TWÓJ KOKPIT
0

Star Wars Art: Koncepty :: Książki

Star Wars Art: Koncepty

 • Autorstwo: Opracowanie zbiorowe
 • Ilustracje: Opracowanie zbiorowe
 • Ilustracja okładki: Ralph McQuarrie
 • Tłumaczenie: Marcin Bauer
 • Redakcja:
 • Oryginalny tytuł: Star Wars Art: Concept
 • Wydanie oryginalne: Abrams Books, 15 października 2013
 • Wydanie polskie: Ameet, 6 października 2017
 • Objętość (oryg/pl): 176 stron
 • Cena (oryg/pl): 40 USD/99,90 PLN
 • Uniwersum:
 • Rodzaj publikacji: Album plastyczny
 • Seria powieściowa:
 • Cykl wydawniczy: Star Wars Art
 • Projekt multimedialny:
 • Nota wydawnicza
 • Zawartość
 • Recenzje
 • Dodatkowe informacje
 • Galeria
Nota wydawnicza (Abrams Books, 2013)
From Ralph McQuarrie and Joe Johnston to Doug Chiang, Ryan Church, Iain McCaig, Erik Tiemens, and the next generation of animation and video-game artists, Star Wars Art: Concept collects, for the first time ever, the very best Star Wars conceptual artwork. As curated by George Lucas, the artwork that helped bring the Star Wars Saga to life is revealed in all its glory, featuring pre-production drawings and paintings from the Original Trilogy, the Prequel Trilogy, the TV shows, and the video games, including an exclusive preview of artwork from the highly anticipated 1313. Spanning the years from 1975 to the present, Star Wars Art: Concept is a fascinating look at the process of conceptual design. From pen and paint and paper to the digital realm, the result is the creation of breathtaking iconic worlds, vehicles, and characters that successive generations have embraced and made their own.

Nota wydawnicza (Ameet, 2017)
Album Star Wars Art: Koncepty to kolejna pozycja z publikowanej pod patronatem George’a Lucasa serii Star Wars Art. Zawiera on najlepsze obrazy koncepcyjne powstałe na potrzeby trylogii filmowych, seriali animowanych i gier wideo. Wśród twórców zebranych prac są artyści, którzy przez dekady nadawali kształt uniwersum Gwiezdnych wojen, m.in.: Ralph McQuarrie, Joe Johnston, Doug Chiang, Ryan Church, Iain McCaig i Erik Tiemens. Jest to pierwsza tego rodzaju kolekcja prac, przedstawiających niesamowite miejsca, pojazdy i postaci, które wykreowano za pomocą pióra, farb, papieru oraz mediów cyfrowych.

Recenzja Lorda Sidiousa


Czwarty album z serii „Star Wars Art” to ponownie w dużej części odgrzewany kotlet, ale to wcale nie umniejsza jego jakości. Mało tego, mam wrażenie, że tym razem w przeciwieństwie do poprzednich tomów, poziom jest zdecydowanie bardziej wyrównany i to w dodatku w górę.

W Visions mieliśmy okazję zmierzyć się z artystycznymi interpretacjami bazującymi na motywach sagi, w Comics dostaliśmy część związaną z EU. Illustration koncentrował się na pracach istotnych w przemyśle, tym razem poniekąd podążają tym tropem, bowiem koncentrujemy się na konceptach artystycznych. To w sposób piękny łączy się z poprzednimi albumami, bowiem mamy okazję zobaczyć wizję artystów, coś co potem zostało wykorzystane w produkcji filmu i nie raz rozszerzyło wszechświat. Czasem też pojawia się tu jakiś komentarz, acz niestety najczęściej go nie ma. Do tego już nas jednak przyzwyczaiły poprzednie tomy.

Większość z tych prac była już prezentowana w innych źródłach. Wiele z nich pochodzi jeszcze z czasów klasycznej trylogii, to arcydzieła Ralpha McQuarriego i Joe Johnstona. Są też prequele, „Wojny klonów” i gry komputerowe. Ponownie mamy przegląd różnych technik, jedne prace powalają na kolana inne nie. Tym razem jednak nie odniosłem wrażenia, że część wrzucono na siłę, by coś pokazać. Raczej chyba był to zdecydowanie najtrudniejszy album, ze względu na ogromną ilość materiału, więc oglądanie powoduje jedynie niedosyt. Chciałby się tego więcej. Wybór prac jednak jest naprawdę bardzo dobry i świetnie się to ogląda.

Na szczególną uwagę zasługują koncepty z gier i serialu „Detours”, głównie dlatego, że część z nich właśnie tutaj po raz pierwszy została zaprezentowana publicznie. Chodzi przede wszystkim o „Star Wars 1313”. To zdecydowanie wartość dodana tej pozycji, bo poszerza naszą wiedzę.

Słowo wstępne napisało dwóch gigantów, Joe Johnston i Doug Chiang. W środku poza pracami już wymienionych znajdziemy też Ryana Churcha, Iaina McCaiga, Nilo Rodis-Jamero, czy Erika Tiemensa, a także Amy Beth Christenson, Warrena Fu, Alexa Jeagera, Grega Knighta, Chin Ko, Sang Jun Lee, Wayne’a Lo, Glena McIntosha, Eda Natividada, Killiana Plunketa i innych.

