TWÓJ KOKPIT
0

AOTC IMAX! :: Atak klonów

Pewnie wszyscy fani SW marzą, że pewnego dnia będą mogli zobaczyć Star Wars na ekranie IMAX. Ta saga wypełniona detalami musiała być zaprezentowana na "wielkim" ekranie. Lucasfilm odpowiedział na apel "Atakiem klonów". Kiedy wszyscy fani dowiedzieli się o tym, zaczęli się aż ślinić. Z powodu ograniczeń technicznych systemu IMAX, film mógł trwać tylko 120 min., wiec 20 min. zostało wycięte. Czy się opłacało? I tak, i nie. Ja ten film widziałem w kinie Paramount IMAX w Montrealu w Kanadzie 26 października.

Na początek muszę Wam coś powiedzieć: pierwszy raz kiedy w maju zobaczyłem Attack of the Clones, bardzo mi się on spodobał. Widziałem go 3 razy i teraz czekam na DVD. Według mnie może to być najlepszy film sagi. Ale zmiany, którym musiał być poddany film żeby mógł być pokazany w IMAXie, trochę mnie rozczarowały. Po pierwsze, ponieważ ekran IMAXa jest kwadratowy, film został pokazany w wersji pełnoekranowej, a nie w wersji normalnej panoramicznej. Z tego powodu nie widzimy mnóstwa małych detali i szczegółów. Na przykład nie widzimy YT-1300 (taki sam statek jak Millenium Falcon) w porcie Naboo. Powiecie mi, że takie małe rzeczy w ogóle nie maja związku z historia. Jestem tego samego zdania co Wy, ale Star Wars jest filmem, gdzie detale są tak samo ważne jak cala historia.

Kilka słów chciałbym też poświęcić efektom specjalnym. AOTC ma pełno tego, a niektóre są niesamowite. Lecz kiedy oglądacie film na ekranie o wysokości 6 pięter, zauważacie dużo więcej szczegółów niż w wersji wyświetlanej na normalnym ekranie. Niektórym efektom nie wyszło na zdrowie wyświetlanie w IMAX-ie. Najlepszym przykładem jest Dexter, który gdy siada koło Obi-Wana do stołu w restauracji, widać, że jest nałożony na tło. Jest to detal, który nie występuje w normalnym kinie. Inne przykłady, to, gdy osoby są robione komputerowo np. Obi-Wan na Kamino i Jango Fett w fabryce droidów bojowych na Geonosis. Widać bardzo ładnie różnice pomiędzy prawdziwa osoba, a jego "klonem" numerycznym. To nie jest błąd Lucasfilm lub ILM, tylko że na ekranie IMAX widzi się dużo więcej detali, a Lucasfilm nie dostosował filmu do takiej wersji.

OK, teraz ucięte sceny. Musze przyznać ze sceny wycięte powodują, ze film szybciej mija. Kiedy Padme i Anakin lecą na Tatooine, powiedziałem sobie << Wow, już jesteśmy tutaj!>>. Film jest szybszy, ale pozbawiony wielu wątków. (Wymieniam na samym dole tekstu wszystkie sceny ucięte). Większość scen miedzy Anakinem i Padme na Naboo została skrócona lub po prostu nie pokazana. Wiec nie można zobaczyć tej kwitnącej miłości miedzy nimi :P. Lecz musze powiedzieć, ze pościg na Coruscant i bitwa na Geonosis nie zostały tknięte (UFF!).

Dobrze, na razie wymieniałem złe rzeczy, ale są tez pozytywne. Mowie o detalach, jakie widzimy na ekranie IMAX i o tym, ze ILM musiał się mocno napracować! Podczas pościgu na Coruscant widać więcej detali budowy statków. Detali, które były nie do zobaczenia na normalnym ekranie. Tez, kiedy Anakin pyta się o drogę Jawe, można zobaczyć innych chodzących Jawow pod Sandcrawler i miedzy nimi w obozie. A co powiedzieć o bitwie na Geonosis? Tylko jedno słowo: WWWWWWOOOOOOWWWWWW!!!!!!. Widać pełno nowych detali w tej scenie i jest to niesamowite. Akcja toczy się nie tylko na pierwszym planie, ale też na ostatnim. Jest to naprawdę mocny punkt filmu.

Dźwięk jest naprawdę dobry. Miny sejsmiczne Slave I są najlepszymi momentami dźwiękowymi filmu i IMAX jeszcze dodatkowo TO podkreślił. Wszyscy zapewne widzieli AOTC i mam nadzieje, że wersja IMAX wejdzie tez na ekrany w Polsce i na pewno polubicie ja. Jak czytaliście wyżej, zatrzymałem się głownie na detalach, które mi przeszkadzały, sadze jednak, ze większość z Was ich nie zobaczy (tym lepiej dla odbioru filmu :P). Większość z Was lubi oglądać filmy w pełnoekranowej, a nie w panoramicznej. Większość z Was nie znosi scen miłosnych (będziecie szczęśliwi). I na pewno większość z Was nie zobaczy złych stron efektów specjalnych. Ja jestem osoba, która wyszukuje te małe detale, lecz mi to nie przeszkadza w podziwianiu filmu. Przecież film jest na IMAXie, wszyscy o tym marzyli. Tylko żeby Lucasfilm znalazł sposób na wyświetlenie go w IMAX-3D :) ...

OCENA:9/10

Wycięte sceny:
1. Padme, Bail, Yoda i co. w biurze Palpatine`a
2. Jar Jar spotyka Obiego i Anakina w drzwiach windy na Coruscant
3. Obi i Anakin rozmawiają jak znajda sprawce wybuchu na platformie ect...
4. Dorme pyta się Padme czy wszystko w porządku po wyskoczeniu Obiego przez okno na robota zabójcę.
5. Anakin bawi się piłeczką w pokoju Padme.
6. Rozmowa Obi, Mace, Yody w korytarzu Świątyni Jedi
7. Pożegnanie Dorme z Padma w "pociągu"
8. Scena w bibliotece
9. Scena na Naboo kiedy Padme spotyka Jamille.
-Jedyne sceny na Naboo to: posiłek Anakina i Padme, pocałunek i w salonie koło kominka
10. Na Kamino kiedy Obi wraca do statku żeby wysłać wiadomość Macemu i Yodzie.
11. Boba strzela działami Slave I do Obiego
12. Koszmar Anakina
13. Intro na Tatooine kiedy C-3PO przedstawia Padme/Anakina Owenowi/Beru.
14. Początek rozmowy Anakina z Padme na Tatooine w hangarze.
15. Wejście Dooku do pokoju gdzie jest uwięziony Obi.
16. Kiedy Palpatine w swoim biurze rozmawia z Jar Jarem.
17. Rozmowa miedzy Yodą a Mace’em, gdy Mace mówi, ze ich Moc spadła.

No i oczywiście parę zdjęć zrobionych przed i po seansie:

Dzięki i Niech Moc Będzie Z Wami!!!!!!!

LaTouffe


TAGI: Epizod II: Atak klonów (60) IMAX (1)
Loading..