TWÓJ KOKPIT
0

Historia Bastionu Polskich Fanów Star Wars :: Bastion

Autor: Adakus

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2017

SPIS TREŚCI:

Bastion Polskich Fanów Star Wars narodził się dzięki fuzji kliku mniejszych stron internetowych powstałych na przełomie milenium. W tamtych latach, rzetelne i systematyczne prowadzenie witryny w pojedynkę było nie lada wyzwaniem i poświęceniem, na które nie wszystkich było stać. Kilku fanów w czasie spotkań klubowych postanowiło o połączeniu sił w stworzeniu i prowadzeniu jednego dużego wortalu tematycznego. Tak to powstał pomysł na Bastion, za który odpowiada siedem osób (w nawiasach nazwy witryn), a byli to Strangler (Star Wars Dantooine), Yako (Pic of the Week), Jeth, jedI i spider20 (Obroa-Skai), Jurek (Star Wars Games) i Lord Sidious.

Twórcy przy tworzeniu serwisu, wzorowali się wówczas na największym zagranicznych portalu fanowskim TheForce.net, powstałym w roku 1997, w którym to roku miała również swoją premierę oficjalna witryna StarWars.com. Za kodowanie odpowiadali Strangler i Lord Sidious pisząc w języku ASP, jednakże później okazało się że serwer został zaprojektowany pod skrypt PHP, więc programiści musieli na nowo przepisywać kod. Pod koniec roku 2001 prace nad wortalem były już na ukończeniu.

Poza zasobami wymienionych stron, struktura wortalu została zasilona także Polskim Forum Star Wars które funkcjonowało już od 4 września w obrębie witryny Stranglera. W tym czasie powstał pierwszy - świąteczny design serwisu, który jednak nie doczekał się swojej premiery, gdyż przedłużały się pracę nad skryptem strony.


Strony założycielskie


Strony, które zostały dołączone


Na początku nowego roku, a dokładnie 6 stycznia 2002 ogłoszono oficjalnie start Bastionu pod domeną Bastion.net. Niedługo później do serwisu dołączył Kolarz wraz ze swoją witryną Star Wars Online. W międzyczasie zostaje zmodernizowana sekcja newsowa, zmianie uległa forma przedstawiania wiadomości w postaci krótkiej notki i grafiki działu. W serwisu pojawiają się nowe działy: Fandom i Twórczość Fanów oraz udostępniono Galerię z 1500 zdjęciami. Umożliwiono też kontakt między użytkownikami udostępniając chat nazwany Kantyną. W kwietniu Bastion rusza pod nową domeną otrzymaną od serwisu filmowego Stopklatka.pl, co zostało opisane tutaj, a link kierujący na Bastion został umieszczony w stopce. Jednocześnie zmianie ulega nazwa serwisu, na pełniejszy - Bastion Polskich Fanów Star Wars. Zbliża się premiera kinowa Ataku klonów, a w prasie pojawiają się artykuły o filmie. Nasz serwis został zauważony i krótkie informacje pojawiły się w dwóch gazetach; w magazynie Kult w całości poświęconym tematyce Gwiezdnych Wojen oraz w Gazecie Komputerowej dodatku do Gazety Wyborczej. Przed końcem roku redakcja poszerza się o kolejne trzy osoby Andarala z Shadows of the Star Wars, Lexa z Cantina Star Wars oraz DARTHA VADERA. Swoją pierwszą odsłonę mają też konkursy i tak ruszył konkurs organizowany wraz z marką Chio. Pierwszy roku działalności Bastionu kończy się największa liczbą newsów jaka kiedykolwiek pojawiła się na jej łamach. Jednak później zaczęto kłaść nacisk na rzetelność, co podniosło poziom przekazywanych informacji, kosztem ich ilości.
Drugi rok działalności rozpoczął się konkretnymi zmianami. Bastion został zaktualizowany do wersji 2.0, a wśród zmian można wyszczególnić; odświeżenie całego designu, napisanie od nowa kodu forum (wyodrębniono działy) i zintegrowanie konta użytkowników z serwisem. Dodano też możliwość przeglądania archiwum wiadomości, uruchomiono wyszukiwarkę i utworzono dwa nowe działy Encyklopedię i Epizody VII-IX. Bastion stopniowa zyskiwał popularność i coraz częściej stawał się miejscem rozmów fanów, czego dowodem jest 50 tys. postów pod koniec 2003 roku. Ruszył też newsletter nazwany Lotną Eskadrą Bastionu oraz kanał IRC. Forum poszerzało się i przybywało coraz więcej użytkowników, co wymagało spisania dla nich regulaminu i przewodnika. W czerwcu 2003 roku w czasopiśmie Sfera ukazała się wzmianką o naszym serwisie. W 2003 roku redakcja poszerzyła się o Karrde, który w roli redaktora zajął się grami karcianymi.

