TWÓJ KOKPIT
0

Recenzja :: Humor

Poniższy tekst został napisany przez osobę trzeźwą i zdrową na umyśle (tylko z pewnego punktu widzenia), mimo to autor i redakcja Bastionu nie zalecają czytania owego tekstu osobom poniżej 21 roku życia.

Szczerze mówiąc nie byłem do końca przekonany do nowego filmu zrodzonego w umysłach Yako i Zapola. Jestem jednak człowiekiem otwartym więc zabrałem się do downloadu. , Gdy wreszcie uruchomiłem film, efekt prac wspomnianych autorów przerósł moje najśmielsze wyobrażenia. Nie była to kolejna tandetna produkcja znudzonych mieszczuchów, ale subtelne, ambitne dzieło. Ba, Żarówkę można śmiało określić arcydziełem. Nie jest tajemnicą, że Żarówka przewyższa wszystko co do tej pory w tej tematyce pokazano.
Ale zacznijmy od początku.
Fabuła jest dość skomplikowana, ale wystarczy film odtworzyć tak ze 30-40 razy, żeby się połapać. Ja sam ten film oglądałem bez przerwy przez godzinę (co rekordem nie jest gdyż znam ludzi, którzy potrafili oglądać „Rejs” przez 80 minut!). Do gry aktorskiej nie można się przyczepić. Ponad całą obsadę wybija się młoda aktorka - Gazrurka, niegorzej zagrał Yako, wcielający się w... samego siebie, którego kwestia: "...i skasował żarówkę" może przypominać tylko słowa Ciri z filmu „Wiedźmin”: "Wiedziałam, że po mnie wrócisz". Niestety rola tytułowa, czyli Żarówka pozostawia wiele do życzenia. Na pewno wiele osób jednakże płakało, widząc ją umierającą. Co do scenografii to naturalnie podkreśla fabułę filmu. Więcej pisać nie będę, bo film kręcono prawdopodobnie w mieszkaniu Yako i jak się za dużo będę czepiać to może się skończyć nie najlepiej. Efektów specjalnych jest dużo. To dobrze. Nie są to może efekty na poziomie ILM'u, ale przynajmniej nie ma dzięki temu bezpośredniego zagrożenia tym, że pojawi się Jar Jar. Niestety, w kolejnych częściach na planie może się pojawić Zapol paradujący w przebraniu.
Wróćmy do fabuły. Jak wspominałem, nie jest to film łatwy do zrozumienia. Zakończenie jest prawie tak nie jasne jak końcówka „9. Wrót”. Film przedstawia bliżej niezidentyfikowaną postać o imieniu OnSam, który z zimną krwią morduje bliżej niezidentyfikowaną postać o imieniu Żarówka. Niby nic, ale jednak zawarto tu głębokie przesłanie, mówiące o kruchości życia i jego ograniczeniu, zarówno czasowym, jak i fizycznym.
Yako stara się nam też przekazać do czego jest zdolna istota ludzka (postać zresztą jest kreowana właśnie przez Yako). Jednak to nie wszystko czym jest „Żarówka”. Ostatecznie treść filmu do końca poznajemy czytając napisy końcowe, a dokładniej wsłuchując się w motyw końcowy- hymn pewnego państwa, które równie nagle jak powstało, tak i upadło. W rzeczywistości „Żarówka” jest streszczeniem Star Wars. Tytułowa żarówka to nic innego jak Stara Republika. Zauważmy, że Yako mówi "...i skasował żarówkę", "i", oznacza tutaj – „wreszcie”. Natomiast napisy końcowe nie świadczą o niczym innym jak o ostatecznym zwycięstwie Sojuszu, wspomniane państwo przecież, od którego zapożyczono melodię, ostatecznie zlikwidowano... Zlikwidowano komunizm, który jest tu symbolem Imperium.
Może jednak Yako z Zapolem starali się przenieść na ekran jeszcze coś innego? Według mnie każdy inaczej patrzy na „Żarówkę”. Jedni widzą tu jakiegoś typa demolującego mieszkanie, inni widzą kiepską komedię, jeszcze inni dostrzegają zawarte przesłanie, a jeszcze inni odnajdują w „Żarówce” sens życia.
Jak pokazał nam "George Lucas in Love", można zrobić świetny film gwiezdnowojenny bez efektów specjalnych. Yako z Zapolem natomiast pokazali, że można zrobić film wybitny z efektami specjalnymi.
Pod koniec warto wspomnieć o rewolucji, jakiej dokonała „Żarówka”. Doprowadziło to do tego, że Trylogia na DVD będzie dodawana jako dodatek do płytki z „Żarówką”, a nie odwrotnie. Sukces Żarówki spowodował również, że autorzy zaczęli przygotowywać kolejny film z cyklu, wątpię jednak by powtórzył klimat pierwowzoru. Mimo wszystko i tak będzie sukcesem. Dniu premiery możemy się spodziewać specjalnej serii figurek z Yako i Zapolem, specjalnej serii ubrań, dresów i kijów baseballowych.

Oceny:
Pomysł: 10/10
Efekty specjalne:9/10
Udźwiękowienie: 9/10
Dobór muzyki: 10/10
Ogólnie: 11/10


Cast & Crew
Reżyseria i Scenariusz: Życie
Zdjęcia: Zapol
Efekty Specjalne: Zapol
Dźwięk: Yako
Muzyka: (ocenzurowano)
Wystąpili:
Yako jako OnSam
Gazrurka jako Miecz Świetlny

Mateusz "Jackson" Albin

Tutaj jest dostępny film „Żarówka”:
skasowalzarowke.avi; ok. 2 MB, kodek DivX;-) 3.20.


TAGI: Bastionowe recenzje (66) Fan Film (44) Parodia (25)
Loading..