaj publikacji: Powieść
 • Seria powieściowa: Darth Bane (3 z 3)
 • Cykl wydawniczy: Kolekcja książek Star Wars (3 z 26)
  The Essential Legends Collection
 • Projekt multimedialny:
 • Nota wydawnicza
 • Zawartość
 • Recenzje
 • Dodatkowe informacje
 • Galeria
Nota wydawnicza (Del Rey, 2009)
Twenty years have passed since Darth Bane, reigning Dark Lord of the Sith, demolished the ancient order devoted to the dark side and reinvented it as a circle of two: one Master to wield the power and pass on the wisdom, and one apprentice to learn, challenge, and ultimately usurp the Dark Lord in a duel to the death. But Bane’s acolyte, Zannah, has yet to engage her Master in mortal combat and prove herself a worthy successor. Determined that the Sith dream of galactic domination will not die with him, Bane vows to learn the secret of a forgotten Dark Lord that will assure the Sith’s immortality–and his own.

A perfect opportunity arises when a Jedi emissary is assassinated on the troubled mining planet Doan, giving Bane an excuse to dispatch his apprentice on a fact-finding mission–while he himself sets out in secret to capture the ancient holocron of Darth Andeddu and its precious knowledge. But Zannah is no fool. She knows that her ruthless Master has begun to doubt her, and she senses that he is hiding something crucial to her future. If she is going to claim the power she craves, she must take action now.

While Bane storms the remote stronghold of a fanatical Sith cult, Zannah prepares for her Master’s downfall by choosing an apprentice of her own: a rogue Jedi cunning and cold-blooded enough to embrace the Sith way and to stand beside her when she at last wrests from Bane the mantle of Dark Lord of the Sith.

But Zannah is not the only one with the desire and power to destroy Darth Bane. Princess Serra of the Doan royal family is haunted by memories of the monstrous Sith soldier who murdered her father and tortured her when she was a child. Bent on retribution, she hires a merciless assassin to find her tormentor–and bring him back alive to taste her wrath.

Only a Sith who has taken down her own Master can become Dark Lord of the Sith. So when Bane suddenly vanishes, Zannah must find him–possibly even rescue him–before she can kill him. And so she pursues her quarry from the grim depths of a ravaged world on the brink of catastrophe to the barren reaches of a desert outpost, where the future of the dark side’s most powerful disciples will be decided, once and for all, by the final, fatal stroke of a lightsaber.


Nota wydawnicza (Amber, 2010)
Zgodnie ze stworzoną przez Dartha Bane'a Zasadą Dwóch uczeń musi pokonać swojego mistrza, udowadniając, że jest godny stanąć na czele zakonu Sithów. Dlaczego więc Zannah wciąż nie wyzywa go na pojedynek?

Bane potrzebuje czasu, by znaleźć i wyszkolić nowego ucznia. Żeby posiąść sekret długowieczności, postanawia odnaleźć holocron starożytnego mistrza Sithów. Ale wpadnie w zasadzkę, z której uratować może go Zannah – po to tylko, by stoczyć z nim ostateczną walkę…

Recenzja Rusisa


Dwoma pierwszymi tomami opisującymi historię Dartha Bane'a, pisarz - Drew Karpyshyn - zaskarbił sobie szacunek wielu fanów Gwiezdnych Wojen. Stworzone przez niego książki, nie tylko były bardzo dobrze napisane, ale były przede wszystkim nowatorskie. Nowatorskie pod względem poruszanych zagadnień, jako, że były to pierwsze pozycje, których akcja osadzona była w tak odległych czasach. Były to również pierwsze książki, w których czarny charakter - będący głównym bohaterem - zostawał kompleksowo opisany, a nie był tylko dodatkiem do całej pozycji (jak to było już kilkukrotnie). Nie dziwi zatem fakt, że wiele osób czekało na trzeci tom - Darth Bane: Dynasty of Evil - który miał być zwieńczeniem serii. Czy autorowi udało się sprostać oczekiwaniom, jakie narosły przez ten czas i przeskoczyć poprzeczkę, którą sam sobie ustawił poprzednimi tomami?

Powieść składa się z kilku bardzo silnie powiązanych ze sobą wątków. Momentami śledzimy postać Dartha Bane'a szukającego sposobu na przedłużenie własnego życia - aby móc zdążyć znaleźć i wyszkolić nowego godnego ucznia. Chwilę później mamy okazję obserwować poczynania Darth Zannah wypełniającej kolejną misję dla swojego mistrza, jak również historię córki Caleba pragnącej zemsty za śmierć ojca. Wszystkie trzy wątki na siebie wpływają i przeplatają się ze sobą, cały czas nieuchronnie zmierzając do ostatecznego starcia. Starcia, o którego nieuchronności czytelnicy wiedzieli już od pierwszego tomu.

Przede wszystkim należy napisać, że jest to powieść kompletna. Wszystkie wątki powoli zamykają historie przedstawione w poprzednich tomach, przedstawiając dalsze losy postaci, z którymi mieliśmy okazję się zetknąć. Dzięki czemu czytając wszystkie książki nie mamy wrażenia, ze coś nam umknęło, że pozostały jakiekolwiek nieścisłości. Co więcej autor wyciągnął ze swoich książek postacie, których jako czytelnik nie spodziewałem się ujrzeć już ponownie. Było to niewątpliwie przyjemne zaskoczenie tym bardziej dopełniające książkę, jako dzieło kompletne.

Na uwagę zasługuje świat przedstawiony przez Drew Karpyshyna. Widać, że autor nie tylko obraca się sprawnie wokół historii, którą sam stworzył (co jest oczywiste) ale również jest zaznajomiony z wieloma innymi faktami. Dzięki temu w książce mamy wplecione postacie (jak Set Harth), które do tej pory się pojawiały w niewielu źródłach, jak również rozwiniętą historię jednego z najbardziej tajemniczych swego czasu lordów Sith - Dartha Andeddu. Ostatnia postać pokazuje jak dużą drogę przeszedł autor, zapoznając się ze skrawkami materiałów z różnych źródeł, aby stworzyć spójną, ciekawą, opowieść. Jest to jednocześnie jeden z najciekawszych elementów dodatkowych książki, które mają nam uprzyjemniać oczekiwanie na wielki finał.

