TWÓJ KOKPIT
0

The Comics Companion :: Książki

Autor: Ryder Windham, Daniel Wallace
Oryginalny tytuł: The Comics Companion
Wydanie PL:
Wydanie USA: Dark Horse 2006
Przekład:
Ilustracja na okładce: Lucasfilm
Stron: 144
Cena: 19,95 USDRecenzja Lorda Sidiousa

O tym, że zamiast czytać lektury wiele osób sięga po streszczenia, chyba wie każdy. Zresztą skądś się bierze taka popularność bryków. Niestety problem z brykami jest taki, że czasem są robione na kolanie i po łebkach. Niby najistotniejsze elementy mają, ale lepiej się sprawdzają jeśli szukamy jakiejś informacji, wiedząc w którym kościele dzwoni, niż dopiero rozpoznając temat. Oczywiście pod warunkiem, że autorzy nie korzystali z innych bryków i nie narobili przy tym błędów. Ale właśnie mianem bryka chyba należ określić „The Comics Companion” Dark Horse’a. Trudno zaliczyć go do innej kategorii.

Dark Horse nie raz już próbował wyjść ze swoimi komiksami do innego odbiorcy. Warto tu przypomnieć choćby pozycje Panel to Panel jaki Panel to Panel 2: Expanding the Universe. I o ile tam wydawca komiksowy dość dobrze się odnalazł, o tyle w bryku miał problem. Jasne można się czepiać, że pozycja ta jest dość nieaktualna, w końcu wydano ją w 2006, a od tego czasu w komiksach sporo się wydarzyło, jednak problem aktualności tkwi zupełnie gdzieś indziej. Skoncentrowano się praktycznie wyłącznie na komiksach Dark Horse’a (co akurat nie dziwi specjalnie), zebranych w zbiorczych wydaniach. W skrócie, jak coś do nich nie trafiło, to według bryku nie istnieje. Taka koncentracja jedynie na TPB byłaby fajna, gdyby zastosowano manewr bardziej kolekcjonerski, choćby dodając jakąś checklistę na końcu. Niestety nie ma czegoś takiego. Przez to bryk jest po prostu nie pełny.

Pozycja ta jest podzielona na dwie wyraźne części, wynikające z chronologii. Pierwsza to dzieje od czasów starożytnych po Nową Erę Jedi, oczywiście logicznie podzielone jeszcze bardziej. Tu mamy właśnie typowe streszczenia każdej z historii, bez zbędnego rozdrabniania się na zeszyty, ale też informacje o wydaniach a także twórcach danego komiksu. Czasem zdarzają się też uwagi, które sugerują albo powiązania z innymi dziełami, albo właśnie jakieś bardziej rażące niekonsekwencje lub zmiany. Całość jest okraszona (ale nie przy każdym komiksie) jakimiś wybranymi panelami, przez to nie mamy wrażenia, że to tylko tekst. Owszem można się czepiać, że streszczenia są dość krótkie, po łebkach... ba często to nawet nie są streszczenia, a blurby, które bardziej mają nas zainteresować historią, niż ją przedstawić. Czasem znajdują się tu spoilery (i informacje o nich), ale celem dzieła jest ewidentnie przypomnienie, że w tym komiksie chodzi o to, albo o tamto, bez wchodzenia w zbędne szczegóły. Tu poza TPB Dark Horsa wspomniano o kilku przedrukach i potraktowano je sprawiedliwie.

Gorzej jest z tak zwaną drugą częścią. Ona zawiera wszystko, co się dzieje poza i obok kanonu. Tu też trafiają w większości komiksy Marvela, które opisane są jako zbiorcze wydania, z wymienioną listą kolejnych tytułów, bez żadnego wyjaśnienia o co tam chodzi. Nic, czytelniku dowiedz się sam. Prawdę mówiąc o ile tę pierwszą część potrafię „łyknąć”, o tyle ta w wielu miejscach mnie irytowała. Wcześniej można się było tłumaczyć, że materiału jest dużo, więc trzeba się z nim zmieścić, tu jednak odwalono chałę. Rozumiem, że album był też rocznicowy, w związku z 20-leciem Dark Horse’a, więc Marvel musiał zejść na drugi plan, ale można było choć pokusić się o opis całej serii, może choćby na pół strony.

„The Comics Companion” Dark Horse’a cierpi chyba przede wszystkim z jednego powodu, braku pomysłu na to dzieło. Temat jest dość szeroki, natomiast nie da się stworzyć w ograniczonym czasie i przy ograniczonych środkach dzieła atrakcyjnego wizualnie, bogatego informacyjnie i w dodatku oddającego sprawiedliwość wszystkim powstałym komiksom, przynajmniej na czas wydania. Tego się nie udało zrobić, wyszedł bryk. A jakiej jakości są bryki, chyba wszyscy wiemy. Co nie oznacza, że pozycja ta jest bezużyteczna. Trzeba ją jednak traktować jak bryk.


Ocena końcowa
Ogólna ocena: 6/10
Jakość informacji: 6/10
Jakość wydania: 7/10

OCENY UŻYTKOWNIKÓW:
Aby wystawić ocenę musisz się zalogować
Wszystkie oceny
Średnia: 6,00
Liczba: 1

Użytkownik Ocena Data
Lord Sidious 6 2013-09-29 20:15:51


TAGI: Album (81) Daniel Wallace (26) Dark Horse Comics (567) Przewodnik (33) Ryder Windham (53)

KOMENTARZE (0)

ABY DODAWAĆ KOMENTARZE MUSISZ SIĘ ZALOGOWAĆ:

  REJESTRACJA RESET HASŁA
Loading..