TWÓJ KOKPIT
0

Battlefront: Elite Squadron :: Gry komputerowe


Tytuł oryginału: Battlefront: Elite Squadron
Rok wydania: 2009
Wydawca: LucasArts
Producent: Rebellion
Wydawca PL: LEM
Oficjalna strona: LucasArts.com
Oficjalna strona PL: LEM.com.pl
Typ: strzelanka
Platforma: PSP, Nintendo DS


Recenzja Nestora

Kiedy wyczekiwałem na nowego „Battlefronta” na PSP nie spodziewałem się, że będzie to aż tak rewolucyjna gra. „Battlefront” to w końcu seria odgrzewany kotlet, mimo tego, że każda jej odsłona wprowadza kolejne nowe elementy. Mapy – największy grzech „Battlefrontów” i najsłabsze ogniwo „Renegade Squadron” dawały wiele do myślenia przed zakupem „Elite Squadron”. Na szczęście rzeczywistość okazała się bardziej różowa niż by to sobie wymarzył największy miłośnik „Battlefronta”.

Fabuła „Elite Squadron” zdała egzamin. Scenarzyści mieli pole duże pole do popisu, wykazali się niezmiernie pokazując zupełnie nową jakość opowiadania długoletnich historii. W „Battlefront II” mieliśmy typowy przekrój filmowy plus kilka nowości. Tutaj natomiast mamy kompletnie dopracowany „spin off” przez cztery Epizody, serial animowany i trzy gry oraz swobodne nawiązania do komiksów i książek. Wszystko to składa się na fabularny majstersztyk. Żeby nie psuć nikomu zabawy nie wymienię szczegółów opowiadanej historii, ale tylko lekki zarys. Naszym bohaterem jest młody klon rycerza Jedi Falona Grey’a, któremu Kaminoanie nadali przydomek X-2. Ma on także swojego starszego brata X-1, który ma zupełnie inne plany niż oddany naukom Jedi i Republice X-2. Drogi obu braci rozchodzą się pod koniec wojen klonów, by później kilkakrotnie się zejść. W grze bardzo ważne jest pojawienie się Rahma Koty, który dowodzi słynnym atakiem Rebeliantów na więzienie na Gwieździe Śmierci – jedna z misji w „Battlefront II”. Tutaj mamy drugą stronę medalu owej akcji. W grze przedstawione są też kulisy akcji Oddziału Renegatów Hana Solo („Battlefront: Renegade Squadron”). Osobiście nie spodziewałem się, że można tak wiele wyciągnąć z crossowej fabuły i zrobić to w dodatku tak dobrze. Nasz bohater jest w kluczowych momentach dla Galaktyki na pierwszej linii frontu, spotyka wielkich bohaterów i stawia czoło własnemu przeznaczeniu. Nasza opowieść jest bardzo zróżnicowana, latamy, biegamy, strzelamy, wysadzamy, uciekamy i atakujemy. Dzięki czemu się nie nudzi a to pokazuje jak wielki potencjał ma „Battlefront” nie tylko na PSP. Fabuła jest adresowana do każdego fana: i tego początkującego i tego bardziej zorientowanego w uniwersum. Każdy znajdzie coś dla siebie, bo poza fantastyczną historią jest wiele smaczków, przypominających, że Gwiezdne Wojny to jeden wielki świat, który tworzy zbiór różnych dzieł różnych twórców mających wspólną pasję.

Prowadzenie postaci w grze jest bardzo przybliżone do tego, które mamy w ”Renegade Squadron”. To w końcu ta sama seria na tą samą platformę. Poprawiono znacznie pilotowanie statku w kosmosie. Teraz sam nam równa do poziomu i nie obracamy się w próżni bezwładnie. Uproszczono namierzanie i jest identyczne jak w walce na ziemi (R). Zmiana przydatna, bo przy tak oszałamiającym tempie, jaki panuje w „Elite Squadron” to niemal wybawienie. Tutaj w końcu możemy być wszędzie w dowolnej chwili, wystarczy kilka sekund podróży. W customizacji postaci i wyposażenia nie ma nowości poza przygotowanymi gotowymi pakietami uzbrojenia i trzema wolnymi, które sami możemy układać. Problem jest tylko w tym, że rozpoczynając grę mamy bardzo ograniczone pole wyboru. Z czasem kiedy przejdziemy do kolejnych misji kampanii i scenariuszów, lub zdobędziemy medale, nowe bronie, sprzęt, kolory i modele zostaną nam udostępnione. W walce bardzo użyteczną zmianą jest dodanie walki wręcz poprzez uderzenie kolbą przeciwnika, czasami taki manewr ratuje życie, w szczególności na najwyższym poziomie trudności. Umiejętność przydatna zwłaszcza gdy kończą nam się naboje. Autorzy gry na samych uderzeniach kolbą nie poprzestali i udostępnili 2 białe bronie – nie licząc miecza świetlnego, który przysługuje tylko rycerzowi Jedi. Sam Jedi jest znacznie łatwiejszy w prowadzeniu niż w ”Renegade Squadron”, w końcu ciężka beczka stałą się szybkim i zwinnym wojownikiem. Uderzeniom miecza świetlnego możemy nadawać kierunek, przez co czas naszej reakcji się skrócił.