Kolejny, bardzo mocny element tej powieści to postacie. Przede wszystkim bohaterowie zarówno stworzeni przez autora, jak i Ci zapożyczeni z innych pozycji są prowadzeni bardzo dobrze. Podejmowane przez nich akcje, prezentowane przemyślenia wynikają dokładnie z ich charakterów i wydarzeń mających miejsce w książkach - nic nie jest niewytłumaczalne. Kluczem do sukcesu był jednak sposób przedstawienia psychiki i przemyśleń głównych bohaterów. Śledzenie toku myślenia dwójki Sithów, patrzenie w jaki sposób dochodzą do wniosków - często całkowicie odmiennych, poznawanie ich przemyśleń na temat wydarzeń które nastąpiły i nastąpić jeszcze muszą, jest jedną z najsilniejszych stron tej książki. Rzadko kiedy mamy możliwość zagłębić się w psychikę bohatera będącego czarnym charakterem, tym rzadziej zdarza się to w przypadku dwóch takich osób jednocześnie. Mogę chyba powiedzieć, że jak do tej pory nie było książek, które by w takim stopniu przedstawiały Sithów jak seria Darth Bane.

Od zakończenia pierwszego tomu - Drogi zagłady - czytelnicy wiedzieli, że finał musi wcześniej czy później nadejść. Finał, który będzie rzutował na opinię o całej serii i jeśli zostanie źle odebrany, to budowana przez trzy tomy historia straci w oczach fanów sporo. W Dynasty of Evil od samego początku mamy już co chwilę wspominane o tym co będzie nieuchronne. Sprawia to, że przez całą książkę napięcie jest coraz bardziej budowane, a kolejne strony przewraca się z coraz większą niecierpliwością. Nie oznacza to jednak, że książka się dłuży - pomimo prawie trzystu stron czyta się ją niezwykle szybko. Aby nie psuć zabawy mogę napisać jedynie, że sam finał został przedstawiony niezwykle epicko. Rozwiązanie akcji, nie tylko przykuwa uwagę czytelnika do samego końca, ale również sprawia, że po zakończeniu książki pozostaje on dalej nim zafascynowany - myśląc o tym, co tak naprawdę się wydarzyło.

Zwieńczenie historii Dartha Bane'a jest niezwykle udaną książką. Pozycja była zakończeniem swoistego eksperymentu, jakim była seria, - eksperymentu, który się niewątpliwie powiódł i mam nadzieję, że otworzy drogę do dalszej eksploracji w książkach wydarzeń mocno oddalonych od filmowej sagi. Samą książkę mogę z czystym sumieniem polecić wszystkim fanom Gwiezdnych Wojen.
Ocena końcowa
Ogólna ocena: 10/10
Klimat: 10/10
Opis świata: 10/10
Rozmowy: 10/10


Recenzja Lorda Sidiousa


Odkąd poznaliśmy zasadę dwóch, a właściwie zrozumieliśmy istotę niełatwych relacji między uczniem a mistrzem, wiedzieliśmy, że nadejdzie kiedyś moment, w którym Zannah stanie naprzeciw Bane'owi. Czekaliśmy na to, podobnie jak i postaci. Nie udało się w „Rule of Two”, więc można było przewidzieć, że i tym razem autor będzie odwlekał pojedynek aż do samego końca. Na tym kończy się to, co daje się przewidzieć. Zaczyna się trzeci Bane.

Może zacznę przewrotnie, chyba najbardziej nie podoba mi się w tej powieści jedna rzecz. Autor tak bardzo podkręca atmosferę przed pojedynkiem (który jak łatwo zgadnąć umieścił w finale), że w pewnym momencie gubi się reszta. Nie mu, on umiejętnie panuje nad wszystkim, to doskonale widać w końcówce. Tyle, że przedobrzył, przez to odniosłem wrażenie, że książka niepotrzebnie jest rozciągnięta. I to jest właściwie jego największa wada. Wątki się ładnie splatają, ale ja czytając siedzę jak na szpilkach i nie mogę się doczekać wspomnianego pojedynku. Ciekawe uczucie, rzadko pojawiające się w Gwiezdnych Wojnach. Zwłaszcza, że te wątki są i udane i ważne, pewnie, gdyby nie atmosfera, to bardziej bym się na nich skupił. A tak nie mogłem. Koniecznie chciałem przejść dalej.

Wszędzie indziej widać rozwój autora, już nie taki jak w „Rule of Two”, ale jednak. Zwłaszcza, że w wielu miejscach fabuła trochę przypomina pierwszy tom. Tym razem wielkim mistrzem Bane’a, jest Darth Andeddu i jego droga ku nieśmiertelności. To świetny motyw, bo po pierwsze lepiej poznajemy jedną z największych tajemnic uniwersum (w dodatku niewykorzystanych). Po drugie doskonale to współgra z drogą Plageuisa, nadając egzystencji Sithów Bane’a jeszcze jeden cel. Szczerze mówiąc zupełnie inaczej się po tym spogląda na rozmowy Palpatine’a z Anakinem w „Zemście Sithów”. Inaczej też się widzi samą zemstę. W końcu nie jest to jakaś sprawa sprzed tysięcy lat, a jedynie starannie przygotowana przez tysiąc lat, przez zakon o wyjątkowej cierpliwości, niesamowitej dyscyplinie i powolnej, acz skutecznej realizacji celu. Trudno stwierdzić, czy Drew nadał taki kształt Sithom, czy idealnie się wpasował. Nie ma to jednak znaczenia, bo to bardzo solidna robota. Po trzecie zaś, jak mam w pamięci Revana, który zżarł połowę „Drogi zagłady”, to widzę jak wiele Karpyshyn się nauczył. Zarówno w sposobie pisania, budowania fabuły jak i najważniejsze w znajomości świata sagi. Teraz staje się piewcą Lordów Sithów, który umiejętnie wyciąga z ich historii mało znane, acz ważne karty i uzupełnia. Andeddu, Cognus, cóż to postaci bardziej znane z imienia niż czegokolwiek innego, tym razem autor postanawia się nimi zająć. I dla mnie to świetne zagranie. Bane z Sithów, jest niejako związany tak z ich przeszłością, jak i przyszłością, nie da się go opisać bez perspektywy. I ona właśnie tu jest, w dodatku umiejętnie dozowana, tak by smak był, ale przy okazji z czymś nie przesłodzono. W końcu wiadomo, co jest głównym daniem i trzeba się wykazać cierpliwością, bo warto.

