Kolekcjonerstwo

Gadżety Jedi

Miecze świetlne

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych elementów sagi jest miecz świetlny. Używany był przez bohaterów we wszystkich epizodach i do tej pory jest używany w większości pozycji związanych z EU. Nawet osoba, która nie oglądała nigdy Gwiezdnych Wojen zazwyczaj potrafiłaby go rozpoznać. „Elegancka broń na bardziej cywilizowane czasy” – jak o niej mawiał Obi-Wan Kenobi jest jednocześnie symbolem Rycerzy Jedi.

Miecze świetlne sprzedawane były w wielu różnych wersjach, najczęściej w formie tanich, plastikowych wyrobów niskiej jakości. Pierwsze tego typu produkt pojawił się już w 1978 roku wydany przez firmę Kenner. Był to miecz świetlny o żółtym ostrzu.Kenner produkował plastikowe miecze jeszcze przez kolejne lata, wypuszczając swoje wersje przy następnych epizodach. Później produkcją ich zajęła się firma Hasbro i kontynuuje do dnia dzisiejszego. W okresie pojawienia się w kinach „Ataku klonów” również firma Rubies wypuściła na rynek kilka mieczy. Obecnie firma Hasbro produkuje również miecze z serii FX.To jednak co wzbudzało zawsze najwięcej emocji wśród sympatyków Rycerzy Jedi to repliki mieczy świetlnych wykonane w najwyższej jakości. W przeciągu lat tylko trzy firmy podjęły się produkcji takich replik: Icons, Master Replicas i eFx Collectibles.

W latach 1996 – 1998 licencję na produkcję replik z Gwiezdnych Wojen posiadała firma Icons. Już w pierwszym roku wypuściła m.in. miecz Luke’a Skywalkera. Trzeba było wówczas zapłacić za niego 349$. Dla kolekcjonerów została wydana również wersja miecza z autografem Marka Hamilla. U schyłku działalności na rynku gadżetów z Gwiezdnych Wojen firma wypuściła w 1998 roku również miecz Obi-Wana Kenobiego.W latach 2002 – 2007 licencję na wytwarzanie replik posiadała firma Master Replicas, do tej pory jej produkty przez fanów darzone są podziwem. W ciągu tych lat wyprodukowała repliki mieczy Anakina, Luke’a, Obi-Wana, Yody oraz Mace’a Windu. Cena repliki w zależności od modelu wahała się między 250$ a 350$. Jeszcze droższe były edycje sygnowane przez aktorów.Firma Master Replicas wypuściła jednak na rynek również tańsze wersje mieczy w serii Force FX ze świecącym ostrzem. W tej serii fani Jedi mogli podziwiać miecze Anakina, Luke’a oraz Mace’a Windu. Ich cena oscylowała w granicach 120$.Wszystkie miecze jakie były sprzedawane przez firmę Master Replicas były poza standardowymi edycjami sprzedawane również w wersji .45 – oznaczenie to mówi o produktach wydawanych w 45/100 wielkości oryginału.

Wraz z początkiem 2008 roku licencję na produkowanie replik przejęła firma eFx Collectibles. Zatrudnienie w niej znalazła część osób pracująca wcześniej dla Master Replicas. Niestety eFx wytwarza o wiele mniej produktów i jak do tej pory fani Jedi mogli się cieszyć tylko z repliki miecza Ahsoki Tano. W fazie produkcji znajduje się obecnie miecz Obi-Wana.1 2 3 (4) 5


Tagi: eFx Collectibles (2) Gadżet (15) Gentle Giant (6) Hasbro (32) Kenner (13) Kotobukiya (6) Master Replicas (4) Sideshow Collectibles (8)
Loading..

Ustawienia


Ustaw kolejność w prawej i lewej sekcji.
Możesz przesuwać elementy również pomiędzy nimi.