TWÓJ KOKPIT
0

Young Jedi Collectible Card Game (YJ CCG) :: Karcianki

Jest to druga gra karciana spod znaku Gwiezdnych Wojen wydana przez firmę Decipher. Na półki sklepowe trafiła w 1999 roku i oparta była tylko i wyłącznie na Mrocznym Widmie. Nazwa „Young Jedi” od początku miała świadczyć o prostocie gry, która skierowana była szczególnie do młodszych graczy. Wydawanie YJ CCG zakończono we wrześniu 2001 roku, do tego czasu na półki sklepowe trafiło osiem różnych dodatków. Young Jedi otrzymała także nagrodę „CCG of the Year” od magazynu „Gamers Inquest”.

Oto lista dodatków, które ukazały się nakładem firmy Decipher:

1999 Menace of Darth Maul
The Jedi Council

2000 Battle of Naboo
Enhanced Menace of Darth Maul
Duel of the Fates

2001 Enhanced Battle of Naboo
Young Jedi Reflections
Boonta Eve Podrace

Zestaw promocyjny


Podstawy:
Najprostszy podział kart w YJ CCG to oczywiście Jasna i Ciemna strona Mocy. Oprócz tego karty możemy podzielić na siedem kategorii:
  • postacie
  • bronie
  • karty bitewne
  • lokacje
  • statki kosmiczne
  • efekty
  • obiekty


Menace of Darth Maul


W grze mogą brać udział tylko 2 osoby, które powinny posiadać talie składające się z tej samej liczby kart (standardowo jest to 60). Na początku wykłada się lokację startową, o tym kto zaczyna decyduje los (najczęściej rzut kostką). Jest to wielka różnica w porównaniu do swojej poprzedniczki, czyli SW CCG gdzie grę zaczynał gracz grający Ciemną Stroną. Obie strony tasują swoje talię i odkładają na kupkę, która staję się „stosem kart nieużytych”. W czasie bitwy, niezależnie od wyniku tury gracz odkłada karty na stos kart, które później mogą zadecydować o sprawowaniu kontroli nad daną planetą lub na stos kart straconych.

Cała rozgrywka składa się z tur i trwa aż do momentu wyczerpania się kart przez którąś ze stron. Każdą turę możemy podzielić na trzy etapy:
  • wykładanie kart
  • bitwa
  • dobieranie

Dobieranie jest ważną czynnością podczas gry. Gracz dobiera sobie z talii kart nieużywanych 6 kart do ręki, z których tworzy swój „plan bitewny” (battle plan). Plan bitewny to nic innego jak dobranie sobie kart, tak aby stanowiły o sile gracza w następnej turze. Mogą składać się na niego tylko karty, które gracz obecnie posiada w swoim ręku.

W czasie gry gracze mogą zamieniać lokację, lecz tylko raz na jedną turę. Po wyczerpaniu się kart jednej ze stron, przeciwnik posiadający jeszcze karty odkłada je na stos strat, które wygrały. Po tym wszystkim kończy się gra i gracze liczą sobie punkty zniszczenia (damage value) jakich dokonał na przeciwniku na konkretnej lokacji. Jeżeli gracz np. Ciemnej Strony posiada więcej punktów zniszczenia to obejmuje kontrolę nad daną lokacją. Wygrywa ten gracz, który obejmie kontrolę nad większą ilością lokacji.

Koniec
Po tym jak Decipher straciło licencję na gry karciane spod znaku Gwiezdnych wojen na rzecz firmy Wizards of the Coast, opiekę nad dalszym rozwojem karcianki przejął komitet graczy. W porównaniu do pierwszego produktu Deciphera jakim było SW CCG, do którego stale wydawane są nowe wirtualne dodatki oraz organizowane turnieje tak Young Jedi nie jest już w żaden sposób rozwijane.

ogórTAGI: Young Jedi CCG (10)
Loading..