TWÓJ KOKPIT
0

Star Wars: Nowa era Jedi: Linie wroga I: Powrót Rebelii :: Książki

Star Wars: Nowa era Jedi: Linie wroga I: Powrót Rebelii

 • Autorstwo: Aaron Allston
 • Ilustracje:
 • Ilustracja okładki: Dave Seeley
 • Tłumaczenie: Aleksandra Jagiełowicz
 • Redakcja:
 • Oryginalny tytuł: Star Wars: The New Jedi Order: Enemy Lines I: Rebel Dream
 • Wydanie oryginalne: Del Rey, 26 marca 2002
 • Wydanie polskie: Amber, Listopad 2002
 • Objętość (oryg/pl): 320/248 stron
 • Cena (oryg/pl): 7,99 USD/29,80 PLN
 • Uniwersum:
 • Rodzaj publikacji: Powieść
 • Seria powieściowa: Nowa era Jedi (11 z 19)
 • Cykl wydawniczy:
 • Projekt multimedialny:
 • Nota wydawnicza
 • Zawartość
 • Recenzje
 • Dodatkowe informacje
 • Galeria
Nota wydawnicza (Del Rey, 2002)
As the Yuuzhan Vong’s spectacular conquests continue unchecked, Luke Skywalker, Han and Leia Solo , and Wedge Antilles are forced to destroy what they have risked their lives to create. . . .

Scattering like rats before the Yuuzhan Vong’s invasion of Coruscant, the panic-stricken members of the New Republic Advisory’s Council pause just long enough to set up a mock defense on nearby Borleias—a transparent attempt to buy time that fools no one, least of all the Jedi.

Leia and Han Solo trek from world to world to foment rebellion against the New Republic’s disastrous appeasement policies. But Luke Skywalker has chosen the most dangerous assignment of all: to sneak into the Yuuzhan Vong’s stronghold on Coruscant. His outrageous scheme to gain entry is either brilliant or suicidal, depending on the outcome. And bearing down swiftly on Borleias is a Vong invasion fleet, determined to destroy the galaxy’s remaining defenders. . . .


Nota wydawnicza (Amber, 2002)
Po inwazji na Coruscant Rada Jedi jest gotowa do ustępstw. Ale ugodowa polityka Nowej Republiki może oznaczać tylko jedno: dalszą ekspansję Yuuzhan Vongów. Luke Skywalker, Leia i Han Solo stają przed najtrudniejszą decyzją. Żeby powstrzymać nieprzyjaciela, muszą zniszczyć to, co kiedyś sami stworzyli, ryzykując życie...

