TWÓJ KOKPIT
0

Legacy Campaign Guide :: RPG

Tekst: R. Thompson, S. Hershey, G. Asterford
Orginalny tytuł: Legacy Era Campaign Guide
Wydanie PL: brak
Wydanie USA: Wizards of the Coast
Przekład: brak
Stron: 224
Ilustracje i zdjęcia: Steve Argyle, Zoltan Boros & Gabor Szikszai, Jeffrey Carlisle, Miguel Coimbra, Michael Dubisch, Gonzalo Flores, Randy Gallegos, Thomas Gianni, Jason Juta, Ron Lemen, Warren Mahy, Gabrielle Portal, Paul Shipper, Chris Trevas, Francis Tsai, Franz Vohwinkel, Ben Wootten
Ilustracja na okładce: Gonzalo Flores


Recenzja BolkaImperium ponownie rządzi Galaktyką, tym razem pod przywództwem Lorda Sith Dartha Krayta. Wszelki opór jest miażdżony przez jego pomniejszych Lordów. Jedi są rozproszeni i niemal wybici. Jedynie garstka nadal walczy ze złowrogim Imperium Sith. Flota Galaktycznego Sojuszu jest ledwie cieniem swojej dawnej potęgi. Próbuje zostać w ukryciu, tak jak za czasów Rebelii wykorzystując ataki partyzanckie.

O to Era Dziedzictwa, osadzona w 130 lat ABY. Ten poradnik daje graczom i Mistrzom Gry wolność w tworzeniu sytuacji politycznej i dalszej historii Galaktyki, podczas ekscytującego okresu, gdy nikt nie jest bezpieczny od zła. Gracze mogą dołączyć do resztek Galaktycznego Sojuszu, lub też oddać swe życie Roanowi Felowi. Imperatorowi na wygnaniu. Ten podręcznik zawiera wszystko czego potrzebują gracze, by stworzyć postacie pasujące do Ery Dziedzictwa. Mistrzowie Gry znajdą za to dział wypełniony po brzegi sojusznikami, przeciwnikami, pojazdami i pomysłami na przygody, które wciągną bohaterów w wir wydarzeń Dziedzictwa


Wstęp., podobnie jak w każdym innym podręczniku do Saga Edition zawiera krótki skrót najwazniejszych wydarzeń danego podręcznika i mały opis ery której książka dotyczy. Daty przedstawione to lata od 28 ABY do 137 ABY i materiały jakie tutaj znajdziemy przydadzą się do gier toczących się w tym okresie. Jednak najbardziej podpasują do historii toczących się równolegle do komiksowego Dziedzictwa, lub też wydarzeń następujących po opisanej dotychczas historii.

Rasy., to dział który udostępnia nam dużo nowych gatunków, które możemy odgrywać. Najciekawszym z podanych tutaj są z pewnością Yuuzhan Vongowie. Odgrywanie ich może się okazać ciekawym wyzwaniem. Nowe rasy to: Chagrian (Mas Amedda), Chiss (Thrawn), Codru-Ji (Kassek-ka), Klatooinian (Tarados Gon), Nagai (Darth Nihil), Weequay (Sora Bulq), Yuuzhan Vong (Nom Anor), Zeltron (Deliah Blue) .

Cechy Bohatera.. Tutaj ciekawa nowa zasada tworzenia postaci. Od teraz można wybrać sobie jakieś znane nazwisko, które daje specjalne bonusy. Np. użycie dziedzictwa rodziny Antilles, umożliwia graczowi wybrać jedną sytuację w której rzut kością na umiejętność pilot wynosi od razu 20. Takich dzedzictw jest multum. Między innymi Ackbara, Fela, Antillesa, Solo, Skywalkera. Do wyboru, do koloru. Oczywiście jak zawsze w tym dziale dodano również nowe talenty dla wszystkich klas, odnośnie odległego okresu w którym toczy się gra, oraz nowe atuty. .

