TWÓJ KOKPIT
0

The Clone Wars: The official Episode Guide - Season 1 :: Książki

Autor: Jason Fry
Oryginalny tytuł: The Clone Wars: The Official Episode Guide - Season 1
Wydanie PL: ---
Wydanie USA: Grosset & Dunlap 2009
Przekład: ---
Zdjęcia: Lucasfilm
Stron: 192
Cena: 12,99 USD
ISBN: 0448452472


Recenzja Lorda Sidiousa

Ilość i różnorodność, a przy tym wielokrotne pokrywanie się informacją różnych pozycji z logiem „Wojen Klonów” (zwłaszcza wydanych przez Grosset & Dunkap), wywołuje już we mnie pewne zmęczenie tematem. Dlatego też z pewną nieufnością podszedłem do przewodnika po odcinkach, zwłaszcza, że autorem jest Jason Fry, który świetnie sobie poradził jako współautor The Essential Atlas, za to koncertowo skopał potencjał słownika obrazkowego (The Clone Wars: Visual Guide Ultimate Battles).

Już pierwszy kontakt mnie trochę zniechęcił. Graficzna oprawa przypomina książeczki typu „Scrapbook” - gdzie w różnokolorowych ramkach przypominających fiszki mamy krótkie tekściki. I zaiste nie napawa to optymizmem, zwłaszcza gdy popatrzy się na to, co one zawierają. Krótkie streszczenie odcinka, ale i cały tekst, który mówi narrator na początku (w wielu miejscach te dwa elementy się pokrywają), lista aktorów i lista postaci (znów informacje się pokrywają), lista pojazdów, broni, lokacji, twórcy (reżyser, scenarzysta itp.). Dodatkowo zdjęcia, część w formie komiksów, część w formie portrecików postaci z krótkim tekstem informacyjnym. Dobra, czegoś spodziewać się więcej, rzekłbym przeciętniak. Tyle, że jeszcze są dwie ramki i to całkiem spore treściowo, acz nie rzucające się tak w oczy. Jedna to informacje od twórców, często ukazujące tajniki powstawania odcinka, przemiany jakie się dokonywały w fabule, jak rozwijano pomysły i skąd czerpano inspiracje. Widać też wpływ Lucasa, na niektóre z odcinków. Choćby to, że to Henry Gilroy chciał w odcinku Defenders of the Peace wykorzystać rasę Amani, znaną choćby z komiksu To the last man. W pewien sposób zrobienie z nich pacyfistów kłóciłoby się z EU, ale to George stwierdził, że chciałby by ta rasa wyglądała przyjaźniej i wyciągnął z archiwum niewykorzystane pomysły z „Zemsty Sithów”. Tak właśnie powstali lurmeni. Inny przykład to choćby Cad Bane, gdzie Flanelowiec nie chciał by była to postać powielająca schemat Vadera czy Fetta, chciał by była inna, indywidualna. Tego typu historyjek jest więcej, wraz z The Art of Star Wars: The Clone Wars stanowi to całkiem ciekawe źródło wiedzy nt. powstawania serialu. Dla mnie czyni to tę książeczkę obowiązkową lekturą. A jest jeszcze coś, każdy rozdział (osobny na każdy odcinek plus pilot) kończy się wpisem encyklopedycznym czegoś, co rozszerzyły Wojny Klonów. No i jeszcze kolejną zaletą jest to, że poniekąd zdradzane są pomysły na dalsze odcinki. Robi to się w dość ciekawy sposób, Filoni lub Gilroy niby przypadkiem piszą, że fajnie byłoby gdyby dana postać wróciła, ale to na pewno nie przed 3 sezonem. Pewnie za jakiś czas, te ich zapowiedzi będzie nam o wiele łatwiej wytropić.

Dodatkowo w środku znajduje się plakat i krótka zapowiedź 2 sezonu.

Dla mnie jest jedna nauczka, nie oceniać po pozorach. Coś, co na pierwszy rzut oka wyglądało nieciekawie i przeleżało na półce trochę czasu, zanim zabrałem się za przeczytanie tego, okazało się perełką. Mam nadzieję, że do kolejnych sezonów wydadzą coś podobnego, na przynajmniej tym samym poziomie, jeśli nie na lepszym.


Ocena końcowa
Ogólna ocena: 9/10
Jakość informacji: 10/10
Jakość zdjęć: 8/10
Wykonanie i pomysłowość: 8/10
Opis świata SW: 10/10

OCENY UŻYTKOWNIKÓW:
Aby wystawić ocenę musisz się zalogować
Wszystkie oceny
Średnia: 9,00
Liczba: 3

Użytkownik Ocena Data
Ani13 10 2010-03-28 16:16:53
Lord Sidious 9 2010-02-28 21:10:37
ShaakTi1138 8 2013-12-30 10:20:28


TAGI: Grosset & Dunlap (40) Jason Fry (45) The Clone Wars (270)

KOMENTARZE (1)

ABY DODAWAĆ KOMENTARZE MUSISZ SIĘ ZALOGOWAĆ:

  REJESTRACJA RESET HASŁA
Loading..