Jednak największą zaletą gry są mapy. Mapy w szerokim tego słowa znaczeniu. Bowiem w „Elite Squadron” mapy są wielostrefowe. Miłośnicy serii „Battlefront” w końcu się tego doczekali. Myśliwcem z pokładu statku możemy przelecieć przez przestrzeń kosmiczną i stratosferę by wylądować na lądowisku, lub też z planety przebić się przez przestworza i desantować wrogi okręt liniowy. Istnieje też opcja użycia kapsuły ratunkowej i lądowania na swoim lądowisku. W kampanii fabularnej nie mamy zbyt dużego wyboru i musimy podróżować tam, gdzie nam rozkaże dowódca. W podboju galaktyki natomiast sami sterujemy przebiegiem bitwy i decydujemy, na którym polu walki mamy zdobyć przewagę. Z ziemi odpalić możemy działo jonowe wyłączające tarcze okrętu flagowego, a z kosmosu możemy przeprowadzać bombardowanie ułatwiające żołnierzom przejmowanie checkpointów. Szerszą funkcję dostały wszelakie transportowce i kanonierki, które na powierzchni planety stają się po prostu lotnymi checkpointami. Jest to jedyna forma ataku kiedy przeciwnik przejmie wszystkie punkty na ziemi. W tym wszystkim najważniejsze jest jednak to, że każda mapka jest zupełnie nowa. Widać miejscami zapożyczone elementy, jak chociażby na Hoth czy Gwieździe Śmierci, ale to tylko tyle. Kashyyyk, Coruscant, Dantooine, Bespin, Vjun i kilka innych to zupełnie nowe lokacje, na których możemy hasać dowoli.

Kampanię fabularną podzieloną mamy na 3 części, w każdej z nich nasz bohater jest na innym poziomie rozwoju. Wraz z X-2 zmienia się otoczenie i wyzwania, a także poświęcenie jakie musimy zostawić by przejść etap. Na najwyższym poziomie trudności jest kilka miejsc, przy których człowiek zostawia trochę nerwów i serca. Po takim wzmożonym wysiłku manualnym i umysłowym pozostaje jednak satysfakcja na długi długi czas. Forma podboju galaktyki jest natomiast pstryczkiem w nos wymierzonym w tych wszystkich, którzy widzą w „Battlefroncie” schematy. Mamy do wyboru ułożone scenariusze, w których mamy już jakieś osiągi oraz wolną grę gdzie standardowo zaczynamy z 2 planetkami. Scenariuszy jest 6, 2 małe i 4 duże, podzielone na dwa okresy: wojny klonów i galaktyczna wojna domowa. Ostatni scenariusz, gdzie nasze dwa bastiony Rebelii: Yavin i Hoth są oblegane przez siły Imperium jest naprawdę wymagający. Wystarczy jeden błąd taktyczny i wielce prawdopodobne że najbliższe starcie skończy się naszą przegraną. Przeciwnik posiada przewagę w funduszach i ilości żołnierzy, szybko zdobywa nowe technologie, więc jeżeli nie będziemy atakować i odbierać mu planety czeka nasz rychła śmierć. Trzeba się wykazać zmysłem taktycznym w czasie podboju i planowania oraz umiejętnościami strzeleckimi i pilotażu w czasie walki. Bitwę wygrywa drużyna, która zdobędzie tysiąc punktów, a te zdobywamy za: zabicie przeciwnika (+1), zniszczenie pojazdu [myśliwca i czołgu] (+3), zdobycie checkpointu (+5), zniszczenie okrętu liniowego (+200), do tego nabijane są też punkty za przewagę zdobytych checkpointów. Tutaj skipowanie bitwy może się źle skończyć, jeżeli błędnie obliczymy stosunek sił. Sam przy jednym scenariuszu męczyłem się z Imperium, stoczyłem 5 zaciętych bitew, z których wygrałem tylko jedną... mimo tego, że do zdobycia tysięcznego punktu dzieliły mnie sekundy. Wspomnienia „bolesne” ale jakże radosne, że w tych trudnych dla graczy czasach można znaleźć wyzwanie na miarę naszych możliwości.

