Książki

Sabine - zapiski rebeliantki


Autor: Daniel Wallace
Tytuł oryginalny: Rebels: Sabine - My Rebel Sketchbook
Wydanie PL: Ameet, 2015
Wydanie USA: Studio Fun, 2015
Ilustracje: Annie Stoll
Stron: 96
Cena: 32,99 PLN

Precz z imperium!

Niech żyje kreatywność!

Nazywam się Sabine Wren. Jestem Rebeliantką, ale też artystką! Należę do drużyny, która przysięgła walczyć z Imperium wszystkimi możliwymi sposobami. Jeśli chodzi o mnie, oznacza to: masę farb, barwników i silnych materiałów wybuchowych!

Przeczytaj „Zapiski Rebeliantki”, a dowiesz się, czemu Sabine walczy i dlaczego Imperium nigdy nie stłamsi ducha Rebelii!


Recenzja ShaakTi1138

"Sabine - zapiski rebeliantki" to druga książeczka związana z serialem "Rebelianci", która wyszła wraz z "Dziennikiem" Ezry Birdgera. Jak pisałam w poprzedniej recenzji, ta pozycja wydaje mi się o wiele ciekawsza - i technicznie, i merytorycznie, i to nie tylko z powodu, że postać panny Wren lubię o wiele bardziej.

Nawet po krótkich oględzinach uwidacznia się różnica pomiędzy obiema książkami: o ile notatki Ezry są raczej lakoniczne i prowadzone trochę "na odwal się" (co jest tutaj zaletą), o tyle z szkicownika Sabine po prostu bije czysta pasja. Wallace po raz kolejny odwalił kawał dobrej roboty, wchodząc do umysłu postaci i odnajdziemy tutaj całą masę opisów jak dziewczyna tworzy sztukę - wbrew pozorom nie tylko malarstwo, lecz także muzykę czy nawet kolorowe fryzury i tatuaże. Tutaj szczególnie ucieszył mnie obecny w pewnych momentach mocno specjalistyczny język, opisujący na przykład sposoby tworzenia rozmaitych farb. Sporo miejsca w "Zapiskach" poświęcono też krytyce Imperium i odkrywaniu jego propagandy - widać, że Mandalorianka jest o wiele bardziej zaangażowana w sprawę niż Bridger. Jej inną pasją są obcy i ich języki ojczyste i troszeczkę szkoda, że informacji o tym jest zdecydowanie mniej, bo również i ja się tym interesuję. Ogólnie rzecz biorąc, mamy tutaj mniej wiadomości o tym, co dziewczyna robiła w przeszłości, bo w chwili wydania było to jeszcze tajemnicą, za to opisanych jest więcej właściwych odcinków i ta partia wyszła lepiej, bo autor mniej niż w przypadku Bridgera skupił się na opisywaniu fabuły, a bardziej na komentarzu bohaterki. Jedynym minusikiem dla mnie w tej części jest fakt, że Wallace w pewnych momentach wykreował pannę Wren na tak skupioną na sobie, że zahacza to o narcyzm.

Podobnie jak w przypadku drugiej książki, i tutaj odnajdziemy powklejane plakaty, plany oraz wycinki z gazet (to w "Gwiezdnych" były gazety?). Lecz o ile notatnik Ezry jest w pewien sposób ascetyczny, a nawet kolorystycznie pasuje do piaskowych barw Lothalu, o tyle ten to po prostu istna eksplozja barw. Annie Stoll wykonała o wiele lepsze rysunki niż Barthelmes - czasem celowo są bazgrołami czy ledwo wstępnymi szkicami, czasem zaś to małe dzieła sztuki. Znowu: to dodatkowo podkreśla charakter właścicielki "Zapisków", bo przecież Ezra wielkim malarzem nie był. Zapomniałam wspomnieć o tym ostatnio, ale na końcowych stronach w obu pozycjach znajdują się (prawie) puste kartki, przeznaczone na twórczość własną. Nigdy nie byłam zwolenniczką mazania po książkach, ale jeśli Wam to nie przeszkadza, to możecie dać dzieciakom wyżyć się artystycznie.

Wydaje mi się, że znalazłam w polskim tłumaczeniu jakieś dziwactwa, ale nawet nie mogę sobie ich przypomnieć, więc ogólnie rzecz biorąc nie wpływają one na odbiór lektury. Za to muszę pochwalić fantastyczny przekład niektórych fragmentów, jak choćby piękny przykład nowomowy w imperialnej gazecie czy napisany nudnym, urzędowym stylem ukaz.

Dla mnie "Zapiski rebeliantki" są małym arcydziełem i uważam, że powinno być więcej takich, nie tylko związanych z serialem i nie tylko dla dzieci. Przy mnóstwie książeczek będących jedynie adaptacjami odcinków, ta jest czymś naprawdę wyjątkowym. Czekam na wydanie w Polsce "Kanana" oraz na przemyślenia pozostałej części załogi. Bo kto nie chciałby wiedzieć co siedzi w głowie Zeba i Hery?


Ocena końcowa
Ogólna ocena: 10-/10
Klimat: 9/10
Opis świata: 10/10
Ilustracje: 10/10Oceny użytkowników:
Aby wystawić ocenę musisz się zalogować
Wszystkie oceny
Średnia: 9,25
Liczba: 4

Użytkownik Ocena Data
leia2 10 2015-08-14 13:40:49
ShaakTi1138 10 2015-06-01 21:57:42
Hego Damask 9 2015-06-19 14:45:07
szymon3258 8 2016-10-02 12:13:19

Tagi: Ameet (123) Annie Stoll (1) Daniel Wallace (25) Star Wars: Rebelianci (Star Wars: Rebels) (147) Studio Fun (23)

Komentarze (0)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować:

Login:
Hasło:
Loading..

Ustawienia


Ustaw kolejność w prawej i lewej sekcji.
Możesz przesuwać elementy również pomiędzy nimi.