Serwis się rozwija co widać po wprowadzanych poprawkach. Dzięki nim zwiększyła się szybkość ładowania się serwisu w przeglądarkach. Zbliża się premiera Zemsty Sithów, a zainteresowanie filmem pozytywnie odbija się na frekwencji odwiedzin. Użytkownicy są coraz bardziej aktywni i angażują się w fandomie oraz rozwijają swoją twórczość. Bastion przyłącza się do akcji mającej na celu wydania starej trylogii na DVD, co spełnia się dwa lata później. W 2004 roku Fett zasila grono redakcyjne.

Rok 2005 jest pamiętną datą ukazania się w kinach ostatniej części nowej trylogii. Gorączka fanowstwa sięga zenitu, co można zauważyć po aktywności użytkowników na forum, gdzie liczba postów wzrasta prawie trzykrotnie w porównaniu do poprzedniego roku. Na Bastionie ma miejsce wyjątkowy konkurs na Miss Polskiego Fandomu Star Wars o czym więcej możecie przeczytać tutaj. Natomiast jeden z użytkowników Gothmog upublicznił wyniki swojego badania socjologicznego na temat Forum Polskich Fanów Star Wars, które możecie pobrać stąd. Znacznie powiększyło się także grono redakcyjne, Falcon i Strid zostali redaktorami, a Paweł  moderatorem forum.

Następny rok jest już znacznie spokojniejszy, opadła gorączka i rozpoczyna się okres spokojnego rozwoju zasobów poszczególnych działów. Bastion zyskał swoich stałych użytkowników, a fandom zaczyna rozwijać się regionalnie. Największy ruch można za to zauważyć w redakcji, gdzie aż 7 osób otrzymuje awanse w hierarchii użytkowników, redaktorami zostają Wedge i Burzol, moderatorami Misiek, Kasis i Jaya, moderatorem komentarzy Urthona, a Rusis nowym administratorem.

Rok 2007 jest rokiem wyjątkowym dla Bastionu. Świętuje on pięciolecie swojego istnienia, co zostało zwieńczone dwoma konkursami. Zaczęto modernizować serwis o standardowe technologie, pojawia się kanał RSS i nowa wyszukiwarka oparta na Google, Dodano również dział Toplisty na forum. W tym roku również obchodziliśmy 30-lecie Nowej nadziei, co zostało uczczone tygodniem tematycznym, więcej tutaj. W połowie roku Bastion zostaje zaktualizowany do wersji 3.0. Nowa wersja to przede wszystkim unowocześnienie designu, pojawiają się tzw. skórki tematyczne, które można zmieniać według upodobań użytkowników. Wówczas dostępne były dwie: Burza Piaskowa i Mroczne Czasy. Za cały projekt nowej wersji odpowiadały osoby Piotr "Peter_D" Danielewicz (projekt designu), Marek "Strangler" Kuś (część techniczna) oraz Adrian "DARTH VADER" Szymkowicz (koordynator) przy wsparciu pozostałej części redakcji. Przy okazji udostępniono nowy dział Star Wars TV. W świecie Gwiezdnych Wojen powoli zaczynają się pojawiać zapowiedzi nowych produktów flagowych sygnowanych znaczkiem Star Wars, czyli The Clone Wars i The Force Unleashed. Oczywiście nikt nie spodziewał się kontrowersji jakie one wprowadzą i jak podzielą środowisko fanów. Szeregi redakcji w 2007 zasiliła jedna osoba - Lady Morte.