Podobało mi się także to, że nie tylko czytelnik czeka na finalny pojedynek, ale i postaci, które szykują się do niego i niecierpliwią się. To, plus droga do nieśmiertelności wspaniale oddają niesamowity klimat tej opowieści. Powiem tak, zwieńczenie trylogii to mało powiedziane, to kop, przy którym reszta, wypada może bladziej, ale jest niewątpliwie potrzebnym elementem, by poczuć siłę uderzenia. Jasne, powieść może i ma parę minusów, ale poza tym moim zniecierpliwieniem, nie widzę nic innego, o czym warto byłoby wspominać. Cała reszta zniknie w mojej pamięci bardzo szybko, a mocne uderzenie i niesamowity klimat podgrzewanej atmosfery zostaną na długo. Ciekawe, czy komuś w Gwiezdnych Wojnach szybko uda się powtórzyć taki wyczyn jakim jest „Dynasty of Evil”. Oby.
Ocena końcowa
Ogólna ocena: 9/10
Klimat: 10/10
Opis świata: 10/10
Rozmowy: 10/10
 • Powieść w 2012 roku została wznowiona w ramach kioskowej serii Kolekcja książek Star Wars.
 • W 2022 roku w ramach obchodów 50-lecia Lucasfilm imprint Del Rey wydał, w ramach cyklu The Essential Legends Collection, wznowienia najpopularniejszych powieści z Legend z nowymi ilustracjami na okładce. Do wydania Dynastii zła ilustracje stworzył Simon Goinard.

OCENY UŻYTKOWNIKÓW:
Aby wystawić ocenę musisz się zalogować
Wszystkie oceny
Średnia: 9,45
Liczba: 269

