TWÓJ KOKPIT
0

Akademia Jedi: Powrót padawana :: Książki


Oryginalny tytuł: Jedi Academy: Return of the Padawan
Autor (tekst i rysunki): Jeffrey Brown
Wydanie PL: Ameet 2015
Wydanie USA: Scholastic 2014
Przekład: Tomasz Sidorkiewicz
Stron: 160
Cena: 12,99 USD / 19,99 PLN
ISBN: 978-83-253-1996-0
Recenzja Roana

Książeczka wydana w Polsce przez wydawnictwo Ameet jest kontynuacją historii Roana z Tatooine, zapoczątkowanej przez Jeffrey’a Browna zatytułowanej po prostu Star Wars Akademia Jedi. Główny bohater rozpoczyna drugi rok szkolenia na rycerza Jedi. Jego przygody osadzono co prawda dawno, dawno temu w odległej galaktyce, jednak czytelnik z pewnością dostrzeże w nich sytuacje uniwersalne, które bardzo łatwo przełożyć na nasze, ziemskie realia. Tytułowy Roan rozpocznie wyczekiwane z utęsknieniem szkolenie na pilota gwiezdnego myśliwca, będzie uwikłany w skomplikowane relacje ze swoimi rówieśnikami i wykładowcami, a także stanie przed wyborami, które zaważą na jego dalszym życiu. Innymi słowy podzieli los wielu nastolatków przed nim, współczesnym mu oraz tym, którzy pojawią się po nim.

Seria Akademia Jedi znacząco przypomina wyglądem Strrraszne historie wydawnictwa Egmont; niemal kieszonkowy rozmiar książeczki z czarno-białą treścią (za wyjątkiem okładki) i urozmaiconą konwencją zawartych w niej treści. Na 176 stronach można odnaleźć kartki z dziennika, instrukcje, kosmiczne menu, tabelki stylizowane na oficjalne dokumenty, komiksy, a nawet komiksy w komiksach. Obie serie wydają się być wierne znanej już w czasach starożytnych formule: bawić, uczyć, wzruszać. Tym co je odróżnia jest przede wszystkim tematyka. Strrraszne historie były przede wszystkim alternatywnymi podręcznikami historii. W Akademii Jedi wszystkie historie są fikcyjne; wszak zostały osadzone z jednym z najpopularniejszych uniwersów sci-fi na świecie. Zarówno gwiezdno-wojenny wszechświat będący tłem opowieści, jak i wspomniana wyżej konwencja gwarantują przyjemność z lektury Powrotu padawana. Ta książeczka jest jednak czymś więcej niż tylko umilaczem czasu. W dostępny sposób opowiada o problemach, które aktualnie pojawiając się w dyskursie publicznym, takich jak mowa nienawiści w internecie, znęcanie się nad zwierzętami, uczciwość w trakcie egzaminów czy ogólnie pojęta kultura osobista i empatia w stosunkach międzyludzkich. Dla młodego czytelnika seria Akademia Jedi może służyć jako przewodnik przyzwoitego wychowania do życia w społeczeństwie, częściowo także jako podręcznik savoir-vivre’u. Atrakcyjna formuła zapewne ma większą szanse odniesienia sukcesu w przyswajaniu wskazanych treści, iż typowe, grube księgi, opisujące tą samą materię oficjalnym językiem. A jeżeli rodzic bądź inny opiekun miałby jakiekolwiek wątpliwości co do przekazania swoim pociechom tej pozycji, powinien sam się przekonać, jakie rozwiązania ostatecznie proponuje autor co do poszczególnych problemów przedstawionych powyżej. Chociaż głównym odbiorcą tej pozycji są dzieci i młodzież, nie ma żadnych przeciwwskazań do tego, aby zapoznali się z nią także dorośli. Z pewnością Powrót padawana ma potencjał do wzruszania także ich sumień, a dodatkowo może służyć jako pomost łączący pokolenia. Zaskakujące może być to, że nawet wieloletni fani Gwiezdnych Wojen znajdą tutaj coś dla siebie. Trzeba się jednak uważnie wczytać w tę pozycję, aby dostrzec ukryte smaczki, takie jak Muzeum Fotoniki Stosowanej na planecie Obroa-skai.

Star Wars Akademia Jedi Powrót padawana to bardzo przyzwoita pozycja dla osób lubiących uniwersum Gwiezdnych wojen, bez względu na ich wiek. Zapewnia solidną dawkę rozrywki, która nie jest pozbawiona walorów edukacyjnych. Jeżeli ktoś sądzi, że w dobie komputerów tego typu zabawa nie jest w stanie konkurować z elektronicznymi umilaczami czasu, to niezawodny znak, że równowaga Mocy w jego życiu została zaburzona i najwyższy czas ją przywrócić. Polecana w tym tekście lektura może pomóc w naprostowaniu takich złych nawyków.


Ocena końcowa
Ogólna ocena: 8/10
Jakość ilustracji: 7/10

OCENY UŻYTKOWNIKÓW:
Aby wystawić ocenę musisz się zalogować
Wszystkie oceny
Średnia: 8,00
Liczba: 1

Użytkownik Ocena Data
Gator 8 2021-03-13 16:19:46


TAGI: Akademia Jedi (seria dla dzieci) (6) Ameet (126) Jeffrey Brown (13) Scholastic (109) Tomasz Sidorkiewicz (4)

KOMENTARZE (0)

ABY DODAWAĆ KOMENTARZE MUSISZ SIĘ ZALOGOWAĆ:

  REJESTRACJA RESET HASŁA
Loading..