RPG

Dark Side Sourcebook

Autor: Bill Slavecsek & J.D. Wiker
Wydanie USA: Wizards of the Cost 2000
Ilustracja na okładce: Cliff Nielsen
Stron: 161
Cena: 89 PLN


Dark Side Sourcebook był jednym z pierwszych dodatków do systemu d20 jaki wydał Wizards of the Cost. Autorami zostały osoby bardzo doświadczone: Bill Slavecsek bardzo dobrze znający świat Gwiezdnych Wojen, i specjalista od d20 – J.D. Wiker.
Jako przeciwnik systemu d20 bardzo sceptycznie podszedłem do tejże książki. Spodziewałem się masy mechaniki, ulepszeń, mało opisów – w zasadzie dodatku do D&D, tyle że znajdującego się przez przypadek w realiach Gwiezdnych Wojen. Ale już po mniej dokładnym przejrzeniu książki dotarło do mnie, że tym razem mam do czynienia z naprawdę dobrą robotą. Książka zaczyna się całkiem ciekawą historią ciemnej strony. Historia jest krótka, bo nie ma nawet dziesięciu stron, ale zawarte zostały tam najważniejsze informacje. Kolejny rozdział zajął opis jak grać postacią po ciemnej stronie mocy. I do tego opisu praktycznie nie da się przyczepić, nie krytykując jednocześnie mechaniki d20. Znalazły się tam nowe umiejętności których może używać adept ciemnej strony mocy, i co może się wydać mało 9 klas (Dark Side Devotee, Dark Side Marauder, Dark Force Witch, Emperor’s Hand, Imperial Inquisitor, Sith Acolyte, Sith Lord, Sith Warrior), którym może się posłużyć gracz. Tą skromną liczbę doceniłem, już przy pierwszej próbie stworzenia postaci/sitha. Właśnie sitha. Fucha sitha wykreowanego przez ten podręcznik może się nie spodobać tylko typom jak Yoda, ale oprócz sithów w książce pominięto zwykłych Mrocznych Jedi. Owszem zamieszczono kilka nowych class: Dark Side Marauder, Dark Side Devotee, Dark Force Witch, ale zwykłego ciemnego Jedi pozostawili bez jakichkolwiek ulepszeń. Kolejny rozdział w całości przeznaczono mistrzom gry. Znajdują się tam całkiem trafne wskazówki zarówno jak kierować postaciami będącymi po ciemnej stronie, jak i tworzyć kampanię pod tego rodzaju bohaterów. Następnie zabrałem się za wyposażenie. Wprawdzie nie stwierdziłem tam braków, a opisy, i statystyki są moim zdaniem bardzo dobre, to ilość sprzętu nie zrobiła na mnie większego wrażenia. Nie da się jej porównać do ogromu informacji jakie zaczął później serwować WOTC, choćby w książce Arms & Equipment Guide. I jak czwarty rozdział nie zrobił na mnie wrażenia, tak kolejny – piąty zrobił spore. Znalazły się tam dokładne opisy chyba wszystkich znanych wówczas postaci korzystających z ciemnej strony, oraz postaci z nimi skojarzonymi: jak łowcy Jedi. W rozdziale szóstym opisano wszystkie „sithowe” potworki. Opis ponownie był bardzo dokładny, i w przeciwieństwie do rozdziału czwartego ilość informacji była przynajmniej ponad przeciętna. No i wreszcie znalazłem tam ciemnych Jedi ( ręki Imperatora, czarowników, siostry nocy, Jedi, Imperialnych Inkwizytorów itd.. też), ale są to niestety statystyki wyłącznie na użytek mistrza gry. W kolejnym rozdziale znalazły się metody tworzenia i przykłady kampanii. Zasady pomocne, choć w większości mało użyteczne, natomiast propozycje okazały się ciekawie napisane. Zrobiono do nich bardzo skrótową chronologię, oraz dokładnie opisane wszystkie możliwe grupy, z jakimi miałby się spotkać gracz.
Poza całkiem sporą dozą informacji Dark Side Sourcebook posiada całkiem dobrą oprawę graficzną. Obrazków nie ma dużo, dzięki czemu nie można mówić o jakimkolwiek przepychu, i braku estetyki. Można za to mówić o braku graficznych informacji o pewnego rodzaju broniach i ekwipunku, i choć braków nie ma sporo w niektórych przypadkach brak danych, o rozmiarach, i wyglądzie skutecznie utrudnia korzystanie z tejże broni czy też z wklejanie kreatury do gry.
Reasumując Dark Side Sourcebook jest podręcznikiem dobrze wykonanym, i potrzebnym nie tylko do zaawansowanego używania ciemnej strony w trakcie gry, ale również do ciekawej gry z drobnymi nawet elementami ciemnej strony. I mimo jego wysokiej ceny – 89 złoty jest pozycją obowiązkową dla każdego fana RPG, zarówno mistrza jak i gracza.

Ocena końcowa
Ogólna ocena: 8
Ocena grafiki: 6/7
Ocena informacji: 9
Ocena statystyk: 7Oceny użytkowników:
Aby wystawić ocenę musisz się zalogować
Wszystkie oceny
Średnia: 3,00
Liczba: 1

Użytkownik Ocena Data
NomannSW 3 2005-03-28 11:55:17

Tagi: Podręcznik RPG (26) RPG D20 (33)

Komentarze (0)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować:

Login:
Hasło:
Loading..

Ustawienia


Ustaw kolejność w prawej i lewej sekcji.
Możesz przesuwać elementy również pomiędzy nimi.