TWÓJ KOKPIT
0

U źródeł Gwiezdnych Wojen :: Klasyczna Trylogia

Komiksy


Fragment komiksu z Jango Fettem
Kiedy pod koniec lat 70. i na początku 80. Lucas, Spielberg i im podobni święcili tryumfy, nazwano ich pokoleniem komiksów, twórcami którzy jak nikt inny, potrafi dotrzeć do widza i zaczarować go. Specyficzny i kolorowy, choć zazwyczaj "czarno-biały" świat komiksu, niestety nie jest ani specjalnie znany, ani tym bardziej rozumiany większości z nas. Kiedyś w doskonałym felietonie próbował jego część przybliżyć KoLeC.

Cały typowy świat komiksu zawsze przedstawiał rozróżnienie na zło i dobro, podobnie jak to zresztą jest i u Tolkiena czy u Lucasa (a przynajmniej w "Nowej nadziei" i "Powrocie Jedi"). To właśnie w dużej mierze z komiksów Lucas czerpał archetypy swoich postaci, ale George nie poprzestał na tym. Komiksy zainspirowały jego wyobraźnie, pozwoliły mu wymyślać niesamowite historie i światy. Bogactwo stworów znanych w komiksach, także nie pozostało bez wpływu na "Gwiezdne Wojny", które dziś jak mało która seria SF, przedstawiają olbrzymią ilość niesamowitych istot, które najczęściej występują w tle.

Darth Maul
Komiksy miały też pośredni wpływ na Lucasa. Chodzi tu głównie o komiksy powstałe na kanwie "Gwiezdnych Wojen". Co prawda George praktycznie w ogóle nie brał pod uwagę tego co stworzono pod jego dyktando, ale w kilku miejscach dał się ponieść inspiracji. Najlepszym przykładem jest miecz Dartha Maula z podwójnym ostrzem. Fanom "Star Wars" znany był już taki miecz, dzięki postaci Exara Kuna. Akurat jest to jedna z najbardziej widocznych inspiracji komiksami bazującymi na "Gwiezdnych Wojnach".


1 (2) 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13


TAGI: inspiracje (2) Publicystyka (79)
Loading..