Klasy Prestiżowe.. Oprócz nowych talentów dla poprzednich klas, dodano również trzy nowe profesje. Są to Rycerz Imperialny ze standardowym dla postaci moco władnych wyborem spośród dziesiątek force secretów. Shaper czyli Kształtownik to rasa specjalnie przygotowana pod Yuuzhan Vongów. Ta prestiżówka posiada dwie specjalne zdolności wyłączne dla tej klasy. Są to Shaper Lore (specjalne bonusy dla umiejętności Knowledge Life scienses i Threat Injury) , oraz Shaper Hand (specjalny rytuał polegający na usunięciu ręki i zastąpieniu jej biotyczną protezą. Umożliwia to kształtowanie istot służących Yuuzhan Vongom). .

Moc. . Dział poprzedza wstęp z którego dowiadujemy się, że równowaga Mocy ponownie została utracona w Galaktyce, a sami jej obywatele postrzegają wszystkich użytkowników Mocy za niebezpieczne i nieufne istoty. Dostajemy świetne (choć skrótowe) opisy aktualnych stanów w jakich znajdują się Jedi, Sithowie i Rycerze Imperialni. Pośród nowych mocy, miłośnikom Ciemnej Strony spodoba się Detonation, który może zadać nawet 10k6 eksplodujących obrażeń. W tym dziale pojawia się boczna tabelka opisująca działanie Igiełek Śmierci, które rzeczywiście odcinają od Mocy. W stanie po spożyciu tego specyfiku otrzymuje się modyfikator –10 do Use the Force i traci się możliwość korzystania z Punktów Mocy. Nowe zaprezentowane tutaj organizacje zrzeszające użytkowników Mocy to Disciples of Twilight, których specjalnością jest kamuflaż; The Ember of Vahl zrzeszająca rasę przypominającą ludzi, która podróżuje po Galaktyce w poszukiwaniu utraconego domu.

Ekwipunek i Droidy.. Tutaj znajdziemy właściwie broń widzianą już w podstawowym podręczniku, tyle że udoskonaloną o 100 lat. Poza tym po raz pierwszy pojawia się możliwość tworzenia broni i ekwipunku poprzez biotechnologię. Pojawiają się zasady odnośnie organicznych protez, żywej broni, oraz mutantach.

Pojazdy i statki.. Tutaj zaprezentowano wehikuły przyszłości, z których mogą korzystać nasi gracze. W tym dziale zaprezentowano bardziej cywilne modele. Statki konkretnych frakcji są podane w następnym rozdziale. Znajdziemy tutaj między innymi sukcesora X-Winga, czyli X-83 TwinTail.

Legacy Era Campaign.. Ten dział daje wiele rad i pomysłów jak poprowadzić kampanię w odległej przyszłości Gwiezdnych Wojen. Między innymi jak przenieść bohaterów poprzednich epok, do właśnie tej. Podano konkretne informacje o obecnym stanie Galaktyki. Kto jest władcą, co się dzieje z Sithami i Jedi etc. Ciekawym dodatkiem są heroiczne przedmioty. Takie jak np. słynny miecz świetlny Anakina Solo, który posłużył Gannerowi Rhysode’owi podczas Wojny z Yuuzhan Vongami, by pokonać setki wrogów podczas pobytu na okupowanym Coruscant.

Atlas Galaktyki.. Opisy światów jakie tutaj znajdziemy to między innymi: Bastion (Stolica Imperium Fela), Csilla (Rodowity świat Chissów), Iego (tajemniczy świat nieśmiertelnych), Lok (przestępczy świat), Nagi (dom rasy Nagai), Ossus (siedziba Jedi), Zeltros (rodzinny świat Zeltronów). Poza nimi naniesiono poprawki na już znane światy, by pasowały do okresu rządów Dartha Krayta.