Recenzja Jetha


Powrót Rebelii to jedenasta część NEJ napisana przez Aarona Allstona, pisarza znanego z kilku książek serii X-Wing. Akcja książki podobnie jak w przypadku Mrocznej Podróż rozpoczyna się tuż po upadku Coruscant.
Coruscant padło, a siły Nowej Republiki wyruszyły w różne regiony galaktyki. Duża część floty pod dowództwem Wedge Anthillesa wyruszyło na Borleias. Odbiło tą planetę, a od nowego prezydenta Republiki dostały rozkaz utrzymania jej. Do pomocy otrzymują superniszczyciel Lunsankye. W przeświadczeniu, że Nowa Republika jest już martwa Wedge Anthilles, Tycho Celchu, rodzina Solo, i Skywalker zakładają nową nieoficjalną organizację - Rebelię mającą walczyć z Yuuzhanami. Ale po wygranej pierwszej bitwie o Borleias dowództwo nad flotą Yuuzhan przejmuje ojciec Tsavona Laha - geniusz wojenny Czulkang Lah...
Koniec Gwiazdy po Gwieździe był jednym z najciekawszych zakończeń książki jakie zdarzyło mi się przeczytać. Liczyłem na ciekawy ciąg dalszy. Nie będę tutaj komentować Mrocznej Podróży, gdyż forma wypowiedzi jaką jest recenzja wymaga miniumum kultury. Nie zawiodłem się natomiast po lekturze Powrotu Rebelii. Książka Allstona zawiera prawie wszystkie elementy które moim zdaniem tworzą dobrą książkę. Świetnie opisane bitwy, całkiem ciekawe narady wojenne, równie ciekawe wydarzenia po stronie wroga. Niestety prawie. Zabrakło długich i ciekawych debat politycznych jakie znalazły się w Gwieździe po Gwieździe, oraz opisów bitw statek-statek, które są znacznie lepszą formą ukazania itwy niż starcia myśliwców (co nie znaczy, że ciekawszą) ale tym, które się tam znalazły (a niestety znalazło się ich wybitnie mało), jak choćby atakowi Lunsankyi na flotę Yuuzhan ciężko cokolwiek zarzucić. Pojawia się również jedna z najciekawszych dotychczas postaci NEJ - Czulkang Lah, były mistrz wojenny. Genialny strateg i co zdawałoby się rzeczą niemożliwą pośród Yuuzhan, osoba nie narażająca swoich żołnierzy na śmierć z błahego powodu. Pojawia się również wciąż kreowana na Yuuzhańską boginie Jaina Solo. Jednak tym razem jej losy są znacznie ciekawsze niż w Mrocznej Podróży. Została dowódcą eskadry bliźniaczych słońc, i wraz z jej pilotami, oraz sztabem osób pracuje nad swoim „boskim” wizerunkiem. Kolejnymi ciekawie opisanymi wydarzeniami jest powstanie kręgu osób tworzących drugą Rebelię, oraz przygotowania do wyprawy Luke na niszczone Coruscant. Ale oprócz tych dobrze opisanych wątków znalazła się masa dodatków, ciekawych, krótkich i nie zaśmiecających książki: wątek Yuuzhańskiego szpiega: Tama, oraz spisku w szeregach kapłanów Yun-Yuuzhana.
Jest to również pierwsza powieść w której ukazano bardziej wyrównane zmaganie obu armii. I choć jak pisałem już wcześniej nie są one opisane sposobem znacznie wygodniejszym przy większych bitwach to zmagania myśliwców w przestworach Pyrii należą do najlepszych momentów książki.
No i są również wady. Dwie, które niestety znacznie wpłynęły na moją ocenę tej książki. Powieść ta jest moim zdaniem nie ukończona. Wszystkie wątki opisane w tejże książce są nieukończone. Nie dowiedzieliśmy się jak się kończy wyprawa Luke na Coruscant, nie dowiedzieliśmy się jak kończy się misja Hana i Leii, i nie dowiedzieliśmy się jak kończy się bitwa o Borleias. Wszystkie informacje w tej książce mówią jak się to tylko zaczęło. No i ostatnia wada, która moim zdaniem znacznie obniżyła poziom książki: Jaina podszywająca się pod Yuuzhanską boginie. I mimo, iż jak pisałem wcześniej jej losy są znacznie ciekawsze niż w poprzedniej książce to poświęcone jej kawałki książki przerywają dużo ciekawsze dzieje innych bohaterów.
Ale już niedługo ukaże się kolejna książka, będąca drugim tomem dylogii Linie Wroga, i jednocześnie zakończeniem wszystkich rozpoczętych wątków, która tu mam nadzieję, że się nie myle naprawi wszystkie wady pierwszej.
Ocena końcowa
Ogólna ocena: 8/10
Klimat: 9/10
Rozmowy: 8/10
Opis świata SW: 10/10
Opis walk: 8/10


