TWÓJ KOKPIT
0

Feel the Force! :: Książki


Oryginalny tytuł: Feel the Force!s
Autor: Benjamin Harper
Zdjęcia: Lucasfilm
Wydanie PL: ---
Wydanie USA: Dorling Kinderslay 2011
Przekład: ---
Stron: 48
Cena: 3,99 USD
ISBN: 978-0-7566-7126-6
Recenzja Lorda Sidiousa

Benjamin Harper to autor, który przegrzebał całe EU by stworzyć chyba jedno z największych kompendiów z pytaniami z sagi. Ale nawet ktoś taki nie jest w stanie wystrzec się pewnych błędów i uproszczeń. Natomiast muszę przyznać, że „Feel the Force!” to dzieło wyjątkowo ambitne jak na pozycje DK.

Może na początek informacja o poziomie książeczki. To 3, czyli dla osób czytających samodzielnie. Ale to, co bije po oczach to dość duża powaga z jaką autor podszedł do czytelnika. Nie znajdziemy tu żadnego quizu czy innej zabawy dla dzieciaków, żadnego uśmieszku, jedynie dość dużo informacji. Zdania są dość długie, pojawiają się nawet złożone. To nie jest już prosta czytanka bazująca na filmach. To jest mały przewodnik w pełnym tego słowa znaczeniu.

Harper postanowił skoncentrować się na Mocy, a co za tym idzie także i Jedi. Temat podejmowali i bardziej doświadczeni autorzy, jak Daniel Wallace (Jedi Path) czy Ryder Windham (Jedi vs. Sith: The Essential Guide to the Force). Owszem, to pozycja DK, więc podstawą są przede wszystkim filmy. Autor tylko miejscami od nich odchodzi nawiązując do EU, choć czasem jest też odrzucane. Dobry przykład to podwójny miecz Dartha Maula, wg Harpera takimi mieczami posługiwali się tylko Sithowie. Świetnie, bo wiemy o Exarze, ale wiemy też o Bastilli Shan, o której pisarz wolał nie wspominać. Tego typu uproszczeń jest niestety więcej.

Moc przedstawia w głównie w kontekście jej używania, ale prawie zawsze porównuje jak działają Sithowie i Jedi. I to jest bardzo fajne, właściwie to chyba jest największa siła tej książeczki. Niestety pewne uproszczenia aż bolą, zwłaszcza gdy czytamy, że istnieją dwa pola energii – Ciemnej i Jasnej Strony. Plus jest taki, że nie ma tu ani słowa o midi-chlorianach. Jakby nie istniały. Poza walką na miecze świetlne, możemy poczytać o sztuczkach umysłowych Jedi, wyczuwaniu emocji, poruszaniu przedmiotów, widzeniu przeszłości, ciskaniu piorunami, nadzwyczajnej zręczności i kilku innych aspektach używania Mocy.

Większość zdjęć, które składają się na oprawę tej książeczki pochodzi z nowych Epizodów, więc jakość jest zazwyczaj dobra, choć niestety nie jest to regułą.

Muszę przyznać, że jestem bardzo pozytywnie zaskoczony tą pozycją. I jedyne czego żałuję to fakt, iż to pozycja dla dzieciaków. Dobrodziejstwo inwentarza staje się tu trochę kulą o nogi. Chciałbym zobaczyć taki przewodnik, może nie w formie wielkiego albumu czy wspomnianych wcześniej pozycji, ale z pewnością dwa, trzy razy dłuższy, bardziej rozbudowany. Z akcentem na treść, nie zdjęcia.


Ocena końcowa
Ogólna ocena: 8/10
Jakość zdjęć: 7/10
Jakość informacji: 7/10

OCENY UŻYTKOWNIKÓW:
Aby wystawić ocenę musisz się zalogować
Wszystkie oceny
Średnia: 8,00
Liczba: 1

Użytkownik Ocena Data
Lord Sidious 8 2011-07-04 19:21:20


TAGI: Benjamin Harper (11) DK Readers (54)

KOMENTARZE (0)

ABY DODAWAĆ KOMENTARZE MUSISZ SIĘ ZALOGOWAĆ:

  REJESTRACJA RESET HASŁA
Loading..