TWÓJ KOKPIT
0

Star Wars: Crucible :: Książki

Star Wars: Crucible

 • Autorstwo: Troy Denning
 • Ilustracje:
 • Ilustracja okładki: Cliff Nielsen
 • Tłumaczenie:
 • Redakcja:
 • Oryginalny tytuł: Star Wars: Crucible
 • Wydanie oryginalne: Del Rey, 9 lipca 2013
 • Wydanie polskie:
 • Objętość (oryg/pl): 336 stron
 • Cena (oryg/pl): 27,00 USD
 • Uniwersum:
 • Rodzaj publikacji: Powieść
 • Seria powieściowa:
 • Cykl wydawniczy:
 • Projekt multimedialny:
 • Nota wydawnicza
 • Zawartość
 • Recenzje
 • Dodatkowe informacje
 • Galeria
Nota wydawnicza (Del Rey, 2013)
Han Solo, Leia Organa Solo, and Luke Skywalker return in an all-new Star Wars adventure, which will challenge them in ways they never expected—and forever alter their understanding of life and the Force. When Han and Leia Solo arrive at Lando Calrissian’s Outer Rim mining operation to help him thwart a hostile takeover, their aim is just to even up the odds and lay down the law. Then monstrous aliens arrive with a message, and mere threats escalate into violent sabotage with mass fatalities. When the dust settles, what began as corporate warfare becomes a battle with much higher stakes—and far deadlier consequences.

Now Han, Leia, and Luke team up once again in a quest to defeat a dangerous adversary bent on galaxy-wide domination. Only this time, the Empire is not the enemy. It is a pair of ruthless geniuses with a lethal ally and a lifelong vendetta against Han Solo. And when the murderous duo gets the drop on Han, he finds himself outgunned in the fight of his life. To save him, and the galaxy, Luke and Leia must brave a gauntlet of treachery, terrorism, and the untold power of an enigmatic artifact capable of bending space, time, and even the Force itself into an apocalyptic nightmare.

Praise for Crucible

Recenzja Rusisa


Od czasu pojawienia się pierwszej informacji o tym, że nadchodzi Epizod VII, zaczęliśmy dostawać coraz mniej zapowiedzi książkowych, a niektóre pozycje wręcz skasowano (czy też odsunięto na bliżej nieokreślony termin). Szczególnie dotyczyło to książek, których treść mogłaby kolidować z tworzonym filmem. Jak się zatem okazuje Crucible autorstwa Troya Denninga jest ostatnią powieścią, której akcja toczy się po Przeznaczeniu Jedi, a która została wydana jeszcze przed filmową ofensywą. Zadanie stało więc przed Troyem niełatwe, w jednej książce skończyć niedokończone w 9-tomowej serii wątki i zrobić to tak, aby nie komplikować EU przed filmem, który mógłby dziać się później (co wcale nie jest potwierdzone).

Książka zaczyna się jak, jednotomowa przygodówka. Han i Leia ruszają na pomoc staremu przyjacielowi, Carlissianowi, który prowadząc swój najnowszy interes ma problemy z piratami. Dosyć szybko się jednak okazuje, że sprawa nie jest tak banalna jak by się wydawało. Problemem są nie piraci, a organizacja prowadzona przez Columi, której macki sięgają w każdy zakątek galaktyki i zdaje się kontrolować każdy biznes w niej prowadzony. Jakby tego było mało to w rejonie mamy jeszcze Sithów i tajemniczy monolit zaginający czasoprzestrzeń oraz oddziaływujący w nadzwyczajny sposób na samą Moc. Prosta przygodówka zamienia się więc kolejny raz w ratowanie galaktyki.

