TWÓJ KOKPIT
0

Biblioteka Ossus :: Fandom

Biblioteka Ossus to największa internetowa encyklopedia "Gwiezdnych wojen" w Polsce, oparta na systemie Wiki. Jej oficjalne otwarcie nastąpiło 11 sierpnia 2006 roku i od tego czasu Archiwiści zdołali stworzyć kilka tysięcy haseł o jednym z największych uniwersów science-fantasy w historii. Od 3 lipca 2007 encyklopedia ma status oficjalnej polskiej Star Wars Wiki i jest siostrzanym projektem kilku podobnych inicjatyw z całego świata.

1. Archiwa Biblioteki Ossus
Biblioteka Ossus posiada w swoich zbiorach zarówno hasła związane z filmami (Epizody I-VI), jak i pochodzące z tzw. Expanded Universe, czyli wszystkich książek, komiksów, gier oraz innych oficjalnych źródeł. Hasła dzielą się na dwie podstawowe kategorie - "Świat Gwiezdnych wojen" oraz "Poza światem Gwiezdnych wojen". Pierwsza część to opisy postaci, wydarzeń, statków, urządzeń itd. ze świata SW, druga część zaś zawiera opisy twórców SW oraz wszystkie inne pojęcia związane z rzeczywistym światem, a odnoszące się do naszego ukochanego uniwersum. Na Ossusie znajduje się także obszerna kategoria grafik oraz kategoria z cytatami.

2. System Wiki
"Wiki to nazwa specyficznych stron internetowych (Web 2.0), które można nie tylko oglądać, ale też tworzyć, edytować i zmieniać bezpośrednio za pomocą przeglądarki internetowej. Nazwą tą określa się również oprogramowanie umożliwiające wspólną pracę wielu użytkowników przy tworzeniu zawartości takich stron. Autorem pojęcia jak i samej koncepcji jest Ward Cunningham."

Biblioteka Ossus korzysta właśnie z tego systemu, dzięki czemu jest nieustannie rozwijana i aktualizowana przez pragnących podzielić się swoją wiedzą z innymi fanami użytkowników, zwanych Archiwistami. Nad całością czuwa grono administratorów zwanych Strażnikami oraz Archiwiści z dodatkowymi uprawnieniami, czyli Jedi.

Siła Ossusa - i wielu innych projektów tego typu - tkwi właśnie w tym, że zawartość encyklopedii może edytować i zmieniać każdy. W przypadku Biblioteki wystarczy tylko zarejestrować konto i zapoznać się ze stronami pomocy, które wyjaśniają w jaki sposób dodawać informacje i określają co można, a czego nie można robić. Z racji tego że jest to system otwarty i dostęp do niego ma każdy, Strażnicy pilnują, aby zasady Biblioteki Ossus były konsekwentnie przestrzegane. Zostało stworzonych kilka systemów zabezpieczeń, aby informacje znajdujące się na Ossusie były jak najbardziej wiarygodne i rzetelne.

3. Historia
Biblioteka Ossus narodziła się w początkach roku 2006 w wyniku współpracy Bastionu Polskich Fanów Star Wars, Imperial City Online i fanklubu Outlander. Przez ten czas skład aktywnych Archiwistów oraz Strażników kilkakrotnie się zmieniał - aktualny można zawsze znaleźć w sekcji "Strażnicy Biblioteki" w haśle "Biblioteka Ossus".

Obecnie Biblioteka Ossus nie jest powiązana z żadnym konkretnym portalem czy też organizacją, gdyż jednym z priorytetów Kapituły jest wspólna praca ponad jakimikolwiek podziałami wynikającymi z przynależności do konkretnej strony czy też grupy - serdecznie witani są tutaj wszyscy fani "Gwiezdnych wojen".

4. Pochodzenie nazwy
Nazwa encyklopedii pochodzi od Wielkiej Biblioteki Jedi, która w świecie "Gwiezdnych wojen" znajdowała się na planecie Ossus. Posiadała ona niezmierzone zasoby informacji, gromadzone wiekami przez rycerzy Jedi. Po raz pierwszy pojawiła się w serii komiksów "Tales of the Jedi".

5. Dołącz do nas!
Odwiedź nas i zacznij zgłębiać uniwersum "Gwiezdnych wojen" lub podziel się swoją wiedzą!

Zapraszamy do Biblioteki Ossus!


Adres - http://www.ossus.pl

Więcej informacji - http://www.ossus.pl/biblioteka/Biblioteka_OssusTAGI: Biblioteka Ossus (1) Strony internetowe (różne) (6)
Loading..