Użytkownik Ocena Data
Krzychu1015 10 2020-12-17 14:13:13
MichaEll0 10 2019-07-22 12:22:16
Bombardieri 10 2018-08-30 13:05:38
Darth Hapdzide 10 2018-03-02 13:23:04
Pan Kris 10 2018-02-25 17:14:52
suwcio 10 2018-02-06 09:37:10
Echnaton 10 2018-01-27 17:01:14
Xdsmieszek 10 2017-12-16 18:31:54
krzych 10 2017-11-12 12:35:18
Light Side Galen Marek 10 2017-07-22 10:15:00
Arcann 10 2017-07-10 19:17:54
paolos 10 2017-05-24 13:05:02
DarthSkywalker 10 2017-02-13 15:33:29
ObiQ 10 2017-01-18 13:04:37
Szamanero 10 2017-01-06 22:33:48
Lord Magnuson 10 2016-12-27 12:58:55
NieznajomyGość 10 2016-12-24 00:53:05
Rakso311 10 2016-11-23 19:41:33
Bob7777 10 2016-11-22 12:28:01
Blowofdeath 10 2016-11-03 19:28:27
CC-3636 10 2016-09-17 12:10:03
mcluckiewicz 10 2016-09-15 17:45:56
Nezer 10 2016-09-08 14:23:44
darth szymu 10 2016-07-15 13:21:33
myslik90 10 2016-07-12 10:51:57
Nowciu 10 2016-06-29 11:26:27
blaza24 10 2016-05-04 23:29:27
mradrut 10 2016-04-27 20:05:14
THE_ONE101 10 2016-03-26 22:26:18
Kacux 10 2016-03-22 17:59:58
kubalol88 10 2016-02-05 20:40:24
Luna 10 2016-02-03 15:36:05
szolek 10 2016-01-21 10:51:36
Zbik0 10 2016-01-13 14:44:11
Czarne Oko 10 2016-01-08 18:42:55
EsperanzaDMV 10 2016-01-05 22:54:42
Jacken 10 2016-01-04 19:39:50
ŚwietlnyPejczyk 10 2016-01-03 12:58:10
corristox 10 2015-12-29 14:20:00
Michalbr10 10 2015-12-23 16:28:41
Sourpuss 10 2015-12-19 21:56:19
Darth Starkiller 10 2015-12-09 01:47:58
Lord Darth Bane 10 2015-11-18 17:31:50
Rebly 10 2015-11-11 12:25:42
Nika.Sky.17 10 2015-09-26 21:37:42
andrenida 10 2015-09-07 21:54:16
krabpustelnik 10 2015-08-21 11:28:18
DarthRevan210 10 2015-08-13 22:07:07
Darth_Duduch23 10 2015-07-30 15:31:53
Mister S. 10 2015-07-16 09:49:20
Kamino_Mando 10 2015-06-04 23:28:05
Moira 10 2015-02-27 11:35:17
rotkiw2001 10 2015-01-07 18:55:59
ezreal 10 2015-01-05 16:56:15
Szyszy 10 2014-12-08 23:37:55
Arca Jeth 10 2014-11-30 16:37:41
Cremon 10 2014-09-22 09:52:18
Darth Rodgier 10 2014-09-14 13:58:28
darthTenebrous 10 2014-08-01 20:59:12
Anakin585858 10 2014-08-01 20:45:38
KuKmal 10 2014-08-01 17:25:54
mckenziee87 10 2014-07-29 23:34:39
Anduril 10 2014-07-27 02:50:39
maly619 10 2014-07-02 11:32:14
Jamboleo 10 2014-06-23 09:54:26
cybergonzo 10 2014-05-15 08:28:39
napoleon 10 2014-05-13 14:33:23
Sockhon 10 2014-05-12 17:16:36
Darth Erderer 10 2014-05-04 19:35:51
kondi393 10 2014-04-27 16:48:57
Amadi55 10 2014-03-30 14:41:54
I3althazaar 10 2014-03-28 21:07:57
Thorgorn 10 2014-03-19 13:08:51
oola3 10 2014-02-24 21:11:19
FEL-1996 10 2014-02-06 12:07:01
Keran 10 2014-02-01 12:27:18
dywan 10 2014-01-16 09:00:17
Lord of Hunger 10 2014-01-06 05:00:03
piter89 10 2013-12-26 13:18:36
onicniepytaj 10 2013-12-08 14:11:21
Overspeed 10 2013-10-07 00:10:39
Darth-Trix 10 2013-08-26 23:03:11
Pershing 10 2013-05-30 10:41:08
jedi20knight14 10 2013-05-29 20:37:47
DarthMro 10 2013-05-13 00:42:05
RODO-anonim2 10 2013-04-03 07:27:34
DarthTonyS 10 2013-03-13 21:02:55
olszastefan 10 2013-02-04 01:55:49
kamilmaczek 10 2012-11-21 21:23:52
simuno 10 2012-11-15 20:59:58
pepegius 10 2012-10-28 12:08:22
MeetraSurik 10 2012-10-06 11:22:40
Light Side 10 2012-09-12 12:57:14
tybuch 10 2012-09-06 10:56:42
DarthBane66 10 2012-08-31 20:00:33
Igi02 10 2012-08-18 15:36:45
Kawopedia 10 2012-08-10 16:34:30
Serech Sken 10 2012-07-26 14:57:10
Cubeous 10 2012-07-16 10:11:14
Darth Zabrak 10 2012-07-11 13:42:28
pr0rock 10 2012-07-02 08:04:36
Sławoj 10 2012-06-15 23:41:17
Darth Jedras 10 2012-06-02 13:13:54
Lord Eddels 10 2012-05-27 13:31:18
CaptainHanSolo 10 2012-05-25 10:40:45
Lukos06 10 2012-05-21 23:43:52
adrians96 10 2012-05-09 20:33:38
szczypiorofix 10 2012-05-07 09:31:40
Gridlock 10 2012-05-04 13:10:38
Darth Maciuch 10 2012-05-04 02:30:35
marcowy99 10 2012-04-27 08:43:36
DarthZannah 10 2012-04-08 19:05:41
Darth Shygi 10 2012-04-06 10:00:03
Sebastian Kenobi 10 2012-03-24 17:10:05
Cad Bane 10 2012-03-22 16:03:43
igor93 10 2012-03-21 23:14:57
DarthNihilus 10 2012-03-18 20:35:45
Azam 10 2012-03-18 18:55:52
Qnick1986 10 2012-03-16 00:01:02
Vitalis 10 2012-03-14 13:06:52
bmw830 10 2012-02-28 16:33:51
Grabka 10 2012-02-18 12:21:48
CommanderWolffe 10 2012-02-09 14:12:44
Coud1995 10 2012-02-08 12:02:35
Nestor 10 2012-01-28 10:48:48
Genevril 10 2012-01-23 00:17:34
RafSwi7 10 2012-01-22 19:19:29
Solus 10 2012-01-14 17:22:20
Oyabun 10 2012-01-10 11:55:07
Darth Kasa 10 2012-01-05 23:03:33
Alex Wolf 10 2011-12-10 20:08:45
BartekGibek 10 2011-11-09 12:35:56
Eldron 10 2011-10-25 18:30:18
smajlush 10 2011-10-12 17:59:27
rebelyell 10 2011-08-07 23:05:09
Syl-Wek 10 2011-07-24 19:59:07
Apophis_ 10 2011-07-21 00:31:10
Darth Eterio 10 2011-07-17 17:31:41
RedValdez 10 2011-06-03 20:40:18
Darth Ka-Mi-Maru 10 2011-06-03 17:35:41
Onoma 10 2011-05-05 00:12:00
luke skywalker961904 10 2011-03-21 10:58:43
Doomus 10 2011-03-13 20:25:57
Uczeń Mroku 10 2010-11-05 23:04:57
Qel Asim 10 2010-10-07 21:42:03
Yaoi Shotakan 10 2010-09-19 11:48:39
dudi92 10 2010-09-17 22:16:06
Marcus Fenix 10 2010-08-23 17:58:15
Apokalips 10 2010-08-15 19:54:12
ranger 10 2010-08-02 16:09:21
Darth Blood 10 2010-07-30 19:13:15
Ukajali 10 2010-07-27 15:31:30
Melethron 10 2010-07-16 16:06:25
dark darth 10 2010-07-14 10:30:21
Tonks 10 2010-07-12 14:56:33
Elendil 10 2010-06-30 15:51:31
golduck 10 2010-06-22 11:01:47
Vos 10 2010-06-22 09:43:25
Jedi-Lord 10 2010-06-21 01:10:04
Sen z Nieskończonych 10 2010-06-12 10:26:20
sith apprentice 10 2010-06-08 16:59:18
Raham Kota 10 2010-06-07 19:19:54
Sebo250 10 2010-06-05 17:37:15
Invisible Hand 10 2010-06-05 16:08:46
Kaldam 10 2010-05-29 10:00:23
Carth Onasi 10 2010-05-28 13:29:12
haffff 10 2010-05-22 16:50:34
wyczes 10 2010-05-20 12:26:00
Darth Duxx 10 2010-05-20 01:59:50
Kheperseth 10 2010-05-17 13:49:56
Wolf Sazen 10 2010-05-12 19:11:08
Mirael 10 2010-05-12 15:49:52
DeeM 10 2010-05-10 22:39:02
Draygo 10 2010-05-04 16:18:38
Ricky Skywalker 10 2010-05-01 23:32:51
Master of the Force 10 2010-04-28 14:48:56
MiLord Mefisto 10 2010-01-19 15:00:25
Shedao Shai 10 2010-01-08 19:54:21
Rusis 10 2010-01-08 15:00:25
Verpin 9 2022-07-30 10:29:21
Hexel 9 2021-07-12 00:48:52
BucK074 9 2018-02-28 12:36:51
-Piccol+ 9 2017-06-13 16:15:50
Anastazja Kenobi 9 2017-03-21 20:00:12
Astaal 9 2017-03-11 10:54:15
firer 9 2016-09-26 23:17:15
Czysty 9 2016-08-21 23:28:34
Emperor Reek 9 2016-05-19 19:52:11
San Holo 9 2016-04-29 16:01:08
adase 9 2016-03-24 18:50:53
AndTheLight 9 2016-01-27 20:00:50
Lagdush 9 2016-01-04 21:09:55
Donmaślanoz14 9 2015-12-15 02:01:17
K1-R15 9 2015-10-13 15:10:08
jarrroo 9 2015-04-26 23:36:22
carrignarone 9 2015-04-08 15:28:22
parasol 9 2015-04-03 21:04:26
Voggh 9 2015-01-26 12:03:59
Yoongo 9 2014-12-28 01:01:08
Ludzik1993 9 2014-12-15 00:00:17
Louie 9 2014-11-05 00:20:10
michp1996 9 2014-08-05 18:14:37
petrosdbz20 9 2014-07-16 15:43:39
Okime 9 2014-07-12 22:51:10
Lord Jabba 9 2014-06-12 14:52:27
Krzysztof88 9 2014-05-09 12:06:28
Darth Kecaj 9 2014-04-25 17:54:19
chris87 9 2014-02-10 11:01:17
Aquaster 9 2014-01-30 21:04:42
cyper 9 2014-01-29 21:44:00
Lily 9 2013-09-23 00:20:43
Biniek 9 2013-09-20 19:14:46
Anakinka 9 2013-08-20 21:59:11
Freed 9 2013-04-08 01:14:27
orszulas 9 2013-04-04 01:54:01
StaFF 9 2013-03-25 13:09:16
LordN 9 2012-11-14 20:16:18
Mostek123 9 2012-11-09 15:52:59
cord7 9 2012-10-27 17:02:55
Darth Spirit 9 2012-10-07 21:31:42
Hialv Rabos 9 2012-08-20 22:28:22
Burzol 9 2012-08-15 13:32:14
Dusiek 9 2012-07-26 21:46:16
darthdominik 9 2012-04-05 08:52:34
Adam Vader 9 2012-03-12 23:50:09
Ren Kylo 9 2012-01-14 02:02:00
energo 9 2011-02-05 15:14:01
MisieQ 9 2010-09-29 19:56:20
agryppa 9 2010-08-23 14:05:36
cultist 9 2010-08-20 16:26:05
malakai 9 2010-06-18 16:03:33
Payback 9 2010-05-07 22:55:17
Anor 9 2010-05-06 22:21:01
Lord Sidious 9 2010-01-10 21:55:19
Przemekk9 8 2018-08-28 18:22:46
Staaszek 8 2018-06-13 20:13:44
lokospoko 8 2016-08-04 10:22:19
chudy79 8 2016-04-10 20:22:30
Ubi Dub Skubi Dub Kenubi 8 2016-03-08 19:38:01
Vergesso 8 2015-03-17 13:02:49
Alex 8 2014-05-26 11:40:50
doomestos 8 2013-10-16 14:45:37
JaKooB 8 2013-10-08 23:35:10
Aruetiila 8 2013-08-19 02:17:46
DarthBacek 8 2013-08-03 21:00:19
Bolek 8 2013-04-28 14:08:33
Lorn 8 2013-02-23 23:38:13
Anisky 8 2013-01-10 23:01:21
Petru Kashin 8 2012-12-14 13:14:09
YangObi 8 2012-08-01 21:07:25
kyloboski 8 2012-04-19 08:37:51
Darth Nyriss 8 2012-04-17 02:57:12
Adakus 8 2012-03-23 20:08:58
rajmund 8 2012-03-12 10:10:23
ragnus 8 2012-01-24 20:32:26
Karaś 8 2012-01-15 23:27:43
Darth Paula 8 2011-06-25 14:12:50
Skoczny 7 2016-01-20 00:13:48
Wixu 7 2015-01-23 10:16:05
Kiti 7 2014-02-24 16:00:41
timosis 7 2013-07-21 11:41:32
Christian 7 2012-03-17 23:51:18
Jaskoviakus Anonimus 7 2012-03-07 18:11:34
Nadiru Radena 7 2011-10-06 16:11:28
Ephant Mon 7 2010-09-19 18:40:21
Odo 6 2016-02-08 16:56:29
Radek 5 2010-05-06 23:28:16
Darth Leonard 4 2015-10-08 14:20:25
karol2323122 1 2010-09-26 11:59:38


