TWÓJ KOKPIT
0

Rebels: Servants of the Empire: Imperial Justice :: Książki


Autor: Jason Fry
Oryginalny tytuł: Servants of the Empire: Imperial Justice
Wydanie PL: brak
Wydanie USA: Disney Press 2015
Okładka: Jim Moore
Stron: 176
ISBN: 978-1-4847-1660-1
Cena: 6,99 USD

Recenzja Slavka_8

Zare Leonis, czyli główny bohater młodzieżowej serii książkowej „Servants of the Empire”, pojawił się w dwóch odcinkach serialu „Rebelianci”: Pierwszy raz w Breaking Ranks (wydarzenia te zostały również przedstawione w książce Servants of the Empire 2: Rebel in the Ranks), a następnie epizodycznie w Vision of Hope, gdzie zdobywa dla ekipy Ducha informacje o planowanej imperialnej akcji.
Właśnie to ostatnie spotkanie opisano także w „Imperial Justice”, trzeciej części serii „Servants of the Empire”.

Po wydarzeniach znanych nam z poprzedniej części Zare dostaje od Akademii Imperialnej na Lothal wyróżnienie za bohaterską próbę powstrzymania Rebeliantów. Są jednak osoby, które domyślają się prawdy o jego udziale w całym spisku i nie przepuszczą żadnej okazji do znalezienia obciążających go dowodów.
Aby zakwalifikować się do prestiżowej akademii na Arkanis - planecie, na której prawdopodobnie znajduje się jego zaginiona siostra Dhara - Zare musi za wszelką cenę pozostać wzorowym kadetem, unikać wszelkich potknięć i wciąż udawać lojalność wobec Imperium.
W tym samym czasie Merei Spanjaf zmaga się z konsekwencjami podszywania się pod oficera Imperialnego Biura Bezpieczeństwa. Musi zatrzeć za sobą ślady wskazujące na jej włamanie do imperialnej bazy danych oraz wywiązać się ze swojego długu wobec pewnego kryminalisty, który pomógł jej w owym włamaniu.

Na pierwszy duży plus zasługuje rozwinięcie postaci Merei - żałowałem, że w poprzedniej części nie ukazano jej motywacji i przemyśleń, lecz tym razem nie zabrakło żadnego z tych elementów. Merei jest główną bohaterką powieści na równi z Leonisem, a jej perypetie są nawet ciekawsze niż opisy codziennej rutyny w imperialnej Akademii.

Dialogi i opisy są jak zwykle w porządku, a dzięki swojej słynnej znajomości niuansów EU Jason Fry mógł znowu dodać kilka drobnych ciekawostek przemyconych prosto z Legend.

Kolejną zaletą „Imperial Justice” są nawiązania do konkretnych wydarzeń z serialu „Rebelianci”, których tak brakowało w pierwszej części serii. Właśnie takie smaczki, jak mimochodem wspomniany atak terrorystyczny podczas Dnia Imperium, spajają fabułę książki z serialem i pozwalają uporządkować sobie wszystkie wydarzenia w czasie. Dzięki temu wiemy na przykład, że odcinek 6 (Empire Day) dzieje się około miesiąca po „Breaking Ranks”, a odcinek 10 („Vision of Hope”) jeszcze kilka tygodni później. Można stąd słusznie wywnioskować, że książka jest bardziej rozciągnięta w czasie niż „Rebel in the Ranks”. Z tego powodu nie trzyma czytelnika cały czas w napięciu, ale wydaje mi się, że emocjonujące zakończenie wystarczająco to rekompensuje.

Tym razem w książce znalazło się miejsce dla poważnego wątku romantycznego. Główni bohaterowie to para piętnastolatków w związku „na odległość”, a monitorowane przez Imperium oficjalne kanały komunikacyjne skutecznie zniechęcają do szczerych rozmów - nic więc dziwnego, że oboje z trudem zmagają się ze swoimi emocjami. Cała ich relacja wydała mi się niestety uciążliwa i niedojrzała, ale to zapewne kwestia gustu. Największym rozczarowaniem towarzyszącym powieści jest natomiast... brak lokacji innych niż Lothal. Znowu. Zakończenie poprzedniej części sugerowało, że Zare wyruszy niedługo na Arkanis w poszukiwaniu swojej siostry, niestety dopiero wydarzenia z „Imperial Justice” rzeczywiście skutkują jego transferem do tamtejszej imperialnej Akademii.
Na szczęście nawet sam tytuł kolejnej części serii („The Secret Academy”) sugeruje, że z całą pewnością Zare wreszcie pożegna się z Lothalem. Smuci natomiast fakt, że wątek Merei został praktycznie zakończony - nie jest jej dane opuścić zabity dechami Lothal, więc Zare być może będzie zdany wyłącznie na siebie podczas swoich kolejnych przygód.

„Imperial Justice” jest kolejną krótką i przyjemną lekturą uzupełniającą do pierwszego sezonu „Rebeliantów”". Nie obfituje w szokujące zwroty akcji (acz przynajmniej jeden się znajdzie) ani rozstrzygające momenty w historii Galaktyki, ale też nie nudzi i przygotowuje scenę dla ostatniej części serii, która zapowiada się naprawdę ekscytująco.


Ocena końcowa
Ogólna ocena: 8/10
Klimat: 8/10
Opis świata 8/10
Rozmowy: 7/10

OCENY UŻYTKOWNIKÓW:
Aby wystawić ocenę musisz się zalogować
Wszystkie oceny
Średnia: 5,75
Liczba: 4

Użytkownik Ocena Data
chris87 8 2015-12-14 15:19:24
Kovallo 8 2015-12-03 19:18:48
Strangler 6 2017-08-06 22:18:14
Shedao Shai 1 2015-12-25 22:28:34


TAGI: Disney Press / Disney-Lucasfilm Press (176) Jason Fry (44) Servants of the Empire (4) Star Wars: Rebelianci (Star Wars: Rebels) (150)

KOMENTARZE (0)

ABY DODAWAĆ KOMENTARZE MUSISZ SIĘ ZALOGOWAĆ:

  REJESTRACJA RESET HASŁA
Loading..