TWÓJ KOKPIT
0

Topps - Attack of the Clones :: Kolekcjonerstwo

Nazwa: Attack of the Clones
Producent: topps
Premiera: 2002
Ilość kart w boosterze: 7
Ilość boosterów w boxie: 24

Opis dodatku:
Dodatek "Attack of The Clones" jest swoistym powrotem do przeszłości. W przeciwieństwie bowiem do kart z Epizodu 1, które zostały wydane jedynie w formacie Widevision, zestaw z Ataku Klonów został wydany w standardowym dla kart firmy topps formacie. Dzięki temu kolekcjonerzy dostali do swoich rąk karty wyglądem przypominające te z klasycznej trylogii.

Zestaw podstawowy składa się ze 100 kart podzielonych na trzy grupy. Pierwsza grupa (karty o nr 2-21) poświęcona jest postaciom, które można było zobaczyć w filmie. Druga grupa (22-90) obrazuje kolejne sceny z filmu. Trzecia z nich (91-99) przedstawia zdjęcia zrobione na planie w czasie przerw w produkcji. Pozostałe dwie karty (o nr 1 i 100) zawierają zdjęcia promocyjne filmu.

Do zestawu podstawowego należy naturalnie doliczyć jeszcze dodatkowe karty. Tym razem można było znaleźć ich trzy rodzaje. Pierwszą z nich jest dziesięć posrebrzanych kart (Silver Foil) przedstawiających grafiki promocyjne z filmu stworzone na podstawie zdjęć. Drugi rodzaj to osiem kart (Prismatic Foil), które zmieniają kolor w zależności od tego pod jakim kątem pada na nie światło. Trzeci rodzaj zawiera podwójne karty (Fold-out), które można rozłożyć aby obejrzeć zawartą w nich scenę. Poniżej prezentujemy szanse znalezienia kart w boosterach:
  • Silver Foil 1:2
  • Prismatic Foil 1:6
  • Fold-out 1:12

Recenzja Rusisa:
Dodatek "Attack of the Clones" jest kolejnym z dodatków ściśle powiązanych z filmami. Tym razem rzecz jasna, z Epizodem 2. Tak jak w przypadku kart wydawanych w latach '70 i '80 powiązanych ze starą trylogią, został on wydany w standardowym dla kart topps formacie. Tym samym zakończono najwyraźniej nieudany eksperyment przechodzenia do formatu Widevision, który miał miejsce w przypadku kart z Epizodu 1. Otrzymaliśmy wtedy karty topps tylko i wyłącznie w szerszym formacie Widevision. Nie jestem jego przeciwnikiem, jako, że dzięki większym kartom można było zobaczyć więcej szczegółów ale wprowadzanie nowego formatu wiązało się z utratą pewnej ciągłości, a zarazem magii, jaka towarzyszyła tym kartom od lat '70. Cieszy zatem fakt, że zdecydowano wydawać karty w obu formatach jednocześnie, przy czym Widevision pozostał raczej tylko dodatkiem do standardowych zestawów.

Zestaw podstawowy dodatku jest wykonany z trochę grubszych kart, niż to miało miejsce w ubiegłych latach. Karty są dzięki temu wytrzymalsze ale sprawiają mniej eleganckie wrażenie. Jeśli bierzemy pod uwagę dobór grafik, to pierwszym dwóm częściom dodatku (poświęconym postaciom i scenom filmowym) nie można niczego zarzucić. W standardowy sposób dobrano bowiem zdjęcia ze scen z całego filmu i przedstawiano je na kolejnych kartach, wraz z opisem akcji jakie prezentują na odwrocie. Niestety trzecia część - okołofilmowa - jest dosyć uboga. Cieszy fakt, że została w ogóle uwzględniona ale jeśli już decydujemy się na pokazanie zdjęć z planu, to można by rozszerzyć to trochę bardziej. Poświęcenie bowiem na to tylko 9 ze 100 kart sprawia, że tak na prawdę rozbudzono nasz apetyt ale go nie zaspokojono.

Poza zestawem podstawowym otrzymujemy trzy rodzaje dodatków. Największy z nich (Silver Foil) robi niesamowite wrażenie. Prawie każda karta prezentuje nam bowiem jakąś postać w kilku pozach, przechodząc od pierwszego planu na którym widzimy ją w pełnej okazałości aż do tła, gdzie zazwyczaj znajduje się jej twarz. Wykorzystane tutaj grafiki były skomponowane na potrzeby promocji filmu i są najwyższej jakości. Drugi z rodzajów (Prismatic Foil) jest bardziej ciekawostką jak dla mnie. Owszem, karty, które zmieniają kolor w zależności od kąta odbicia światła wyglądają ładnie ale ciężko jest oglądać szczegóły na nich. Natomiast trzeci z rodzajów (Fold-out) stanowi dla mnie prawdziwą zagwozdkę. Ciężko mi stwierdzić co autorzy chcieli za jego pośrednictwem przekazać. Z jednej strony po rozłożeniu tych kart, otrzymujemy ładną dużą scenę - 2 x większą od standardowych kart. Z drugiej strony musimy te karty rozłożyć aby to ujrzeć. Fakt ten sprawia, że jeśli będziemy przechowywali te karty razem z całym dodatkiem w klaserze to nie będziemy mogli podziwiać pełni ich piękna bez wyciągania. Rozginanie i zginanie tych kart dodatkowo naraża je na psujące dobry efekt "zmarszczki". Otrzymaliśmy zatem pięć kart, które nie są ani formatu Widevision ani standardowego formatu w jakim wydawane są toppsy. Jaki był tego cel? Nie wiem.

Dodatek "Attack of the Clones" firmy topps jest dodatkiem niewątpliwie dobrym, spełniającym swoje zadanie pokazania piękna filmu na kartach, niestety jest również dodatkiem, którego potencjał lekko zmarnowano. Nadzieją na przyszłość napawa jednak fakt, ze firma topps stara się znaleźć złoty środek i połączyć klasyczne wydania kart z lat '80 z nowymi pomysłami, zachowując tym razem jednak oryginalny format.


Ocena końcowa
Zestaw podstawowy: 8/10
Wykonanie dodatków: 6/10
Ogólna ocena: 7/10

OCENY UŻYTKOWNIKÓW:
Aby wystawić ocenę musisz się zalogować
Wszystkie oceny
Średnia: 0,00
Liczba: 0

Użytkownik Ocena Data


TAGI: Epizod II: Atak klonów (60) topps (41)

KOMENTARZE (0)

ABY DODAWAĆ KOMENTARZE MUSISZ SIĘ ZALOGOWAĆ:

  REJESTRACJA RESET HASŁA
Loading..