Sojusz Galaktyczny.. Ten rozdział to raj dla wszystkich miłośników tych „dobrych”. Tutaj znajdziemy podział władzy w SG, rangi w armii i marynarce, oraz co ważniejsze aktualne informacje. To znaczy, dane o Resztkach Sojuszu Galaktycznego. Opisano tutaj jako doszło do pokonania Sojuszu przez Imperium nad Caamasem, oraz jak od teraz wygląda stan frakcji.
Grafiki świetnie obrazują statystyki NPCów i nie odbiegają od tego co widzieliśmy w komiksach. Z ważniejszych postaci udostępniono statystyki takich indywiduów jak admirał Gar Stazi, Bail Antilles, Anj Dahl, Monia Gahan, Hondo Karr, kapitan Jaius Yorus. Na koniec rozdziału żegnają nas statystki statków należących do SG. Są to między innymi CF9 Crossfire, Twilight Scoutship, Sabertooth-class frigate, Scythe-class Battlecruiser

Galaktyczne Imperium.. Ta cześć podręcznika traktuje o dwóch potęgach w Galaktyce. Imperium Sith, oraz Imperium na Wygnaniu. Jest to chyba najciekawsza część książki, jako że można w niej z łatwością porównać dwa systemy władzy. Tytaniczny Dartha Krayta, oraz oparty na lojalności Roana Fela.
Najpierw przedstawiono Imperium Krayta. Znajdziemy tu wiele ciekawych informacji. Miejsce Lordów Sith w rządzie, jak działa Rada Moffów, jaki wpływ ma Imperium na niezależne państwa typu Konsorcjum Hapes. Opisano również dwie znane polskim fanom grupy. Eskadrę Czaszek, oraz Drużynę Joker.
Drugim systemem władzy jaki poznajemy to ten zaproponowany przez Roana Fela. Gdy ten powrócił na Bastion po latach tułaczki, szybko doprowadził do wojny domowej. Powstaly dwie frakcje uznające dwóch różnych władców. Sithowie mieli swych lordów, natomiast Fel miał swych Imperialnych Rycerzy, których opis tutaj dostaliśmy.
W dalszej części podręcznik oferuje statystyki losowych postaci, jak i głównych. Z losowych można wymienić takich jak Rycerz Imperialny, Knighthunter (łowca Jedi), czy szpieg Sithów. Z głównych postaci, rozpoznamy takie nazwiska jak Moff Nyna Calixte, Darth Krayt (który znajduje się na maksymalnym 20 poziomie), Darth Nihil, Darth Talon, Antares Draco, Marasiah Fel, Roan Fel (również na 20 poziomie), Azlyn Rae, Astraal Vao, Gunn Yage, Pośród sprzętu Imperium warto wspomnieć najnowszą wersję machiny kroczącej, wzorowanej na AT-AT, czyli AT-RCT. Pośród myśliwców charakterystyczne są rozwinięcia TIE Fighterów, czyli Predator-class figher, Niszczyciel klasy Pellaeon i Imperious.

Frakcje Pogranicza. Jeżeli ktoś już zwrócił uwagę, że zabrakło specjalnego działu dla Jedi, to odnajdzie go tutaj. Grupę tych mistyków przydzielono właśnie do tego działu, traktując ją jak grupę nic nie znaczących gangsterów. Przedstawiono tutaj krótką najnowszą historię zakonu, po czym przedstawiono statystyki kilku znanych Jedi. Między innymi Hoska Trey’lisy, Kola Skywalkera. Jak widać dział poświęcony Jedi jest naprawdę skromny. W dalszej części rozdziału przedstawiono grupę przestępczą Czarne Słońce, piratów Karmazynowego Topora, oraz kilka osobistości jak Rav, Nat Skywalker, Cade, Jariah Syn,
Ocena końcowa
Ogólna ocena: 7,5/10
Klimat: 8/10
Rysunki: 7/10
Mechanika: 5/10
Opis świata SW: 10/10OCENY UŻYTKOWNIKÓW:
Aby wystawić ocenę musisz się zalogować
Wszystkie oceny
Średnia: 8,00
Liczba: 2

Użytkownik Ocena Data
Master of the Force 9 2011-01-11 14:34:38
Bolek 7 2010-03-31 23:18:36


TAGI: Podręcznik RPG - recenzja (3) RPG D20 (33)

KOMENTARZE (0)

ABY DODAWAĆ KOMENTARZE MUSISZ SIĘ ZALOGOWAĆ:

  REJESTRACJA RESET HASŁA
Loading..