TWÓJ KOKPIT
0

Darth Maul: Shadow Conspiracy :: Książki

Autor: Jason Fry
Oryginalny tytuł: Darth Maul: Shadow Conspiracy
Wydanie PL: ---
Wydanie USA: Scholastic 2012
Przekład: ---
Ilustracja na okładce: ---
Stron: 186
Cena: 5,99 USDRecenzja Lorda Sidiousa

Grosset & Dunlap już nie wydaje „Wojen Klonów”. Scholastic zajął część miejsca i postanowił się zabrać za adaptację odcinków. I powiem jedno, bardzo dobrze im to wyszło.

Tym razem wybrano odcinki z Darthem Maulem i Savage’m Opressem, czyli Revival, Eminence, Shades of Reason oraz The Lawless. Tę pozycję napisał Jason Fry, który ma już na swoim koncie inną, dość ciekawą adaptację odcinków - Bounty Hunters: Boba Fett. Tam bawił się w punkt widzenia bohatera, tutaj trochę mnie intrygowało, czy pójdzie tym samym tropem, ale autor wolał pozostać wierniejszy odcinkom. Nie jest to jednak bezmyślna kalka scenariusza/odcinka, Fry rozumie, czym powinna być adaptacja, czym jest inne medium. In minus na pewno jest, że pewne elementy, także dialogowe pozostają pominięte. Mówię tu o dość fajnych fragmentach, Fry spłaszcza pewne rzeczy, jakby się bardziej troszczył o dobro psychiczne swojego młodego czytelnika, niż jego koledzy od serialu. Ale jest i druga strona, nawiązania tak do EU jak i do innych odcinków. Jason Fry dość dobrze łapie wszystkie powiązania i potrafi je wpleść w opisy. Dzięki temu ta opowieść nie jest właśnie statyczną powtórką odcinka, ale zaczyna bardziej wciągać. Zwłaszcza, że autor nazywa także postaci, które pojawiają się w tle, a nawet lekko zarysowywać ich historię. Ich imiona często nie padły w „Wojnach Klonów”, gdyż przewijają się tam za krótko. Chyba najlepszy przykład to syndykat Pyke’ów. Nie to, żeby Fry ich jakoś szczególnie opisał, ale z pewnością dał więcej informacji, niż dostarczono w serialu. Tyle, że już nie zastanawiam się kim oni są.

Sama fabuła jest zainteresowanym osobom znana z odcinków. Jak na „Wojny Klonów” faktycznie jest dość mroczna i bardziej dorosła, pełno tu zdrad, intryg i morderstw. Fry podzielił książeczkę na cztery części, ale to tylko dlatego, żeby trzymać się ram odcinków. Równie dobrze mogłoby tego nie być, stanowi ona zwartą całość.

Powrót Scholastica do adaptacji odcinków, a przede wszystkim powieści młodzieżowych uważam za udany. Mam nadzieję, że Fry będzie miał jeszcze jakąś okazję, by napisać coś fabularnego. Choćby w tym stylu. Mnie to bardzo odpowiada.


Ocena końcowa
Ogólna ocena: 8/10
Klimat: 8/10
Opis świata: 9/10
Rozmowy: 7/10

OCENY UŻYTKOWNIKÓW:
Aby wystawić ocenę musisz się zalogować
Wszystkie oceny
Średnia: 8,00
Liczba: 1

Użytkownik Ocena Data
Lord Sidious 8 2013-02-11 18:28:33


TAGI: Jason Fry (43) Scholastic (109) The Clone Wars (270)

KOMENTARZE (0)

ABY DODAWAĆ KOMENTARZE MUSISZ SIĘ ZALOGOWAĆ:

  REJESTRACJA RESET HASŁA
Loading..