TWÓJ KOKPIT
0

Star Wars: Rebelianci: Dziennik rebelianta autorstwa Ezry Bridgera :: Książki

Star Wars: Rebelianci: Dziennik rebelianta autorstwa Ezry Bridgera

 • Autorstwo: Daniel Wallace
 • Ilustracje: Andrew Barthelmes
 • Ilustracja okładki:
 • Tłumaczenie:
 • Redakcja:
 • Oryginalny tytuł: Star Wars: Rebels: Rebel Journal by Ezra Bridger
 • Wydanie oryginalne: Studio Fun International, 21 października 2014
 • Wydanie polskie: Ameet, 15 maja 2015
 • Objętość (oryg/pl): 96 stron
 • Cena (oryg/pl): 9,99 USD/32,99 PLN
 • Uniwersum:
 • Rodzaj publikacji: Książka dla dzieci
 • Seria powieściowa:
 • Cykl wydawniczy: Replica Journals
 • Projekt multimedialny: Rebelianci
 • Nota wydawnicza
 • Zawartość
 • Recenzje
 • Dodatkowe informacje
 • Galeria
Nota wydawnicza (Studio Fun International, 2014)
Ezra Bridger is a 14-year-old con artist and small-time thief. He has little trust for anyone, but that changes when he meets the Ghost crew, a small band of rebels fighting back against the empire. Follow the adventures of Ezra through this replica of his own journal! In addition, sixteen pages in the end of the journal invite would-be rebels to continue the adventure with their own words and drawings.

Experience the adventures of one of the main characters from Star Wars Rebels through their own writings and sketches. Find out the thoughts and secrets behind the action in episodes from season one of Star Wars Rebels. Plus there exists an extra section in the back of the journal to record your own secret codes and plans for strengthening the rebellion!


Nota wydawnicza (Ameet, 2015)
Książka oparta na przebojowym serialu telewizyjnym STAR WARS REBELIANCI zawiera fascynujące historie, wspaniałe ilustracje, będzie niesamowitą przygodą!

Kto jest najbardziej czaderskim rebeliantem?

Ja!

Nazywam się Ezra Bridger i mam fajne życie: podróżuję po Zewnętrznych Rubieżach z grupą Rebeliantów, która daje popalić Imperium. Poza tym poznaję nauki Jedi, bo okazuje się, że mam silny kontakt z Mocą. Jak do tego wszystkiego doszło? Kim byłem i jaki jestem naprawdę? Odpowiedzi znajdziesz w moim dzienniku. A i jeszcze jedno: Rebelianci rządzą!

„Dziennik Rebelianta” to fascynująca historia, wspaniałe ilustracje, niesamowita przygoda!

Recenzja ShaakTi1138


Dawno temu, gdy w moje ręce wpadły "Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć" oraz "Quidditch przez wieki", zapałałam wielką miłością do książek in-universe, które nie dość, że dają niesamowitą perspektywę dotyczącą bohaterów, to jeszcze pozują na autentyk. A w Polsce nareszcie doczekaliśmy się wydania "Dziennika rebelianta" niejakiego Ezry Bridgera, który wyszedł wraz z "Zapiskami rebeliantki".

Od razu chcę zaznaczyć, że uważam tę drugą pozycję za lepszą - nie tylko dlatego, że młodego złodziejaszka z Lothalu nie darzę wielką miłością, ale również z powodu, że druga książeczka jest lepiej przygotowana. Nie oznacza to, że jest to dziełko złe - wręcz przeciwnie, wydaje mi się, że to najlepsze książki spod znaku "Rebeliantów", jakie do tej pory wyszły. Jak sugeruje sama nazwa, mamy tutaj do czynienia z osobistym notatnikiem Ezry, który notuje swoje przemyślenia dotyczące przeróżnych spraw, pokazuje plany kradzieży i udziela rad jak być dobrym złodziejem czy po prostu jak dać popalić Imperium. Jak mówiłam, nie przepadam za Bridgerem, ale muszę przyznać, że Wallace'owi świetnie udało się oddać jego charakter - poczynając od zbytniej wiary w siebie, a skończywszy na typowych dla wieku nastoletniego wahaniach nastrojów; chłopak jednego dnia potrafi mieć depresję, a kolejnego szaleć z radości. Jeśli chodzi o zawarty materiał, to dzienniczek jest bardzo ciekawy, bo opowiada dużo o tym, co chłopak robił przed poznaniem załogi "Ghosta" - mamy tutaj na przykład nawiązania do fabuły młodzieżówki "Ezra's Gamble", dzięki czemu możemy poznać bohatera lepiej. Nawet wydarzenia znane z pilota serialu, choć w pewnych momentach opisane niemal tak samo, jak na ekranie, to jednak w większości przypadków zawierają przemyślenia Bridgera na temat innych bohaterów czy wręcz informacje rozszerzające kontekst historii. Zastanowiła mnie jednak w pewnym momencie wklejka ze ściśle tajnymi informacjami o Kananie i Herze, którą chłopak zdobył przed "Iskrą rebelii" - skoro o nich wiedział, to czemu w filmie zastanawia się kim są?

