Książki

Star Wars Science Adventures #2: Journey Across Planet X


Autor: Jude Watson oraz K.D. Burkett
Oryginalny tytuł: Star Wars Science Adventures: Journey Across Planet X
Wydanie PL: brak
Wydanie USA: Scholastic 1999
Przekład: ---
Okładka: Lucasfilm
Stron: 116
Cena: 3,99 USD
ISBN: 0 590 20228 6

Recenzja Lorda Sidiousa

„Journey Across planet X” to druga część „Science Adventures” (po Emergency in Escape Pod Four). Zaczynamy w miejscu w którym skończyliśmy. Jest tylko jedno małe ale. Tym razem autorzy przeholowali. I to mocno.

Fabularnie całość sprowadza się do tego, że bohaterowie wylądowali na planecie i muszą dotrzeć bezpiecznie do bazy. Tym razem trudno jednak mówić, by fabuła stanowiła pretekst. Ona jest, bo przypadkiem coś zostało nie wycięte. Reszta to wykłady z nauk przeróżnych. Matematyki, fizyki, biologii, geografii, chemii i co tam jeszcze można pokazać o świecie. Szczerze, to był dobry pomysł, ale tu go niestety zabito. Z dwóch powodów. Po pierwsze napakowanie regułek i wymyślanie sytuacji stanowiących jedynie pretekst do dalszych dywagacji, wcale nie gwarantuje dobrego odbioru. Po drugie, fakt, że wcześniej akcja kulała, nie oznacza, że można się obyć bez niej. I po trzecie, zbyt duża liczba wiedzy, która niekoniecznie ze sobą koresponduje mija się z celem. I to właśnie najlepiej tu widać. W pierwszym tomie mieliśmy niejako myśl przewodnią – czyli podróż kapsułą ratunkową i wszystko, co z nią związane. Podróż po planecie, niby daje podobne możliwości, ale nasza wiedza jest też większa. I to zarówno mówię o autorach, jak i odbiorcy, który wiele rzeczy rozumie intuicyjnie. Okazuje się, że także odległa galaktyka może stanowić problem, choćby przy rozważaniu na temat łańcucha pokarmowego. W efekcie, niestety otrzymujemy dużo więcej wiedzy, napakowanej na tej trochę większej ilości stron, ale też potraktowanej bardziej po łebkach.

Dla mnie niestety jest to zmarnowana szansa. Pomysł był bardzo dobry, ale został zarżnięty. Głównie przez przepakowanie. Parafrazując Lucasa – „zbyt szybko, zbyt intensywnie”. Fabularnie niby pozostawiono furtkę, ale ta historyjka nie wnosi już właściwie nic do sagi. Równie dobrze, mógłby to być epilog do poprzedniej.


Ocena końcowa
Ogólna ocena: 3/10
Klimat: 2/10
Opis świata: 3/10
Rozmowy: 3/10Oceny użytkowników:
Aby wystawić ocenę musisz się zalogować
Wszystkie oceny
Średnia: 3,00
Liczba: 1

Użytkownik Ocena Data
Lord Sidious 3 2010-04-27 22:46:57

Tagi: Jude Watson (46) K.D. Burkett (2) Scholastic (109) Star Wars Science Adventures (2)

Komentarze (0)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować:

Login:
Hasło:
Loading..

Ustawienia


Ustaw kolejność w prawej i lewej sekcji.
Możesz przesuwać elementy również pomiędzy nimi.