TAGI: Amber (208) Błażej Niedziński (32) Darth Bane (trylogia) (4) Del Rey (245) Drew Karpyshyn (9) John Jude Palencar (2) Kolekcja książek Star Wars (27) Simon Goinard (3) The Essential Legends Collection (16)

KOMENTARZE (73)

 • Rewilla2018-08-28 11:09:34

  Dopiero dzisiaj skończyłam Dynastię Zła i była cudowna :D najlepsze, że pierwszą i drugą część czytałam parę lat temu, ale nie dałam rady skończyć przez orbaliski xD na szczęście dzisiaj już mnie nie odrzucają. No i to zakończenie - epickie :D

 • paolos2017-05-24 13:04:40

  Genialnie się to czyta. Fantastyczne zwieńczenie trylogii.

 • THE_ONE1012016-03-26 22:24:47

  Genialna książka i genialna trylogia. Aż szkoda że tylko 3 części.
  Ciężko będzie mi teraz skupić się na innych książkach - Ciemna Strona wwierciła mi się w umysł na dobre ]:>  Oczywiście 10/10

 • Czarne Oko2016-01-08 18:44:23

  10/10. Swietna akcja i ostatnie zdanie dalej nie daje mi spokoju. może to duch Bane`a wygrał????? :P

 • Michalbr102015-12-23 16:29:23

  Fajna, ale powinno być 980 BBY

 • Darth Erderer2014-05-04 19:35:35

  Bardzo dobre zakończenie. Świetna książka jak i cała trylogia. Jestem ciekaw jak dalej się potoczyły losy uczennicy Bane`a. Może ktoś kiedyś o tym napisze :)

 • I3althazaar2014-04-23 16:35:01

  Rewelacyjna książka i jeszcze bardziej rewelacjne zakończenie. 10/10, tak jak i cała Trylogia zresztą.

  PS: w Empiku w Galerii Rzeszów można zakupić całą Trylogię Bane`a w ładnej tekturce, za 15 zł.