Recenzja Vonga ze strony Praetorite Vong


Rebel Dream - 12 książka z Cyklu NEJ, została napisana, przez znanego fanom SW autora, Aarona Allstona, znanego między innymi z Iron Fist czy Wraith Squadron. Akcja rozpoczyna się tuż po upadku Coruscant, równolegle z wydarzeniami opisanymi w Dark Journey.
Generał Nowej Republiki, Wedge Antilles prowadzi resztki floty, pozostałej pod jego dowództwem, do ataku na planetę Borelais, przeciwko siłom Yuuzhan Vong, którzy nieco wcześniej zdobyli ten strategiczny świat. Udaje mu się wyprzeć stacjonujących tam Yuuzhan i powtórnie założyć bazę NR. Dostaje zadanie, polegające na jak najdłuższym utrzymaniu tej placówki, co pozwoli pozostałym siłom NR na przegrupowanie...
Rebel Dream, jest moim zdaniem, najlepszą(zanim przeczyta się Rebel Stand :) książką z NEJ, zaliczyłbym ją, wraz z drugą częścią duologii Enemy Lines - Rebel Stand, do ścisłej czołówki książek SW. W książce daje się zauważyć nieco inny, bardziej "optymistyczny" klimat niż w pozostałych tomach NEJ. Zadziwiająca jest ilość postaci występujących w książce, począwszy od Wedga Antillesa, przez Lando Calrissiana, Kypa Durrona na Zekku skończywszy. Każda z tych postaci, choć niektóre występują bardzo krótko, odgrywa bardzo ważną rolę. Chociaż objętościowo mniejsze, niż SbS, Rebel Dream wcale nie ustępuje temu pierwszemu ilością wątków, a także wartkością akcji.
Książka wciąga. Kolejne ataki Yuuzhan Vong, na ufortyfikowany świat, spiski wśród Yuuzhan Vong, losy Viqi Shesh, powodują że nie można się oderwać od lektury. Interesującą postacią jest Czulkang Lah, były Mistrz Wojenny, ojciec obecnego - Tsavonga Laha. Jest on geniuszem taktycznym, którego można porównać do Garma Bel Ilbisa. Kiedy Yuuzhanie dowiadują się o budowie w kompleksie na Borelais nowej superbroni, Czulkang Lah dowodzi siłami Yuuzhan.
Najważniejszym jednak wydarzeniem w książce, jest powołanie do życia organizacji Insiders. Widząc nieuchronny upadek NR, grupa bohaterów z czasów Rebelii - Wedge Antilles, Luke i Mara Skywalkerowie, Han i Leia, a także kilka postaci znanych z Expanded Universe - Jaina Solo, Kyp Durron, Danni Quee, postanawiają organizować na różnych planetach, komórki czynnego oporu przeciw Yuuzhanom. Do organizacji mają być przyjmowani tylko sprawdzeni ludzie, ma ona działać na zasadzie podobnej do działania Rebelii w jej początkowych latach. Han i Leia wyruszają niezwłocznie z Borelais by rozpocząć zakładanie komórek ruchu oporu.
Podsumowując, książka jest godna polecenia. Wraz z drugim tomem - Rebel Stand, tworzą moim zdaniem najlepszą duologie w NEJ, zaś pojedynczo zaliczyłbym je z pewnością do pierwszej piątki najlepszych powieści SW. Dla mnie największym plusem była duża ilość bitew i szybkość akcji. Książka posiada również klimat, który łączy cechy tego z NEJ i z pozostałych książek SW, takich jak Trylogia Thrawna i Eskadra Łotrów. Moja ocena to 9/10, 9 tylko dlatego, że kolejna książka z cyklu jest jeszcze lepsza…
Ocena końcowa
Ogólna ocena: 9/10
Klimat: 9/10
Rozmowy: 9/10
Opis świata SW: 9/10
Opis walk: 10/10
 • Książka na rynku amerykańskim ukazała się w miękkiej okładce, natomiast w twardej oprawie została wydana w ramach klubu Science Fiction Book Club wraz z drugą częścią dylogii Linii wroga.

OCENY UŻYTKOWNIKÓW:
Aby wystawić ocenę musisz się zalogować
Wszystkie oceny
Średnia: 8,45
Liczba: 69

