TWÓJ KOKPIT
0

Atak klonów na VHS :: Atak klonów


Recenzja ogóra

Pamiętam wszystkie szumne zapowiedzi dotyczące drugiego epizodu, który miał znacząco różnić się od swojego poprzednika. Przede wszystkim miał to być film bliższy klimatem do Oryginalnej Trylogii z romansem między młodym Skywalkerem a królową Naboo w tle. To właśnie w tej części miało pojawić się więcej „łączników”, które miały za zadanie spajać obie trylogie w jedną wielką kosmiczną sagę. Szturmowcy-klony, młody Boba Fett a przede wszystkim początek Wojen klonów, które elektryzowały fanów na całym świecie już od 1977 roku, gdy to księżniczka Leia wspomniała w swojej wiadomości do Obi-Wana, że służył wraz z jej ojcem w tym historycznym już konflikcie. Po Mrocznym widmie fani oczekiwali, że kolejny film będzie lepszy, że będzie można w nim poczuć klimat starszych epizodów. Czy epizod drugi spełnił pokładane w nim oczekiwania zależy tylko i wyłącznie od indywidualnego podejścia fanów. Mimo wszystko Atak klonów stał się integralną częścią kosmicznej sagi i tak samo jak swój poprzednik doczekał się swojego wydania na kasetach video.

AOTC został wydany w dwóch różnych wariantach: z dubbingiem i napisami. Pierwsza wersja posiadała standardowy obraz, druga natomiast panoramiczny, dzięki czemu każdy fan mógł wybrać najodpowiedniejszą wersję dla siebie. Niestety w porównaniu z pierwszą częścią dubbing Ataku klonów stoi na o wiele niższym poziomie niż ten z Mrocznego widma, w którym praktycznie nie było słabych punktów. Owszem zdarzały się przekręty w wypowiadaniu wszelakich nazw własnych jednak z drugiej strony do większości postaci w filmie podłożono głosy, które pasowały do nich jak najbardziej. W drugiej części niestety jest więcej irytujących głosów, mnie osobiście najbardziej irytują te należące do Obi-Wana i młodego Anakina Skywalkera. Trudno się w tym także doszukiwać jakiegoś rażącego błędu polskiego dystrybutora, wiedząc, że dubbing jest robiony głównie dla młodszego widza, który nie przejmuje się źle dobranym głosem do danej postaci tylko czerpie przyjemność z samego filmu, przy którym nie musi się męczyć czytając szybko pojawiające się na ekranie napisy. Starszy fan i tak zapewne wybierze wersję oryginalną i nie będzie przejmował się dubbingiem, który jest zapewne dla niego tylko „ciekawostką przyrodniczą”.

Drugi epizod został podobnie jak pierwsza część został wydany w złotym, plastikowym opakowaniu a na okładce znaleźli się główni bohaterowie, czyli młody Anakin, Padme Amidala, Obi-Wan Kenobi oraz mistrz Yoda. Na potrzeby obu wydań lekko je pozmieniali, tak więc w wersji z dubbingiem wszystkie postacie umieszczono w kwadracie a na grzbiecie widnieje młody Skywalker trzymający dwa miecze świetlne, natomiast w wersji panoramicznej bohaterów „upchano” w prostokąt a na grzbiecie pojawił się łowca nagród Jango Fett, czyli nie kto inny jak „ojciec” wszystkich klonów. W wersji panoramicznej na samej górze okładki widnieje także złoty pasek z informacją. Sama okładka, oprócz drobnych niuansów, które ułatwiają odróżnienie z jaką wersją filmu mamy do czynienia, jest podobna do tej (jak nie identyczna), która pojawiła się w wydaniu na DVD.

Ciekawym dodatkiem, który bardzo rzadko umieszcza się na kasetach video są materiały dodatkowe. Głównymi ograniczeniami, które uniemożliwiają ich ukazywanie się jest pojemność kaset jak i ich sama budowa, która powoduje, że trudno uzyskać dostęp do wybranej sceny w filmie jak to jest możliwe w przypadku płyt DVD i niezbędne jest przewijanie taśmy filmowej, które jest bardzo uciążliwe. Dlatego wszelkie „bonusy” umieszcza się przed jak i po filmie. Na samej kasecie oprócz filmu możemy znaleźć dwa dodatki. Pierwszy z nich to „Gwiezdne wojny we wspomnieniach C-3PO i R2-D2”, czyli krótki filmik umieszczony przed filmem, w którym dwa sympatyczne roboty streszczają historię galaktyki od konfliktu na Naboo po przez przejście Anakina na Ciemną Stronę aż do bitwy o Endor. Wszystko to zmontowane z urywków pięciu epizodów i opatrzone komentarzem C-3PO, czyli nieśmiertelnego Anthony Danielsa. Drugi dodatek to wycięte sceny, które możemy oglądać po napisach końcowych. Obie wersje filmu posiadają wspomniane dodatki, co ciekawe „wspomnienia” robotów, nie znalazły się wśród dodatków dołączonych do wydania na DVD.

Atak klonów to chronologicznie drugi epizod gwiezdnej sagi a nakręcony jako piąty. Najprościej można go nazwać „kosmicznym romansidłem” z wojną w tle. Wiele osób zarzuca tej części płytkość zarówno pod względem dialogów i gry aktorskiej, szczególnie Haydena Christensena. Nie można zapominać, że pomimo tych niedociągnięć druga część to także początek Wojen klonów, konfliktu, który będzie brzemienny w skutkach dla losów całej galaktyki.


Tytuł oryginalny: Attack of the Clones
Rok wydania: 2002
Producent: 20th Century Fox Home Entertainment
Dystrybutor: Imperial Entertainment
Czas trwania: 142'
Format: VHS PAL obraz standardowy (dubbing), obraz panoramiczny (napisy)

OCENY UŻYTKOWNIKÓW:
Aby wystawić ocenę musisz się zalogować
Wszystkie oceny
Średnia: 7,50
Liczba: 4

Użytkownik Ocena Data
TheMichal 10 2013-02-17 16:23:34
księżniczka Leia 10 2012-08-09 22:46:45
Darth Zabrak 7 2012-08-26 22:14:03
Darth Kasa 3 2012-01-06 22:06:16


TAGI: Epizod II: Atak klonów (65) Imperial CinePix (13) VHS (6)

KOMENTARZE (1)

  • ogór2011-02-23 18:16:04

    Mam oba wydania <3

ABY DODAWAĆ KOMENTARZE MUSISZ SIĘ ZALOGOWAĆ:

  REJESTRACJA RESET HASŁA
Loading..