Grafika „Elite Squadron” rozpieszcza, po prostu. Nie ma już kwadratowych modeli, ale zgrabne i dopracowane ubrania, twarze i filmiki. Modele X-2 z fabuły są bardzo urokliwe i różnią się od standardowych strojów. Nasz bohater nosi niestandardowy plecak klona, jest obdarty i ma nietuzinkową szatę Jedi. Przerywniki filmowe zostały wykonane na silniku gry. Nie są może niewiadomo jakiej jakości, ale jak na poziom PSP to spisują się wyśmienicie. W dodatku są „kawałem niezłego Star Wars”, jak to kiedyś napisałem przy okazji filmików z „The Force Unleashed”. Żywa akcja połączona z profesjonalną grą dubbingową robi swoje. Fragmenty Epizodów są wstawkami przed misjami, co dobrze oddaje nastrój oczekującego na nas wyzwania.

Podrasowano także herosów. Sam nie wiem ilu z nich ma każda frakcja, ponieważ w czasie podboju galaktyki można użyć bohatera tylko raz! Jest to jednorazowy bonus, za który trzeba zapłacić słoną sumkę. W zamian za to mamy nie tylko Jedi ale i poważnych strzelców w postaci Col Serra (Rebelia) i IG-88 (Imperium). Postacie z mieczami to: Asajj Ventress (Separatyści), Obi-Wan Kenobi (Republika) i Luke Skywalker (Rebelia). Tymi postaciami udało mi się zagrać. A patrząc po trybie pojedynków herosów może być ich znacznie więcej, tylko ja nie miałem okazji nimi powalczyć. Dla mnie numerem jeden i tak pozostanie IG-88, który ma dwa sprzężone blastery i granaty. Mnie osobiście nic więcej do szczęścia nie jest potrzebne i nawet czary mary Jedi nie przekonają mnie do zmiany. Broni się też Col Serra, który ma masę przydatnych umiejętności i silne strzały z broni palnej.

Minusy specjalnie zostawiłem na koniec, są razem trzy i to one zadecydowały, że gra nie dostała ode mnie pełnych 10 punktów na 10 możliwych tylko „złamane” 9,5. Są to: możliwość wyboru tylko z dwóch rodzajów statku: transportowiec i myśliwiec; toporne grafiki menu w podboju galaktyki – znacznie lepsze były w ”Renegade Squadron” oraz brak możliwości zapisu. Ale czy to tak wiele by przyćmić fenomen „Elite Squadron”? Broń Boże nie! „Elite Squadron” to niemalże „Battlefront” idealny i wielka szkoda, że taki hit trafił do tak wąskiego grona odbiorców jakim są posiadacze PSP i Nintendo DS. Ale „Elite Squadron” daje nadzieję na przyszłość, na to jak będzie wyglądał „Battlefront III” na PC, PS3 i XBoxa 360. Jeżeli twórcy pójdą tą drogą, co jest niemal pewne, to ta gra będzie kolejną rewolucja w historii gier Star Wars. „Battlefront” po raz kolejny udowodnił, że ma potencjał i że każda kolejna produkcja może być lepsza od poprzednich. Nowatorska fabuła, dopracowana grafika, fantazyjne mapy i mnogość nowych opcji zasługuje na każdą złotówkę jaką wydacie na „Elite Squadron”. W tę grę po prostu trzeba zagrać!