Użytkownik Ocena Data
Light Side Galen Marek 10 2020-06-03 09:00:07
ragnus 10 2012-01-26 23:26:25
Shedao Shai 10 2012-01-06 23:29:20
Jabba the best 10 2008-07-20 18:23:33
Darth Cadeus 10 2007-11-10 09:59:50
Unreal 10 2007-11-04 21:26:21
Bakuś 10 2007-03-24 11:06:30
Torvik 10 2006-02-26 01:05:00
Radek 10 2005-09-10 22:12:58
Dash_Rendar_90 10 2005-08-19 17:35:45
Kamirru Pole 10 2005-07-20 18:06:16
Darth Kasia 10 2004-10-21 17:41:50
Gavin 10 2004-10-03 16:57:34
LordBane 10 2004-05-11 22:12:32
Ueba 9 2023-07-22 18:45:37
lego_pre_vizsla 9 2022-10-30 16:37:30
Nomi Skywalker 9 2016-09-06 14:07:15
Sourpuss 9 2015-12-19 22:10:54
Petru Kashin 9 2014-05-09 14:03:20
FEL-1996 9 2014-02-06 12:16:03
Stele 9 2010-12-30 19:36:47
Bolek 9 2010-08-16 00:29:16
Marcus Fenix 9 2010-07-25 10:56:36
Payback 9 2010-07-23 22:40:54
Apophis_ 9 2010-03-29 21:20:45
Golden_Guy 9 2008-07-05 10:47:19
hAKE5 9 2008-02-06 21:19:40
malakai 9 2007-10-14 22:18:56
Tgc 9 2007-08-10 17:12:51
Aves Gaskin 9 2007-03-22 14:18:58
Alex Wolf 9 2007-03-21 01:41:17
Kaldam 9 2006-05-15 21:31:24
Sky 9 2005-06-29 23:21:56
Karoleki 9 2005-02-23 13:39:44
Zgreedo 9 2004-06-02 20:48:57
Freed 9 2004-05-29 21:04:07
Mossar 8 2020-12-02 16:05:23
Louie 8 2015-03-16 14:03:59
Oyabun 8 2013-08-03 19:42:02
olszastefan 8 2013-04-13 19:29:30
Carno 8 2012-05-31 00:44:05
outcast44 8 2012-05-15 20:58:30
Yaerius 8 2009-01-23 20:00:31
Darth_Bane 8 2008-02-28 20:15:42
Carth Onasi 8 2007-01-27 11:09:59
SALVO 8 2006-09-27 14:30:40
anakin_solo14 8 2006-07-11 16:37:26
prof_remus_lupin 8 2006-06-19 13:25:54
Gwiezdny Muzyk 8 2006-01-14 19:45:56
Leisik 8 2005-09-30 16:53:24
Asturas 8 2004-11-07 16:42:49
Tsavong Anor 8 2004-10-25 16:23:19
Nadiru Radena 8 2004-05-14 17:30:52
Boris tBD 8 2004-05-11 21:31:22
Verpty 7 2023-07-22 10:59:18
Mark Swayze 7 2016-04-01 20:16:24
rebelyell 7 2015-11-10 23:35:55
Master of the Force 7 2013-05-05 11:07:14
Sławoj 7 2012-05-29 21:20:12
bmw830 7 2012-05-03 19:35:05
Christian 7 2012-03-18 00:11:02
surven 7 2011-12-26 21:02:48
Jedi-Lord 7 2011-08-03 00:32:23
gogi00 7 2011-03-27 03:52:21
Mistrz Seller 7 2010-04-11 21:04:24
Fafik 7 2009-12-29 10:56:26
Bendu 7 2005-03-26 17:59:46
CoranHorn 6 2021-07-18 16:04:55
Lord Sidious 4 2004-05-13 22:24:43


TAGI: Aaron Allston (19) Aleksandra Jagiełowicz (35) Amber (208) Dave Seeley (10) Del Rey (250) Nowa Era Jedi (23)

KOMENTARZE (35)

 • CoranHorn2021-07-20 21:29:49

  Ps. Jeszcze jedno: zgadzam się z przedmówcami, że w książce jest mnóstwo żartów na poziomie, a prym w tej kwestii wiedzie Lando :)

 • CoranHorn2021-07-18 16:10:59

  Aż ciężko mi uwierzyć, ale spodobała mi się książka napisana przez Allstona. Nadal nie podoba mi się jego sposób pisania: wszystko dzieje się wokół kontrwywiadu, spisków i intryg, ale ta książka wyjątkowo mu wyszła. 6/10.

 • Mossar2020-12-02 16:08:07

  Allston po raz kolejny pokazuje, że jest jednym z moich ulubionych starwarsowych pisarzy. Prościutkie to jak szlag, ale za to uwielbiam ten humor, uwielbiam Widma, uwielbiam sposób w jaki Allston opisuje wszelkie akcje wywiadowcze i militarne.

 • bmw8302012-05-03 19:39:07

  7/10 Początkowa akcja Landa mnie urzekła. Książka trzyma równy poziom. Jaina w porządku, ale i tak nie przepadam za nią. Za to fajnie przedstawiają się Jag i Kyp. Podoba mi się wątek z kampanią dezinformacyjną i wojną psychologiczną przeciw Yuuzhanom. Dwie bardzo dobre sceny: rozmowa Tahiri z Jainą, a potem Jainy z Leią.

 • outcast442011-11-08 22:41:21

  Nie tak dobra jak ,,Gwiazda po gwieździe", ale może być. Momentami nudna. 8/10

 • Jedi-Lord2011-08-03 00:32:19

  Zgadzam sie w sumie z Mistrzem Sellerem tyle ze dalbym normalnie 7,5 a nie tylko 7. Jedynie musze sie doczepic do jego ostatniego minusu, tak mnie tez denerwowalo ze bylo za malo opisow operacij na Coruscant jednak ten temat zostal zostawiony na drugi tom.