 • cybergonzo2014-01-28 07:55:14

  Pierwsza książka z SW którą przeczytałem i stwierdziłem że to jest to 10/10

 • Dresqus2014-01-13 21:22:58

  Zakończenie fantastyczne, a ostatnie zdanie nie pozwala przestać myśleć o tym, co się stało. Oby takich książek jak najwięcej.

 • Lord of Hunger2014-01-06 05:01:26

  Świetne zakończenie, najlepsze z całej trylogii.

 • onicniepytaj2013-12-08 14:11:50

  Godnie zakończona trylogia. Punkt kulminacyjny, na który czekałem 3 tomy nie zawiódł

 • Biniek2013-09-20 19:19:25

  Cała trylogia trzyma na prawdę wysoki poziom. Mało tego, uważam, że to jedna z najlepszych trylogii w całym Star Wars. Genialnie opisane postacie, szczególnie do gustu przypadła mi Darth Zannah, a także Mistrz Farfalla pomimo, że był postacią raczej epizodyczną. Mam jedynie nadzieje, że losy Darth Zannah zostaną rozwinięte. :)

 • orszulas2013-04-04 02:45:48

  całą trylogię przeczytałem na raz i bardzo mi przypadła do gustu ,jedynie sam finał z pozostawieniem nutki niepewności mnie troszkę zawiódł... ta lewa ręka...

 • kamilmaczek2012-11-21 21:24:18

  Genialna książka tak jak cała trylogia

 • cord72012-10-27 17:02:44

  Zakończenie trylogii trzyma poziom swoich poprzedniczek, jednakże wiele rozwiązań już sie przejadło i znudziło, nowo wprowadzone postaci nie robią już takie wrażenia. Serra ciągle smutna zatroskana, Łowczyni która ma aż zanadto wyczulony "instynkt" widzi przyszłość przeszłość, jakby jej dostarczyć ziarnko pisaku to pewnie nawet opowie o początku atomów tego ziarnka i wyśledzi za jego pomocą każdą osobe która na nim stanęła i będzie widzieć co robi w danej chwili. Natomiast stara znajoma Dessa, Lucia rónież nie za wiele sobie z nim pogadała, myślałem że da mu więcej do myślenia albo on pokaże jej potęge ciemnej strony w długi bolesny sposób no ale cóż. Mimo to ksiązka nie jest zła i jak wspomnialem trzyma poziom poprzedniczek. Końcówka całkiem fajna jednak nieco gorsza od końcówki "Zasady Dwóch". Te czary Zannah troche wkurzające, ale Bane to rekompensuje dokońca najsilniejszy i kto wie może zobaczymy kolejną część o nim... Natomiast ksiażce daje 9/10.

 • Light Side2012-09-12 12:58:58

  Rewelacyjne zwieńczenie równie dobrej trylogii. Polecam.

 • DarthBane662012-08-31 20:00:55

  Wspaniała książka.

  9/10

 • Hialv Rabos2012-08-20 22:29:02

  Ocena 9/10. Recka na forum ;)

 • Igi022012-08-18 15:36:37

  Czytałem całą trylogię. Jestem pozytywnie zaskoczony. Naprawdę warto przeczytać. :D

 • Burzol2012-08-15 13:34:56

  Zwieńczenie najmroczniejszej trylogii SW, co mogę dodać. Wszystkie postacie przechodzą na jeszcze ciemniejszą stronę Mocy, razem z autorem najwyraźniej. Sithowe.

 • Darth Zabrak2012-07-11 19:29:02

  Książka mnie urzekła zupełnie, szczególnie postać Łowczyni jest dla mnie genialna. To wspaniałe zakończenie trylogii, oby więcej ukazywało sie takich książek. Z czystym sumieniem daję 10/10. A co do Bane to tylko niewielka część jego esencji przedostała się do ciała Zannah. Ponoć Karpyshyn napisał tak na swoim blogu w odpowiedzi na pytania fanów.

 • pr0rock2012-07-02 08:06:07

  Jak dla mnie książka jak i cała trylogia to arcydzieło! Piękne zakończenie i gdzieś tam w głębi duszy wiem, że Bane przeżył starcie i przejął ciało Zannah;) 10/10

 • Sławoj2012-06-15 23:42:25

  Jest to genialne zwieńczenie jednej z najlepszych trylogii jakie przeczytałem :)) Drew Rulez :D

 • szczypiorofix2012-06-08 09:23:39

  Ja już teraz (pomimo iż czytam kolejne części serii) zastanawiam się czy nie powrócić do Bane'a ;)

 • Darth Jedras2012-06-02 13:13:49

  Za kilka lat na 100% wrócę do tej genialnej trylogii.

 • szczypiorofix2012-06-01 18:10:24

  @Darth Matius - właśnie tak też się zastanawiałem. Niestety nie jest to jasno powiedziane (co pozwala snuć różne wnioski). Myślałem, że ja nie doczytałem lub coś mi się przewidziało ale coś w tym musi być. Bane rzeczywiście cierpiał na drżenie ręki, bodajże właśnie lewej. To mnie skłoniło do przemyśleń, czy udał mu się transfer.

 • Darth Matius2012-05-27 21:45:24

  "-Tak, Mistrzyni-odpowiedziała Cognus.
  Zauważyła,że Zannah nieustannie zaciska i rozluźnia palce lewej ręki"
  Taki objaw miał tylko Bane moim zdaniem tkwi on w ciele Zannah wraz z nią @szczypiorofix

 • Darth Matius2012-05-27 21:43:40

  Książka wciąga jak zajebisty film...po przeczytaniu trylogii brak mi słów. Brawo Karpyshyn. Chcę więcej książek SW w takich klimatach. Chyba sobie zamówię Drew'a Książkę pt. "SW Old Republic Revan"

 • szczypiorofix2012-05-07 09:37:33

  Trylogię Bane'a wchłonąłem błyskawicznie. Nigdy wcześniej nie czytałem książki w tematyce GW chociaż od dziecka bardzo lubię Star Warsy. Ciężko mi wybrać najlepszą z tych części. Wszystkie trzy stoją u mnie bardzo wysoko w rankingu dotychczas przeczytanych książek. Zastanawia mnie sama końcówka Dynastii Zła - moment w którym Bane chwyta Zannah za nadgarstek (bodajże) i próbuje transferu życia (energii). Powiem szczerze, że do końca nie wiem, czy to mu się udało (końcówkę czytałem chyba ze 3 razy).

