TWÓJ KOKPIT
0

U źródeł Gwiezdnych Wojen :: Klasyczna Trylogia

Refleksje końcowe


Darth Vader
Jak już wspominałem wcześniej i mam nadzieję, że naszkicowałem taki obraz, porównywanie tego co stworzył Lucas z tym co stworzył Tolkien jest zdecydowanie bezsensowne i krzywdzące dla obu. J.R.R. stworzył świat dogłębnie sięgając do biblii, czy mitologii. Lucas miał zdecydowanie szersze horyzonty, ale to spowodowało, że nie był w stanie się w nie tak zagłębić jak to zrobił autor "Władcy Pierścieni". No bo przykro mi, ale w świecie "Gwiezdnych Wojen" nie dało by się stworzyć czegoś tak wspaniałego jak "Silmarillion", który w moim mniemaniu całkowicie bije na głowę "Hobbita" czy "Władce" i to właśnie ogromem świata jaki opisuje. W przypadku "Gwiezdnych Wojen" nie dałoby się już tego zrobić, bo Lucas (i jego ludzie) stworzyli coś tak wielkiego, że stworzenie do tego całej wspaniałej mitologii jest po prostu nie możliwe. "Gwiezdne Wojny" są mitologią samą w sobie, i dziś są rozpatrywane w wielu aspektach. Luke jest jednym z ulubionym przypadków psychologii, Imperium stało się symbolem tyranii, zwycięstwo Rebelii wielu odczytuje jako przykład sukcesu propagandowego. "Gwiezdnym Wojnom" poświęcono wiele prac, stron w internecie, a to wszystko mimo, że w większości narodziło się w umyśle jednego człowieka, istniało w ludziach praktycznie od zawsze. Lucas podobnie jak Tolkien jest tylko tym, który to zebrał w jakąś całość, nadał temu kształt. Zrobili coś w istocie rzeczy podobnego, choć obaj byli zupełnie innymi ludźmi i robili wszystko w zupełnie inny sposób.

Dla wszystkich tych, którzy chcieliby się zagłębić w kolejne wersje scenariusza, porównać ją z tym, co znamy z filmów, linki do nich znajduje się poniżej. Scenariusze są po angielsku.

Star Wars - Story Synopsis
Star Wars - Rough Draft
Star Wars - Rough Draft - z nieznacznymi modyfikacjami (może kwestia przepisania)
Star Wars - Rough Draft - ale lekko poprawiony, przez Lucasa
Star Wars - Second Draft - Adventures of the Star Killer - (episode one) The Star Wars
Star Wars - Third Draft - The Star Wars - From the adventures of Luke Starkiller
Czwarta wersja scenariusza Nowej Nadzei
Czwarta poprawiona wersja scenariusza Nowej Nadzei - The Adventures of Luke Starkiller as taken from the "Journal of the Whills"
Czwarta wersja scenariusza do Imperium Kontratakuje
Poprawiony roboczy scenariusz do Powrotu Jedi


Łukasz Trykowski (Lord Sidious). Tekst pierwotnie opublikowany na Stopklatce.


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 (13)


TAGI: inspiracje (2) Publicystyka (79)
Loading..