TWÓJ KOKPIT
0

The Clone Wars: The Enemy Within :: Komiksy


Tytuł oryginału: The Clone Wars Volume #8: The Clone Wars: The Enemy Within
Scenariusz: Jeremy Barlow
Rysunki: Brian Koschak
Kolory: Mae Hao
Okładka: Brian Koschak
Tłumaczenie: brak
Wydanie PL: brak
Wydanie USA: Dark Horse 2012


Recenzja Lorda Sidiousa

Ponownie za sterami kwartalnika „The Clone Wars” staje Jeremy Barlow. To dobra wiadomość. I ponownie wchodzimy na zupełnie inne terytorium. Trudno się rozwodzić na ile to udany komiks, ale on naprawdę odstaje od reszty.

Dotychczasowe komiksy z serii nie należały do najpoważniejszych. Gdzieś tam przebijał się przez nie humor, przepakowano je akcją, tym razem Barlow uderza w zdecydowanie bardziej żołnierskie klimaty. Dark Horse nawet gdzieś reklamował ten komiks jako „Parszywa Dwunastaka” w kosmosie, ale to zdecydowanie nie te klimaty. Bliżej mu chyba do mocno wygładzonej i dziecięcej wersji filmów Olivera Stone’a – „Urodzony 4 lipca” czy „Pluton”, głównie dlatego, że nie dostaniemy tu zbytnio brawury i przygody a wojenne rzemiosło. Oczywiście krwi i mocnych psychologicznych portretów tu nie ma, ale jest trochę przemocy. No i klonów, które zostały rzucone w ten ciężki wir wojny. To, co mi się podoba w tym komiksie to fakt, że nawet główna postać, czyli sierżant Banks nie jest tu bohaterem. To tylko klon, który stara się wykonać swoją robotę i przeżyć. A na polu bitwy żołnierze muszą się zmagać z różnymi trudnościami, także przyrodą. Oczywiście nie ma tu deszczy czy komarów, co znamy dobrze z filmów o Wietnamie, pojawiają się za to inne potwory, co nadaje gwiezdno-wojennego klimatu. Gdzieś wmieszani są w to wszystko tubylcy, którzy nie zawsze są przychylnie nastawieni, no i przede wszystkim interesy jednostek, które starają się na wojnie dorobić. Szkoda tylko, że ten wątek został potraktowany po macoszemu.

O ile komiks fabularnie ma całkiem spory potencjał, niekoniecznie wykorzystany, o tyle warstwa wizualna to szlam. Znajdują się owszem całkiem fajne elementy, jak tubylcy, ale reszta pozostawia dużo do życzenia. Okładka wygląda fajnie i klimatycznie, bo robił ją inny grafik, ale to co mamy w środku, mogłoby nie dostać się na podium w konkursie rysowniczym dla przedszkolaków. Zwłaszcza, gdyby dzieci były choć trochę uzdolnione.

Ten komiks to eksperyment. Interesujący, niekoniecznie udany, ale z pewnością wart zapoznania się. Niesamowite wrażenie robi to, że tak również mogą wyglądać „Wojny Klonów”. Tak wizualnie, jak i fabularnie.

Ocena końcowa
Ogólna ocena: 5/10
Klimat: 7/10
Rozmowy: 6/10
Rysunki: 2/10
Kolory: 4/10
Opis świata SW: 5/10

OCENY UŻYTKOWNIKÓW:
Aby wystawić ocenę musisz się zalogować
Wszystkie oceny
Średnia: 5,00
Liczba: 2

Użytkownik Ocena Data
LEGOSTARWARSPL 5 2012-09-30 11:02:20
Lord Sidious 5 2012-07-11 19:57:33


TAGI: Brian Koschak (4) Dark Horse Comics (576) Jeremy Barlow (45) The Clone Wars (270)

KOMENTARZE (0)

ABY DODAWAĆ KOMENTARZE MUSISZ SIĘ ZALOGOWAĆ:

  REJESTRACJA RESET HASŁA
Loading..