 • The Trooper2012-04-25 13:50:47

  Rewelacyjna końcówka doskonałej trylogii.Dla mnie 10/10 bez dwóch zdań!!!

 • CaptainHanSolo2012-04-12 12:15:45

  Epickie zwieńczenie trylogii! Drew pokazał klasę! Genialna do ostatniej strony! 10

 • Darth Shygi2012-04-09 20:14:26

  Aha ja dopiero zaczynam swoja przygoda z Star Wars wiec nie wiele wiem. Szkoda bo 3 części mnie bardzo wciągnęły i miałem nadzieje ze jeszcze są jakieś części ... szkoda bo koniec był ekstra i chętnie bym nabył kolejną lekturę o losach Zannah :)

 • DarthZannah2012-04-08 19:16:06

  P.S Darth Shygi. To ostatnia część. I innych jak na razie nie będzie

 • DarthZannah2012-04-08 19:10:01

  Książka trzyma w klimacie ostatnich części. Zannah trochę za szybko dorosła. Mogli pokazać chociaż trochę jej młodości ale nadrobili zakończeniem które moim zdaniem troche tajemnicze gdyż trzyma mnie do dziś w niepewności kto przetrwał. Zannah czy Bane. Ta lewa rę zmyliła ale cóż książka cudo. Oczywiście Sierra niepotrzebnie ginęła ale to to takie moje widzi mi się. Okładka stanowczo lepsza od poprzedniczki i w dodatku jestem uradowana bo widzę że w Empiku chodzi po 40zł a ja kupiłam ją za 14 zł. I daję 10 na 10

 • Darth Shygi2012-04-06 09:59:43

  Jest juz następna książka o dalszych przygodach ? Może ktoś mi pomóc i odpisać czy jest a jak to jaka a jak nie ma to czy bedzie :)

 • darthdominik2012-04-05 08:54:14

  Daje 9, bo ostateczne rozwiązanie trochę "szybki" jak na zakończenie trylogii:]

 • Cad Bane2012-03-22 16:05:00

  Cudowne zakończenie tej znakomitej Trylogii. Początek trochę ospały ale końcówka genialna.

 • Adam Vader2012-03-12 23:51:25

  Początek troche nudny ale potem już trzyma za jaja i nie puszcza do samego końca. Polecam absolutnie każdemu :) 9/10

 • DarthKatarina2012-03-10 20:23:13

  Ta książka jest wspaniała czekam na następną polecam

 • CommanderWolffe2012-03-08 17:45:52

  10 bez 2 zdan.

 • bmw8302012-02-28 16:42:24

  10/10, bezapelacyjnie. Tak mi się podobało, że jestem pewna, że w niedługim czasie powrócę do trylogii Bane'a, tym razem po polsku. Co do oczekiwania na ostateczną walkę, o której wspominał recenzent - jakoś tak tego nie odczuwałam, zamiast się zastanawiać co będzie dalej, po prostu rozkoszowałam się lekturą. Szkoda, ze nie było żadnych epickich pojedynków z Jedi, jak w drugiej części, ale nie można mieć wszystkiego. Jakość pojedynków ogólnie na wysokim poziomie, ale jednak właśnie w Rule of Two były lepsze moim zdaniem. Autor sprytnie zostawił sobie jednak furtkę do kontynuacji. Cognus o wiele bardziej mnie przekonuje jako Sith apprentice niż Zannah, jej motywy są jasne i przejrzyste od samego początku. Postacie Bane'a i Zannah'y bardzo ciekawie poprowadzone, zwłaszcza Zannah.

 • Solus2012-01-14 17:23:48

  Okładka powiększyła moją ocenę, zdecydowanie okładka!

 • Solus2012-01-14 17:21:43

  No dobra... Ta część jest chyba najlepsza, choć trochę się dłuży... Super finał. Trochę momentami ta cała seria Darth Bane jest za bardzo wypasiona, nie lubię takiej łatwizny autora którą zastosował... Że bohater nigdy nie ma kłopotów finansowych bo ma super ekstra mega trylionowe konto bankowe... To samo zauważyłem w komandosach republiki... ale tam bardziej mi to uchodzi. Mimo wszystko przyznaję 10/10, żeby nie było że jestem skąpy. I TAK NIE JEST TO CUD! Ale zapraszam do przeczytania... i polecam.

 • Onoma2011-07-19 00:26:26

  Nie lubię wystawiać skrajnych ocen, ale ta książka na nią zasłużyła. Ode mnie pełna 10. :)

 • luke skywalker9619042011-06-30 18:47:40

  Świetna książka. 10/10

 • Darth Kasa2011-01-21 19:35:50

  Zannah. Sam autor zdementował pogłoski jakoby miał być to Bane.

 • Serech Sken2011-01-21 19:09:00

  Kapitalna trylogia ale cos mnie nurtuje czy to Zannah czy Bane jest na końcu? Bo można odnieść dwojakie wrażenie

 • Uczeń Mroku2010-11-05 23:08:30

  Dzisiaj skończyłem czytać i tym samym zakończyłem czytanie trylogi. Obawiałem się, czy książka utzryma poziom swoich poprzedniczek. Okazało się jednak, że po raz 3 autor wyśrubował poziom. Fantastyczne zkończenie niesamowitej trylogi ukazującej potęgę Ciemnej Strony Mocy i tylko żal, że to już koniec! 10/10

 • MisieQ2010-09-29 19:57:14

  Na początku trochę mdła, Drew mógł bardziej skupić się na Bane'ie, zakończenie powalające! 9/10

 • Ephant Mon2010-09-19 18:40:11

  warsztat bardzo dobry, ale nadal nie mogę się przekonać do Sithów; jakoś nie kręci mnie kult siły i niepotrzebne okrucieństwo; ach, kiedy wyjdzie TOR, będę mógł mordować te Sithańskie robaki na tuziny... chyba "najciemniejsza" z trylogii, otwarte zakończenie sugeruje kontynuację; jasnostronnym odradzam, ale i tak pewnie nikt mnie nie posłucha, bo wszyscy oprócz mnie się tym zachwycają :P 7/10

 • dudi922010-09-17 22:17:01

  Super książka. Mam nadzieje, że kiedyś się dowiemy czy walke o ciało Zannah wygrał Bane czy ona. Strasznie mnie to męczy;]

 • mazi892010-08-25 19:02:24

  rewelacja, cała trylogia wymiata :D 'dorzuć go do gulaszu' w drugiej części rozkłada na łopatki, a zakończenie całej trylogii... aż chce się czytać ;]

 • Marcus Fenix2010-08-23 17:59:26

  2 dni czytania nie poszły na marne :D

 • ranger2010-08-02 16:12:08

  Książka na którą czekałem całe życie! Wątpie żeby jeszcze kiedykolwiek coś powaliło mnie bardziej niż Dynastia... A ocena poza skalą ;)

 • Melethron2010-07-16 16:06:43

  książka jest niesamowita! 10/10!

