TWÓJ KOKPIT
0

George Lucas - Gwiezdne wojny i reszta życia :: Książki

George Lucas - Gwiezdne wojny i reszta życia

 • Autorstwo: Brian Jay Jones
 • Ilustracje:
 • Ilustracja okładki:
 • Tłumaczenie: Małgorzata Miłosz, Katarzyna Rosłan, Agnieszka Wyszogrodzka-Gaik
 • Redakcja:
 • Oryginalny tytuł: George Lucas: A Life
 • Wydanie oryginalne: Little, Brown and Company, 6 grudnia 2016
 • Wydanie polskie: Wielka Litera, 30 listopada 2016
 • Objętość (oryg/pl): 560/648 stron
 • Cena (oryg/pl): 32,00 USD/54,90 PLN
 • Uniwersum:
 • Rodzaj publikacji: Pamiętnik / Wspomnienia / Biografia
 • Seria powieściowa:
 • Cykl wydawniczy:
 • Projekt multimedialny:
 • Nota wydawnicza
 • Zawartość
 • Recenzje
 • Dodatkowe informacje
 • Galeria
Nota wydawnicza (Little, Brown and Company, 2016)
The essential biography of the influential and beloved filmmaker George Lucas.

On May 25, 1977, a problem-plagued, budget-straining independent science-fiction film opened in a mere thirty-two American movie theaters. Conceived, written, and directed by a little-known filmmaker named George Lucas, the movie originally called The Star Wars quickly drew blocks-long lines, bursting box-office records and ushering in a new way for movies to be made, marketed, and merchandised. It is now one of the most adored-and successful-movie franchises of all time.

Now, the author of the bestselling biography Jim Henson delivers a long-awaited, revelatory look into the life and times of the man who created Luke Skywalker, Han Solo, and Indiana Jones.

If Star Wars wasn't game-changing enough, Lucas went on to create another blockbuster series with Indiana Jones, and he completely transformed the world of special effects and the way movies sound. His innovation and ambition forged Pixar and Lucasfilm, Industrial Light & Magic, and THX sound.

Lucas's colleagues and competitors offer tantalizing glimpses into his life. His entire career has been stimulated by innovators including Steven Spielberg and Francis Ford Coppola, actors such as Harrison Ford, and the very technologies that enabled the creation of his films-and allowed him to keep tinkering with them long after their original releases. Like his unforgettable characters and stories, his influence is unmatched.


Nota wydawnicza (Wielka Litera, 2016)
LUKE SKYWALKER, HAN SOLO, INDIANA JONES i człowiek, który ich wymyślił, GEORGE LUCAS – genialny filmowiec i najbardziej wpływowa postać w historii kina.

25 maja 1977 roku do zaledwie trzydziestu dwóch amerykańskich kin został wprowadzony niskobudżetowy niezależny film science-fiction. Wymyślone, napisane i wyreżyserowane przez mało znanego twórcę George’a Lucasa Gwiezdne wojny niespodziewanie pobiły wszelkie rekordy oglądalności. Zmieniły też kinematografię, zapoczątkowując nowy sposób produkcji i promocji filmów, a przede wszystkim zrewolucjonizowały świat efektów specjalnych. Lucas, inspirowany przez innowatorów takich jak Francis Ford Coppola czy Steven Spielberg, korzystał z najnowszych osiągnięć techniki i ciągle ulepszał swoje dzieła. Tak jak jego filmy i bohaterowie weszli do kanonu kinematografii, tak on sam stał się uwielbianą przez miliony ikoną kina.

Książka dostępna w przedsprzedaży w sieci Empik od początku grudnia

„George Lucas to wyśmienita książka! Brianowi Jay Jonesowi udała się rzadka sztuka napisania takiej biografii, która będzie interesująca nie tylko dla najwierniejszych fanów, ale i dla pozostałych czytelników. Naszpikowana ciekawostkami, wsparta rzetelnym materiałem źródłowym, ubrana w lekką i wartką narrację, z łatwością wciąga w świat Lucasa. ―Debby Applegate, laureatka nagrody Pulitzera w 2007 za książkę “The Most Famous Man in America: The Biography of Henry Ward Beecher”

„Jak słynna scena otwierająca pierwsze „Gwiezdne wojny”, „George Lucas. Gwiezdne wojny i reszta życia” natychmiast przenosi w świat szalonego marzyciela. Nerdzi wszystkich krajów łączcie się! Wreszcie mamy książkę która opowiada historię herosa, który naprawdę zmienił nasze życie.” ―Brad Meltzer

