TWÓJ KOKPIT
0

Star Wars Art: Comics :: Książki


Autor: Praca zbiorowa
Oryginalny tytuł: Star Wars Art: Comics
Wydanie PL: brak
Wydanie USA: Abrams Books 2011
Okładka: Dave Doorman
Stron: 180
ISBN: 9781419700767

Recenzja Lorda Sidiousa

Album Star Wars Art: Visions to jedna z największych ciekawostek wydawniczych zeszłego roku. Dzieło, które może nie koniecznie trafia we wszystkie gusta, ale raczej się je zapamiętuje. Już przy okazji jego premiery mówiono o drugim, bardzo podobnym albumie, tak też powstał „Star Wars Comics”.

W warstwie wydawniczej, mamy powtórkę z „Star Wars Art: Visions”. Ten sam format, podobny dobór prac. Jednak, gdy popatrzymy na zawartość okazuje się, że do Wizji jednak temu albumowi bardzo daleko. Raczej jest bliższy The Art of Star Wars Comics: 100 Collectible Postcards no i przede wszystkim Panel to Panel (no i oczywiście Panel to Panel volume 2: Expanding the Universe).

Osobiście liczyłem na to, że teraz artyści komiksowi zaszaleją i pokażą nam wszechświat Gwiezdnych Wojen, taki jakim chcieliby go narysować, ale z powodów choćby kanonu, czy innych wymogów, nie mogą. Niestety ten album tego nie zawiera, koncentruje się w dużej mierze na istniejących szkicach. Dostaniemy tu bardzo dużo kadrów komiksowych, znanych nam już z produkcji Dark Horse’a. Czasem są to okładki, czasem pojedyncze rysunki, czasem kilka paneli. Jednak na szczęście nie jest to „Panel to Panel 3”, pozostaje jeszcze trochę „wizji”. Dużo z tych kadrów zaprezentowano w formie surowej, często czaro-białej, jeszcze przed nałożeniem tuszu czy kolorów. Zdarzają się też alternatywne i wcześniejsze wersje. To w pewien sposób ratuje album.

Ważne jest też to, że umiejętnie rozwiązano problem z większymi kadrami, które wystają poza jedną stronę. Owszem, łączenie nadal odcina nam fragment ilustracji, ale nie tylko postarano się to zminimalizować, to jeszcze w takich przypadkach na stronie poprzedzającej znajduje się miniaturka obrazka, tak by móc go ogarnąć w całości i móc dalej cieszyć się szczegółami.

Osobiście jestem trochę zawiedziony tym albumem. Może nie doborem czy jakością prac, te chyba są zdecydowanie bardziej jednorodne niż w „Art: Visions”, ale właśnie tym, że w dużej mierze to powtórki komiksów. Znajdzie się kilka perełek, acz nie jestem pewien, czy inwestycja w akurat ten album to dobry pomysł. Nawet na rynku są lepsze.


Ocena końcowa
Ogólna ocena: 7/10
Wydanie: 9/10

OCENY UŻYTKOWNIKÓW:
Aby wystawić ocenę musisz się zalogować
Wszystkie oceny
Średnia: 7,67
Liczba: 3

Użytkownik Ocena Data
Master Simon 8 2012-08-19 14:39:43
Master of the Force 8 2012-04-21 10:46:35
Lord Sidious 7 2011-11-20 11:03:10


TAGI: Abrams Books (33) Album (90) Dave Dorman (34) Star Wars Art (7)

KOMENTARZE (0)

ABY DODAWAĆ KOMENTARZE MUSISZ SIĘ ZALOGOWAĆ:

  REJESTRACJA RESET HASŁA
Loading..