 • Tonks2010-07-12 15:04:02

  To chyba najlepsza trylogia w SW i świetnie ją zakończyli. Daję 10/10 drugiej książce w życiu :)

 • Elendil2010-06-30 15:51:59

  Świetna trylogia, świetny finał. 10/10

 • Sen z Nieskończonych2010-06-12 10:30:20

  Genialna książka, lepsza nawet od poprzednich części, które także były rewelacyjne. Jedna z najlepszych książek SW w ogóle, dorównuje moim ulubionym "Cieniom Imperium" - czekam na kolejne książki Karpyshyna !!!

 • Raham Kota2010-06-07 19:19:45

  Może kupie.

 • Jedi-Lord2010-06-05 22:20:40

  Bane Rules! 10/10

 • Sebo2502010-06-05 17:38:11

  Masterpiece, feel the power of the dark side.

 • Mission_Vao2010-06-01 21:12:13

  narazie przeczytałam dwie poprzednie. odczucia po 'drodze zagłady' i 'zasadzie dwóch" jak najbardziej pozytywne. chyba jutro pójdę do księgarni i kupię 'dynastię zła', bo nie tylko widzę po komentarzach, że się opłaca, ale po prostu to wiem. :)

 • wyczes2010-05-20 12:25:41

  wspaniałe zakończenie i uwieńczenie trylogi ahh coś pięknego ^^ oczywistka 10/10 ale zasługuje na więcej ^^ oby więcej takich w naszym uniwersum

 • Darth Duxx2010-05-20 01:59:16

  Przeczytałem już prawie 75% książek które mają średnią ocen powyżej 7/10 i szczerze powiem że jak dla mnie cała trylogia jest po za skalą. Do dziś "Ja Jedi" był nr 1, ale niestety musiał ustąpić "Dynastii Zła"!!! Jeżeli ktoś dopiero zaczyna czytanie/kolekcjonowanie książek z SW niech jej nie czyta na początek. Chronologia chronologią ale to jest wisienka na torcie! Jest tylko jeden minus tej książki: każda następna będzie gorsza od tej! Gorąco polecam!

 • Wolf Sazen2010-05-12 19:11:01

  Wszystkie ciepłe słowa i wysokie oceny w recenzjach o jakich słyszałem od chwili pojawienia się książki nie były ani trochę przesadzone. Dynastia zła jest jedną najlepszych książek w uniwersum SW jakie powstały w całej jego historii. Karpyshynowi udało się osiągnąć mistrzowską formę właśnie w finalnym tomie, który porywa czytelnika tak że nie może się oderwać od niej. Autor świetnie wprowadził postacie, które w EU były tylko wspominane. Tutaj wreszcie są sensownie wprowadzone i stopniowo rozwijane. A para głównych bohaterów w końcu może odegrać finalny akt, do którego autor konsekwentnie ich przygotowywał. Chyba najlepszym podziękowaniem za tak wspaniałą książkę będzie fakt, że choć zawsze w uniwersum SW najbardziej pociągała mnie Moc, to jednak zdecydowanie bardziej jej Jasna strona. Po tej lekturze ciemność chyba mnie skusiła i czekam na więcej publikacji o Mrocznych Lordach. Myślę że czas teraz na Darth Zannah.10/10

  P.S. Co do oceny całości trylogii niech świadczy to zdanie: Prawdziwego mężczyznę poznaję się nie po tym jak zaczyna ale po tym jak kończy.

 • Mirael2010-05-12 15:57:30

  Przeczytałam od razu w jeden dzień. Książka z pewnością zasługuje na miano jednej z najlepszych z uniwersum Star Wars. Autorowi udało się napisać dobre i ciekawe zakończenie. Jedyną rzeczą, która mi przeszkadzała było kolejne poszukiwanie holocronu, pojawiające się już kilkakrotnie w poprzednich tomach. Cóż, żałuję, że to już koniec trylogii o Banie...

 • DeeM2010-05-10 22:56:03

  Rewelacyjna końcówka przekonała mnie w stu procentach do oceny tej pozycji na 10/10. Cała trylogia Bane'a pozostawiła na mnie świetne wrażenie i będę bardzo pozytywnie ją wspominał. Oby autor jeszcze kiedyś pokusił się o napisanie czegokolwiek w uniwersum SW. Do tej pory nie daje mi spokoju ta lewa ręka... jeszcze raz: rewelacyjny finał powieści. Brawa też dla p. Błażeja Niedzińskiego za przekład, jak dla mnie idealny, oby więcej takich. Polecam gorąco.

 • Payback2010-05-07 22:55:41

  Świetna książka...

 • Foximus2010-05-06 16:21:58

  Mam Ją i przeczytałem ! REWELACJA tak samo jak poprzednie czesci !

 • BartekGibek2010-04-09 10:43:18

  Już mam odłożone pieniądze:D Nie mogę się doczekać.

 • agryppa2010-03-25 09:50:01

  Premiera 27.04.10!

 • Krokon12010-02-03 17:24:54

  Nie doczekam się wersji PL. Z recenzji wynika że książka jest najwyższych lotów.

 • MiLord Mefisto2010-01-19 15:00:41

  pikna sprawa ryecy biorac generalnie

ABY DODAWAĆ KOMENTARZE MUSISZ SIĘ ZALOGOWAĆ:

  REJESTRACJA RESET HASŁA
Loading..