Podobnie jak w poprzednich tomach, to przede wszystkim album z pięknymi obrazkami. I tym razem ich wybór jest naprawdę świetny. Kto wie, czy to nie jest najlepszy z tomów w serii.
Ocena końcowa
Ogólna ocena: 10/10
Wydanie: 10/10


Recenzja ogóra


George Lucas nie przekonałby nikogo do swojej szalonej, jak na tamte czasy, wizji, gdyby na jego drodze nie spotkał takich artystów jak Joe Johnson czy Ralph McQuarrie. To głównie dzięki tym dwóm panom jego scenariusz znalazł ucieleśnienie w rysunkach i projektach. Prace koncepcyjne tych artystów pozwoliły „flanelowcowi” w końcu przekonać studio filmowe do swojego projektu, który jak dobrze wiemy zmienił oblicze nie tylko kinematografii, ale także całej kultury popularnej. Dzięki albumowi Star Wars Art: Koncepty wydanemu w naszym kraju dzięki wydawnictwu Ameet, możemy głębiej zanurzyć się w pracach różnych artystów, które towarzyszą nam od ponad 40 lat.

Koncepty to kolejny album należący do serii Star Wars Art, która powstawała pod czujnym okiem George'a Lucasa. Ciężko jest dzisiaj sobie wyobrazić świat bez kosmicznej Sagi i bez znanych mam obcych, pojazdów, statków czy też krajobrazów. Wszystkie te znane rzeczy powstały w głowach artystów, posługujących się różnymi stylami i technikami, dzięki czemu każda kolejna strona jest prawdziwą ucztą dla oka. I to nie tylko dla miłośnika rysunków koncepcyjnych. Nawet zwykły „niedzielny fan” będzie się dobrze bawił, przerzucając kolejne strony patrząc na projekty, które na różnych etapach produkcji zmieniały się niejednokrotnie. Samo odkrywanie różnic i podobieństw do ostatecznej wersji już samo w sobie jest ekscytujące.

Oczywiście jak na album graficzny nie uświadczymy tutaj dużej ilości tekstu – mamy tutaj głównie przedmowę napisaną przez weterana Joe Johnsona, wprowadzenie od Douga Chianga (odpowiedzialnego głównie za Prequele) oraz wstęp Ryana Churcha, reprezentującego „najmłodsze” pokolenie artystów. Miłym dodatkiem są także krótkie biografie artystów umieszczone na końcu oraz wywiad z Erikiem Tiemensemem, oprócz tego jedyny tekst jaki uświadczymy tutaj to krótkie podpisy pod kolejnymi grafikami.

Wśród prac koncepcyjnych znajdziemy oczywiście te pochodzące z Epizodów I-VI, ale także te z seriali animowanych Droids, Ewoks oraz Wojny klonów, z gier The Force Unleashed, Bounty Hunter, The Clone Wars – Jedi Alliance oraz Star Wars: Starfighter. Miłym zaskoczeniem jest fakt, że w środku umieszczone również koncepty z niedokończonych projektów takich jak serial animowany Star Wars: Detours czy z gier Star Wars: 1313 oraz Star Wars: First Assault. Jest to bardzo miła niespodzianka, gdyż niektóre z tych prac po raz pierwszy pojawiły się właśnie na łamach tego albumu.

Star Wars Art: Koncepty to pozycja obowiązkowa dla każdego fana, który niejedno zachwycał się graficzną otoczką Gwiezdnych Wojen. Samo wydanie, czyli twarda okładka oraz bardzo przyjemny w dotyku papier, sprawiają, że pozycja ta warta jest swojej ceny. Gwarantuje, że każde otwarcie albumu i przerzucanie kolejnych stron będzie stanowić olbrzymią przyjemność dla każdego – a i na pewno nie jeden zatrzyma się na dłużej patrząc z zachwytem na prace artystów, którzy pracowali nad tymi projektami.

Ocena końcowa
Ogólna ocena: 10/10
Wydanie: 10/10
 • Przedmowę do albumu napisał Joe Johnston, wprowadzenie stworzył Doug Chiang, a wstęp napisał Ryan Church. Pisarz Jonathan W. Rinzler jest autorem wywiadu z Erikiem Tiemensem na końcu książki.

OCENY UŻYTKOWNIKÓW:
Aby wystawić ocenę musisz się zalogować
Wszystkie oceny
Średnia: 9,38
Liczba: 8

Użytkownik Ocena Data
Wolf Sazen 10 2020-10-13 01:37:32
ogór 10 2018-02-05 21:40:35
HAL 9000 10 2016-11-17 16:38:51
darth ryba 10 2014-06-22 22:23:58
Lord Sidious 10 2014-04-13 22:05:16
Ithano 9 2017-10-01 03:30:10
Adakus 8 2022-09-15 20:34:06
eLukas77 8 2015-07-24 20:15:05


TAGI: Abrams Books (33) Album (92) Ameet (130) Marcin Bauer (5) Ralph McQuarrie (7) Star Wars Art (7) szkice konepcyjne (23)

KOMENTARZE (2)

 • Wolf Sazen2020-10-13 01:37:23

  Star Wars Art. Koncepty to cudowna rzecz, która powinna być zaledwie przystawką przed całą serią albumow w grafikami koncepcyjnymi nie tlyko z filmów. Szkoda, że na rynku nie dostaniemy więcej :( 10/10

 • HAL 90002016-11-17 16:38:39

  Po obejrzeniu mam niedosyt - mało, mało, chcę więcej.

ABY DODAWAĆ KOMENTARZE MUSISZ SIĘ ZALOGOWAĆ:

  REJESTRACJA RESET HASŁA
Loading..