2008 jest rokiem kolejnego wzrostu zainteresowania Gwiezdnymi Wojnami. Dzięki prowadzonej na dużą skalę promocji filmu i serialu The Clone Wars, przybywa sporo młodych fanów. Siła napędową są newsy odnośnie samego serialu jak i drugiego mocno reklamowanego produktu - gry The Force Unleashed. Star Wars na nowo staje się topowe, na rynku światowym i polskim zaczynają się pojawiać nowe książki, komiksy i zabawki, które nakręcają koniunkturę. Z okazji sporego zainteresowania Bastion wychodzi naprzeciw fanom i przygotowuje kolejne tygodnie tematyczne m.in. Tydzień "Powrotu Jedi" z okazji 25-lecia filmu, Tydzień Wojen Klonów i Tydzień "Holiday Special" z okazji 30-lecia filmu tworzony przy współpracy z Jedi Order. Serwis poszerza też własną ofertę i dodane zostały nowe działy takie jak Bitewniaki i Muzyka. Ogrom nagromadzonej informacji wymaga sporej ilości rąk do pracy, przez co powiększa się redakcja, a jej nowymi członkami zostali promil który opiekuje się działem komiksowym, Nestor  odpowiadający za gry bitewne, i Bolek odpowiadający za gry rpg. Na forum natomiast funkcje moderatora objął Lord Bart, a Urthona  awansował na redaktora. Przy okazji boomu jakim okazały się The Clone Wars na Bastionie udostępniono nowa skórkę Wojny Klonów autorstwa Piotra "Peter_D" Danielewicza.
 
Dobra pasa TCW trwa, a jego popularność utrzymuje się na stałym poziomie co widać to po nowych pozycjach na rynku. Bastion też nie zwalnia tempa i prezentuje kolejną porcje atrakcji. Regularnie startują konkursy, testujące wiedzę i umiejętności użytkowników. Pojawiają się też nowe tygodnie tematyczne, pierwszym był Tydzień Mandaloriański przygotowany przez X-Yuriego członka organizacji Manda`yaim. W maju dla miłośników gier rpg na forum uruchomiono grę PBF "Doktryna Tarkina" prowadzona przez Bolka. Niedługo później odbył się konwent Dni Fantastyki we Wrocławiu, gdzie była możliwość spotkania się z redakcją. Zanim skończył się miesiąc ruszył Tydzień "Mrocznego Widma" z okazji 10 lecia filmu. W okresie letnim wprowadzono reorganizacje działów na forum, którą przeprowadził Lord Bart. Rok 2009 jest wyjątkowy dla fanów w Polsce, w dużej mierze za sprawą największego konwentu o Gwiezdnych Wojnach - Starforce, który odbył się w Toruniu. Redakcja Bastionu też tam była, a relacje z imprezy możecie przeczytać tutaj. Jesień przyniosła sporą ilość zmian w funkcjonowaniu serwisu, postawiono bardziej na personalizacje i aktywność społeczności Bastionu. Dodano nowe moduły wyświetlające się na prawej kolumnie: Liczniki premier, Nadchodzące rocznice, Informacje na czasie, Urodziny oraz możliwość wyboru które moduły mają być widoczne po zalogowaniu się w serwisie. Idąc dalej udostępniono system prywatnych wiadomości i możliwość zakładania blogów, które spotkały się ze sporym zainteresowaniem od strony użytkowników. Od kilku lat rozrastał się fandom regionalny i zaczęło pojawiać się coraz więcej lokalnych fanklubów, z tego względu wprowadzono nowy porządek w dziale Fandom czego skutkiem było kolejne "rozbicie dzielnicowe" ;). W listopadzie odbył się kolejny konwent Falkon w Lublinie, na którym można było również spotkać redaktorów Bastionu. Koniec tego miesiąca przyniósł następne zmiany - nowy moduł notki na blogach, personalizację forum i aktualizacjęo FAQ oraz regulamin. Na finiszu roku Bastion przygotował dwie atrakcje, pierwsza to Tydzień Sithów tworzony przy współpracy z organizacją Brotherhood of the Sith, druga to możliwość zakupienia koszulek z logiem naszego portalu w sklepie internetowym Kreatorium. Tak aktywny rok nie obszedł by się bez świeżej krwi w redakcji, która zasiliły dwie osoby - ogór wspomagający dział Karcianek oraz ShaakTi1138 specjalistka od tematu TCW.

