TWÓJ KOKPIT
0

Bounty Hunters: Boba Fett :: Książki


Autor: Jason Fry
Oryginalny tytuł: Bounty Hunters: Boba Fett
Wydanie PL: brak
Wydanie USA: Grosset & Dunlap 2010
Przekład: ---
Okładka: Lucasfilm
Ilustracje: Wayne Lo
Stron: 78
Cena: 4,99 USD
ISBN: 978-0448454139

Recenzja Lorda Sidiousa

Nieczęsto mi się to zdarza, ale gdy można należy pochwalić także firmę Grosset & Dunlap. W końcu ktoś tam zaczął myśleć, wyszedł poza szablony i stworzył adaptację trzech, mocno powiązanych ze sobą odcinków - Death Trap, R2 Come home oraz Lethal trackdown.

Całość stworzono trochę na wzór książeczek z cyklu „Adventures in Hyperspace”, zgodnie z nową modą i misją Lucasfilmu. Czyli ma to koło 80 stron i jest ilustrowane, acz nie tak bogato jak pozycje Scholastica. Dodatkowo zatrudniono zdecydowanie lepszego autora niż standardowo dostępni w stajni Grosset & Dunlap. Jest nim Jason Fry, pisarz już prawie etatowo powiązany z Wojnami Klonów. I faktycznie wyrabia się, choć nie zawsze mu wychodzi. Znamy go jednak z pozycji albumowych i przewodnikowych (The Essential Atlas, Visual Guide, czy The Official Episode Guide). Tym razem debiutuje jako prozaik i muszę przyznać, że mu to wychodzi. Nie zajmuje się wiernym oddaniem odcinków. Na 80 stronach, zawierających obrazki i jeszcze gdy tekst jest zapisany dość dużą czcionką, trudno oddać całość. Na szczęście Fry stawia na sensowność i spójność akcji. Nie musi pokazywać wszystkiego, ale selektywność wydarzeń nie jest przypadkowa. Ważne by historyjka się kleiła, co w przypadku wielu książeczek Grosset & Dunlap nie jest oczywiste. Niestety nadal daje się zauważyć obawę wydawnictwa, by wyjść poza serial. Wszechświat sagi jest dużo bogatszy, ale do niego nawiązań tu niestety brakuje.

Mam wrażenie, że to, co w przypadku Scholastica denerwuje, bo jest uproszczeniem, w przypadku pozycji z serii Wojny Klonów, jest raczej rozwojem w dobrym kierunku. W porównaniu z masą adaptacji odcinków serialu za pomocą książeczek różnego rodzaju, ta wypada bardzo dobrze. Nadal czuje się jeszcze sztywne ramy książki dziecięcej, ale w tych ramach daje się stworzyć przyzwoitą historię. I jeszcze ją spisać. Nie ma sensu opisywać całych trzech odcinków, lepiej je ukazać z punktu widzenia Boby Fetta (acz jeszcze nikt nie wpadł na pomysł, by zrobić z niego narratora). Ja to kupuję i mam nadzieję, że ta forma doczeka się kontynuacji.

Reasumując, jest to nadzwyczaj dobra pozycja, chciałbym by inne adaptacje odcinków wyglądały co najmniej tak. Tym dziwniejsze, że wydana przez Grosset & Dunlap. I jeszcze idealnie wpasowująca się w nowy trend książki młodzieżowej. Jeszcze jakby Hachette to wydało, to już w ogóle można by mówić o pełni szczęścia.


Ocena końcowa
Ogólna ocena: 8/10
Klimat: 7/10
Opis świata: 5/10
Rozmowy: 5/10

OCENY UŻYTKOWNIKÓW:
Aby wystawić ocenę musisz się zalogować
Wszystkie oceny
Średnia: 8,00
Liczba: 1

Użytkownik Ocena Data
Lord Sidious 8 2010-07-26 19:58:31


TAGI: Grosset & Dunlap (40) Jason Fry (46) Wayne Lo (5)

KOMENTARZE (0)

ABY DODAWAĆ KOMENTARZE MUSISZ SIĘ ZALOGOWAĆ:

  REJESTRACJA RESET HASŁA
Loading..