Ocena końcowa
Ogólna ocena: 9,5/10
Fabuła: 9/10
Grywalność: 10/10
Grafika: 10/10
Dźwięk: 8/10
Muzyka: 10/10Temat na forum

OCENY UŻYTKOWNIKÓW:
Aby wystawić ocenę musisz się zalogować
Wszystkie oceny
Średnia: 9,15
Liczba: 34

Użytkownik Ocena Data
RevanitaPL 10 2018-02-18 13:34:27
Darth Ponda 10 2017-06-19 13:43:15
RevanSans 10 2017-01-17 18:13:53
Luke S 10 2016-01-28 02:16:05
Smoku64 10 2013-04-14 19:37:46
Vader1601 10 2012-07-28 15:05:06
fett112 10 2011-07-15 11:19:11
ClonePL 10 2011-02-27 17:10:13
Falconik 10 2010-12-30 12:47:58
ARC Trooper 10 2010-11-10 15:45:50
konkacpi 10 2010-11-09 12:33:21
Jenari 10 2010-09-24 16:39:10
DARTH REVAN1 10 2010-08-26 20:08:10
Raham Kota 10 2010-08-18 20:38:44
david12345678900987654321 10 2010-06-22 12:19:20
Discess 10 2010-04-13 18:38:07
Lord Kacper 10 2010-03-12 15:25:46
kapuwoj 10 2010-03-07 08:14:33
kapitan rex 11 10 2010-02-28 20:05:09
Darth Ados 10 2010-02-10 20:41:07
duży 10 2010-01-29 19:00:02
Nestor 10 2010-01-11 21:22:52
Darth Saber 9 2011-04-06 21:09:05
Eagleye 9 2010-07-05 21:05:03
Lord Spyro 9 2010-02-14 15:50:31
łycha 9 2010-01-12 21:42:17
Testar 9 2010-01-12 14:26:55
WuOJot 8 2019-09-12 17:39:50
Aruetiila 8 2013-08-19 02:31:44
Darth Aleksus 8 2012-03-15 21:12:45
Slevin 8 2010-02-03 12:26:29
kyloboski 7 2013-03-04 21:37:29
Lord Bart 6 2012-01-28 16:03:10
Jericho 1 2010-10-17 21:25:53


TAGI: Battlefront (seria) (11) Battlefront: Elite Squadron (1) LucasArts (74)

KOMENTARZE (26)

 • kyloboski2013-03-04 21:37:22

  brak możliwości zapisu dlatego daję 7/10

 • SMiki552011-09-15 19:50:19

  Chcę adaptacji na PC!

 • łycha2011-04-13 22:15:12

  kapuwoj -> mi sie wydaje ze nie masz odblokowanych medali, itp. bo za krotko grasz, ja osobiscie wygralem tyle godzin na tej grze ze mozna je spokojnie liczyc w dniach, po prostu dlugo graj na rożnych ustawieniach i mapkach to w koncu ci sie wszystko odblokuje, a na dodatek nigdy nie gralem na multi w ta gre (bo mam problemy z tym) i wszystko odblokowalem, wiec po prostu duzo graj:D

 • Darth Saber2011-04-06 21:10:09

  Pożyczyłem od kolegi. Super, ale muszę kupić nową ładowarkę do PSP, inaczej nie zagram:(

 • kapuwoj2011-03-09 18:40:05

  Gra zarąbista 9/10...
  ALE mam OGROMNY PROBLEM!!!!
  Mam już wszystkie medale, przeszedłem galaktic contrest, przeszedłem wszystkie misje oraz gram na internecie (i nawet dobrze mi idzie) a i tak mam nie odblokowane bronie desingny dla żołnieży, flagi oraz żołnieża imperium a mianowicie:
  NIEODBLOKOWANE BRONIE
  -Bowcaster
  -Chaingun
  -Wirst Rocket
  NIEODBLOKOWANI ŻOŁNIERZE
  - Darktroper comandor
  I wiele NIEODBLOKOWNYCH DeSinGńOw Oraz 4 NIEODBLOKOWANE FlaGi!!!!
  Wszedłem na psp na MULTI PLAYER, wszedłem w internet i wpisałem dane potrzebne do zalogowania...
  Następnie wybrałem ikonę PLAYER RANKINGS no i mam tak:
  Overall Score
  miejsce 11573 -Liczba punktów 478
  Poins Won
  miejsce 18512 -Liczba punktów 205
  Kill: Death Ratio
  miejsce 27455 -Liczba punktów 1.216
  Win: Loss Ratio
  miejsce 8475 -Liczba punktów 0000
  To wszystko co mi tam pisze....
  Jednym słowem nie wiem co robić mam tą gre długo a nie mam wielu rzeczy nie wiem może gram za mało, za krótko?! Może musze mieć więcej punktów na necie albo zagrać z kolegą przez połączenie między psp NIE WIEM dlatego bardzo prosze POMUSZCIE MI.
  A może mam za mało punktów w Overall Score?????
  Mam jeszcze jedno pytanie, czasami widze jak droidy rebelianci itp. chodzą z !MIECZAMI ŚWIETLNYMI! jak oni to robią!?
  A jeśli są takie osoby co już wszystko mają to czy mógłbym bym wiedzieć ile macie punktów oraz co zrobiliście że to zdobyliście?!
  Prosze o jak najszybszą odpowiedz szczegulnie na pierwsze pytanie a przy okazji kto wie to jeszcze na drugie :( :( :( :( :( :( :( :( !!!
  Pozdrowienia dla wszystkich....................