Gwiezdne Wojny nadal trzymają się dobrze i zainteresowanie nimi nie spada. Bastion również nieźle przędzie co widać po ilości konkursów odbytych w tym roku, a było ich aż 17. Redaktorzy przy współpracy z użytkownikami tworzą kolejne tygodnie tematyczne, takie jak Tydzień Jedi tworzony ponownie z Jedi Order oraz Tydzień Yuuzhan Vongów. Maj mija nam pod znakiem epizodu V, który obchodzi 30-lecie powstania. Przy okazji publikujemy Tydzień "Imperium kontratakuje". Bastion ponownie poszerza swoją funkcjonalność i udostępnia kolejne opcje ułatwiające korzystanie z serwisu. Wśród nowości technicznych można wymienić moduł kalendarza fandomowego informujący o spotkaniach i imprezach fandomowych oraz Wishlisty, czyli tworzenie osobistych list posiadanego stuffu. Niespodziankę bastionowiczom sprawił użytkownik X-Yuri ,który stworzył nową skórkę designu skierowaną dla fanów kultury Mandalorian. Jednak to nie koniec atrakcji, latem zostaje dołączony nowy dział Spoza galaktyki, który obejmuje twórczość autorów Star Wars spoza sagi. Redaktorów Bastionu oczywiście ponownie można spotkać na konwentach Dni Fantastyki we Wrocławiu i Nawikonie w Rzeszowie, a relacje z nich możecie przeczytać tutaj. Poza tygodniami tematycznymi, redaktorzy przygotowali artykuły odnośnie lokacji wykorzystanych przy kręceniu filmów, odwiedzono jezioro Como. Internet również się rozwija, a szczególnie w kierunku społeczności, utworzono więc konta na FacebookuTwiterze i Youtubie. Lekkim zmianom ulega też forum, gdzie pojawiły się opcje zwijania "drzewek" i nowy latest dotyczący komentarzy. Ostatnią atrakcją 2010 roku były Quizy, czyli testy sprawdzające wiedzę na temat Gwiezdnych Wojen, które są dostępne całą dobę. Bastion dobrze prosperuje więc zaproszono do współpracy kolejnych użytkowników; Balava, który przejął dział Świat filmu, X-Yuriego, który zasilił moderacje i Shedao Shaia, który zajął się nowym działem Spoza galaktyki.

Rok 2011 zaczyna się mocnym akcentem, do użytku oddano system tagów który pozwala na szybsze i bardziej intuicyjne wyszukiwanie newsów powiązanych ze sobą tematycznie. Udostępniono też nowy dział Dla dzieci, skierowany do rodziców młodych fanów Gwiezdnych Wojen. Opadają emocje związane z Wojnami klonów, rynek wypełnił się po brzegi i nastąpił przesyt konsumpcjonizmu kręcącego się wokół Gwiezdnych Wojen. Spada popyt na coraz to nowe pozycje, jednak rynek bardziej się raczej stabilizuje niż ulega nagłej recesji. Do nowości wydawniczych można zaliczyć dwa czasopisma, pierwszy skierowany dla dzieci The Clone Wars i drugi przeznaczony dla ogółu fanów Star Wars Magazyn w którym sporadycznie ukazuje się artykuły autorstwa redaktorów Bastionu. Jednym z ważnych wydarzeń roku, okazuje się premiera całej sagi w edycji Blu-Ray, w tym również jej polskiego wydania. Miejsce TCW zajmuje powoli gra MMO The Old Republic, której premiera okazuje się najbardziej wyczekiwanym wydarzeniem roku. Od roku 2008, czyli od daty ogłoszenia prac nad grą, cyklicznie byliśmy karmieni informacjami odnośnie tego projektu. Bastion oczywiście nie pozostał obojętny temu i na jego łamach ukazywały się regularnie newsy odnośnie gry, a rezultaty tego można zobaczyć w bastionowej bazie danych. Członkowie redakcji wzięli udział w beta-testach gry a ich relacje można przeczytać tutaj. W tym roku po raz kolejny odwiedzono znaną lokacje na której kręcono filmy sagi, tym razem odwiedzono Tunezję. Sytuacja Gwiezdnych wojen normalizuje się, nowe pozycje są przyjmowane z umiarkowanym entuzjazmem, a fani skupiają się na swoich tematach. Po koniec roku do sprzedaży trafia kolejny numer Star Wars Magazyn, w którym można przeczytać artykuł odnośnie 10-lecia Bastionu. Skład redakcji powiększa się o 3 redaktorów, Darth Kasa przejmuję Gry, Master of the Force wspomaga Komiksy a Lorn będzie aktualizował dział Różne.