„Świetnie napisana i wciągająca: dokładnie taka, na jaką czekali fani Lucasa i wszyscy maniacy, którzy uwielbiają opowieści z planów filmowych” ― Kirkus

„Mistrz biografii mierzy się z kolejną wielką osobowością świata rozrywki. Znamy George’a Lucasa jako reżysera, który dał nam Gwiezdne wojny, jedną z najbardziej kultowych hollywoodzkich superprodukcji w historii, ale pogłębione, fascynujące i wciągające spojrzenie Jonesa ukazuje Lucasa jako kogoś więcej niż tylko uzdolnionego twórcę ciekawych opowieści. Jones sięga głębiej, by naświetlić blaski i cienie kariery i życia Lucasa, portretując jego pasję i nowatorstwo w przejrzystej, porywającej prozie. Mistrzowska i niezbędna lektura dla każdego fana filmu i popkultury” ― Booklist

„W detalach opisuje proces powstawania jego filmów: od pierwszych pomysłów i szkicu scenariusza, przez kompletowanie obsady i wybór lokalizacji planu, po kręcenie i, co szczególnie istotne w pracy Lucasa, montaż” ―Publishers Weekly

Recenzja Rusisa


George Lucas "Gwiezdne wojny" i reszta życia to napisana przez Briana Jay Jonesa biografia twórcy uniwersum Gwiezdnych Wojen: George'a Lucasa. Lucas jest postacią, która w prawie każdym fanie Gwiezdnych Wojen wzbudza emocje: w niektórych pozytywne, w innych negatywne. Niezależnie jednak od stosunku do niego przyznać trzeba, że zmienił na zawsze oblicze kina i popkultury. Każdy interesujący się tematem fan zna chociaż trochę tę historię, książka Briana Jay Jonesa pozwala jednak tę wiedzę usystematyzować i rozszerzyć.

Biografia podzielona jest na trzy mniej więcej równe części zatytułowane: Nadzieja, Imperium i Powrót. Pierwsza część rozpoczyna się przybliżeniem nam losów rodziny Lucasa, przede wszystkim skupiając się na jego ojcu, a następnie pokazaniem młodzieńczych lat George'a. Możemy przeczytać o tym co go ukształtowało, odnajdując w ten sposób inspiracje dla jego późniejszej twórczości. Następnie przechodzimy do lat studenckich, tworzenia się wieloletnich przyjaźni w gronie przyszłych twórców kina i obserwowania pierwszych projektów filmowych. Nadzieja kończy się opisaniem zmagań reżysera z jego dwoma pierwszymi filmami: "THX 1138" i "Amerykańskim graffiti".

Imperium skupia się na dekadzie, którą George Lucas poświęcił na stworzenie oryginalnej trylogii Gwiezdnych Wojen. Autor ponad sto stron poświęca na opisanie trudności z jakimi Lucas się zmagał nie tylko przy kręceniu filmu ale również w latach poprzedzających jego powstanie, gdy pomysł musiał się wykrystalizować. Proces ten opisany jest skrupulatnie i każdy fan, szukający informacji o początkach Gwiezdnych Wojen powinien być z niego zadowolony. Kolejnym dwóm filmom jak i pracom nad innymi projektami (Indiana Jones) autor poświęcił łącznie podobną liczbę stron co samej "Nowej nadziei" - sprawia to wrażenie jakby trochę się pospieszył zakładając, że czytelnika nie będą interesowały aż tak szczegółowe opisy powstawania kontynuacji.

Powrót jest częścią opisującą życie George'a od czasu wejścia na ekrany Epizodu VI do roku 2016 włącznie. Na początku mamy okazję przyjrzeć się temu jak ono wyglądało po oryginalnej trylogii, jak musiał zmienić firmę i w jakie projekty się zaangażował. O ile opis życia prywatnego i zmian zachodzących w Lucasfilmie sprawia wrażenie kompletnej historii, o tyle opis pracy nad innymi filmami wygląda bardziej na krótkie wzmianki niż wyczerpujące opowieści. Jest to jednak w pewien sposób zrozumiałe, bowiem postać George'a Lucasa wzbudza największe zainteresowanie z uwagi na działalność związaną właśnie z Gwiezdnymi Wojnami i na tym autor się skupił. W dalszej części śledzimy powstawanie prequeli, Wojen Klonów i sprzedaż firmy - ale w porównaniu do opisu powstawania oryginalnej trylogii zdajemy się przez te tematy dosyć szybko przeskakiwać.