 • Stele2010-12-30 19:36:34

  Typowy Allston. Widma, SSD, szpieg i żarty o Ewokach (choć ten był tylko jeden).

  "Walnięcie w nich Imperium", to to co mali chłopcy lubią najbardziej. Nie często mamy taki opis w licencjonowanych źródłach.

  Jaina wreszcie dostrzega Jaga. I jak ona będzie mogła jeszcze o Zekku myśleć... Motywy z Yun Harlą są kontynuowane, choć liczyłem w tym aspekcie na coś bardziej epickiego. Zstąpienie z mrocznej ścieżki odbiło się najwyraźniej na pomysłowości dziewczyny.

  Brakuje trochę wieści z innych frontów. Sprawia to wrażenie, że Vongowie zajęli Coruscant i opijają zwycięstwo miesiącami. Choć dzięki temu stworzono atmosferę małej placówki odciętej od świata, mogącej liczyć tylko na siebie.

  Allston mógł się również pokusić o retrospekcje z pominiętych fragmentów "Mrocznej podróży", jak choćby bitwy o Hapes. Nie za to mu jednak płacą, a wielka szkoda.

 • Bolek2010-08-16 00:29:09

  Łohohoho! Przegenialna. O wiele bardziej mi się podobała niż część 2.
  Allston potrafi wprowadzić świetny lekki klimat.
  NEJ powinna być ciężka itd., ale to co nam tutaj zaproponował jest świetnie wyważone ;)
  Ta codzienność w książce jest prześwietna ;) Opisanie życia w bazie było świetnym pomysłem. Nie czuć takiego natłoku wątków, które trzeba szybko podomykać.
  A z naszej zdradzieckiej senatorki niezła spryciula jest ;) Żeby tak łgać, a mimo wszystko kłamstwa okazały się prawdą :D

  Oczywiście wątek Jainy, który niepotrzebnie rozpoczął się w poprzednim tomie musiał być tu kontynuowany, co strasznie mnie wkurzało. Wymagać poświęcenia wszystkiego od nastolatki?

  9/10

 • Mistrz Seller2010-04-11 21:03:59

  Książka dobra, ale nie rewelacyjna

  Plusy
  -Relacje rodzinne pomiędzy postaciami bardziej wyeksponowane
  -Jaina zachowuje się z sensem
  -Pojawia się Jagged Fel i odgrywa większą rolę
  -Piękna scena z Jainą i Jaggedem
  -Lando

  Minusy
  -Vongowie nagle są słabsi niż w poprzednich książkach
  -Za dużo postaci z X-wingów wrzuconych na siłę
  -Za dużo bitew kosmicznych, a za mało na lądzie.
  -Akcja na Coruscant za bardzo skrócona

  Ocena 7/10

 • ziutek skywalker2008-12-28 15:16:12

  książka sama w sobie dobra ale troche nie odpowiada mi brak dramaturgii u Allstona.

 • Jabba the best2008-07-20 18:24:19

  Fajnie napisane i ciekawe. Allston jest spoko 10/10

 • Apophis_2007-12-27 02:31:34

  Bardzo dobra książka, sporo dobrego i naprawdę zabawnego humoru (szczególnie na początku). Bitwy kosmiczne nie nudzą, dobra akcja, fajna fabuła. Podoba mi się również to takie ucieplanie... kurczę nie wiem jak to wytłumaczyć... Opisywanie np. organizacji życia w bazie, opisywanie tych wszystkich zapezpieczeń, tego jak tam się żyje etc. co tworzy swego rodzaju przytulny klimat. Mało tego w SW a jakie fajne. Daje 10/10 chociaż druga część lepsza.

 • Darth Cadeus2007-11-10 10:03:07

  Świetna książka. Świetne wątki. Wciąga jak czarna dziura. I wreszcie Republika pokazała że nie musi przegrywać :D
  10/10

 • koko2007-11-09 20:10:51

  bardzo dobra ksiazka.polecam 9/10

 • Bakuś2007-03-24 11:06:20

  Bardzo dobra książka , bardzo fajnie się ją czyta i momentami można sienaprawde uśmiać 10

 • Carth Onasi2007-01-27 11:19:56

  Dobra książka. Pozwolę zgodzić się tutaj z Gwiezdnym Muzykiem - początek był trochę nudny, jednak później akcja rozkręciła się już na dobre. Z początku irytowała mnie Jaina-bogini, potem jakoś się do tego jej "boskiego" wizerunku przyzwyczaiłem. Walki myśliwców również świetnie opisane.
  No i wreszcie Republika zaczęła walczyć z Yuuzhanami, którzy właściwie przez całą książkę dostawali w tyłki.
  Ocena 8/10

 • SALVO2006-09-27 14:30:20

  Zgadzam się z TheMichal-em. Brakuje chumoru z X-Wingów, no i Yuzhanie jacyś słabi.