Crucible miało posprzątać uniwersum po poprzedniej serii i zakończyć niedokończone wątki. I o ile, z uwagi na czasowe następstwo mamy kilka nawiązań i autor wykorzystuje stworzone w Przeznaczeniu Jedi postacie, o tyle o sensownym zamykaniu wątków nie ma mowy. Książka jest typową jednotomową powieścią i jako taką należy ją niestety traktować, nie licząc na to, że jej historia będzie spajała uniwersum. Co więcej, na potrzeby tej jednotomowej powieści autor wprowadza sporo nowych wątków, jak wspomnianą powyżej ogólnogalaktyczną organizację braci rasy Columi, czy tajemniczy monolit Mocy. Co prawda zawsze byłem fanem rozszerzania uniwersum, ale w tym przypadku otrzymaliśmy rozszerzenie o rzeczy, które nawet w połowie nie zostały wyjaśnione tak jak powinny być. Zamiast zatem zamykania wątków, otrzymaliśmy jeszcze więcej pytań. Najgorsze w tym rozszerzeniu jest jednak to, że wyszło bezsensownie. Tworzenie kolejnego ogólnogalaktycznego wroga w tak krótkim czasie jest zwyczajnie nieprzekonywujące. Do tego dochodzi monolit, który sprawia takie cuda, że w głowie czytelnika powstają tylko pytania – jak to możliwe i czy to na pewno są Gwiezdne Wojny?

Bohaterami powieści są stare, dobrze nam znane postacie. Przy czym słowo stare, nie odnosi się tylko do tego od ilu lat o ich przygodach czytamy. Czytając tę książkę ma się wrażenie, że czas zaczął dościgać naszych bohaterów, a jednak mimo to wielka trójka jak i ich towarzysze są wciąż w centrum uwagi. Owszem, pojawiają się w książce młodsze postacie, jak Ben czy Tahiri, ale ponownie są tu tylko dodatkiem. Tak jakbyśmy nie mogli oderwać się od przygód Luke’a i kompanii.

Ciężko szukać plusów w treści tej książki, a jednak czytało mi się ją dosyć szybko. Więcej w tym chyba zasługi pióra Troya Denninga, które lubię i zawsze wydawało mi się dosyć lekkie niż samej treści. Niestety tym razem Troy zwyczajnie przedobrzył, pakując w powieść wiele wątków, których sam nie potrafił porządnie wytłumaczyć i do bólu kolejny raz eksploatując znanych nam ze starej trylogii bohaterów. Przy czym zrobił to tak nieprzekonywująco, że kończąc książkę, żałowałem, że i ona nie została skasowana.
Ocena końcowa
Ogólna ocena: 4/10
Klimat: 4/10
Opis świata: 3/10
Rozmowy: 7/10
 • Książka jest ostatnią chronologicznie powieścią od wydawnictwa Del Rey, która opisuje uniwersum Legend.

OCENY UŻYTKOWNIKÓW:
Aby wystawić ocenę musisz się zalogować
Wszystkie oceny
Średnia: 5,67
Liczba: 6

Użytkownik Ocena Data
Dedrydus 10 2018-10-25 18:36:02
Keran 10 2016-01-06 18:44:39
rebelyell 5 2015-12-13 23:25:41
Rusis 4 2014-01-26 21:49:08
Nadiru Radena 4 2013-12-17 20:40:35
NieznajomyGość 1 2016-12-31 23:01:32


TAGI: Cliff Nielsen (27) Del Rey (242) Troy Denning (23)

KOMENTARZE (4)

 • Michalbr102017-08-11 17:09:50

  ja bym chciał po polsku, ale chyba nie ma

 • kolilas2017-02-17 21:49:35

  Ja bym chciał.

 • Skirat2016-04-13 16:20:25

  Ja jestem zaciekawiony

 • THE_ONE1012016-01-24 17:02:34

  Ktoś byłby zainteresowany kupnem spolszczonej papierowej wersji?

  Tłumaczenie amatorskie oparte na translatorach PWN i innych + posiłkowane wookiepedią z w miarę rzetelnie zachowanym sensem oryginalnego, angielskiego tekstu.

  Książka z opracowaną polską okładką, czcionką, numeracją, marginesami i gabarytami samej książki zgodnej z innymi książkami od Amber.

  - Obecnie pytam tylko badawczo

ABY DODAWAĆ KOMENTARZE MUSISZ SIĘ ZALOGOWAĆ:

  REJESTRACJA RESET HASŁA
Loading..