Biografia George'a Lucasa to jednak nie tylko opowieść o powstawaniu Gwiezdnych Wojen i życiu prywatnym ich twórcy. To historia o zmianach jakie zachodziły w przemyśle filmowym za pośrednictwem George'a i jego kolegów. O walce z systemem, którym były wielkie korporacje filmowe. I rewolucji, której Lucas był symbolem.

Brian Jay Jones wykonał dobrą robotę wyszukując, zbierając i systematyzując mnóstwo informacji na temat życia Lucasa. Co więcej podał to w bardzo przystępnej formie i napisaną przez niego biografię czyta się niezwykle szybko. Jako fan Gwiezdnych Wojen mogę lekko narzekać na to, że nie wszystkie części zostały tak pieczołowicie opisane jak pierwsza, ale zdaję sobie sprawę, że książka byłaby wtedy dużo dłuższa i o wiele mniej przystępna. W obecnej formie z czystym sumieniem mogę ją polecić nie tylko fanom Gwiezdnych Wojen, ale kina w ogóle.
Ocena końcowa
Ogólna ocena: 9/10
Jakość informacji: 7/10

OCENY UŻYTKOWNIKÓW:
Aby wystawić ocenę musisz się zalogować
Wszystkie oceny
Średnia: 8,67
Liczba: 12

Użytkownik Ocena Data
Princess Fantaghiro 10 2017-02-04 09:26:40
chris87 10 2017-01-23 14:34:35
rajmund 9 2017-06-22 09:30:01
eLukas77 9 2017-02-08 22:30:31
Krych 9 2017-02-08 14:51:35
vader015 9 2016-12-19 22:00:07
Rusis 9 2016-12-14 01:41:42
Wolf Sazen 8 2019-05-06 23:16:50
AndTheLight 8 2017-08-07 16:21:45
szymon3258 8 2017-03-11 14:22:57
settlers2 8 2017-01-22 04:52:16
flisak2 7 2017-02-09 13:10:35


TAGI: biografia/wspomnienia (4) Brian Jay Jones (1) Wielka Litera (1)

KOMENTARZE (4)

 • Wolf Sazen2019-05-06 23:16:39

  Biografia Goerge`a Lucasa autorstwa Briana Jaya Jones to kawał naprawdę dobrze wykonanej roboty. Nie jest ani laurką dla Lucas ani też jakąś formą prywatnej vendetty - to solidna, dobrze wykonana robota. Mamy tutaj bohatera z krwi i kości, który dąży w swoim życiu do realizacji swoich pasji, marzeń i ambicji. Mam tutaj momenty triumfu oraz porażek (zarówno osobistych oraz zawodowych). Choć większa część biografii skupia się najmocniej na okresie dzieciństwa Lucasa aż do momentu pojawienie się pierwszego filmu sagi w kinach to jednak otrzymujemy bardzo kompletny obraz George`a i to jak zmieniał się on na przestrzeni blisko 60 lat. I choć żałuję nieco mniej szczegółowej analizy lat współczesnych to jednak lektura a sprawiła mi naprawdę dużą przyjemność. Polecam fanom sagi i nie tylko.

 • Princess Fantaghiro2017-02-04 09:30:17

  George. Jesteś bardzo stary. I brzydki. Pieniędzy mi nie dajesz. Przeciwnie, zabierałeś. Teraz jeszcze mnie zmuszasz do płacenia haraczu tej Myszy na cienkich girkach. A ja i tak Cię kocham. Po tej książce jeszcze bardziej. To po prostu straszne :D

  PS. Biografia git majonez, ale szkoda trochę, że jak mówi Rusis bardzo skupia się jedynie na produkcji ANH. A ja bym bardzo chętnie poczytała coś takiego o reszcie.

 • chris872017-01-23 14:35:21

  Swietnie sie to czyta! Mowcie co checie o Lucasie ale mial facet leb zeby to wszystko wymyslic i ogarnac. Podziwialem i bede podziwiac go zawsze!

 • Joylinda_Hawks2016-12-21 17:36:53

  Książka kupiona już jakiś czas temu, ale nadal brak mi czasu by ja dokończyć.

ABY DODAWAĆ KOMENTARZE MUSISZ SIĘ ZALOGOWAĆ:

  REJESTRACJA RESET HASŁA
Loading..