 • TheMichal2006-08-31 16:49:47

  super książka. Szkoda tylko że Aalston nie mógł sobie pozwolić na takie jaja jak w Widmach czy Myśliwcach Adumaru, ale i tak bohaterowie powiedzą od czasu do czasu coś fajnego (szczególnie Lando). No i nie mogło zabraknąć wtrącenia o Ewoku pilocie (porucznik Kettech rulez!)

 • prof_remus_lupin2006-06-19 13:27:18

  Całkiem, Całkiem. Ale to nie było to, co gwiazda po gwiezdzie!

 • Lord Brakiss2006-03-03 15:26:38

  Szkoda tylko że wpierw przeczytałem tom 2 i ta część nie była już taka ciekawa. Ale z ubiegiem czasu daję 9/10

 • Gwiezdny Muzyk2006-01-14 19:45:41

  Bardzo porządna książka! Chociaż początek książki mnie trochę nudził, ale zdecydowanie było potem bardzo dobrze. Wielokątkowość, opisy walk z początku były średnie, ale potem było ok, Czulkang Lah! bardzo fajnie przedstawione stosunki między synem a ojcem:)
  8/10

 • Leisik2005-09-30 16:54:46

  całkim dobra
  +wielowątkowość
  +opisy walk
  +Yuzhanie

 • Dash_Rendar_902005-08-19 17:34:54

  Dla mnie genialna , Allston to geniusz (zwłaszca jego humor) 10/10

 • Sky2005-06-29 23:21:30

  No i oczywiście sam pomysł, nowa rebelia, dla mnie bajer! Jak za czasów Imperium :) NR właściwie przestała istnieć, poza tym jak widzę, że oficjalnie reprezentują ją tacy jak senator Pwoe, to aż mnie szlag trafia :)

 • Sky2005-06-29 23:16:53

  Bardzo dobra książka. Nareszcie Nowa Republika zaczęła jako tako się bronić, a nie zbierać kopniaki jak w poprzednich tomach (Antilles górą! :)). Po tej książce powoli przestałem uważać siły militarne NR za bandę idiotów... Druga część jest jednak IMHO lepsza od tej. Ale tą czyta się łatwo i przyjemnie. Idealna na odstresowanie się po "Mrocznej Podróży" której wogóle nie powinni wydać. 9/10

 • Edi2005-04-26 00:57:13

  Bardzo dobra książka.Dużo wątków i dobre opsiy walk.8(nawet lekki plusik)/10.

 • Bendu2005-03-26 18:01:06

  Jak dla mnie nic specjalnego, za duzo niewykorzystanych wątków. Ale daje 7/10 za allstonowskie poczucie humoru.

 • Karoleki2004-12-02 10:24:46

  Moja pierwsza książka z NEJ, naprawdę super!

 • Asturas2004-11-07 16:42:03

  Fabuła jest prawie doskonała. Tylko ten styl humorystyczny. Zupełnie nieudany. 8/10

 • Nestor2004-10-28 19:54:08

  SUPER 9/10 ale i tak druga lepsza

 • Tsavong Anor2004-10-25 16:24:24

  Po lekturze jestem trochę rozczarowany, ale mam nadzieję, że druga część będzie lepsza 8/10.

 • Darth Kasia2004-10-21 17:46:31

  a mnie sie podobalo. jeszcze nie przeczytalam drugiej czesci a mysle ze tez bedzie ok!

 • Leika2004-07-29 13:37:28

  ciekawe, ale druga czesc lepsza

 • Freed2004-05-29 21:04:00

  dla mnie 9/10 ale tylko dlatego że druga część jest jeszcze lepsza :P

 • Carno2004-05-02 19:06:17

  Dla mnie 9/10.

ABY DODAWAĆ KOMENTARZE MUSISZ SIĘ ZALOGOWAĆ:

  REJESTRACJA RESET HASŁA
Loading..