TWÓJ KOKPIT
0

Star Wars Kultowe Statki i Pojazdy #7 :: Kolekcjonerstwo

Tytuł orygilany: Star Wars Kultowe Statki i Pojazdy #7
Wydanie PL: DeAgostini 2011
Cena: 34,90 PLN
Stron: 24


Recenzja Lorda Sidiousa

W siódmym numerze czasopisma „Kultowe Statki i Pojazdy” DeAgostini zaprezentowało nam model transportera typu Lambda. Pojazd ten najczęściej określa się u nas mianem promu, czasem wahadłowca, ale niestety wydawca w wielu miejscach woli stosować się do własnych tłumaczeń. Tym razem wyszło kilka kwiatków.

Ale wpierw model. To co najbardziej się rzuca w oczy to jego szary kolor, więc trochę inny od tego filmowego, który raczej jest dużo bliższy bieli, ale może faktycznie mieli problem z farbami lub coś. Jednak nie licząc koloru, to muszę przyznać, że skala przyjęta przez wydawcę jest idealna do pojazdów tej wielkości. Jest on bardzo solidnie zrobiony, zadbano o szczegóły. Owszem można się czepiać niektórych rzeczy, jak choćby nieszczęsny silnik, ale całość sprawia nie tylko wrażenie estetyczne, ale też wierne oryginałowi.Podoba mi się też tekturka w środku, przedstawiająca hangar Gwiazdy Śmierci. Ważne jest w niej to, że ma zagięte rogi, przez co nie wypada z pudełka. Zdarzyło się to już wcześniej, ale tym razem jest to drugi numer pod rząd, więc może jednak jaskółka postępu.

Inaczej jest z magazynem. Ale mam wrażenie, że dużą część jego problemów stanowi tłumaczenie. O tym transporterze już wspomniałem, ale jest jedno piękne zdanie, które warto zacytować.
... w tym istot rozumnych takich jak Ewokowie (krewni Duloków), Yuzzumy, istoty takie jak olbrzymie Goraxy i bardzo szybkie Teekie.
Tu nie ma jakiś specjalnych błędów, ale zabawa tkwi w tym, że siedząc dość długo w Gwiezdnych Wojnach nabrałem już pewnych nawyków, co do odmiany nazw. I tak Ewokowie mnie osobiście dość razi. Jednak to i tak drobnostka w porównaniu do artykułu o Jonie Bergu. W ostatnim zdaniu tego artykułu dowiadujemy się o jakiś, dorocznych nagrodach dla fanów. Niestety nie mam do wglądu oryginału, bo chętnie bym sprawdził, czy i tam coś nakręcono. Faktem jest, że prawie co roku są przyznawane nagrody dla fanów, ale to „festiwal” Fan filmów. Niby wyrzucono tylko jedno małe info, ale to dużo zmienia. Szkoda też, że zabrakło zdjęcia samej wspomnianej nagrody. Gwoli uzupełnienia.To mniej więcej oddaje poziom merytoryczny tłumaczenia. Zabrali się za to ludzie, którzy nie tylko nie są obyci w tym, co robią, ale nawet nie chciało im się poszukać w Internecie czegokolwiek. Znalezienie tłumaczenia nazw nie jest problemem. Więc jak trafią, jest dobrze, jak nie trafią, bywa średnio.

Tematem tego numeru jest prom, więc nie mogło zabraknąć artykułu o Tydirium, czy samym Lambda. Świetnie, że wspomniano też trochę o Thetach z prequeli. Szkoda, że trafiła się tylko jedna strona na ich temat. Za to dostaliśmy artykułu o Gwardzistach, dostojnikach Imperium, generatorze pola ochronnego SLD-26, no i wspomnianym Jonie Bergu. W środku rozkładówka z Lambdą, więc jest standard. Najbardziej odjechany jest chyba artykuł o dworze Imperatora. Wskazano trzy osoby, niekoniecznie powiązane ze zdjęciami, więc temat jest bardzo fajny, ale całkowicie niewykorzystany. Za to brakuje informacji o promie Eddicus (tym którym latał Valorm w „Mrocznym Widmie”), który oczywiście pojawia się w quizie końcowym. Ale z podobnym zagraniem niestety mieliśmy już do czynienia.

Oczywiście nie zabrakło stałych działów w postaci quizu, encyklopedii czy zdjeć z planu. Tym razem prezentowane są dwa modele Lambdy i Thety.

Dodatkowo kilka uproszczeń, i lapsusów, czyli standard. Tym razem górą jest model, czyli w sumie to co najważniejsze. Zwłaszcza, że przyznaję, iż prom jest wyśmienity, szkoda tylko że taki szary.
Ocena końcowa
Ogólna ocena: 7/10
Figurka: 9/10
Magazyn: 5/10

OCENY UŻYTKOWNIKÓW:
Aby wystawić ocenę musisz się zalogować
Wszystkie oceny
Średnia: 8,50
Liczba: 8

Użytkownik Ocena Data
hawaj27 10 2012-11-19 21:32:08
Sedun 10 2012-01-05 23:09:09
MasterSer 10 2011-07-11 20:39:46
Qnick1986 9 2012-10-24 23:56:58
kyloboski 8 2011-07-21 22:15:23
epizozeur 7 2012-11-07 19:23:24
Master of the Force 7 2012-05-08 11:36:41
Lord Sidious 7 2011-07-04 20:36:39


TAGI: DeAgostini (176) Kultowe Statki i Pojazdy (27)

KOMENTARZE (0)

ABY DODAWAĆ KOMENTARZE MUSISZ SIĘ ZALOGOWAĆ:

  REJESTRACJA RESET HASŁA
Loading..