TWÓJ KOKPIT
0

Tikál :: Różne

Spis treści:

Wstęp

Tikál to jedno z tych miejsc dla fanów Gwiezdnych Wojen, w których mogą oni poczuć klimat filmów - mimo iż ekipa przebywała tam dosyć krótko. W przeciwieństwie do lokacji w Tunezji, obiekty związane z Gwiezdnymi Wojnami w samym Tikál bardzo łatwo można zlokalizować. Największym problemem jest jednak dotarcie do samego miasta Majów, znajdującego się w Gwatemali. W relacji chcemy Wam zaprezentować plan minimum, pozwalający na dotarcie do starożytnego miasta Majów, opis i zdjęcia z samego Tikál oraz propozycję podróży po Ameryce Centralnej, którą sami odbyliśmy.

Do tej pory najprostszym sposobem na dotarcie z Europy do Gwatemali było skorzystanie z oferty linii lotniczych Iberia, latających bezpośrednio z Madrytu do Guatemala City. Z uwagi na godziny odlotów wymagało to jednak dosyć często dodatkowego noclegu w Madrycie. Obecnie podróż dla obywateli Polski jest o wiele prostsza - dwa biura podróży (Rainbow Tours i Itaka) czarterują od LOTu Dreamlinery i każde z nich raz w tygodniu lata z Warszawy do Cancun w Meksyku. Cena takiego biletu to ok. 4000 zł w obie strony. Trzecie biuro podróży (TUI) czerteruje starszego Boeinga 767 od linii lotniczej Arke - taki bilet można dostać w opcji "last minute" już nawet za 1600 zł.

Osoby lubiące wygodę mogą znaleźć wycieczki z tych biur podróży, w ramach których poza tygodniem lub dwoma spędzonymi na plaży wybrać będą się mogli na wyjazd fakultatywny do Tikal. Jeśli jednak ktoś jest zainteresowany głównie odwiedzeniem Tikal, a pozostałe atrakcje zaplanuje sam, to będzie mógł taki wyjazd sobie zorganizować, kupując tylko bilety lotnicze. Hotele zarezerwować można przez booking.com, a przejazdy są łatwo dostępne.

Plan minimum na odwiedzenie Tikal, wymagający siedmiu dni:

- Dzień 1: Lądowanie i nocleg w Cancun.
- Dzień 2: Przejazd autobusem do Chetumal na granicy Meksyku i Belize. Autobus (ADO) kosztuje ok. 100 zł i odjeżdża kilka razy dziennie. Po przyjeździe do Chetumal należy od razu nabyć bilety na bus do Flores (liczba miejsc ograniczona – 15), koszt przejazdu to 41$. Nocleg w Chetumal.
- Dzień 3: Przejazd z Chetumal do Flores w Gwatemali. Oprócz wspomnianego wcześniej biletu za 41$ będziemy musieli zapłacić opłatę wyjazdową z Meksyku oraz Belize i opłatę wjazdową do Gwatemali – łącznie to ok. 150 zł.
- Dzień 4: Wycieczka z Flores do Tikál i zwiedzanie Tikál (przejazd wraz z wejściówką to ok. 100 zł).
- Dzień 5: Powrót z Flores do Chetumal.
- Dzień 6: Przejazd z Chetumal do Cancun.
- Dzień 7: Można wracać do kraju.

Plan minimum jednak nie pozwala na zobaczenie zbyt wielu atrakcji poza samym Tikál. W ostatniej części artykułu mamy dla Was obszerny opis dwutygodniowej podróży, którą sami zorganizowaliśmy wraz z cenami, wrażeniami i radami dla osób, które zdecydowałyby się samodzielnie podróżować po Ameryce centralnej (a w szczególności po Gwatemali).


(1) 2 3


TAGI: lokacje (19) Wycieczka (12)
Loading..