 
6. stycznia 2012 roku Bastion Polskich Fanów Star Wars obchodzi 10-lecie istnienia. Przez cały rok odbywają się konkursy i mają miejsce atrakcje celebrujące rocznice. W sierpni zostają uruchomione dwa nowe działy: Detours dotyczący nowego animowanego serialu i Sprośne okruchy o plotkach z przymrużeniem oka. W marcu 2013 roku dział Gier zostaje przeorganizowany wg. różnych platform. Bastion się usamodzielnia i kończy współpracę z serwisem Stopklatka.pl. Październik przynosi nam upgrade strony do wersji 4.0, co łączy się z migracją na nowy serwer, zmianą silnika strony i nowym layoutem. W ramach zmiany oprawy graficznej dostępne są dwie skórki: Tatooine i Kashyyyk. Strona dostępna jest też po nową domeną www.star-wars.pl. W grudniu rusza Tydzień KotORa z okazji 10-lecia gry we współpracy z Adakusem. Na 12 rocznice trochę statystyk: w minionym roku odbyło się 19 konkursów, napisano ponad 1200 newsów, a użytkownicy napisali ponad 32 tysiące postów i 12 tysięcy komentarzy. W latach 2013-2014 do redakcji dołączają Halcyon, Kathi Langley, Stele, FoolECK i Nild. W tym czasie stary kanon zostaje zdegradowany do Legend, co powoduje rozłam w społeczności fanów na zwolenników obu opcji (istny sejm na Bastionie). Początek 2015 roku to kolejny wysyp statystyk: napisano prawie 1200 newsów, ponad 20 tysięcy postów na forum i 13 tysięcy komentarzy. W marcu pojawiają się nowe bastionowe koszulki, w tym jedna z kultowym już hasłem: Bastion schodzi na psy. Obchodzimy też 10-lecia premiery Zemsty Sithów. W tym roku też zachodzą zmiany w redakcji, na brakujące etaty wskakują Komisarz Sev i Adakus. Na podsumowanie 14 lat istnienia przemówią tradycyjnie statystyki: 1320 newsów, 18,5 tysiąca postów na forum i 15 tysięcy komentarzy. Przebudzenie Mocy i Łotr 1 okazują się hitami kinowymi, a Bastion przędzie dalej, początek 2017 roku to garść zestawień: w 2016 napisaliśmy prawie 1200 newsów a użytkownicy 16,5 tys komentarzy i prawie 40 tys postów na forum. W kwietniu startuje bastionowe konto na Instagramie. W międzyczasie przywracane są nieaktywne funkcjonalności m.in. wracają do życia Quizy. Rok 2017 to również 40 rocznica premiery pierwszego filmu Star Wars, co miesiąc pojawiają się też Weekendy 40-lecia. W styczniu 2018 do redakcji dołącza Finister Vater, a we wrześniu adam1210leg, który zajmuje się na stronie książkami i komiksami oraz LEGO. Bastionowa kantyna zostaje przeniesiona na Discorda. 27 marca 2021 zostaje uruchomiona nowa wersja serwisu z nową skórką. W tym roku też przebudowano sekcję serialową oraz dodano nowy dział Animacje LEGO.
Wraz z obchodami 20-lecia istnienia ruszają konkursy, udostępniona została ciemna skórka oraz zmodernizowane zostały datakarty publikacji.


