TWÓJ KOKPIT
0

A Queen’s Diary :: Książki


Oryginalny tytuł: A Queen's Diary
Autor: Simon Beecroft
Wydanie PL: ---
Wydanie USA: Dorling Kindersley Limited 2007
Przekład: ---
Stron: 32
Recenzja Lorda Sidiousa

Jeśli ktoś zastanawiałby się, czy można zrobić większą szkodę postaci Amidali niż zrobiła to Natalie Portman swoją grą w „Zemście Sithów”, to śmiało odpowiem tak. Tego niesamowitego wyczynu dokonał Simon Beecroft w tej oto dziecięcej książeczce.

Jeden pamiętnik Padme z czasów „Mrocznego Widma” już znamy, autorką jest oczywiście Jude Watson. Czego by nie powiedzieć o tej pozycji, to zdecydowanie była lepsza. Problemem „A Queen's Diary” jest to, że jest pisana z punktu widzenia uniwersum, a jednocześnie dostosowana do kilkuletniego odbiorcy. W efekcie otrzymujemy dziennik umysłowo opóźnionej czternastolatki, która rządzi planetą, chodzi do szkoły, spotyka się z politykami, a jednocześnie ma problem z trudniejszymi słowami i potrafi budować jedynie proste zdania. W tym momencie Federacji nie potrzebna byłaby blokada, bo przywódczyni Naboo nie połapałaby się w całej galaktycznej legislaturze. A na obozy w których trzymali mieszkańców planety, można by wyciągnąć fundusze od senatu na walkę z wtórnym analfabetyzmem. Bo niestety nie najlepiej świadczy to o mieszkańcach Naboo, skoro mają tak „prymitywnych” przywódców.

Plusem jest niewątpliwie fakt pisania książeczki już po zakończeniu nowej trylogii. Dzięki temu można odwołać się nie tyle do przyszłych wydarzeń, autor na szczęście nie popełnia tego błędu, co rozszerza informacje o samej autorce pamiętnika, przede wszystkim o rodzinę – ojca, matkę i siostrę. Nie zapomina też o roli dworek.

Powiem tak, książeczce, która wykorzystując Gwiezdne Wojny ma być próbą nauki samodzielnego czytania, jestem w stanie dużo wybaczyć. To, co jest denerwujące to obrana narracja i próba uczynienia tego czymś oficjalnym. Wolałbym, aby narracja pozostała bezosobowa, wtedy uproszczone zdania i logika nie byłby denerwujące, byłby uzasadnione formą. Niestety obrana forma jest dość denerwująca, stąd niska ocena (która i tak jest zawyżona ze względu na odbiorców książeczki – to informacja dla osób porównujących oceny z książeczką Watson).


Ocena końcowa
Ogólna ocena: 3/10
Jakość zdjęć: 8/10
Jakość informacji: 4/10

OCENY UŻYTKOWNIKÓW:
Aby wystawić ocenę musisz się zalogować
Wszystkie oceny
Średnia: 3,00
Liczba: 1

Użytkownik Ocena Data
Lord Sidious 3 2009-05-23 23:35:51


TAGI: DK Readers (52) Simon Beecroft (26)

KOMENTARZE (0)

ABY DODAWAĆ KOMENTARZE MUSISZ SIĘ ZALOGOWAĆ:

  REJESTRACJA RESET HASŁA
Loading..