TWÓJ KOKPIT
0

LEGO Star Wars: Encyklopedia postaci :: Książki


Autorzy: Hannah Dolan, Shari Last, Elizabeth Dowsett, Victoria Taylor
Oryginalny tytuł: LEGO Star Wars: Character Encyclopedia
Wydanie PL: Ameet 2013
Wydanie USA: Dorling Kindersley 2011
Przekład: Anna Hikiert
Zdjęcia i okładka: Lucasfilm
Stron: 208
Cena: 55,90 PLN
ISBN: 9-788325314651

Recenzja Lorda Sidiousa

Prawdę mówiąc chyba nie wiedziałem, czego dokładnie spodziewać się po tej pozycji. Albumy: Star Wars: Encyklopedia postaci oraz The Clone Wars: Encyklopedia postaci były dość schematyczne, ustaliły proste ramy. Owszem, miały swoje plusy, ale to czego obawiałem się najbardziej to fakt, że tym razem dostaniemy dokładnie kolejny taki sam przewodnik, tylko że zamiast zdjęć z filmów/seriali będą figurki LEGO. Na szczęście, ktoś w DK poszedł po rozum do głowy. To bardziej pozycja komplementarna do Słownika ilustrowanego (LEGO Star Wars), skoncentrowana na ludzikach z LEGO i głównie na nich. Czy to znaczy, że nie będzie tu informacji znanych z filmów i seriali? Nie, one będą, ale to nie jest meritum tego albumu. I całe szczęście, bo dzięki temu dostajemy naprawdę wartościową pozycję, a nie tylko odgrzewany kotlet.

Całość została podzielona zgodnie z epizodami od I do VI, potem Wojny klonów i jeszcze EU. Lecąc po kolei po filmach poznajemy kolejne minifigurki i tu chyba właśnie jest najciekawsza sprawa, bowiem taki Luke pojawia się przecież w kilku filmach w różnych strojach. Tu to uwzględniono, każda postać ma podtytuł, w stylu pilot, czy rycerz Jedi, stąd takich Luke’ów jest potem więcej niż jeden na film. Dodatkowo każda taka figurka ma swoje warianty, które różnią się najczęściej detalami. W tym wypadku jednak o wariantach się wspomina, czasem pokazuje ich zdjęcia, ale najczęściej tylko ukazuje ich liczbę. To daje dość dobry pogląd na mnogość figurek, jakie powstały na przestrzeni lat. Ale jednocześnie widać jak bardzo się one zmieniły i nie chodzi tu tylko o żółte główki. Najlepiej widać to po szczegółowości i malowaniu, gdzie czasem warianty tej samej figurki wyglądają jak dwie kompletnie różne zabawki.

Encyklopedia nie skupia się na historii, którą znamy. Owszem znajdziemy tu czasem pewne wyjątkowo lakoniczne opisy, kto to jest, więcej ciekawostek jest jednak o tym, z jakiego zestawu pochodzi dana figurka, kiedy była wznawiana, czy też historię niektórych jej elementów. Te historie to najczęściej nawiązania do tradycji LEGO, lub informacje w jakich jeszcze zestawach można spotkać taką a nie inną fryzurę, stworzoną na potrzeby czy to Star Wars czy innej marki. To podejście sprawia, że album staje się dużo bardziej interesującą propozycją dla AFOLi niż dzieci. Ci pewnie wiele z tych ciekawostek znają, ale niektóre mogły umknąć ich uwadze. Natomiast sama wiedza o uniwersum jest albo bardzo podstawowa, albo próbuje być zabawna (jak ocena wyglądu strażników Jabby), lub też w przypadkach gdy jest to konieczne coś przedstawia (mnichowie B’omarr).

Zdecydowanym minusem jest niestety to, że ta pozycja w przeciwieństwie do poprzednich encyklopedii postaci, dość szybko się starzeje. Zwłaszcza, że została wydana w USA jeszcze w roku w 2011, a u nas w 2013.

Swoją drogą, do każdej książki jest dołączona figurka Hana Solo z medalem, zresztą umieszczona także w tym albumie, co jest kolejnym smaczkiem.

Wizualnie album stoi na najwyższym poziomie. Plusem jest to, że mamy tu zdjęcia figurek, a nie ich komputerowych modeli. Za polską wersję odpowiada Ameet i poza kilkoma ciekawymi nazwami jak kierowca AT-AT czy AT-ST, całość sprawia bardzo dobre, profesjonalne wrażenie. Wydanie jest naprawdę bardzo dobre.

Nie jest to album dla każdego. Dzieci pewnie będą się cieszyć z obrazków, a jeszcze bardziej z figurki, którą dołączono. Dla starszych ta pozycja jest interesująca i wartościowa o tyle, o ile interesują się LEGO.


Ocena końcowa
Ogólna ocena: 9/10
Jakość zdjęć: 10/10
Jakość informacji: 8/10

OCENY UŻYTKOWNIKÓW:
Aby wystawić ocenę musisz się zalogować
Wszystkie oceny
Średnia: 9,25
Liczba: 4

Użytkownik Ocena Data
Kiti 10 2014-02-21 13:07:34
Nestor 10 2014-01-08 08:59:29
Lord Sidious 9 2013-12-16 21:18:48
Starożytny Sith 8 2014-01-17 16:25:13


TAGI: Ameet (128) Anna Hikiert-Bereza (147) DK Publishing (Dorling Kindersley) (112) Elizabeth Dowsett (5) Hannah Dolan (1) LEGO (219) LEGO Star Wars (74) Shari Last (4) Victoria Taylor (1)

KOMENTARZE (0)

ABY DODAWAĆ KOMENTARZE MUSISZ SIĘ ZALOGOWAĆ:

  REJESTRACJA RESET HASŁA
Loading..