TWÓJ KOKPIT
0

Star Wars: Co kryje Dzika przestrzeń: Sidła :: Książki

Star Wars: Co kryje Dzika przestrzeń: Sidła

 • Autorstwo: Cavan Scott
 • Ilustracje: David M. Buisán
 • Ilustracja okładki: David M. Buisán
 • Tłumaczenie: Błażej Niedziński
 • Redakcja:
 • Oryginalny tytuł: Star Wars: Adventures in Wild Space: The Snare
 • Wydanie oryginalne: Egmont Books, 25 lutego 2016
 • Wydanie polskie: Egmont Polska, 1 marca 2017
 • Objętość (oryg/pl): 144/160 stron
 • Cena (oryg/pl): 6,99 GBP/14,99 PLN
 • Uniwersum:
 • Rodzaj publikacji: Powieść młodzieżowa
 • Seria powieściowa: Co kryje Dzika przestrzeń (1 z 6)
 • Cykl wydawniczy:
 • Projekt multimedialny:
 • Nota wydawnicza
 • Zawartość
 • Recenzje
 • Dodatkowe informacje
 • Galeria
Nota wydawnicza (Egmont Books, 2016)
It is a dark time in a galaxy far, far away….

When the parents of Milo and Lina Graf are abducted by agents of the evil Empire, the children must undertake a perilous journey across the unknown reaches of Wild Space to rescue them – and to discover hope for the future.

In this first full-length adventure, Milo and Lina look for allies on an ancient frontier world – but the cruel Imperial officer Captain Korda has prepared a trap…


Nota wydawnicza (Egmont Polska, 2017)
W mrocznych czasach dla odległej galaktyki…

Milo i Lina Grafowie wyruszają na ratunek rodzicom, którzy zostali porwani przez nikczemnego kapitana Kordę z Imperium Galaktycznego. Czy rodzeństwu uda się wymknąć z sideł zastawionych przez imperialne siły?


Nota wydawnicza (Disney-Lucasfilm Press, 2017)
It is a time of darkness. With the end of the Clone Wars, and the destruction of the Jedi Order, the evil Emperor Palpatine rules the galaxy unopposed. When the parents of Milo and Lina Graf are abducted by agents of the evil Empire while the family is out on a mission mapping the unknown systems of Wild Space, the children must undertake a perilous journey to rescue them. In the first book of this six book chapter book series, Milo and Lina look for allies on the ancient frontier world of Thune – but must outwit the cruel Imperial officer Captain Korda who has prepared a trap for them!

Recenzja Shedao Shaia


Bardziej doświadczonym fanom główne założenia fabularne „Dzikiej Przestrzeni” mogą nasunąć na myśl pewną młodzieżową serię książek sprzed dwóch dekad: Galaxy of Fear. I tu i tam głównymi bohaterami są brat i siostra w wieku wczesno-nastoletnim, z jakiegoś powodu odcięci od rodziców, podróżujący po Galaktyce i przeżywający różne przygody.

Milo i Lina Grafowie są przyzwyczajeni do częstych podróży – ich rodzice są odkrywcami, eksplorującymi najdalsze zakątki Dzikiej Przestrzeni. Podczas jednej z ekspedycji, ich statek zostaje zatrzymany przez patrol Galaktycznego Imperium, a rodzice – aresztowani przez złego kapitana Kordę. Dzieciom udaje się uciec, ale staje przed nimi poważne wyzwanie: uwolnić rodziców, jednocześnie omijając siły imperialne, mając za kompanów jedynie droida CR-8R i kowakiańską małpojaszczurkę...