 • Darth Raisth2011-03-05 21:59:45

  Super!!!

 • konkacpi2010-11-09 12:33:44

  ta gra jest świetna

 • Darth Jordan2010-10-14 10:54:24

  KubaLinke - sciągnij sobie gre i emulator na psp
  tak ja nie mogłem sie oderwać od BF2 na pc to tak teaz od tego nie mgoe odejsc ^^

 • Darth Custos2010-08-28 17:51:51

  Moja pierwsza gra SW na PSP. Jestem z niej bardzo zadowolony, tylko mapy małe :-(

 • kidi-en-fisto2010-08-14 10:32:05

  david: żeby zdobyć technic trzeba ukraść statek a do demolition trzeba rakieto 4 krytyczne zadać

  ps: tak pisali w instrukcji do batlefront

 • Falconik2010-06-29 13:37:31

  Na battlefront 2 to pisz gdzie indziej :P

  PS. grałem w demo tej gry ona jest extra

 • david123456789009876543212010-06-22 12:20:53

  Proszę, niech mi ktoś powie: jak zdobyć medal:,,Technic'' i ,,Demolition''. Proooszę!!! Na star wars batlefront 2.

 • Lord Kacper2010-04-12 17:35:23

  nie

 • KubaLinke2010-04-03 19:02:57

  Niech wyjdzie wersja na pc

 • kapitan rex 112010-03-11 19:48:15

  ja mam plecak rakietowy, kapuwoj.

 • kapuwoj2010-03-07 08:23:41

  ja ją mam na psp i jest super! Tylko by zdobyć jeden medal trzeba sie połączyć z kimś przez łącze i zabić kolege z którym grasz tylko skąd ko wziąć bo za ten medal jest plecak rakietowy! Misje są tam dziecinnie łatwe. Ale tak jak mówiłem po za tym to bardzo polecam ;]

 • Lord Kacper2010-03-03 16:11:30

  kiedyś może sobie kupie bo mam psp

 • kapitan rex 112010-03-01 18:56:51

  fanstatyczne ta gra!
  i do ekwipunku można sobie wybrać pikę mocy i electrostaf (nie wiem jak to się nazywa po polsku)

 • Lord Spyro2010-02-14 15:51:20

  nie grałem zle kolega mówi że lepsze od sw : battlefront 2

 • Slevin2010-02-03 12:25:36

  gra jest według mnie extra, ale to niestety prawda z tą kampanią jest zdecydowanie zaaaa krótka ;// tylko 12 misji ;| przeszedłem w 1 godz. 34 min. LOL ale ma też jeden ważny minus.. Jak naprzykład w Battlefront 2 nie brakowało fajnych mapek do nawalania się i nigdy się nie nudziłyy.. tutaj, w "instant action" jest Oo ile dobrze pamiętam chyba ze 12 mapek też ;| ale poza tym to gra jest całkiem niezła ;D z grafiką nawet też się nieźle postarali :) Polecam wszystkim posiadaczom PsP :))

 • łycha2010-02-01 16:12:11

  Darth Grievous - na PSP

 • duży2010-01-29 19:02:30

  słyszałem o tej grze podobno super to prawda?

 • duży2010-01-29 19:01:12

  słyszałem o tej grze podobno super to prawda?

 • Darth Grievous2010-01-27 19:46:01

  łycha!HOPIE!Na co masz?

 • łycha2010-01-12 21:51:05

  no przesadziłem z tą kampania ze 2,5h trzeba by ja przejsc:)

 • łycha2010-01-12 21:45:22

  super gra mam ją i ciągle w nią gram:)
  ale kampania jest zakrótka 1,5h i spokój i nie odbywa sie na na kayssyku która jest w galactic conquest ale to szczegóły;)
  polecam te gre każdemu posiadaczowi PSP bo na NDS nie grałem i nie wiem jak wygląda;)

ABY DODAWAĆ KOMENTARZE MUSISZ SIĘ ZALOGOWAĆ:

  REJESTRACJA RESET HASŁA
Loading..