TWÓJ KOKPIT
0

The Emperor's Court :: Komiksy


Tytuł oryginału: Star Wars Tales #14: The Emperor's Court
Scenariusz: Jason Hall
Rysunki: Ramón Bachs
Tusz: Raul Fernandez
Litery: Steve Dutro
Kolory: Dave Nestelle
Wydanie PL: brak
Wydanie USA: Dark Horse 2002 w Star Wars Tales 14


Recenzja Lorda Sidiousa

Talesy to niejednokrotnie pomysł na historyjkę, który zostaje zmarnowany, ponieważ autorzy nie potrafią zdecydować się czy iść w stronę poważną czy humorystyczną. Istnieje mnóstwo straconych okazji, komiksów które nie są najlepszych lotów, które nijak mają się do kanonu. Ale są też i takie, gdzie kanon faktycznie zostaje z boku, jednak pomysł i wykonanie współgrają ze sobą, dając odbiorcy mnóstwo zabawy. Szkoda, że ta grupa nie jest zbyt liczna, ale „The Emperor’s Court” należy do chlubnych wyjątków.

Sam tytuł już jest grą słowną, gdyż może dotyczyć zarówno dworu jak i sądu i to właśnie te drugie słowo odgrywa kluczową rolę w opowiadaniu, jak i dworu imperialnego. To drugie znaczenie było dla mnie bardziej oczywiste i czegoś z dworem, oczekiwałem, stąd moje zaskoczenie. Wyobraźmy sobie telewizyjny sąd (coś jak Sędzia Anna Maria Wesołowska) tylko w realiach Gwiezdnych Wojen, z Imperatorem ferującym wyroki. Tu nikt nie usiłuje nawet sprawiać wrażenia powagi historii, to tylko zabawa, ale dobrze przemyślana. Star-warsowa otoczka to nie wszystko, postanowiono bowiem raz na zawsze rozstrzygnąć kwestię, kto strzela pierwszy, Han czy Greedo? Skoro fanom czy Lucasowi średnio to wychodzi, niech spróbują rozwikłać to sędziowie i adwokaci obu stron. Jak ktoś pamięta jeszcze akcję Han strzela pierwszy, z pewnością inaczej spojrzy na ten komiks, zwłaszcza że był on wydany w 2002, kiedy próby skłonienia Lucasa do wydania oryginalnej wersji Gwiezdnych Wojen wydawały się jedynie mrzonką. Teraz spogląda się na to inaczej. Pomimo zabawy, coś w nim jest, coś nostalgicznego, a przy tym bardzo dużo dystansu. Zwłaszcza gdy oglądamy fragmenty ANH, gdzie Greedo strzela pierwszy. Myślę, że komiks ten oddał w dużej mierze sedno odbioru zmian w Nowej Nadziei, z pewnością o wiele bardziej niż jakakolwiek petycja. Dla osób, które z tematem nie są związane pozostaje tylko i wyłącznie dobra zabawa z mnóstwem żartów.

Bardzo spodobał mi się ten komiks, autor nie tylko miał pomysł na jeden czy dwa gagi, ale miał doskonały pomysł na całość. A to już bardzo wiele.


Ocena końcowa
Ogólna ocena: 9/10
Klimat: 10/10
Rozmowy: 8/10
Rysunki: 7/10
Kolory: 7/10
Opis świata SW: 6/10

OCENY UŻYTKOWNIKÓW:
Aby wystawić ocenę musisz się zalogować
Wszystkie oceny
Średnia: 9,00
Liczba: 4

Użytkownik Ocena Data
Ubi Dub Skubi Dub Kenubi 10 2016-04-16 19:06:20
Onoma 9 2014-01-30 22:03:45
Lord Sidious 9 2009-05-30 15:27:12
Donmaślanoz14 8 2022-07-01 20:58:55


TAGI: Dark Horse Comics (568) Star Wars Tales (108)

KOMENTARZE (1)

ABY DODAWAĆ KOMENTARZE MUSISZ SIĘ ZALOGOWAĆ:

  REJESTRACJA RESET HASŁA
Loading..