Tak rozpoczyna się pierwszy tom serii „Co kryje Dzika Przestrzeń”, pisanej na przemian przez Cavana Scotta i Toma Huddlestona. Seria ta liczy sześć tomów, a właściwie siedem, bo doliczyć należy jeszcze prolog – The Escape. Podejmując decyzję o jej zakupie, należy być świadomym faktu, że są to książki dla dzieci. Nawet nie dla nastolatków, jak „Młodzi Rycerze Jedi” czy „Uczeń Jedi”, tylko – jak podaje wydawca – dla dzieci w wieku od 8 lat wzwyż. Pociąga to za sobą szereg konsekwencji, takich jak mocno uproszczona fabuła, nieco infantylne dialogi i naiwne przedstawienie świata.

Głównym złym pierwszego tomu jest imperialny kapitan Korda. To na jego rozkaz zostali aresztowani rodzice Milo i Liny i to on nadzoruje pościg za uciekinierami, mając oczywiście w tym wszystkim złowrogą agendę. Żeby nie było wątpliwości, że jest zły, odstręczać ma nawet jego wygląd: jest cyborgiem z mechaniczną szczęką (na skutek obrażeń odniesionych podczas bitwy). Uciekające rodzeństwo na swojej drodze napotyka same przeszkody: pomijając już imperialny pościg, ich statek jest uszkodzony, a rzekomi sojusznicy mogą nie być godni zaufania.

„Sidła”, jak i każdy kolejny tom serii, to krótka książka, napakowana akcją i zwrotami akcji. Dorosłemu człowiekowi jej lektura nie zajmie więcej niż godzinę, a rozwój fabuły będzie dla niego oczywisty i przewidywalny. Pamiętać jednak należy, że to pozycja dla młodszego czytelnika, któremu mogą się spodobać relacje między rodzeństwem czy humorystyczne wstawki towarzyszącego im droida. Uważam, że dzieciom ta książka może się jak najbardziej spodobać - jest to dobra pozycja do próby wciągnięcia naszych pociech w gwiezdnowojenną literaturę. Starszego fana zainteresować może rozbudowanie uniwersum o nowe planety w Dzikiej Przestrzeni – rejonie od zawsze niedostatecznie wyeksplorowanym. Warto też dodać, że z racji osadzenia akcji w tym rejonie i w danym okresie czasowym (16 BBY), nie znajdziemy tu żadnych konfliktów z Expanded Universe. Ja podczas lektury nie bawiłem się źle, „Sidła” podobały mi się bardziej niż niektóre gwiezdnowojenne powieści dla dorosłych.
Ocena końcowa
Ogólna ocena: 5/10
Klimat: 6/10
Opis świata: 6/10
Opis walk: 3/10
Rozmowy: 4/10
 • Powieść w USA pojawiła się rok później od premiery brytyjskiej ze zmienioną ilustracją na okładce autorstwa Lucy Cummins. Polskie wydanie opiera się na wydaniu brytyjskim.

OCENY UŻYTKOWNIKÓW:
Aby wystawić ocenę musisz się zalogować
Wszystkie oceny
Średnia: 6,13
Liczba: 8

Użytkownik Ocena Data
Burzol 8 2017-03-15 10:32:37
Krz z 7 2017-07-09 21:58:16
szymon3258 7 2017-04-05 19:40:09
Melethron 6 2021-05-02 14:36:50
Strangler 6 2017-03-10 18:47:46
Adakus 5 2022-05-08 09:36:45
Nestor 5 2017-11-07 21:07:19
Shedao Shai 5 2017-06-13 15:06:22


TAGI: Błażej Niedziński (32) Cavan Scott (21) Co kryje Dzika przestrzeń (Adventures in Wild Space) (8) David Buisán (7) Disney Press / Disney-Lucasfilm Press (176) Egmont Books (61) Egmont Polska (649) Lucy Cummins (6)

KOMENTARZE (1)

 • Nestor2017-11-12 10:15:19

  Wiadomo, takie czytadełko dla dorosłych, ale dla dzieci bardzo fajna pozycja.

ABY DODAWAĆ KOMENTARZE MUSISZ SIĘ ZALOGOWAĆ:

  REJESTRACJA RESET HASŁA
Loading..