TWÓJ KOKPIT
0

Battles for the Galaxy :: Książki


Oryginalny tytuł: Battles for the Galaxy
Autor: Daniel Wallace
Zdjęcia: Lucasfilm
Wydanie PL: ---
Wydanie USA: Dorling Kinderslay 2011
Przekład: ---
Stron: 96
Cena: 12,99 USD
ISBN: 978-0-7566-7315-4
Recenzja Lorda Sidiousa

Często przy nowych pozycjach, zwłaszcza takich jak ta, czyli „dziwnych” przewodniko-słownikach, bo już nie wiadomo jak to nazwać, zastanawiam się nad jedną rzeczą. Na ile jest to pozycja nowa, a na ile przerobiona. Ileż można na nowo pokazywać to samo, pisać jeszcze raz tę samą historię, tylko pod innym kątem. Zwłaszcza gdy mówimy o epizodach. Te doczekały się tylu adaptacji, że nie w sposób je zliczyć. Łatwo nazwać te np. powieściowe czy radiowe, które w pełni oddają akcje filmu, ale te które lecą przez filmy wyciągając kilka scen. Tego chyba już nikt nie ogarnia. „Battles for Galaxy” to dokładnie kolejny taki przewodnik, tym razem z filmów głównie wykorzystano bitwy.

To co chyba najbardziej przykuwa uwagę to nazwisko autora. Daniel Wallace, twórca lub współtwórca wielu wspaniałych i uznanych pozycji, jak choćby Ilustrowany przewodnik po robotach i androidach Gwiezdnych Wojen, Ilustrowany przewodnik po chronologii Gwiezdnych Wojen (wraz z The New Essential Chronology), The Jedi Path, The Essential Atlas czy ostatnio Star Wars Year by Year. Chciałoby się rzecz, że Wallace to marka, która zobowiązuje. Dorling Kindersley też stara się trzymać poziom, ale jednocześnie jest to pozycja przeznaczona bardziej dla młodszego odbiorcy. I to widać.

A czym są dokładnie „Battles for the Galaxy”? Niektórzy mogą pamiętać genialną pozycję Complete Locations wydawnictwa DK. Tam znalazły się rozrysowane przebiegi bitew. Tu kierunek jest podobny, choć przyznaję, że brakuje tu przede wszystkim właśnie schematów i map. Za to wszystkie filmowe bitwy podzielono w myśl znaną z lekcji historii – przyczyny, przebieg i skutki. O ile przyczyny są może często słabo opisane, o tyle reszta to dość ciekawy eksperyment. Jeszcze nie było czegoś takiego. Sam przebieg rozbity jest na kolejne misje, z jasno określonym celem i oceną, czy to się powiodło. Dodatkowo mamy też analizy sił, spis używanych jednostek. Jedyny minus jaki daje się zauważyć, to niestety pewne uproszczenia. Może nie jest to pozycja skierowana do najmłodszego odbiorcy, ale z pewnością także nie do tego najstarszego. Więc odpuszcza się szczegóły, by nie zanudzać. W zamian dostajemy też inne artykuły, choćby o sposobach walki, np. wykorzystaniu przebrań (wraz ze spisem przebieranek w sześciu filmach). Są też dość interesujące diagramy ilustrujące przeobrażanie się sił Republiki w Imperium (klony na szturmowców), a także rozwój pojazdów.

Pierwsze wrażenie wizualne nie jest ciekawe. Wygląda jakby zbyt dużo rzeczy nawrzucano na jedną stronę. Dopiero wczytanie się w tekst pokazuje, że ma to sens. Jakość wykorzystanych zdjęć generalnie nie jest zadawalająca, głównie ze względu na te z klasycznej trylogii. Aż dziw bierze, że w dobie BD DK nie może bazować na jakiś dobrych zdjęciach w wysokiej rozdzielczości, a przede wszystkim ostrych. Wiele niestety jest rozmazanych. Oczywiście to, co było kręcone już cyfrowo („Atak klonów” i „Zemsta Sithów”) nie budzi już żadnych zastrzeżeń.

Miejscami, starym wyjadaczom mogą przeszkadzać pewne uproszczenia. Choćby niepełne nazwy pojazdów, ale z drugiej strony nie da się tu wszystkiego wrzucić. Choć przyznaję, że czasem zdarzają się też błędy, choćby wykorzystanie nie tego zdjęcia, na które wskazuje opis.

Tę pozycję najłatwiej określić mianem podwójnego rozczarowania. Pierwsze pojawia się w chwili, gdy się zaczyna to przeglądać. Odgrzewany kotlet to mało powiedziane. To jest danie serwowane od trzydziestu lat, w dodatku nie świeże. Ale najlepsze jest to, że nadal jest całkiem dobre, tylko niestety malizną czuć. I to chyba jest jeszcze gorsze, ten przewodnik, gdyby został rozwinięty i rozbudowany, nawet niech już poprzestaną na samych filmach, byłby bardzo wartościową pozycją. Niestety jest jej zajawką.


Ocena końcowa
Ogólna ocena: 6/10
Jakość zdjęć: 7/10
Jakość informacji: 7/10

OCENY UŻYTKOWNIKÓW:
Aby wystawić ocenę musisz się zalogować
Wszystkie oceny
Średnia: 6,00
Liczba: 1

Użytkownik Ocena Data
Lord Sidious 6 2011-07-10 11:30:55


TAGI: Daniel Wallace (30) DK Publishing (Dorling Kindersley) (118)

KOMENTARZE (0)

ABY DODAWAĆ KOMENTARZE MUSISZ SIĘ ZALOGOWAĆ:

  REJESTRACJA RESET HASŁA
Loading..