Ale nawet zostawiając zawartość merytoryczną książki: tym, co najbardziej mnie w niej urzekło, jest strona graficzna. "Dziennik" jest stylizowany na autentyk, więc znajdziemy tam teksty zapisane różną czcionką, rysunki staranne i bazgroły, a nawet "prawdziwe" wycinki z gazet, bilety czy schematy (mam na myśli nie wydrukowane na kartce, a "wklejone" na nią). Dzięki temu ma się wrażenie trzymania rzeczywistego przedmiotu z odległej galaktyki i czyni to z tej pozycji małą perełkę na mojej półce. W pamiętniku Ezry znajdziemy przede wszystkim grafiki dotyczące Lothalu oraz przebywających tam sił Imperium. Mimo że glob ten również nie należy do moich najulubieńszych, to dla osób poszukujących informacji o nim ta pozycja to prawdziwa kopalnia wiedzy - znajdziemy tu schematy miasteczek, dowiemy się czym było Tangletown i za ile można było sobie kupić obiad w luksusowej lothalskiej restauracji. Przypadła mi do gustu również dobrej jakości, półtwarda oprawa, która czyni książkę poręczną, a jednocześnie wytrzymałą.

Jakość polskiego tłumaczenia jest całkiem dobra - czepiłabym się tylko braku odmiany nazwy "Lothal" czy "klucza francuskiego". Nie wiem też na ile potoczne teksty (powtarzane do znudzenia "Rebelianci rządzą!") to inwencja translatora czy samego autora, ale trzeba przyznać, że mimo swojego irytującego charakteru naprawdę dobrze oddają indywidualny język Ezry. Na dokładkę: naprawdę przydałaby się pełna stopka redakcyjna, której Ameet jakoś nie ma zwyczaju umieszczać w swoich książkach, a bardzo by się przydała.

Jak pisałam, "Dziennik rebelianta" jest pozycją wyjątkową wśród zalewu książeczek związanych z serialem. Nie tylko wprowadza masę nowych informacji, lecz jest po prostu piękny. Moim zdaniem jest to obowiązkowa pozycja dla fanów "Rebeliantów" - a co najważniejsze, nie tylko dla tych młodszych, lecz także dla kolekcjonerów szukających czegoś niecodziennego na swoje półki.
Ocena końcowa
Ogólna ocena: 9/10
Klimat: 9/10
Opis świata: 9/10
Ilustracje: 10/10

OCENY UŻYTKOWNIKÓW:
Aby wystawić ocenę musisz się zalogować
Wszystkie oceny
Średnia: 7,25
Liczba: 4

Użytkownik Ocena Data
ShaakTi1138 9 2015-05-30 18:23:52
szymon3258 7 2016-10-02 12:13:48
Hego Damask 7 2015-06-19 14:44:54
Adakus 6 2022-01-20 18:05:01


TAGI: Ameet (130) Andrew Barthelmes (3) Daniel Wallace (27) Replica Journals (8) Star Wars: Rebelianci (Star Wars: Rebels) (151) Studio Fun (26)

KOMENTARZE (0)

ABY DODAWAĆ KOMENTARZE MUSISZ SIĘ ZALOGOWAĆ:

  REJESTRACJA RESET HASŁA
Loading..