TWÓJ KOKPIT
0

Bastion :: BastionAutor: Jedi Nadiru Radena

Bastion Polskich Fanów Star Wars (często nazywany w skrócie Bastion) to najpopularniejszy polski serwis informacyjny o tematyce gwiezdnowojennej. Powstał w styczniu 2002 roku jako Bastion.Net, w wyniku fuzji stron Star Wars Dantooine, Obroa-Skai, Pic of the Week oraz Star Wars Games, do których wkrótce dołączyły Cantina i Shadows of the Star Wars. Początkowo wzorowany na anglojęzycznym TheForce.Net, po jakimś czasie uzyskał swój własny wygląd, zmienił nazwę na aktualnie używaną i zaczął korzystać z domeny gwiezdne-wojny.pl. Obecny layout portalu – wersja 3.0, z trzema wybieralnymi stylami graficznymi – istnieje od sierpnia 2007 roku.

Serwis publikuje informacje dotyczące każdego aspektu Star Wars – czy to nowości wydawniczych na polskim i amerykańskim rynku, czy też działań lokalnych i zagranicznych fanów. Forum Bastionu, czyli Polskie Forum Star Wars (powstałe wcześniej niż portal, już w 2001 roku) wraz ze stroną skupia sporą część internetowego fandomu i posiada unikatową, drzewkową formę postów. Portal dysponuje obecnie kompletną, aktualizowaną na bieżąco bazą recenzji książek i większości komiksów – do tego dochodzą również recenzje m.in. fanfilmów, wydań DVD, czy dodatków do Star Wars Miniatures. Spragniony informacji fan może także przeczytać artykuły o najważniejszych twórcach gwiezdnej sagi, innych filmach George’a Lucasa lub zapoznać się z felietonami bądź wywiadami (np. z Aaronem Allstonem). Warto także zajrzeć do galerii fanartów oraz sekcji Twórczość Fanów, gdzie mieści się największa w Polsce biblioteczka opowiadań fanowskich.Bastion Polskich Fanów Star Wars co jakiś czas przeprowadza czaty oraz wywiady z osobami odpowiedzialnymi za polskie wersje gwiezdnowojennych książek czy komiksów, a także organizuje różne konkursy (np. graficzne i literackie), w których można wygrać cenne nagrody. Na portalu można się także natknąć na projekty w rodzaju tygodni tematycznych (np. tydzień Mrocznego widma) bądź fanfikowych adaptacji odcinków serialu Clone Wars z lat 2003-2005. Na forum z kolei fani mają okazję zabawić się w wszelkiego rodzaju quizy i minikonkursy, a ostatnio pojawiła się na nim gra PBF RPG Doktryna Tarkina.

Przedstawiciele Bastionu są stałymi uczestnikami ogólnofantastycznych i gwiezdnowojennych konwentów, stąd też na stronie nie brakuje ani zapowiedzi, ani relacji z imprez tak lokalnych, jak i krajowych. Portal współpracuje praktycznie z każdą mniejszą czy większą organizacją fanowską w Polsce, jest też w stałym kontakcie z osobami zajmującymi się tłumaczeniami polskich powieści z Amberu, a także pracującymi nad komiksami z Egmontu. Na forum można nawet pomóc paru tłumaczom w ich trudnej pracy, np. przypominając poprzednio stosowany przekład albo sugerując najlepiej brzmiące polskie tłumaczenia trudniejszych nazw.

Bastion jest owocem pracy wielu ludzi, którzy przez lata systematycznie rozbudowywali stronę oraz czuwali nad jej wyglądem. Łączna liczba byłych i obecnych przedstawicieli przekracza trzydzieści osób.TAGI: Bastion (19)
Loading..