Ważniejsze daty
 • 4 września 2001 - Startuje Polskie Forum Star Wars
 • 6 stycznia 2002 - Oficjalna premiera Bastionu, pod adresem Bastion.net
 • 16 kwietnia 2002 - Bastion dostępny pod nową domeną gwiezdne-wojny.pl pod patronatem serwisu Stopklatka.pl
 • maj 2002 - W czasopismach Kult i Gazecie Komputerowej (dodatek do Gazety Wyborczej) pojawiły się wzmianki o Bastionie
 • 5 stycznia 2003 - Premiera serwisu w wersji 2.0, modernizacja forum i integracja kont użytkowników
 • czerwiec 2003 - W czasopiśmie Sfera ukazała się notka o Bastionie
 • 12 lipca 2005 - Rusza konkurs na Miss Polskiego Fandomu Star Wars
 • 6 styczeń 2007 - 5 rocznica istnienia serwisu
 • 21 maj 2007 - Tydzień "Nowej nadziei" z okazji 30 lecia filmu
 • 19 sierpnia 2007 - Bastion wystartował w wersji 3.0
 • 31 maja 2008 - Tydzień "Powrotu Jedi" z okazji 25 lecia filmu
 • 9 sierpnia 2008 - Tydzień Wojen Klonów z okazji "The Clone Wars"
 • 15 października 2008 - Udostępniono nową skórkę Wojny Klonów nawiązująca do filmu The Clone Wars
 • 17 listopada 2008 - Tydzień "Holiday Special" z okazji 30-lecia filmu
 • 16 lutego 2009 - Rusza Tydzień Mandaloriański
 • 4 maja 2009 - Startuje gra PBF "Doktryna Tarkina" na forum
 • 16 maja 2009 - Spotkanie z redakcją na konwencie Dni Fantastyki 2009 we Wrocławiu
 • 19 maja 2009 - Tydzień "Mrocznego Widma" z okazji 10 lecia filmu
 • 12 września 2009 - Spotkanie z redakcją na konwencie Star Force 2009 w Toruniu
 • 14 listopada 2009 - Spotkanie z redakcją na konwencie Falkon 2009 w Lublinie
 • 23 listopada 2009 - Bastionowe koszulki trafiają do sprzedaży
 • 28 grudnia 2009 - Tydzień Sithów na Bastionie
 • 22 lutego 2010 - Startuje Tydzień Jedi
 • 26 kwietnia 2010 - Udostępniono nową skórkę – Mandaloriańską
 • 21 maja 2010 - Tydzień "Imperium kontratakuje" z okazji 30 lecia filmu
 • 1 czerwiec 2010 - Nowy dział Spoza galaktyki
 • 26 czerwca 2010 - Spotkanie z redakcją na konwencie Dni Fantastyki
 • 30 września 2010 - Startuje Tydzień Yuuzhan Vongów
 • 11 października 2010 - Spotkanie z redakcja na konwencie Nawikon w Rzeszowie
 • 6 stycznia 2011 - Udostępniono system tagów i nowy dział Dla dzieci
 • 23 listopada 2011 - Bastionowi redaktorzy relacjonują wrażenia z beta-testów The Old Republic
 • 6 stycznia 2012 - Bastion obchodzi 10-lecie istnienia
 • 31 sierpnia 2012 - Zostają uruchomione dwa nowe działy: Detours i Sprośne okruchy
 • 4 marca 2013 - Dział Gry zostaje przeorganizowany
 • 22 października 2013 - Bastion wystartował w wersji 4.0 oraz uruchomiono nową domenę www.star-wars.pl
 • 18 grudnia 2013 - Rusza Tydzień KotORa z okazji 10-lecia gry
 • 28 marca 2015 - Pojawiają się bastionowe koszulki z nowym nadrukami
 • 19 maja 2015 - Odbywa się Tydzień "Zemsty Sithów" z okazji 10-lecia premiery
 • 25 maja 2017 - Startuje Tydzień 40-lecia „Nowej nadziei” oraz Weekendy 40-lecia
 • 27 marca 2021 - Uruchomiona zostaje nowa wersja serwisu
 • 6 stycznia 2022 - Bastion obchodzi 20-lecie istnienia


Jak Bastion się zmieniał2001 2002
2003
2004 2005
2006 2007
2008 2010 2013
2013 2021
2022
2023
2024Starsza wersja historii Bastionu autorstwa Pawła >>>TAGI: Bastion (19) zmiany na Bastionie (2)
Loading..