TWÓJ KOKPIT
0

Jedi w SW CCG :: Karcianki

Star Wars Customizable Card Game (SW CCG) jest grą karcianą osadzoną w świecie Gwiezdnych Wojen, wydawaną przez firmę Decipher Inc. w latach 1995-2001. SW CCG cieszyło się niezwykłą popularnością na całym świecie, wśród kart można było znaleźć motywy nawiązujące do Oryginalnej Trylogii oraz Mrocznego Widma. Wśród kilku tysięcy kart nie mogło zabraknąć kart, które w mniejszym lub większym stopniu nawiązują do Rycerzy Jedi.


Obi-Wan Kenobi był pierwszym Jedi, który pojawił się w świecie Gwiezdnych Wojen bo już w 1977 roku w pierwszym filmie Sagi – „Nowa Nadzieja”, gdzie dał się poznać jako mądry i spokojny człowiek. Nic więc dziwnego, że pojawił się także już w pierwszym dodatku do SW CCG - Premiere - wydanym w 1995 roku. Karta „Obi-Wan Kenobi” pozwalała graczowi, który postanowił grać Jasną Stroną toczyć równe pojedynki ze swoim przeciwnikiem, posiadającym w swojej talii Dartha Vadera. Kolejną kartą był „Ben Kenobi”, którego można było znaleźć w dodatku Special Edition. Pozwalała ona na „ożywianie” jednej karty, która została właśnie stracona na skutek obrażeń odniesionych podczas bitwy. W Enhanced Premiere wśród sześciu nowych kart pojawiła się „Obi-Wan With Lightsaber”, czyli Kenobi z wbudowaną bronią.


Młody Obi-Wan po raz pierwszy pojawił się w dodatku Tatooine jako karta „Obi-Wan Kenobi, Padawan Lerner” oraz jako „Obi-Wan Kenobi, Jedi Knight” w Reflections III.


Luke Skywalker pojawił się na kilku kartach SW CCG, warto się skupić na drodze jaką przeszedł od zwykłego chłopaka z farmy wilgoci, na pustynnej planecie Tatooine, aż do bycia pierwszym Rycerzem Jedi z nowej generacji.


Pierwsze wersje przedstawiające Luke’a jako zwykłego chłopaka z Tatooine pojawiły się w dodatku Premiere oraz w zestawie dla dwóch graczy Premiere Introductory Two-Player Game. Dopiero w dodatku Dagobah pojawia się jako „Son Of Skywalker”, czyli jako uczeń pobierający nauki u Mistrza Yody. Kolejne wcielenie młodego Skywalkera możemy znaleźć w zestawie Enhanced Jabba's Palace; jako „Master Luke”, który pomimo nazwy nie jest jeszcze Jedi. W dodatku Death Star II po raz pierwszy pojawia się jako pełnoprawny Rycerz, czyli „Luke Skywalker, Jedi Knight”, uzbrojony w miecz świetlny. W obecności Vadera na stole staje się naprawdę potężną kartą. W Enhanced Premiere, podobnie jak w przypadku Obi-Wana, pojawia się karta „Luke With Lightsaber”, czyli Luke wraz ze swoim mieczem świetlnym.


Yoda po raz pierwszy jako karta pojawił się w 1997 roku w dodatku Dagobah, była to pierwsza karta Mistrza Jedi w SW CCG, który dzięki symbolowi miecza świetlnego w lewym górnym rogu może generować dodatkową jednostkę „Mocy” podczas rozgrywki. Warto zwrócić także uwagę na tekst gry znajdujący się na dole karty, który wzorowany jest na charakterystycznym sposobie mówienia bohatera. Kolejna „młodsza” wersja, czyli „Yoda, Senior Council Member” pojawiła się w dodatku Coruscant.Trening Jedi
Twórcy gry w dodatku Dagobah wprowadzili nowy rodzaj kart, czyli Jedi Test. Pozwalały one na wytrenowanie podczas rozgrywki dowolnej postaci nie będącej robotem na Rycerza Jedi przy pomocy Mentora (postaci posiadającej większe „ability” niż uczeń). Szósty, a zarazem ostatni Jedi Test, czyli „You Must Confront Vader” pojawił się w Death Star II.Rada Jedi
W dodatku „Coruscant” oprócz Yody pojawiło się kilku innych członków Rady Jedi. Na pierwszy plan wysuwa się Mace Windu, który pojawił się również w dodatku Theed Palace jako „Mace Windu, Jedi Master” oraz Ki-Adi Mundi, Depa Billaba i Plo Koon. Nie zabrakło również Sali posiedzeń Rady w Świątyni Jedi na Coruscant jako karty lokacji.
Qui-Gon Jinn po raz pierwszy pojawił się w 2001 roku w dodatku Tatooine. Oprócz tego ukazały się jeszcze dwie karty „Master Qui-Gon” z Coruscant oraz Qui-Gon uzbrojony w miecz, czyli „Qui-Gon With Lightsaber” z Theed Palace.Miecz świetlny jest jednym z atrybutów oraz znakiem rozpoznawczym Jedi. Jest to elegancka broń na bardziej cywilizowane czasy. Mimo iż większość mieczy świetlnych w SW CCG może być tylko używana i noszono przez konkretne osoby to istnieją dwa wyjątki. Pierwszy to „Jedi Lightsaber”, który może zostać użyty przez dowolną postać o atrybucie wojownika za X kart (gdzie X=7 i od tej liczby należy odjąć „ability” postaci). Drugi natomiast to „Anakin’s Lightsaber”, którym posługiwać może się Księżniczka Leia już od dodatku Cloud City.Karty fanowskie
Nie można także zapominać o kartach stworzonych przez fanów. Na pierwszy plan wysuwa się Komitet Graczy, który wydaje co jakiś czas nowe wirtualne dodatki wśród, których znajdują się nowe wersje znanych Jedi jak np. „Luke Skywalker, Strong In The Force” oraz zupełnie nowe karty jak „Jedi Guardian” oraz „Fallen Jedi” (czyli nie kto inny jak Maris Brood), które pierwotnie ukazały się w dodatku Virtual Set 17: The Force Unleashed a obecnie można je znaleźć w Virtual Block 4: Expanded Universe.


Jakiś czas temu informowaliśmy was o fanowskich kartach nawiązujących do gry „The Old Republic”, wśród których znalazła się karta „Coruscant: Jedi Temple”.


W 2007 roku na łamach Bastionu swoje fanowskie karty nawiązujące do „Zemsty Sithów” zaprezentował Darth Paździoch a wśród kart nie zabrakło oczywiście Jedi. Poniżej możecie zobaczyć kilka, resztę znajdziecie w galerii w tym miejscu.Anakin Skywalker
Ciekawostką jest fakt, że mimo licznych dodatków do tej gry karcianej nie powstała nigdy karta postaci „Anakin Skywalker” mimo iż odnoszą się do tej osoby inne jak np. „Anakin’s Lightsaber” czy „Anakin’s Podracer”. W dodatku Death Star II możemy za to znaleźć kartę przerwań, która pozwala przeciągnąć Vadera na Jasną Stronę.Nawiązując luźno do tematu Jedi w SW CCG na koniec można wspomnieć o darmowym zestawie Jedi Pack rozdawanym przez firmę Decipher w podziękowaniu dla graczy.


TAGI: SW CCG (39) Tydzień Jedi (6)
Loading..